Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Shin splits

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Sor Δημοσιευτηκε - 15/11/2016 : 16:08:05
Στις 22/03/15 με έπιασε πόνος στα καλαμια το γνωστό shin splits . Η ακτινογραφία καθαρή , η μαγνητική έδειξε πρόβλημα στους τένοντες. Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση για έναν-δυο μήνες .Από τότε έχω κάνει ξεκούραση και αποχη από το τρέξιμο αλλα το πρόβλημα ξαναέρχεται ακόμα με εντελώς αργό τρέξιμο.

Έχω δοκιμάσει φυσιοθεραπείες , πάγο ,φάρμακα ,ζεστό κρύο, μασαζ , διατάσεις , ρολλερ δεν είδα τίποτα ,με τα 3 τελευταία έβλεπα χειροτέρευση.

Το Αυγουστο που που ούτε περπατούσα ή εμενα όρθιος μετά από έναν μηνα αρκετής ξεκούρασης αφού δεν ένιωθα τίποτα χρειάστηκε σε μια φάση να περπατήσω κάμποσο και τσούπ να σου πάλι το πρόβλημα.

Τώρα τους δυο τελευταίους μήνες απέφευγα να περπατάω και να μένω όρθιος , χρησιμοποίησα ποδήλατο σε αρκετά χαλαρό ρυθμό για κάμποσα χιλιόμετρα και νατο πάλι το πρόβλημα, τόσο εύκολα ξαναέρχεται.

Δηλαδή τι να κάνω , να μείνω κατάκοιτος στο κρεβάτι για 5 μήνες?

Δεν μπορώ να ξεγράψω το τρέξιμο .Βλέπω άλλους που τρέχουν και κάτι παθαίνω , περνάω από μαγαζί με αθλητικά είδη και μπαίνω μέσα έτσι να χαζέψω.

Ξέρω δεν πρόκειται να βρω μια λύση κάνοντας αυτό το θέμα, έτσι για το γαμώτο το έκανα.Γιατί με τόσο καιρό ξεκούρασης και εμφανίζεται το πρόβλημα τόσο εύκολα δεν μπορώ να καταλάβω , λες ότι είμαι 90 χρόνων και δεν περνάει με τίποτα.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
KostasVer Posted - 26/09/2018 : 14:16:47
Καλησπερα,πριν απο ενα 6μηνο ειχα διαγνωσθει με κσταγμα κοπωσης στην μεσοτητα της δεξια κνημης.
Μετα απο ενα 3μηνο το οστο ειχε επανελθει στην πριν το καταγμα κατασταση (εγινε μαγνητικη).
Αρχιζοντας ξανα προπονησεις και με εποπτεία προπονητη φτανω τωρα,1,5μηνα πριν τον μαραθωνιο να εχω ξανα πονο στο ιδιο σημειο.Η ακτινογραφια δεν.εδειξε κατι.Ο φυσιοθεραπευτης λεει οτι ειναι περιοστιτιδα και οχι ταδη στο οστο.Εμενα με ενοχλει στο συγκεκριμενο.σημειο και οχι σε ολο το μηκος του περιοστεου.Αναμενω εξεταση και απο ορθοπεδικο την.ερχομενη βδομαδα.
Στο τρεξιμο μετα απο 2-3 λεπτα ενοχλει οποτε σταματαω κατευθειαν.την.ασκηση.
Πιθανοτητα για περιοστιτιδα η για καταγμα;
Anthony_Quinn Posted - 02/06/2017 : 01:55:37
Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ανά περιόδους από τρέξιμο σε σίδερο. λόγω δουλειάς τρέχω πάνω στο πλοίο κατά τh προετοιμασία μου για μαραθώνιο γράφοντας αρκετά χιλιόμετρα. το πρόβλημα το απέκτησα πριν από 3 χρονια όπου και ξεκίνησα να τρέχω στο σίδερο.η λογική λέει να μην τρέχω πάνω στο σίδερο αλλα και διάδρομο - διάδρομο συνεχεια δεν μπορείς. κατά τις προπονήσεις στο δρόμο ή σε γήπεδο δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα αυτό. με πιάνει και φεύγει μετά από λίγες μέρες. το παρουσιάζω στο ένα πόδι βεβαια. προτείνεται να κάνω ποδήλατο κατά την "αποθεραπεία" από το πρόβλημα?
Delazaren Posted - 25/05/2017 : 18:22:29
(Δεν απαντώ στο αρχικό ερώτημα αλλά νομίζω πως κάποια από αυτά που γράφει ο spiros tsi τα αναφέρουν εδώ: https://www.coursera.org/learn/science-of-training-young-athletes-part-2/)

