Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κράμπες κράμπες κράμπες κράμπες

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
internet_gr Δημοσιευτηκε - 27/11/2008 : 13:54:02
Είχα πολλά χρόνια να πάθω κράμπες και πέρσι στο μαραθώνιο της Αθήνας θυμήθηκα ξανά πως είναι... στο 25ο χιλιόμετρο με έπιασαν και δεν έφυγαν από πάνω μου μέχρι το 41ο (το τελευταίο 1,195 και αεροπλάνο να έπεφτε πανω μου δεν θα το καταλάβαινα.. όχι τις κράμπες..)

Είπα θα φταίει το ότι είχα να τρέξω πολλά χρόνια και η προετοιμασία μου πριν το μαραθώνιο ήταν 100 χιλιόμετρα μέσα σε 3 μήνες...

Πάω φέτος χωρίς κανένα άγχος αφού είχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία και γενικά ετρεχα το χρόνο που πέρασε... ξεκίνησα πολύ γρήγορα και κράτησα τον ίδιο ρυθμό μέχρι τα 34 που πάλι με έπιασαν κράμπες σε όλους τους μυς από τι μέση μέχρι τον αστράγαλο!! και πολύ περισσότερος πόνος από πέρσι...


Την άλλη Κυριακή θα τρέξω Υπερμαραθώνιο 70 χιλιομέτρων και το μόνο που με φοβίζει είναι οι κράμπες...
τι να κάνω??
Η αλήθεια είναι ότι πριν τρέχω φέτος είχα διαβάσει πολύ για την υπονατριαιμία και ήμουν λίγο συντηρητικός αλλά και πάλι έπινα αρκετά υγρά.. 1 λίτρο περίπου / ώρα... αλλά το κακό είναι ότι εγώ δεν ιδρώνω απλά αλλά πάρα μα πάρα πολύ ... βέβαια μετά τα 25 έβλεπα νερό και το συχαινόμουν.. μόνο powerrade μπορούσα να πιω...



υπάρχει κάτι άλλο για πρόληψη εκτός από την κατανάλωση αρκετών υγρών?? επειδή το έχω ψάξει αρκετά της τελευταίες μέρες διάβασα ότι ο καφές κάνει πολύ κακό.. και εγώ ήπια και τις 2 χρονιές για να πάω τουαλέτα... επίσης διάβασα ότι οφείλονται οι κράμπες και στο χάσιμο αλατιού μέσω του ιδρώτα... περίπου 2 μικρές κουταλιές ανά λίτρο...
Αν πάρω αλατόνερο μαζί μου και πίνω λίγο κάθε μια ώρα δεν θα κάνει καλό?? ή λέω βλακείες??

επίσης διάβασα ότι αν πάθει κράμπα αντιμετωπίζεται με πάγο... και τότε κατάλαβα γιατί στο μαραθώνιο κάποιοι έβαζαν ψυκτικό... έχει αποτέλεσμα?

τι άλλο θα έπρεπε να ξέρω??
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
internet_gr Posted - 09/12/2008 : 12:24:50
Συμφωνώ... απλά η πρόληψη είναι σημαντική... μειώνει τις πιθανότητες..
dpkouk Posted - 09/12/2008 : 11:41:12
η ψυχολογια παιζει το ρολο της. ειναι φορες που βαριομαστε να παμε για κατουρημα και νιωθουμε πιασμενοι παντου κι αλλες πεταμε. για οσους συστηματικα εχουν εντοπισει προβλημα τα σκευασματα ειναι χρησιμα

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
elton Posted - 09/12/2008 : 11:25:01
Οι κραμπες δεν εχουν να κανουν μονο με την ελλειψη των παραπανω στοιχειων.Στη φετινη Κλασσικη,ενω ειχα πολλα χλμ στα ποδια μου και επαιρνα καλιο και μαγνησιο για μερικες μερες πριν,ειχα φοβερες κραμπες απο το 34 και μετα στα ποδια και απο τα 25 στους βραχιονιους!Η τροφοδοσια μου δε καθ'ολη τη διαρκεια του αγωνα ηταν τυπικα αψογη.Ειναι λοιπον και θεμα προσαρμογων του καθε οργανισμου στα ερεθισματα.Αλλοι οργανισμοι προσαρμοζονται πιο ευκολα και αλλοι πιο δυσκολα.Α!Να μην ξεχασω και τον κυριοτερο παραγοντα που λεγεται ΑΓΧΟΣ!!!
internet_gr Posted - 08/12/2008 : 16:21:22
Trofocard από το φαρμακειο... 30 χάπια ασπαρτικου υδροχλωρικου μαγνησιου στην τιμη των 4,22ευρω.. 6 τη μερα αρα κράτανε 5 ημερες.. 3 μερες πριν ...τη μερα τοΥ αγωνα... και την επομενη..


dpkouk Posted - 08/12/2008 : 14:58:53
quote:
Originally posted by internet_gr

Έχω καλά νέα!!
Κράμπες τέλος! Πήρα ένα κουτάκι Μαγνήσιο και τα έπαιρνα 5 μέρες( πήρα και όταν έτρεχα) ούτε ίχνος κράμπας!! μπορεί να έπαιξαν ρόλο και άλλοι παράγοντες αλλά πιστεύω ότι το μαγνήσιο έκανε την καλύτερη δουλειά... 67 χιλιόμετρα χωρίς καμία κράμπα.. μου φαίνεται απίστευτο!!


