Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Οδηγός Διατάσεων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
afentis Δημοσιευτηκε - 30/11/2008 : 22:53:53
Θα ήταν χρήσιμο για όλους τους δρομείς να δείξουμε ποιές διατάσεις κάνουμε πριν και μετά το τρέξιμο. Πόσες συνολικά ασκήσεις διατάσεων χρησιμοποιείτε και ποιές. Είναι αρκετές οι 3 βασικές(τόσες χρησιμοποιώ) ή απο ότι ξέρω υπάρχουν πάνω απο 8 θεωρούνται υπερβολικές ας πούμε λόγω χρόνου. Είναι καλό να δείξουμε ποιά άσκηση διατάσεων είναι καλύτερη για μια συγκεκριμένη ομάδα. Ξέρει κανείς ενα καλό εικονογραφημένο τουλάχιστον link για διατάσεις; Πιστεύω θα ήταν χρήσιμο για όλους μας.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dvitsa Posted - 09/12/2008 : 11:24:41
quote:
Originally posted by afentis

Αγαπητή dvitsa,
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Απο περιέργεια πόσα ζευγάρια παπούτσια έχεις;
Εγώ έτρεχα με ένα ζευγάρι παπούτσια κάνοντας κατά μέσο όρο 30-50 χιλιόμετρα εβδομαδιαίως. Με αυτό το όγκο προπονήσεων πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 ζεγάρια παπούτσια. Τώρα που ξεκινάω την νέα προπονητική μου χρονιά και έχοντας 3 ζευγάρια παπούτσια θα δώ αν όντως αποτελεί λύση στο πρόβλημά μας. Θα δώ την απάντηση ελπίζω σε 2 μήνες.

Φιλικά, ένας δρομέας.


καλημέρα afenti,
πολύ καλά το κάνεις και χρησιμοποιείς 2-3 ζευγάρια παπούτσια. εγώ έκανα το λάθος και χρησιμοποιούσα πάντα ένα, σε ότι και αν έκανα, αγώνες, long runs, γρήγορα...
αλλά σε αυτές τις προπονήσεις μου τώρα χρησιμοποιώ 2. θα δω και γω την απάντηση σε κανα-δυο μήνες


On The Run
afentis Posted - 08/12/2008 : 17:27:07
Αγαπητή dvitsa,
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Απο περιέργεια πόσα ζευγάρια παπούτσια έχεις;
Εγώ έτρεχα με ένα ζευγάρι παπούτσια κάνοντας κατά μέσο όρο 30-50 χιλιόμετρα εβδομαδιαίως. Με αυτό το όγκο προπονήσεων πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 ζεγάρια παπούτσια. Τώρα που ξεκινάω την νέα προπονητική μου χρονιά και έχοντας 3 ζευγάρια παπούτσια θα δώ αν όντως αποτελεί λύση στο πρόβλημά μας. Θα δώ την απάντηση ελπίζω σε 2 μήνες.

Φιλικά, ένας δρομέας.
dvitsa Posted - 08/12/2008 : 17:11:22
quote:
Originally posted by afentis

Dvitsa, το ότι σε έχει ταλαιπωρήσει η περιοστίτιδα και όπως λές το έχεις ψάξει το θέμα. Με ρωτάς αν έχω καμιά ερώτηση επί του θέματος. Ειδικά το τελευταίο σημαίνει ότι έχεις βρεί? λύση στο θέμα (πέρα απο αυτά που ανέφερα παραπάνω), ή ότι θα μου προσφέρεις ψυχολογική υποστήριξη;
Θα με ενδιέφερε πολύ αν έχεις να πείς κάτι για την περιοστίτιδα.
Αναφορικά σου λέω ότι ο πόνος εμφανίζεται όταν κάνω έντονη άσκηση (στις αρχές της προπόνησης) και αφού περάσω τα 30 λεπτά προπόνησης ο πόνος εξαφανίζεται.


Εγώ έκανα τα παρακάτω κ είδα βελτίωση:
1. Διατάσεις στις γάμπες πριν κ μετά το τρέξιμο μαζί με ασκήσεις ενδυνάμωσης (με λάστιχα) μπροστά στα καλάμια.
2. Πάγο μετά απο τρέξιμο
3. Τρέξιμο μόνο σε ταρταν-χόρτο-χώμα
4. Ελάτωσα συχνότητα προπονήσεων (περισσοτερες μέρες αποχής)
5. Δεν έκανα καθόλου διαλλημματικές ή τεμπο

Αυτά τα έκανα για περίπου 2-3μήνες κ 2 μήνες πριν απο μαραθώνιο γύρισα κανονικά στις προπονήσεις μου. είχα ενοχλήσεις αλλά όχι οπως πριν. Γενικά το πρόβλημα έχει παραμείνει, αλλά πολύ πιο ήπιο ωστε να μπορώ να τρέξω ένα μαραθώνιο χωρίς να δαγκώνω τα χείλη μου.
Περιτό να πω οτι δεν μου έκανε τίποτα η φυσιοθεραπεία αλλά το πάλεψα μόνη μου διαβάζοντας διάφορα αρθρα.

