Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Καλύτερες Ελληνίδες Μαραθωνοδρόμοι κάτω από 4 ώρες

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
petransfhp Δημοσιευτηκε - 26/04/2017 : 22:09:57
Είναι δυνατόν να είναι στην ίδια λίστα η Ρεμπούλη με 2:42 και μία ελεύθερα αθλούμενη με 3:59 ;
Θέλει αναθεώρηση το "κάτω από 4 ώρες ".
Το παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών στον Μαραθώνιο είναι 2:15 στους άνδρες 2:02:57 , ούτε 13' λεπτά διαφορά.
Δεν γίνεται η λίστα των ανδρών του running news να είναι κάτω από 3 ώρες και να έχει μία ώρα διαφορά από των γυναικών.
Τι σχέση έχει να πηγαινει ένας άνδρας με 4:15 και μία γυναίκα με 5:45 και να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο!
Κάποτε ήταν ελάχιστες οι γυναίκες που έσπαγαν το 4ωρο . Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν και έχουν αυξηθεί κατά πολύ και αυτό συμβαίνει επειδή το 4ωρο είναι πολύ βατό για να σπάσει . Με λίγη μεθοδική προπόνηση είναι πολύ εφικτό. Καμιά σχέση με το 3ωρο των ανδρών όπου για να το σπάσει κάποιος πρέπει να έχει πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σαν δρομέας.
Το παγκόσμιο ρεκόρ άνδρες-γυναίκες έχει 13' διαφορά ,
Το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι 2:19 και 2:45 δηλ 26' διαφορά ,
Οπότε η λίστα του running news θα πρέπει να είναι 30' έως 35' το πολύ παραπάνω για τις γυναίκες δηλ 3:30 έως 3:35 .
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Delazaren Posted - 16/05/2017 : 08:04:33
εγώ θέλω μια λίστα με τις δικές μου επιδόσεις μόνο. Παίδες ρελάξ. Μια λίστα είναι.
Deorum Posted - 12/05/2017 : 20:20:01
AAA, δεν είχα δει πως είχε 199 άτομα η λίστα πέρυσι!
Ναι, τότε συμφωνώ κάπως χάνεται το νόημα του καλύτερου. (γιατί μην ξεχνάμε πως και οι γυναίκες έχουν μικρότερο ποσοστό συμμετοχών στο μαραθώνιο).
Fintel Posted - 12/05/2017 : 17:50:36
quote:
Originally posted by ALEXANDRA


Καταλαβαινω το point σου αλλα δεν ειναι όλα απόλυτα και μετρήσιμα.



Πιο απόλυτο και μετρήσιμο από την έννοια "καλύτερος μαραθωνοδρόμος", δε νομίζω ότι υπάρχει. Έχουμε μια δεδομένη απόσταση 42195μ. Αν ο "Α" τη διανύει πιο γρήγορα από τον "Β", τότε ο "Α", είναι καλύτερος μαραθωνοδρόμος από τον "Β". Τελεία και παύλα. Δεν απασχολεί κανέναν, πόσο προπονείται και προσπαθεί ο Α και πόσο ο Β, αν η Α είναι άνεργη και κάθεται όλη μέρα κι η Β είναι εργαζόμενη μητέρα κλπ κλπ. Η λίστα το μόνο που εξετάζει είναι ο χρόνος που διανύει κάποιος αυτά τα 42195μ και δε θα μπορούσε να γίνεται και διαφορετικά εδώ που τα λέμε, για αθλητικές - και μόνο αθλητικές - επιδόσεις μιλάμε. Η είσοδος σε αυτή - κι εδώ μάλλον θα στεναχωρέσω την Elda που έγραψε παραπάνω - δεν πιστεύω ότι πρέπει να εκλαμβάνεται ως επιβράβευση και κίνητρο για τη μέση εργαζόμενη Ελληνίδα, ώστε να πρέπει σώνει και καλά να είναι μέσα όσο το δυνατόν περισσότερες. Δεν είναι ούτε επίδομα πολυτέκνου, ούτε κάρτα του ΟΑΕΔ. Απλά, άτυπα αποτυπώνει ποιες είναι οι καλύτερες μαραθωνοδρόμοι (το οποίο είπαμε είναι απόλυτα μετρήσιμο με αθλητικά και μόνο κριτήρια). Ε και τι να κάνουμε, δε γίνεται να είναι ΟΛΕΣ οι καλύτερες!