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
giokal Posted - 29/04/2017 : 21:36:53
Ταλαιπωρήθηκα κι εγώ κάνα εξάμηνο με πόνους στα καλάμια και τελικά η αιτία του προβλήματος ήταν δυσκαμψία στους αστραγάλους. Γκουγκλαρε το "ankle dorsiflexion" να δεις μήπως το πρόβλημα σου είναι παρόμοιο.
Sor Posted - 12/04/2017 : 14:11:09
Δε μένω Ελλάδα , αλλα μέχρι να ρθω κάτω θα το έχω ακόμα το πρόβλημα (μακάρι όχι). Στείλε μου ένα mail στο sv7n@hotmail.com και πες μου πληροφορίες

Ευχαριστώ :)
unforgiven Posted - 12/04/2017 : 10:19:35
quote:
Originally posted by Sor

Και αργά που έτρεξα σε χώμα το πρόβλημα ξαναερχότανε, δοκίμασα μια να συνεχίσω το τρέξιμο με το πρόβλημα αλλα όσο συνέχιζα τόσο πιο έντονο γινότανε μέχρι που σταμάτησα από τον πόνο.

Όταν έτρεχες αργά δεν είχες θέμα κανένα?

Ή θα κάνω τις διατάσεις και θα μου περάσει ή θα το έχω και δεν θα φεύγει όπως πέρυσι που τόχα μόνιμα σε κάθε βήμα 6 μήνες αλλα με την μονη διαφορα τώρα δεν θα μπορώ να κάνω και αποχη και το περπάτημα που έκανα το καλοκαίρι και θα το έχω για μόνιμα.


Εϊχα μια μικρή ενόχληση, ιδιαίτερα στις αρχές, αλλά με τον καιρό υποχώρησε.
Αν θέλεις πληροφορίες για τον φυσιοθεραπευτή μου, στείλε μήνυμα.
Sor Posted - 12/04/2017 : 01:48:36
Και αργά που έτρεξα σε χώμα το πρόβλημα ξαναερχότανε, δοκίμασα μια να συνεχίσω το τρέξιμο με το πρόβλημα αλλα όσο συνέχιζα τόσο πιο έντονο γινότανε μέχρι που σταμάτησα από τον πόνο.

Όταν έτρεχες αργά δεν είχες θέμα κανένα?

Ή θα κάνω τις διατάσεις και θα μου περάσει ή θα το έχω και δεν θα φεύγει όπως πέρυσι που τόχα μόνιμα σε κάθε βήμα 6 μήνες αλλα με την μονη διαφορα τώρα δεν θα μπορώ να κάνω και αποχη και το περπάτημα που έκανα το καλοκαίρι και θα το έχω για μόνιμα.
unforgiven Posted - 11/04/2017 : 10:33:18
quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by unforgiven

quote:
Originally posted by Sor

Επανέρχομαι με το πρόβλημα μου, είχα πάρει έναν γιατρό αθλοπαιδίατρο τηλέφωνο τον περασμένο Οκτώμβριο και μου έκλεισε ραντεβού για 6 μήνες μετά , ε λοιπόν πήγα σήμερα. Του είπα πως έχει , πίεσε εκεί στα καλαμια εσωτερικά και τραβηχτικά από τον πόνο παρόλο που δεν νιώθω τώρα τίποτα αλλα δεν τα πολυζορίζω καιρό τώρα αλλα έχει τύχει καμια φορα και περπατήσω χαλαρά μια κοντά μια ώρα και μετά τα νιώθω κάπως. Στο ζουμί λοιπόν :

