Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Βαριά γονατα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
G. ASIMAS Δημοσιευτηκε - 23/08/2020 : 13:04:53
Καλησπέρα σε ολους
Μετα τα 2 τελευταία run νιώθω τα γόνατα μου βαριά και όταν πιέζω τα οστά γύρω από την επιγονατίδα αλλά και σ αυτήν νιώθω ελαφρυ πόνο... Δεν πονάω όταν περπατάω ούτε στο τρέξιμο... Απλώς τα νιώθω ασηκωτα... Έχω σταματήσει τελείως από την Πέμπτη και κάνω παγοθεραπεια....
Να φανταστώ κόπωση η κάτι περισσότερο????
Ευχαριστω..

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
5   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
G. ASIMAS Posted - 26/08/2020 : 23:09:55
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Νιώθοντας πλέον πολύ καλύτερα μετά από 6 μέρες ξεκούρασης έκανα πολύ χαλαρά 5χλμ.
Μια πολύ μικρή ενόχληση είχα και στις 2 επιγονατιδες σχεδόν αμεληταια...
Θα το κοιτάω ανεβαίνοντας σταδιακά... Τα βάρη τα έχω κι αυτά στο πρόγραμμα τις μέρες που δεν θα τρέχω.


BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
jimpapi Posted - 26/08/2020 : 22:56:01
Από προσωπική εμπειρία θα μιλήσω και δυστυχώς χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έχεις. Τα βαρειά γόνατα εγώ προσωπικά τα νιώθω όταν έχω κουράσει τα πόδια μου με πολλά η δύσκολα χιλιόμετρα. Με αποτέλεσμα οι μύες να μη στηρίζουν σωστά την άρθρωση λόγω κάματου και τελικά οι επιπλέον κι αδιάκοπες προπονήσεις να καταλήγουν σε αθροιστικούς μικροτραυματισμούς των συνδέσμων του γονάτου. Συνήθως δεν κάνω παγοθεραπεία αλλά ξεκουρασοθεραπεία 1 ημέρας μόνο και μετά επανένταξη με τις πρώτες προπονήσεις χαλαρές. Η μυική ενδυνάμωση γυμναστηρίου πάντα με βοηθάει στις μέρες που δεν τρέχω λόγω κοπωσης (αν κι αποφεύγω τις διακοπές του προγράμματος πανω από 3 μέρες το μέγιστο). Εφόσον σε βαραίνουν και τα ΔΥΟ μαλλον δε μιλάμε για επίσημο τραυματισμό. Ξεκουρασε τα λίγο. Μην ανεβάζεις απότομα τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα. Πήγαινε τα μια βδομάδα πανω (περισσότερα) μία λιγότερα! και σταδιακά φτάσε στον εβδομαδιαίο όγκο που επιζητάς. Το ίδιο και με τις ταχύτητες. Οχι υπερβολές. Το 90% της ένταση φτάνει για να βελτιωθείς περισσότερο από το 98% στις διαλλειματικές σου. Μην επιζητάς την ταχύτητα αλλά την αντοχή στην ταχύτητα. Αρα λίγο πιο αργά και πιο πολλές επαναλήψεις είναι καλύτερο από το να σπας τα πόδια σου σε ρυθμούς που δεν αντέχουν. Καλύτερα να εξαντλείσαι καρδιαναπνευστικά παρά μυικά..
Καλή συνέχεις συναθλητές !
gargadua Posted - 24/08/2020 : 15:41:24
Δοκίμασε και λίγη PENSAID, αν είναι κάτι πρόσκαιρο νομίζω θα σε βοηθήσει.
Πάνω απ΄όλα η ξεκούραση.

BAD WORKOUT IS NOT WORKOUT, και όμως είναι. Η προετοιμασία του αθλούμενου δεν είναι μόνο σωματική αλλά και ψυχική. Το να γνωρίζεις παθαίνοντας, είναι κέρδος. Επίσης μπορεί να είσαι κομμάτια και να βγεις να τρέξεις, όχι δεν θα σπάσεις κάποιο ρεκόρ, σίγουρα όμως θα νοιώσεις καλύτερα. Μόνο ο καναπές μπορεί να θεωρηθεί IS NOT WORKOUT.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
G. ASIMAS Posted - 24/08/2020 : 00:37:29
quote:
Originally posted by mike07

G.Asimas, καλησπέρα.

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τίποτα περισσότερο από μία διάγνωση ενός γιατρού. Φυσικά το αναφέρω με κάθε σεβασμό απέναντι στον καθένα από εμάς έχει μία "εμπειρία" σε κάτι τέτοιο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί να τον επισκεπτείς; ή εναν φυσικοθεραπευτή τουλάχιστον..


Εννοείται πως το έχω σκεφτεί αλλά είμαι διακοπές σε νησί και καταλαβαίνεις πως δεν εμπιστεύομαι όποιον να ναι... Εχοντας εμπειρία από αλλου είδους άθλημα αφήνω πρώτα λίγο χρόνο ξεκούρασης(ηδη νιώθω καλύτερα) σε συνδυασμό με παγοθεραπεια... Έχω την εμπειρία να καταλάβω έναν τραυματισμό... Απλά όταν κάποιος ασχολείται πολλά χρόνια με κάτι αναπόφευκτα γνωρίζει εμπειρικά και από τραυματισμους....

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
mike07 Posted - 23/08/2020 : 21:31:06
G.Asimas, καλησπέρα.

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τίποτα περισσότερο από μία διάγνωση ενός γιατρού. Φυσικά το αναφέρω με κάθε σεβασμό απέναντι στον καθένα από εμάς έχει μία "εμπειρία" σε κάτι τέτοιο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί να τον επισκεπτείς; ή εναν φυσικοθεραπευτή τουλάχιστον..

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000