θα σου συνηστούσα να κάνεις όσο πιο συχνά μπορείς διατάσεις στις γάμπες κ να μην τρέχεις άσφαλτο. Πρόσεξε τα γρήγορα κομμάτια γιατί έτσι κάνεις μεγαλύτερο δρασκελισμό κ μεγαλύτερο πήδημα.
Γενικά αυτό που βλέπω και ζω είναι οτι αυτό το πρόβλημα δύσκολα το ξεφωρτώνεσαι. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να το έχεις, θα εμφανίζεται πάντα όταν αρχίζεις όγκο προπονήσεων. το θέμα είναι να είναι ανεκτό.
Μιλάω για μας τους δρομείς που δεν θέλουμε να σταματήσουμε το τρέξιμο γιατί με αποχή φεύγει. Αν θες στείλε μου email να σου πω και άλλα


On The Run
afentis Posted - 08/12/2008 : 16:51:34
Dvitsa, το ότι σε έχει ταλαιπωρήσει η περιοστίτιδα και όπως λές το έχεις ψάξει το θέμα. Με ρωτάς αν έχω καμιά ερώτηση επί του θέματος. Ειδικά το τελευταίο σημαίνει ότι έχεις βρεί? λύση στο θέμα (πέρα απο αυτά που ανέφερα παραπάνω), ή ότι θα μου προσφέρεις ψυχολογική υποστήριξη;
Θα με ενδιέφερε πολύ αν έχεις να πείς κάτι για την περιοστίτιδα.
Αναφορικά σου λέω ότι ο πόνος εμφανίζεται όταν κάνω έντονη άσκηση (στις αρχές της προπόνησης) και αφού περάσω τα 30 λεπτά προπόνησης ο πόνος εξαφανίζεται.
dvitsa Posted - 08/12/2008 : 16:14:38
quote:
Originally posted by afentis

Αγαπητή dvitsa έχω και εγώ Περιοστιτιδα (shin splints). Μετά απο συμβουλή προπονητή, φυσιοθεραπευτή, και φίλων δρομέων με έπεισαν να απέχω απο προπονήσεις για 2 εβδομάδες και να επανέλθω πάλι στις προπονήσεις με νέα παπούτσια (τουλάχιστον 2 ζευγάρια), καλύτερες διατάσεις γάμπας και παγάκια μετά την προπόνηση. Να δούμε αν όντως έχει αποτέλεσμα.



Afenti, i periostitida einai megalos ponos!
Ontos, me ola ta parapanw pou les kalyterevei, k me arketi apousia apo treximo se asfalto. Me exei talaipwrisei poly, to exw psaxei poly to 8ema opote an exeis kamia erotisi mou les :-)
Perastika!


On The Run
thrax Posted - 07/12/2008 : 18:19:43
Κάτι για πανσέληνο είχε πει ο Leonardo σε άλλο thread. Αυτό εννόείτε;

___________________
against the wind...
dpkouk Posted - 06/12/2008 : 08:05:35
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Drakkar

Αν ειναι βραδυ αγαπητε και εχεις ηδη τρεξεις, μπορεις να κανεις τον χαιρετισμο στη σεληνη που εχουν καποια ειδη της γιογκα και ειναι ειδικη σειρα για αποθεραπεια και χαλαρωση (ειδικα πριν τον υπνο).
Πάντως οι σειρες της γιογκα ταιριαζουν πολυ με το τρεξιμο και νομιζω οτι το συμπληρωνουν. Με ειδικη μνεια στις δυναμικες ποζες, που μπορουν να βοηθησουν οσους δεν κανουν βαρη για ενδυναμωση.

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


Σεληνη αγαπαει Rigelian...

Aν και δεν έχω σε υπόληψη τη γιόγκα, η χαλάρωση πριν τον ύπνο, δεδομένου ότι πολύ συχνά τρέχω το βραδυ, θα με ενδιέφερε πραγματικά. Θα ήθελα να δοκιμάσω τον χαιρετισμό στη Σελήνη, κάποιες πληροφορίες;



Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Rigelian Posted - 06/12/2008 : 01:40:55
quote:
Originally posted by Drakkar

Αν ειναι βραδυ αγαπητε και εχεις ηδη τρεξεις, μπορεις να κανεις τον χαιρετισμο στη σεληνη που εχουν καποια ειδη της γιογκα και ειναι ειδικη σειρα για αποθεραπεια και χαλαρωση (ειδικα πριν τον υπνο).
Πάντως οι σειρες της γιογκα ταιριαζουν πολυ με το τρεξιμο και νομιζω οτι το συμπληρωνουν. Με ειδικη μνεια στις δυναμικες ποζες, που μπορουν να βοηθησουν οσους δεν κανουν βαρη για ενδυναμωση.