Μου είπε διατάσεις και πριν και μετά πάγο, του είπα το έκανα και αυτό και με της διατάσεις μετα τα ένιωθα χειρότερα, μου είπε πρέπει να χαλαρώσεις τους μύες αλλιώς το πρόβλημα θα φύγει μονο του μετά από 3 χρονια, δεν έπρεπε να σταματήσεις τις διατάσεις.

Τι προτεινετε;



Είχα το ίδιο πρόβλημα.
Έριξα τα χιλιόμετρα, απέφυγα τις μεγάλες (για εμένα) εντάσεις στην προπόνηση, έκανα φυσιοθεραπείες, παράλληλα γυμναστική με βάρη (έκανα έτσι και αλλιώς) και Pilates. Πολλές διατάσεις και το πρόβλημα έφυγε.
Και ο φυσιοθεραπευτής μου το ίδιο μου είπε: διατάσεις όσο το δυνατόν περισσότερες.



Και με τις διατάσεις έβλεπες άμεση βελτίωση?εγώ με τις διατάσεις έβλεπα άμεση χειροτέρευση, ενώ πριν τις διατάσεις δεν το είχα τόσο έντονο όσο μετά. Πόσο έκανε να σου περάσει?


Τότε που το είχα πει σε κάνα δυο γιατρούς και στον φισιό δεν μου είπα συνέχισε, αυτός μου είπε,και μάλιστα μου είπε θα μου πάρει κάνα 6μηνο ακόμα.

Επίσης μου είπε να πάρω βιταμίνη D. Το πρόβλημα είναι μυϊκό μου είπε, νόμιζα η Ε κάνει καλο στους μύες.


Γενικά με ανακούφιζαν οι διατάσεις. Μπορεί το πρόβλημά μας να είναι διαφορετικό. Το τρέξιμο δεν το σταμάτησα, αλλά μια περίοδο έτρεχα σε χόρτο, πολύ αργά.
Sor Posted - 11/04/2017 : 00:16:23
quote:
Originally posted by unforgiven

quote:
Originally posted by Sor

Επανέρχομαι με το πρόβλημα μου, είχα πάρει έναν γιατρό αθλοπαιδίατρο τηλέφωνο τον περασμένο Οκτώμβριο και μου έκλεισε ραντεβού για 6 μήνες μετά , ε λοιπόν πήγα σήμερα. Του είπα πως έχει , πίεσε εκεί στα καλαμια εσωτερικά και τραβηχτικά από τον πόνο παρόλο που δεν νιώθω τώρα τίποτα αλλα δεν τα πολυζορίζω καιρό τώρα αλλα έχει τύχει καμια φορα και περπατήσω χαλαρά μια κοντά μια ώρα και μετά τα νιώθω κάπως. Στο ζουμί λοιπόν :

Μου είπε διατάσεις και πριν και μετά πάγο, του είπα το έκανα και αυτό και με της διατάσεις μετα τα ένιωθα χειρότερα, μου είπε πρέπει να χαλαρώσεις τους μύες αλλιώς το πρόβλημα θα φύγει μονο του μετά από 3 χρονια, δεν έπρεπε να σταματήσεις τις διατάσεις.

