Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σωστή τεχνική στο τρέξιμο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
alice Δημοσιευτηκε - 30/08/2008 : 15:49:58
Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η σωστή τεχνική στο τρέξιμο, όσον αφορά το πέλμα, τα χέρια κλπ, και που μπορώ να μάθω περισσότερα?

Ευχαριστώ.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Nikola Posted - 12/04/2014 : 20:20:09
Κατάλαβα. Ότι μπορούσα να καλύψω το έγραψα ήδη (μπροστά η λεκάνη -> διευκόλυνση όρθωσις του κορμού) αλλά με ενδιαφέρει και μένα να ακούσω απόψεις επί του θέματος γιατί ερευνώ την στάση (όχι μόνο λόγω χορού).

Λίγο βγαίνω από την ερώτηση σου: Αν πετύχεις υψηλού επιπέδου δρομείς σε αγώνα δοκίμασε να τους ακολουθήσεις για λίγο και να μιμηθείς πλήρως την στάση τους. Υπόψιν, σχεδόν απαιτεί να μιμηθείς τον ρυθμό και θα δυσκολευτείς λόγω πιθανών διαφορών στις αναλογίες του σώματος. Επίσης απαιτεί να μιμηθείς και την ταχύτητα και εκεί δυστυχώς οι περισσότεροι το χάνουμε. Κάνε το για διάφορους δρομείς πάντως, από λίγο στον καθένα, μαθαίνεις διάφορα απερίγραπτα.
runner1979 Posted - 12/04/2014 : 15:38:21
quote:
Originally posted by Nikola

Νομίζω εννοείς αυτήν την γωνία https://en.wikipedia.org/wiki/Pelvic_tilt .
Οι περισσότεροι παθαίνουν το 2ο.
Στο πρώτο δεν μπορείς να υπερβάλεις πολύ, σου δίνει και περιθώριο να ορθώσεις τον κορμό σωστά.
Εγώ θα σου προτείνω ότι ξέρω από τον χορό: φέρε την λεκάνη μπροστά, όρθωσε ψηλά τον κορμό και το κεφάλι, έξω το στήθος, κάτω και πίσω οι ώμοι.
Στάσου λίγο επιτόπου και πάρε την στάση που σου περιγράφω. Μετά δοκίμασε το αντίθετο άκρο. Επανέλαβε μερικές μεταβάσεις από την μια στάση στην άλλη μέχρι να προσέξεις συνειδητά την στάση σου, όχι σε καθρέφτη αλλά με άλλη αίσθηση (https://en.wikipedia.org/wiki/Proprioception). Μπορείς να προσέξεις μόνος σου την διαφορά από κει και πέρα.


η ερώτηση μου είναι καθαρά θεωρητική, η σωστή στάση σώματος στην καθημερινότητα και όχι στο τρέξιμο λογικά πρέπει να τοποθετεί την λεκάνη κάπου στο κέντρο (ούτε κύφωση ούτε λόρδωση)

δεν μου έχει υποδείξει κάποιος να αλλάξω κάτι αλλά παρατηρώντας κυρίως υψηλού επιπέδου δρομείς είτε σε προπονήσεις είτε από βίντεο μου δίνουν την εντύπωση πως η λεκάνη τους είναι μπροστά. Ok, το άκρον αντίθετο "η λεκάνη μέσα" νομίζω συμβαίνει μετά από πολύωρο τρέξιμο ή όταν κουραζόμαστε υπερβολικά αλλά μήπως το "σπρωξιμο" προς τα εμπρός της λεκάνης μας δίνει κάποιο πλεονέκτημα τόσο στην τεχνική όσο και στην ταχύτητα;

Nikola Posted - 12/04/2014 : 10:41:28
Νομίζω εννοείς αυτήν την γωνία https://en.wikipedia.org/wiki/Pelvic_tilt .
Οι περισσότεροι παθαίνουν το 2ο.
Στο πρώτο δεν μπορείς να υπερβάλεις πολύ, σου δίνει και περιθώριο να ορθώσεις τον κορμό σωστά.
Εγώ θα σου προτείνω ότι ξέρω από τον χορό: φέρε την λεκάνη μπροστά, όρθωσε ψηλά τον κορμό και το κεφάλι, έξω το στήθος, κάτω και πίσω οι ώμοι.
Στάσου λίγο επιτόπου και πάρε την στάση που σου περιγράφω. Μετά δοκίμασε το αντίθετο άκρο. Επανέλαβε μερικές μεταβάσεις από την μια στάση στην άλλη μέχρι να προσέξεις συνειδητά την στάση σου, όχι σε καθρέφτη αλλά με άλλη αίσθηση (https://en.wikipedia.org/wiki/Proprioception). Μπορείς να προσέξεις μόνος σου την διαφορά από κει και πέρα.
runner1979 Posted - 11/04/2014 : 23:41:38
καλησπέρα, μία ερώτηση τεχνικής φύσεως:

κατά την διάρκεια του τρεξίματος η λεκάνη μας πρέπει να βγαίνει προς τα μπρος?
ή απλώς να προσέχουμε μην μπαίνει μέσα με αποτέλεσμα να τρέχουμε σαν "καθιστοί"?
rockonskin Posted - 18/09/2008 : 16:17:46
βαλε pose tech παλι στο youtube και θα δεις. επισης ειχε ενα αρθρο καπου στην αρχικη σελιδα του Rnews για αυτην, ψαξτο.