απο φαρμακειο; υπαρχει ειδικο σκευασμα;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Rigelian Posted - 08/12/2008 : 10:45:56
Placebo!
internet_gr Posted - 08/12/2008 : 09:36:26
Έχω καλά νέα!!
Κράμπες τέλος! Πήρα ένα κουτάκι Μαγνήσιο και τα έπαιρνα 5 μέρες( πήρα και όταν έτρεχα) ούτε ίχνος κράμπας!! μπορεί να έπαιξαν ρόλο και άλλοι παράγοντες αλλά πιστεύω ότι το μαγνήσιο έκανε την καλύτερη δουλειά... 67 χιλιόμετρα χωρίς καμία κράμπα.. μου φαίνεται απίστευτο!!
Dimosthenis Posted - 05/12/2008 : 00:31:35
quote:
Originally posted by internet_gr

Στο μαραθωνιο του 2007 ξερω οτι πηγα απροετοιμαστος.. Πηγα μονο για να προσπαθησω να τερματησω.. Ηξερα οτι πανω απο 21 χιλιομετρα θα ηταν πολυ δυσκολο για εμενα.. Τελικα τερματησα σε 5.17.0.. Φετος ομως εκανα 40-80 χιλιομετρα τη βδομαδα.. Πιστευω οτι δεν ειναι λιγο..
Απο οτι καταλαβα παιξαν πολλα ρολο, και οτι ξρκινησα πολυ γρηγορα (5.30min/km για 31 χιλιομετρα) και οτι δεν εχω βαρος μαραθωνοδρομου ( 1.87m 88 κιλα) και ο καφες και οτι μετα τα 21 δεν θυμαμαι ποσο νερο ηπια γιατι το εβλεπα και το συχαινομουν, ισως και η πρωδιαθεση του σωματος μου( αν και παρολο που επαιζα μπασκετ για αρκετα χρονια και 2~ 3 χρονια κολυμβηση σπανια να παθω κραμπα)

Οσο για τα 70 χιλιομετρα ξερω οτι ειναι δυσκολο για εμενα αλλα θα παω πολυ αργα 7-8min/km και οπου φτασω!!

Θα δοκιμασω μαγνησιο και ψυκτικο ( ελπιζω να μη χρειαστει)

Και κατι αλο ασχετο.. 8-9 ωρες τρεξιμο ειναι 7000 περιπου θερμιδες.. Δεν θα πρεπει με καποιο τροπο να αναπληρωσω 3000-4000?? Με τι τροφη ομως?? Powerade gel Kai μπανανες δεν εχουν πανω απο 200 θερμιδες.. Τι αλο μπορω να παρω που να εχει πολλες θερμιδες και να μην ειναι πιτσα οπως εκανε ο συμπατριωτης μας ο Καρναζης; σημ: θα εχω συνοδο...

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας



Καλή επιτυχία στον αγώνα, και με το μαλακό. Γράψε μας για την εμπειρία σου
Plesia Posted - 01/12/2008 : 19:12:33
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Plesia

Α, μάλλον δεν κατάλαβα εγώ τότε...ε, ναι κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου, οκ. Νόμισα ότι εννοούσε αυτή την κατανάλωση, έτσι, μια νορμάλ μέρα..

Με τρέλα και κορδέλα


σε νορμαλ μερα με προπονηση 2-3 λιτρα το 24ωρο ειναι καλη καταναλωση

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Συμφωνώ απόλυτα και το εφαρμόζω

Με τρέλα και κορδέλα
dpkouk Posted - 29/11/2008 : 14:29:39
μηπως μπαρες αποκαταστασης, αμυγδαλα, μελι, ξηρα συκα που θα κουβαλαει ο συνοδος σου;


Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
internet_gr Posted - 29/11/2008 : 13:31:39
Στο μαραθωνιο του 2007 ξερω οτι πηγα απροετοιμαστος.. Πηγα μονο για να προσπαθησω να τερματησω.. Ηξερα οτι πανω απο 21 χιλιομετρα θα ηταν πολυ δυσκολο για εμενα.. Τελικα τερματησα σε 5.17.0.. Φετος ομως εκανα 40-80 χιλιομετρα τη βδομαδα.. Πιστευω οτι δεν ειναι λιγο..
Απο οτι καταλαβα παιξαν πολλα ρολο, και οτι ξρκινησα πολυ γρηγορα (5.30min/km για 31 χιλιομετρα) και οτι δεν εχω βαρος μαραθωνοδρομου ( 1.87m 88 κιλα) και ο καφες και οτι μετα τα 21 δεν θυμαμαι ποσο νερο ηπια γιατι το εβλεπα και το συχαινομουν, ισως και η πρωδιαθεση του σωματος μου( αν και παρολο που επαιζα μπασκετ για αρκετα χρονια και 2~ 3 χρονια κολυμβηση σπανια να παθω κραμπα)

Οσο για τα 70 χιλιομετρα ξερω οτι ειναι δυσκολο για εμενα αλλα θα παω πολυ αργα 7-8min/km και οπου φτασω!!