Τι προτεινετε;



Είχα το ίδιο πρόβλημα.
Έριξα τα χιλιόμετρα, απέφυγα τις μεγάλες (για εμένα) εντάσεις στην προπόνηση, έκανα φυσιοθεραπείες, παράλληλα γυμναστική με βάρη (έκανα έτσι και αλλιώς) και Pilates. Πολλές διατάσεις και το πρόβλημα έφυγε.
Και ο φυσιοθεραπευτής μου το ίδιο μου είπε: διατάσεις όσο το δυνατόν περισσότερες.



Και με τις διατάσεις έβλεπες άμεση βελτίωση?εγώ με τις διατάσεις έβλεπα άμεση χειροτέρευση, ενώ πριν τις διατάσεις δεν το είχα τόσο έντονο όσο μετά. Πόσο έκανε να σου περάσει?


Τότε που το είχα πει σε κάνα δυο γιατρούς και στον φισιό δεν μου είπα συνέχισε, αυτός μου είπε,και μάλιστα μου είπε θα μου πάρει κάνα 6μηνο ακόμα.

Επίσης μου είπε να πάρω βιταμίνη D. Το πρόβλημα είναι μυϊκό μου είπε, νόμιζα η Ε κάνει καλο στους μύες.
Sor Posted - 11/04/2017 : 00:02:43
Έχω να δοκιμάσω να τρέξω απο το 15, απο αρχές 16 μέχρι μέσα είχα ενόχληση που προήλθε απο μασαζ, σε κάθε βήμα που έκανα ή που στεκόμουνα όρθιος, ακόμα και όταν οδηγούσα αμάξι.

Και μου αρέσει τόσο πολύ το τρέξημο. Τέτοιο πράγμα ούτε στον εχθρό μου.
unforgiven Posted - 10/04/2017 : 16:14:45
quote:
Originally posted by Sor

Επανέρχομαι με το πρόβλημα μου, είχα πάρει έναν γιατρό αθλοπαιδίατρο τηλέφωνο τον περασμένο Οκτώμβριο και μου έκλεισε ραντεβού για 6 μήνες μετά , ε λοιπόν πήγα σήμερα. Του είπα πως έχει , πίεσε εκεί στα καλαμια εσωτερικά και τραβηχτικά από τον πόνο παρόλο που δεν νιώθω τώρα τίποτα αλλα δεν τα πολυζορίζω καιρό τώρα αλλα έχει τύχει καμια φορα και περπατήσω χαλαρά μια κοντά μια ώρα και μετά τα νιώθω κάπως. Στο ζουμί λοιπόν :

Μου είπε διατάσεις και πριν και μετά πάγο, του είπα το έκανα και αυτό και με της διατάσεις μετα τα ένιωθα χειρότερα, μου είπε πρέπει να χαλαρώσεις τους μύες αλλιώς το πρόβλημα θα φύγει μονο του μετά από 3 χρονια, δεν έπρεπε να σταματήσεις τις διατάσεις.

Τι προτεινετε;



Είχα το ίδιο πρόβλημα.
Έριξα τα χιλιόμετρα, απέφυγα τις μεγάλες (για εμένα) εντάσεις στην προπόνηση, έκανα φυσιοθεραπείες, παράλληλα γυμναστική με βάρη (έκανα έτσι και αλλιώς) και Pilates. Πολλές διατάσεις και το πρόβλημα έφυγε.
Και ο φυσιοθεραπευτής μου το ίδιο μου είπε: διατάσεις όσο το δυνατόν περισσότερες.
Sor Posted - 10/04/2017 : 13:31:03
Επανέρχομαι με το πρόβλημα μου, είχα πάρει έναν γιατρό αθλοπαιδίατρο τηλέφωνο τον περασμένο Οκτώμβριο και μου έκλεισε ραντεβού για 6 μήνες μετά , ε λοιπόν πήγα σήμερα. Του είπα πως έχει , πίεσε εκεί στα καλαμια εσωτερικά και τραβηχτικά από τον πόνο παρόλο που δεν νιώθω τώρα τίποτα αλλα δεν τα πολυζορίζω καιρό τώρα αλλα έχει τύχει καμια φορα και περπατήσω χαλαρά μια κοντά μια ώρα και μετά τα νιώθω κάπως. Στο ζουμί λοιπόν :