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

dimis7 Posted - 18/09/2008 : 10:19:51
Έχει ακούσει κάποιος από εσάς για την τεχνική Pose Tech και τι ακριβώς είναι η συγκεκριμένη τεχνική;;;

Όσο ζω μαθαίνω,πιστεύω, ελπίζω και τρέχω!!!
Rigelian Posted - 18/09/2008 : 08:43:08
quote:
Originally posted by elton

Βαλε και ενα βιβλιο στο κεφαλι...


elton Posted - 18/09/2008 : 08:41:23
Βαλε και ενα βιβλιο στο κεφαλι...
aad Posted - 17/09/2008 : 23:28:09
Καλησπέρα

Το πέλμα πατάει με το εξω μέρος (ελαφριά κλίση!) του εμπρός μισού του και μετά πατάει το εσωτερικό εμπρός μισό και μετά η πατούσα, οπότε και αρχίζει η φάση της προώθησης...

Εφαρμογή: Στο σπίτι (πχ) και όπως στέκεσαι σε όρθια στάση άπλωσε λίγο εμπρός το δεξί (πχ) πόδι (σαν να πρόκειται να βηματίσεις και
κατεβάζοντας το προς το έδαφος πάτα με το εξω (δεξιά!!!) εμπρός μισό του μετά πάτα το εσωτερικό εμπρός μισό και μετά την πατούσα

Να δεις που βγαίνει πολύ στρωτά και ρολαριστά!!!

Αντώνης Δραγώνας
rockonskin Posted - 17/09/2008 : 22:05:56
δοκιμασε στο youtube 'running technique' και απο εκει δες μεχρι να καταλαβεις εσυ ποια ειναι τα πιο σχετικα. θα δεις διαφορα

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Drakkar Posted - 17/09/2008 : 21:40:57
Kανενα instuction βιντεακι????? Γιατι λιγο μπερδευτηκα..... Απο τη μεση και πανω και ελαφρα προς τα εξω...δεν ξερω παω να το κανω και μου βγαινει ψιλο circo medrano οπτικα....
aad Posted - 17/09/2008 : 08:43:26
Επίσης, η προσγείωση με φτέρνα είναι "αργή" διότι πρέπει το πάτημα να "περάσει" από την φτέρνα σε όλο το πέλμα, για να μπει ξανά το σύστημα σε φάση ώθησης

και, επίσης, οι ειδικοί συνιστούν ο κορμός να είναι ΚΑΘΕΤΟΣ στην επιφάνεια του δρόμου (έτσι έχεις και λιγότερες επιβαρύνσεις στο μυοσκελετικό)

Αντώνης Δραγώνας
aad Posted - 17/09/2008 : 08:37:40
Καλημέρα

Απ' οσο ξέρω (και έχω δοκιμασει) η πιο γρήγορη μετακίνηση επιτυγχάνεται πατώντας το πέλμα από την μέση και εμπρός - προς τα ΕΞΩ (ελαφρά) ώστε να "ρολάρει" το πόδι:

πάτημα από μέση και εμπρός + (ελαφρά) έξω -> ("στροφη" και) πάτημα από μέση και εμπρός "ολόκληρο" -> πάτημα όλο το πέλμα -> προώθηση για νέο βήμα

Να τονίσω ότι ΔΕΝ περιγράφω τρέξιμο με "μυτούλες" στο ταρτάν!!!

Ούτως ή άλλως το πόδι βρίσκεται ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ, σχεδόν ακουμπάει στο έδαφος, που αυτό εξασφαλίζει ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ κατά την επαφή του με το έδαφος...
Μ' αλλα λόγια ΚΟΒΟΥΜΕ το πηδηχτό τρέξιμο, γιατί αλλιώς καταπονούμε πολύ όλο μας το σώμα (εκτός κι αν η άσφαλτος στα μέρη σας είναι σαν μαλακό και φρέσκο ταρτάν!... )

Αντώνης Δραγώνας
rockonskin Posted - 17/09/2008 : 01:31:19
ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα, αλλα νομιζω η καλυτερος τροπος ειναι να προσγειωνεται το μεσο του πελματος με ελαφρια κλιση του σωματος προς τα εμπρος. με αυτον τον τροπο τους περισσοτερους κραδασμους απορροφα η γαμπα κ οχι τα γονατα.

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Drakkar Posted - 16/09/2008 : 23:06:13
Για τα γονατα ειναι καλύτερα να "προσγειωνεται" κανεις καινα κανει επαφη με το εδαφος πρωτα με φτερνα? Πειραζει που εγω συγκεκριμενη αποσταση την κανω με το μπροστινο τμημα?

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000