Κι επειδή θα πείτε, "μα δεν είπαμε να είναι όλες", αλλά κι ο Deorum, όπως και όλοι προηγουμένως λέτε για τους/τις καλύτερες 100, ρίχτε μια ματιά στην περσινή λίστα: 199 γυναίκες (οι διπλάσιες από το 100 που λέτε και μόνοι σας όλοι παραπάνω) και περίπου 50% στον αριθμό περισσότερες από τους 139 αντίστοιχους άνδρες. Επομένως, ούτε η στατιστική ή η αναλογία επιδόσεων είναι με το μέρος του 4ωρου ως όριο, δεδομένου ότι η τάση χρόνο με το χρόνο είναι (δε νομίζω να το αμφισβητεί κανείς αυτό) ξεκάθαρα αυξητική. Πιστεύω αυτή ήταν η ουσία του αρχικού post του ανθρώπου που πέσατε να τον φάτε, παρόλο που τα νούμερα τον δικαιώνουν. Αν οι στόχος είναι οι 100 καλύτερες λοιπόν που λέτε κι οι ίδιοι οι προλαλήσαντες, ε, με το 4ωρο, guess what, φτάσανε τις 200 και φέτος μετά την Κλασσική θα τις ξεπεράσουν (εδώ θα είμαστε και θα το δείτε), άρα πρέπει να αλλάξει, αυτό λέει ο άνθρωπος. Κολλήσατε σε αυτό που είπε για τη Ρεμπούλη και την x, y αθλούμενη (που όντως είναι άστοχο) και χάσατε την ουσία νομίζω. Λοιπόν, τι λέτε τελικά, για αποφασίστε, να ισχύει το 100 καλύτεροι ή όχι; Γιατί άλλο 100 κι άλλο 200+ δε νομίζετε (κάπου χάνεται και το νόημα τις λέξης "καλύτερος" έτσι);

Προσωπικά, αν έφτιαχνα εγώ τη λίστα θα έβαζα άνδρες κάτω από 2:50 και γυναίκες κάτω από 3:30 δηλαδή που τρέχουν - κι όταν λέμε "τρέχουν" να το εννοούμε πλέον - μαραθώνιο περίπου με 4' και 5' το χιλιόμετρο αντίστοιχα (στους χρόνους αυτούς προκύπτει μια καλή αναλογία πραγματικά σοβαρών επιδόσεων με καμιά 50αρια άτομα από κάθε φύλο). Επειδή, όμως εγώ είμαι λίγο αυστηρός και θα με πείτε υπερβολικό, άντε να κάνουμε μια καλύτερη αναγωγή στην ελληνική πραγματικότητα. Τα νούμερα δείχνουν τότε, ότι μάλλον το όριο πρέπει να συμβαδίσει σε πρώτη φάση, τουλάχιστον με το όριο του πανελληνίου πρωταθλήματος στο 3:50 (κι έτσι προσεγγίζεται κι η 100άδα παρεμπιπτόντως). Πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια που ο καημένος ο Κώστας ο Παλάντζας δε θα προλαβαίνει να καταχωρίζει άτομα στη λίστα, κάτι θα γίνει επί του θέματος...

Κοιμάσαι πατριώτης, ξυπνάς εθνικιστής
giorgos1965 Posted - 12/05/2017 : 14:33:06
Αν κοιταξει καποιος το scoring tables iaaf απο την ιστοσελιδα της IAAF θα δει οτι μια επιδοση 4.00 στις γυναικες αντιστοιχει σε 420 βαθμους. Με τους αντιστοιχους βαθμους στους ανδρες βγαινει μια επιδιση3.01 περιπου...
hlias_3 Posted - 12/05/2017 : 13:47:31
Λέω να φτιαχτεί μια λίστα με τους 10 καλύτερους. Μια άλλη με τους 20 καλύτερους. Μια άλλη που να έχει από την 20η θέση έως την 50η. Μια άλλη από την 70η έως την 100η. Μια άλλη μπλα μπλα μπλα ...
manolee Posted - 12/05/2017 : 09:29:43
Η λίστα είναι για τους πρώτους 100 των δύο φύλων και όχι για να συγκρίνει το επίπεδο αντρών - γυναικών .Αφού αυτές είναι οι 100 πρώτες γυναίκες αυτές μπαίνουν
Τι θα ήθελες , η λίστα με τις 100 πρώτες Ελληνίδες να έχει 50 μέσα γιατί οι άλλες είναι αργές ?
dimitrissss Posted - 12/05/2017 : 08:53:33
Σε διεθνές επίπεδο ένας άντρας του 2:59:59 και μια γυναίκα του 3:59:59 είναι απλά 2 άνθρωποι που έχουν χόμπι το τρέξιμο. Nothing more, nothing less.