Μου είπε διατάσεις και πριν και μετά πάγο, του είπα το έκανα και αυτό και με της διατάσεις μετα τα ένιωθα χειρότερα, μου είπε πρέπει να χαλαρώσεις τους μύες αλλιώς το πρόβλημα θα φύγει μονο του μετά από 3 χρονια, δεν έπρεπε να σταματήσεις τις διατάσεις.

Τι προτεινετε;
spiros tsi Posted - 06/12/2016 : 12:22:18
Ας δουμε και κατι ακομα για το αν ενας αδυναμος μυς ειναι σφιχτος.
Oι Garrick και Webb στο βιβλιο τους Sports Injuries: Diagnosis and Management (Garrick, J.G.;Webb , D.R. Sports Injuries: Diagnosis and Management. Philadelphia, W.B. Saunders 1990; pp 7-25)δηλωνουν οτι a weak muscle is a tight muscle.Whenever a weak muscle is forced to work beyond its capacity, it will tighten and, therefore, be more subject to stress and strain.
Περα απο το τι γραφεται ,εμενα το βασικο που με ενδιαφερει ειναι τι δουλευει στην πραξη κι αυτο το συνανταω ξανα και ξανα στις θεραπειες μου.
Πολλες φορες για παραδειγμα ενας σφιχτος τετρακεφαλος που τραβαει το κεντρο βαρους του σωματος προς τα μπρος θα αναγκασει τον αδυναμο δικεφαλο να σφιξει για να αντισταθμισει τη ροπη αυτη.Ετσι εχουμε και πρωταγωνιστη και ανταγωνιστη σφιχτους.
Για να μην κουραζω αλλο ,ενας μυς μπορει να ειναι short and tight – long and weak, short and weak -long and tight, short and strong-long and weak, long and strong – short and weak και φυσικα tight and weak .Μπερδεμα ε?
spiros tsi Posted - 06/12/2016 : 01:36:49
Θα προσπαθησω να γινω οσο μπορω πιο κατανοητος γιατι ειναι αληθεια οτι καποια απο αυτα που γραφω ειναι κοντρα στη λογικη που εκπαιδευτηκαμε.Επισης θα χρησιμοποιησω ερευνες και Αγγλικη ορολογια οπου υπαρχει περιπτωση λαθος ερμηνειας.
Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Muscle tension (or tone) ειναι η δυναμη με την οποια ενας μυς αντιστεκεται στην επιμηκυνση του (Basmajian 1985).

H Muscle tension μπορει να συνδεεται με τη δυνατοτητη ενεργοποιησης του μυ η διεγερσιμοτητα.Γι αυτο η εξεταση της εχει δυο στοιχεια,viscoelastic και contractile (Mense and Simons 2001,Taylor,Brooks and Ryan 1997).To πρωτο συνδεεται με τη διεγερσιμοτητα των δομων,ενω το δευτερο σχετιζεται με το neurological input.Καθε στοιχειο παιζει το ρολο του στις αιτιες του muscle tightness και weakness.

Θα αναφερθω πρωτα στο muscle tightness.

Οι παραγοντες απο τα contractile συστατικα του μυ που αυξανουν τον τονο ειναι η ενεργοποιηση του μεταιχμιακου συστηματος(Umphred 2001)με το στρες, την εξαντληση,τον πονο και τα συναισθηματα να αυξανουν τον τονο μεσω αυτου(του συστηματος),τα trigger points (Simons et al. 1999),ο μυικος σπασμος (Mense and Simons 2001).

Aυξημενη muscle tension ,viscoelastic αιτιολογιας, προκυπτει επισης απο προσαρμοστικο shortening (Κendall et al. 1993,Sahrmann 2001).Mε τον καιρο η δυναμη σε αυτους τους μυς μειωνεται καθως active ινες αντικαθιστανται απο μη συσταλτο ιστο.