Οσα δεν φτανει η αλεπού...



Aν και δεν έχω σε υπόληψη τη γιόγκα, η χαλάρωση πριν τον ύπνο, δεδομένου ότι πολύ συχνά τρέχω το βραδυ, θα με ενδιέφερε πραγματικά. Θα ήθελα να δοκιμάσω τον χαιρετισμό στη Σελήνη, κάποιες πληροφορίες;
afentis Posted - 06/12/2008 : 00:17:34
Αγαπητή dvitsa έχω και εγώ Περιοστιτιδα (shin splints). Μετά απο συμβουλή προπονητή, φυσιοθεραπευτή, και φίλων δρομέων με έπεισαν να απέχω απο προπονήσεις για 2 εβδομάδες και να επανέλθω πάλι στις προπονήσεις με νέα παπούτσια (τουλάχιστον 2 ζευγάρια), καλύτερες διατάσεις γάμπας και παγάκια μετά την προπόνηση. Να δούμε αν όντως έχει αποτέλεσμα.
Drakkar Posted - 06/12/2008 : 00:08:13
quote:
quote:
Originally posted by Drakkar

Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


δηλαδη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Του τργουδάμε "α.. ρε μπαγάσα, τι κάνεις εκεί πάνω;"
[/quote]



Κι αν είναι νύχτα;
Η ίδια στάση ονομάζεται "χαιρετισμός στ' αστέρια; "
[/quote]
αλλα ειλικρινα τι ειναι αυτος ο χαιρετισμος;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
[/quote]


Αν ειναι βραδυ αγαπητε και εχεις ηδη τρεξεις, μπορεις να κανεις τον χαιρετισμο στη σεληνη που εχουν καποια ειδη της γιογκα και ειναι ειδικη σειρα για αποθεραπεια και χαλαρωση (ειδικα πριν τον υπνο).
Πάντως οι σειρες της γιογκα ταιριαζουν πολυ με το τρεξιμο και νομιζω οτι το συμπληρωνουν. Με ειδικη μνεια στις δυναμικες ποζες, που μπορουν να βοηθησουν οσους δεν κανουν βαρη για ενδυναμωση.

Οσα δεν φτανει η αλεπού...
dvitsa Posted - 05/12/2008 : 14:41:28
quote:
Originally posted by afentis

Ας πούμε ότι έχω χρόνο να τρέξω για μία ώρα. Κάνω την σειρά όλων των διατάσεων που έχουμε παρουσιάσει. Φτού να πάρει, μόλις πρόλαβα να κάνω τις μισές. Άντε αύριο πάλι τις άλλες μισές... Πάντως μη το πάρουν τα σοβαρά όσοι θέλουν να αποφύγουν το τρέξιμο.



Στη μια ώρα τρέξιμο μπορείς να αφιερώσεις 4λεπτά το πολύ για διατάσεις πριν κ μετα. κάνεις λίγες και καλές.
επίσης, αν δεν έχεις χρόνο απλά αρχιζεις το τρέξιμο κατευθείαν αλλά πολύ πιο αργό μέχρι να ζεσταθείς.
Πάντα υπάρχουν τρόποι.
Εγώ γενικά κάνω διατάσεις στους μυες που είναι οι πιο σφιγμένοι πάνω μου κ μπορεί να μου δημιουργήσουν προβλήματα.
Πάντα κάνω γάμπες πχ γιατί έχω πρόβλημα με Περιοστιτιδα (shin splints)


On The Run
afentis Posted - 05/12/2008 : 14:00:56
Ας πούμε ότι έχω χρόνο να τρέξω για μία ώρα. Κάνω την σειρά όλων των διατάσεων που έχουμε παρουσιάσει. Φτού να πάρει, μόλις πρόλαβα να κάνω τις μισές. Άντε αύριο πάλι τις άλλες μισές... Πάντως μη το πάρουν τα σοβαρά όσοι θέλουν να αποφύγουν το τρέξιμο.
dpkouk Posted - 05/12/2008 : 13:33:41
quote:
Originally posted by Bax

http://www.omm.gr/whatis.htm


σευχαριστω..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Bax Posted - 05/12/2008 : 13:31:10
http://www.omm.gr/whatis.htm
dpkouk Posted - 05/12/2008 : 13:27:18
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Drakkar

Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


δηλαδη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Του τργουδάμε "α.. ρε μπαγάσα, τι κάνεις εκεί πάνω;"





Κι αν είναι νύχτα;
Η ίδια στάση ονομάζεται "χαιρετισμός στ' αστέρια; "


αλλα ειλικρινα τι ειναι αυτος ο χαιρετισμος;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000