No pain, no gain!
petransfhp Posted - 12/05/2017 : 08:43:28
Να το πω αλλιώς για να το καταλάβετε ένας άντρας που κάνει 2:59:59 και μια γυναίκα που κάνει 3:59:59 θεωρούνται ότι είναι στο ίδιο επίπεδο;
evol Posted - 11/05/2017 : 17:27:55
Προσωπικά μυρίζομαι ζήλια από το φίλο petransfhp προς τις γυναίκες που με τόσο "αργούς" χρόνους μπαίνουν στη λίστα των καλύτερων, ενώ οι άνδρες με τους αντίστοιχους χρόνους, μένουν απ έξω ;)
Deorum Posted - 10/05/2017 : 11:55:20
quote:
Originally posted by Delazaren

καλά συγνώμη ποιο το πρόβλημα;;;;;; σε τι μας χαλά ή ενοχλεί;;;;



έ, είναι προσβολή να μπαίνει το όνομα του Χ δίπλα στο όνομα του Ψ !

Τι να κάνουμε στην Ελλάδα ζούμε,

Μιας και διάβασα τον αρχικό συλλογισμό, να στο τραβήξω λίγο.

Το παγκόσμιο ρεκόρ Α/Γ είναι 13' διαφορά.
Το όριο των ολυμπιακών είναι 26' διαφορά. (διπλάσιο)
Άρα όταν μιλάμε για τους 100 καλύτερους....
Γιατί να μην είναι περίπου 52 λεπτά διαφορά (διπλάσιο πάλι) ?

Όσο συμπιέζονται οι χρόνοι, τόσο μικραίνουν οι διαφορές. Λογικό είναι.
Delazaren Posted - 10/05/2017 : 09:50:33
καλά συγνώμη ποιο το πρόβλημα;;;;;; σε τι μας χαλά ή ενοχλεί;;;;
ALEXANDRA Posted - 29/04/2017 : 01:49:25
Η λίστα ειναι εξ αρχής λαθος αν σκεφτείς οτι δεν ξέρουμε τι σημαίνει "μαραθωνοδρόμος". Εχω τρέξει 9 μαραθώνιους με προσήλωση σε προπόνηση (δηλ δεν πάω στα κουτουρού "ας τρέξω μαραθώνιο"). Μου αρέσει πολυ το τρεξιμο και γενικώς τρεχω. Ε, δε θεωρώ οτι ειμαι μαραθωνοδρόμος. Ειμαι δικηγορος. Το οτι τρεχω μαραθωνίους, δε με κανει μαραθωνοδρόμο. Μάλιστα οταν με συστήνουν φίλοι ως μαραθωνοδρόμο, δε μου αρέσει καθόλου. Οποτε, το να βρεθώ στη λίστα, μου φαίνεται αστείο in the first place. Σκέψου τώρα, ποσο αστείο φαίνεται στις Ρεμπουληδες να ειμαι εγω με 4 ώρες παρα στη λίστα. Να μην σου πω οτι δεν ασχολούνται και καθόλου.

Αν η λίστα ηταν βάσει χρόνου (πχ, " οι μαραθωνοδρόμοι κάτω των 3:30"), , θα ηταν μόνο 10 άτομα. Αλλα όπως ειπε και ο Deorum, η λίστα λεει "100" καλύτεροι. Οποτε, καλώς ειναι και οι των 4 ωρών ισως κάποτε δούμε και των 5 ωρών αν ξαφνικά ο κοσμος σταματήσει να τρέχει.

Καταλαβαινω το point σου αλλα δεν ειναι όλα απόλυτα και μετρήσιμα. Ειναι σα να λέμε οτι ο Σαμαρας ή ο Καραμανλής ή ο Τσιπρας ηταν ο καλύτερος πρωθυπουργός. Χάλια όλοι τους αλλα καποιος ειναι ο καλύτερος. Χάλια λοιπόν οι χρόνοι των "100 καλύτερων", αλλά είναι οι καλύτεροι.
Elda Posted - 28/04/2017 : 20:56:33
petransfhp Posted - 28/04/2017 : 17:01:53
Αλεξάνδρα δεν είναι κατακριτέο να είναι στην ίδια λίστα η πρώτη Ελληνίδα με μία χομπίστρια , αρκεί να είναι κάπου κοντά οι επιδόσεις τους .
Το "κοντά" είναι υποκειμενικό και κάπου εκεί χάνεται η σωστή προσέγγιση.
Επίσης τι πιθανότητα έχει ένας άνδρας να σπάσει το 3ωρο και τι μία γυναίκα το 4ωρο. Πραγματικά ετη φωτος η μία επίδοση από την άλλη !
Το 3:59 απέχει περίπου ΜΙΑΜΙΣΗ ώρα από το πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών,(το 2:33 της Πολύζου)!
Όσο κάνει πέρασμα Ημι ο άνδρας του 2:59 που είναι στην λίστα!
Πόσο άλλο να καταλάβουμε όλοι ότι ρε παιδί μου ειναι άδικο αυτό που γίνεται.