Οσον αφορα τη μυικη αδυναμια τωρα.

Oι contractile παραγοντες που συνεισφερουν ειναι:
Reciprocal inhibition(Sherrington 1907) οταν ενεργοποιειται ο ανταγωνιστης.
Αρθρογενης αδυναμια(Stokes and Young 1984,DeAndrade,Grant and Dison 1965) λογω οιδηματος η δυσλειτουργιας της αρθρωσης.
Deafferentation (Freeman, Dean and Hanham 1965) η μειωση δηλ. στην εισερχομενη πληροφορηση λογω καποιας βλαβης στους νευρομυικους υποδοχεις .
Ψευδοπαρεση
Trigger point weakness (Simons,Travell and Simons 1999). Υπερευερεθιστες μπαντες μυικων ινων μειωνουν το stimulation threshold oδηγωντας σε υπερχρηση,πρωιμη εξαντληση και αδυναμια.Οι μυς αυτοι εχουν μειωμενο αριθμο απο firing κινητικες μοναδες και φτωχο συγχρονισμο.
΄Εξαντληση.
Οι noncontractile παραγοντες ειναι :
Stretch weakness (Kendall et al 1993,Sahrmann 2002a,2002b).
Tightness weakness (Janda 1993) .Oι μυς λογω υπερχρησης κονταινουν με τον καιρο.Αυξανεται ο μη συσταλτος ιστος και μειωνεται η ελαστικοτητα.Αυτο οδηγει σε ισχαιμια και εκφυλισμο των μυικων ινων που αδυνατιζει ακομα πιο πολυ το μυ.

Σε πρωτη φαση πιστευω να γινεται αντιληπτο γιατι ενας αδυναμος μυς μπορει να γινει φυσιολογικος αν διωξουμε παραγοντες που τον αδυνατιζουν οπως πχ τα trigger,τη συσπαση των ανταγωνιστων κα.
Επισης ειδαμε πως ενας σφιχτος μυς μπορει να ειναι αδυναμος λογω υπερχρησης.Οποτε ενας σφιχτος μυς δε σημαινει οτι εχει σιγουρα αυξημενο τονο.
Θα επανελθω.

.
physiorunner Posted - 05/12/2016 : 17:20:48
quote:

Oταν μιλαω για αδυναμο μυ ,ναι εννοω τον μυικο του τονο .

Πάλι μας τα μπερδεύεις. Δεν γίνεται να μιλάς για αδύναμο μυ και να αναφέρεσαι στον μυϊκό τόνο. Το γιατί χρησιμοποιείς τους δύο αυτούς όρους εναλλακτικά, είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω και θεωρώ λανθασμένη προσέγγιση, τόσο σε επίπεδο ορολογίας όσο και θεραπευτικά.
quote:
Οταν επανελθει ο τονος στο φυσιολογικο, μονο τοτε μπορει να γινει σωστα η ενδυναμωση .Ενας απο τους τροπους,ο καλυτερος ,και συγκριτικα μεγαλυτερης διαρκειας, ειναι ο ΄΄καθαρισμος΄΄ του μυ απο knots,συμφυσεις,γελωσεις κα.

Μπορείς να μου δώσεις κάποια βιβλιογραφική/αρθρογραφική αναφορά γι αυτό; Δεν γνωρίζω τη σχέση του μυϊκού τόνου με την ύπαρξη γελώσεων, συμφύσεων κλπ και με μια γρήγορη αρθρογραφική αναζήτηση δεν βρήκα τίποτα.

quote:
Ενας αδυναμος μυς ,για τον τονο εννοω,ναι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κοντος.Kαι ενας επιμηκυσμενος μυς αδυναμος ειναι.