Θα δοκιμασω μαγνησιο και ψυκτικο ( ελπιζω να μη χρειαστει)

Και κατι αλο ασχετο.. 8-9 ωρες τρεξιμο ειναι 7000 περιπου θερμιδες.. Δεν θα πρεπει με καποιο τροπο να αναπληρωσω 3000-4000?? Με τι τροφη ομως?? Powerade gel Kai μπανανες δεν εχουν πανω απο 200 θερμιδες.. Τι αλο μπορω να παρω που να εχει πολλες θερμιδες και να μην ειναι πιτσα οπως εκανε ο συμπατριωτης μας ο Καρναζης; σημ: θα εχω συνοδο...

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας
dpkouk Posted - 29/11/2008 : 09:48:55
quote:
Originally posted by rockonskin

ειδες Ηλια που μπορεις?






αμα θελουμε ειμαστε ομαδαρα, κενυατες τρεμετε

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
elton Posted - 29/11/2008 : 09:04:36
Να μιλησω και εγω για κραμπες?Μπα,ασε καλυτερα.Ετσι δεν ειναι Σωτηρη???
rockonskin Posted - 29/11/2008 : 00:47:55
ειδες Ηλια που μπορεις?



ILIAS Posted - 29/11/2008 : 00:40:56
quote:
Originally posted by internet_gr

Είχα πολλά χρόνια να πάθω κράμπες και πέρσι στο μαραθώνιο της Αθήνας θυμήθηκα ξανά πως είναι... στο 25ο χιλιόμετρο με έπιασαν και δεν έφυγαν από πάνω μου μέχρι το 41ο (το τελευταίο 1,195 και αεροπλάνο να έπεφτε πανω μου δεν θα το καταλάβαινα.. όχι τις κράμπες..)

Είπα θα φταίει το ότι είχα να τρέξω πολλά χρόνια και η προετοιμασία μου πριν το μαραθώνιο ήταν 100 χιλιόμετρα μέσα σε 3 μήνες...

Πάω φέτος χωρίς κανένα άγχος αφού είχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία και γενικά ετρεχα το χρόνο που πέρασε... ξεκίνησα πολύ γρήγορα και κράτησα τον ίδιο ρυθμό μέχρι τα 34 που πάλι με έπιασαν κράμπες σε όλους τους μυς από τι μέση μέχρι τον αστράγαλο!! και πολύ περισσότερος πόνος από πέρσι...


Την άλλη Κυριακή θα τρέξω Υπερμαραθώνιο 70 χιλιομέτρων και το μόνο που με φοβίζει είναι οι κράμπες...
τι να κάνω??
Η αλήθεια είναι ότι πριν τρέχω φέτος είχα διαβάσει πολύ για την υπονατριαιμία και ήμουν λίγο συντηρητικός αλλά και πάλι έπινα αρκετά υγρά.. 1 λίτρο περίπου / ώρα... αλλά το κακό είναι ότι εγώ δεν ιδρώνω απλά αλλά πάρα μα πάρα πολύ ... βέβαια μετά τα 25 έβλεπα νερό και το συχαινόμουν.. μόνο powerrade μπορούσα να πιω...



υπάρχει κάτι άλλο για πρόληψη εκτός από την κατανάλωση αρκετών υγρών?? επειδή το έχω ψάξει αρκετά της τελευταίες μέρες διάβασα ότι ο καφές κάνει πολύ κακό.. και εγώ ήπια και τις 2 χρονιές για να πάω τουαλέτα... επίσης διάβασα ότι οφείλονται οι κράμπες και στο χάσιμο αλατιού μέσω του ιδρώτα... περίπου 2 μικρές κουταλιές ανά λίτρο...
Αν πάρω αλατόνερο μαζί μου και πίνω λίγο κάθε μια ώρα δεν θα κάνει καλό?? ή λέω βλακείες??

επίσης διάβασα ότι αν πάθει κράμπα αντιμετωπίζεται με πάγο... και τότε κατάλαβα γιατί στο μαραθώνιο κάποιοι έβαζαν ψυκτικό... έχει αποτέλεσμα?

τι άλλο θα έπρεπε να ξέρω??


1)πιστευω οτι η περσινη σου προετοιμασια ηταν ελλειπης.
2)η φετινη σου προετοιμασια μπορει να ηταν καλυτερη αλλα οχι η καταλληλοτερη.
3)μηπως ετρεξες με λαθος ρυθμο και ετσι γαλακτωθηκες νωρις και σε επιασαν οι κραμπες.
4) τελος για καποιον που τελειωνει ενα μαραθωνιο με κραμπες νομιζω οτι ισως και ο υπερμαραθωνιος που διαλεξες να τρεξεις πεφτει σχετικα νωρις.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000