Elda το ότι οι γυναίκες είναι 10φορες λιγότερες από τους άνδρες ενισχύει ακόμη περισσότερο τον ισχυρισμό μου!
Αφού είναι λιγότερες θα έπρεπε ακόμη λιγότερες απο τους άνδρες να είναι μέσα στην λίστα! Δηλ Αν τρέχουν Μαραθώνιο 10.000 άνδρες και 1000γυναίκες δεν μπορεί μέσα στην λίστα να είναι 200άνδρες και 200γυναίκες
δηλ το 2% των ανδρών , που είναι λογικό ποσοστό ! ,
Και το 20% των γυναικών που είναι παράλογο!
Εκτός και αν οι Ελληνίδες είναι γεννημένες για Μαραθώνιο.
Βεβαίως και αξίζουν 1000μπράβο όσες γυναίκες μητέρες και μη σπάνε το 4ωρο αλλά είναι άλλο πράγμα η επιβράβευση και άλλο ο χαρακτηρισμός ως καλύτερη Μαραθωνοδρόμος.
Και δεν είναι άδικο για τους άνδρες που κανουν 3:20 , 3:10 και προσπαθούν μία ζωή χωρίς επιβράβευση;

Hermes και Deorum δεν μιλάμε για τους 100 καλύτερους αλλά για τους καλύτερους Έλληνες Μαραθωνοδρόμους. Που και πάλι οι γυναίκες θα ήταν ευνοϊμένες διότι είναι πολύ λιγότερες.


Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω πως γνωρίζω ότι η λίστα του running news ,
είναι μία ιδιωτική και αυθαίρετη λίστα , φτιαγμένη ίσως με κριτήρια που
μεταξύ άλλων έχουν σκοπό και να προωθούν το κέρδος της επιχείρησης.

Δηλαδή δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι του running news θα πρέπει να συμμορφωθούν με μία Στιβική λογική σαν την δικιά μου και πολλών άλλων , γιατί σου λέει "φίλε έγω θέλω να πουλήσω" και δεν μπορούμε να πούμε​ κουβέντα.

Μπορεί όμως αύριο να βγει κάποια άλλη αρχή και να πει,
"ναι ο άνδρας πάει 4:15 η γυναίκα θα πρέπει 5' το χλμ για να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο ".
Και όσο βελτιώνεται το επίπεδο θα μειώνεται και η ψαλίδα.
Για να φτάσει στα 26' για το όριο των Ολυμπιακών αγώνων,
Και στα 13' για την διαφορά στα παγκόσμια ρεκόρ .
Αυτό λένε τα πραγματικά γεγονότα.
Hermes Posted - 27/04/2017 : 13:45:40
φίλε, προσωπική μου γνώμη είναι ότι, εφόσον μιλάμε για λίστες 100 (η Χ, Ψ) πρώτων, τότε ναι! είναι δυνατόν!
Αντιλαμβάνομαι φυσικά και εγώ το γεγονός ότι η Ρεμπούλη (μια και γίνεται αναφορά) είναι οπωσδήποτε σε άλλο επίπεδο!

Οσο αυξάνεται ο πληθυσμός, τόσο μειώνονται οι διαφορές / αποκλίσεις

quote:
Originally posted by petransfhp

Είναι δυνατόν να είναι στην ίδια λίστα η Ρεμπούλη με 2:42 και μία ελεύθερα αθλούμενη με 3:59 ;
Θέλει αναθεώρηση το "κάτω από 4 ώρες ".
Το παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών στον Μαραθώνιο είναι 2:15 στους άνδρες 2:02:57 , ούτε 13' λεπτά διαφορά.
Δεν γίνεται η λίστα των ανδρών του running news να είναι κάτω από 3 ώρες και να έχει μία ώρα διαφορά από των γυναικών.
Τι σχέση έχει να πηγαινει ένας άνδρας με 4:15 και μία γυναίκα με 5:45 και να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο!
Κάποτε ήταν ελάχιστες οι γυναίκες που έσπαγαν το 4ωρο . Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν και έχουν αυξηθεί κατά πολύ και αυτό συμβαίνει επειδή το 4ωρο είναι πολύ βατό για να σπάσει . Με λίγη μεθοδική προπόνηση είναι πολύ εφικτό. Καμιά σχέση με το 3ωρο των ανδρών όπου για να το σπάσει κάποιος πρέπει να έχει πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σαν δρομέας.
Το παγκόσμιο ρεκόρ άνδρες-γυναίκες έχει 13' διαφορά ,
Το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι 2:19 και 2:45 δηλ 26' διαφορά ,
Οπότε η λίστα του running news θα πρέπει να είναι 30' έως 35' το πολύ παραπάνω για τις γυναίκες δηλ 3:30 έως 3:35 .


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000