Μπέρδεμα εις το τετράγωνο...

quote:
Yπαρχουν δυο ειδη σφιχτων μυων.Το πρωτο ειναι επειδη κονταινει ο συνδετικος ιστος και το δευτερο ειδος ειναι στην ουσια μια υπερσυσπαση του μυ λογω του νευρικου συστηματος που τον κανει να συσπαται και τον κρατα σε μια υπερτονικη φαση.
Στην πρωτη περιπτωση, εκτος απο τη διορθωση της περιτονιας, πρεπει να ψαξουμε και να φτιαξουμε την αδυναμια των ανταγωνιστων σαν πιο πιθανη αιτια.Στη δευτερη πρεπει να παμε στους συνεργητικους μυς πρωτα και να ψαξουμε για αδυναμια εκει.

Πάλι μπερδεύεις τον μυϊκό τόνο με την μυϊκή δύναμη και την ελαστικότητα με τρόπο που δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Ο διαχωρισμός που κάνεις δεν με βρίσκει σύμφωνο. Άλλο η βράχυνση των ελαστικών μη συσταλτών στοιχείων ενός μυός και άλλο η αύξηση του μυϊκού τόνου.

quote:
Πιστευω με τη διευκρινιση του μυικου τονου να ειμαστε οκ.Δηλαδη ενας σφιχτος,κοντος μυς λογω συνδετικου ιστου μπορει καλλιστα να ειναι δυνατος αλλα ο τονος του θα ειναι αδυναμος.Ενας σφιχτος, κοντος μυς λογω νευρικου συστηματος θα εχει τον τονο του αυξημενο το οποιο παλι παθολογικο ειναι.

Γιατί "ένας σφιχτος,κοντος μυς λογω συνδετικου ιστου" έχει αδύναμο μυικό τόνο και ταυτόχρονα ο ανταγωνιστής του έχει και αυτός αδυναμία (όπως γράφεις παραπάνω), άρα με βάση τον όρο που χρησιμοποιείς έχει και αδύναμο μυϊκό τόνο; Πώς γίνεται δύο ανταγωνιστές να έχουν και οι δύο μειωμένο τόνο; Δεν κολλάει.
Επίσης, όταν γράφεις "να ειναι δυνατος αλλα ο τονος του θα ειναι αδυναμος" εννοείς ότι θα είναι δυνατός σε μυϊκή δύναμη και θα έχει μειωμένο μυϊκό τόνο; Πολύ μπέρδεμα. Δεν είναι εννοιολογικά ορθό να θεωρείς έναν "σφιχτό μυ" ότι μπορεί να έχει είτε αυξημένο είτε μειωμένο μυϊκό τόνο. Ο σφιχτός θα έχει αυξημένο τόνο και το αντίθετό του δεν μπορεί να λέγεται και αυτό σφιχτό αλλά χαλαρό.

quote:
Μπορεις να διατεινεις ενα μυ αλλα να μη μεινεις στο οριο της διατασης και να επιστρεψεις.Πως δε γινεται αυτο?

Μπορείς να γράψεις πώς γίνεται, ξεκινώντας από το πώς εννοείς τον όρο "διάταση"; Έχω την εντύπωση ότι δεν εννοούμε τα ίδια πράγματα με τους ίδιους όρους.

Γενικώς, μας τα μπερδεύεις για άλλη μια φορά, μπερδεύονται όσοι διαβάζουν χωρίς να έχουν ειδικές γνώσεις επί του θέματος και δεν βγαίνει νόημα. Έχει πολύ μεγάλη σημασία να χρησιμοποιούνται ορθοί όροι, χωρίς να εννοείται άλλος όρος.
Ελπίζω να ξεκαθαριστούν οι παραπάνω όροι, αν και θεωρώ ότι έχουμε τελείως διαφορετική άποψη για την ανατομία και φυσιολογία της μυϊκής συστολής.

"Μέτρον άριστον"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000