Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Οδηγός Διατάσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/11/2008 :  22:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήταν χρήσιμο για όλους τους δρομείς να δείξουμε ποιές διατάσεις κάνουμε πριν και μετά το τρέξιμο. Πόσες συνολικά ασκήσεις διατάσεων χρησιμοποιείτε και ποιές. Είναι αρκετές οι 3 βασικές(τόσες χρησιμοποιώ) ή απο ότι ξέρω υπάρχουν πάνω απο 8 θεωρούνται υπερβολικές ας πούμε λόγω χρόνου. Είναι καλό να δείξουμε ποιά άσκηση διατάσεων είναι καλύτερη για μια συγκεκριμένη ομάδα. Ξέρει κανείς ενα καλό εικονογραφημένο τουλάχιστον link για διατάσεις; Πιστεύω θα ήταν χρήσιμο για όλους μας.

dvitsa
Forum-Runner

Greece


85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2008 :  15:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Geia sou afenti.
Ena kalo link pou exw vrei einai afto http://www.coolrunning.com/engine/2/2_1/126.shtml
elpizw na voi8aei



On The Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2008 :  19:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ dvitsa.
Έχω βρεί και άλλα link που ελπίζω να φανούν χρήσιμα για δρομείς:
http://www.runnersworld.co.uk/news/article.asp?UAN=484
http://www.nismat.org/traintip/runner/stretch.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikoten
Newbie Forum Runner

Greece


40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2008 :  22:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι απολύτως αναγκαίες οι διατάσεις πριν το τρέξιμο;
Είναι απολύτως αναγκαίες οι διατάσεις μετά το τρέξιμο;

Γιατί τις κάνω με το ζόρι. Ασε που αν βιάζομαι "ξεχνάω να τις κάνω"

ενώ με χαρά κάνω κοιλιακούς,ραχαιους και push ups
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dvitsa
Forum-Runner

Greece


85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  11:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Πολλοί δεν κάνουν καθόλου διατάσεις πριν και κυρίως μετά το τρέξιμο. Αυτό δεν είναι οτι καλύτερο. Το τρέξιμο είναι ένα είδος άσκησης που γυμνάζει μεγάλο μέρος του σώματος μας. Πιο πολύ όμως γυμνάζει και επιβαρύνει τους μύες στα πόδια. Οι τετρακέφαλοι, οι δικέφαλοι και οι γαστροκνήμιοι. Οι διατάσεις παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στη σωστή και ομαλή λειτουργία αυτών των μυών. Καλό είναι μετά από το τρέξιμο να χαλαρώνουμε τους βασικούς μύες, βοηθώντας τους έτσι στην αποκατάσταση τους. Για να μην είμαστε πιασμένοι τις επόμενες μέρες αλλά και για να αποφύγουμε πιθανούς τραυματισμούς των μυών πρέπει να αφιερώνουμε λίγο χρόνο πριν και κυρίως μετά την προπόνηση. Έτσι οι μύες μας επανακτούν το αρχικό μήκος και επανέρχονται γρήγορα σε χαλαρή κατάσταση και παραμένουν ελαστικοί με αποτέλεσμα να μην επιβαρύνουν τους τένοντες κι να αποδίδουν καλλίτερα.
Οι διατάσεις πριν το τρέξιμο πρέπει να είναι πολύ πιο ήπιες απ ότι στο τέλος του τρεξίματος και χωρίς βέβαια να ασκούμε ιδιαίτερη πίεση για να μην τραυματίσουμε τους κρύους και επομένως λιγότερο ελαστικούς μύες μας.Συνήθως οι δυναμικές διατάσεις είναι ιδανικές για ζέσταμα.


On The Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  12:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν κάνω διατάσεις ποτέ πριν το τρέξιμο. Φοβάμαι μην τραυματιστώ επειδή είμαι κρύος. Μόνο μετά κάνω. Κάνω καλά; Θα πάθω τίποτε;

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dvitsa
Forum-Runner

Greece


85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  12:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Εντάξει, λέμε πιο ειναι το ιδανικό να κάνει κανείς. Μερικές φορές όμως δεν είναι εφυκτό λόγο έλειψης χρόνου.
Εγώ αυτο που κάνω είναι μερικές δυναμικές διατάσεις για 2 λεπτά πριν τρέξω. Αλλά κ με αργό τρέξιμο στην αρχή, στο 5.45-6 λεπτά ανάλογα είναι ότι πρέπει για ζέσταμα για κανα-δυο χιλιόμετρα.
τις πιο κρύες μέρες του χειμώνα μπορεί να το τραβήξουμε λίγο παραπάνω.


On The Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  12:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Εγώ δεν κάνω διατάσεις ποτέ πριν το τρέξιμο. Φοβάμαι μην τραυματιστώ επειδή είμαι κρύος. Μόνο μετά κάνω. Κάνω καλά; Θα πάθω τίποτε;



Μπορεί να πάθεις..μπορεί κ όχι.
Καλό είναι να κάνεις πάντως,χαλάρά πράγματα...δεν χρειάζεται να κάνεις κ σπαγκάτο οταν είσαι κρύος.


ΛΟΑΣΔΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  13:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thrax

Εγώ δεν κάνω διατάσεις ποτέ πριν το τρέξιμο. Φοβάμαι μην τραυματιστώ επειδή είμαι κρύος. Μόνο μετά κάνω. Κάνω καλά; Θα πάθω τίποτε;

___________________
against the wind...



αριστοτελη κι εγω. αλλα ξεκιναω πολυυυυυ χαλαρα και σταδιακα ανεβαζω ενταση

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Drakkar
Forum-Runner



186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2008 :  22:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2008 :  00:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινώ να τρέχω σε πολύ αργό ρυθμό,μόλις η πρώτη σταγόνα ιδρότα κάνει σλάλομ στο μέτοπό μου σταματάω για διατάσεις.Μόλις τελειώσει η προπόνηση ξανά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2008 :  16:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Drakkar

Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


δηλαδη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2008 :  23:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Drakkar

Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


δηλαδη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Του τργουδάμε "α.. ρε μπαγάσα, τι κάνεις εκεί πάνω;"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2008 :  08:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Drakkar

Ενα πολυ καλο ζεσταμα που περιλαμβανει και διατασεις, αλλα και γενικα προετοιμαζει το σωμα για ασκηση ειναι η σειρα "χαιρετισμος στον ήλιο" της γιογκα. Συστηνεται! (και ταιριαζει σε καθε βαθμιδα αθλητη, αναλογα με τις ικανοτητες του)

Οσα δεν φτανει η αλεπού...


δηλαδη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Του τργουδάμε "α.. ρε μπαγάσα, τι κάνεις εκεί πάνω;"





Κι αν είναι νύχτα;
Η ίδια στάση ονομάζεται "χαιρετισμός στ' αστέρια; "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2008 :  11:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ, που είμαι πιο kinky, και ειδικά τον χειμώνα που νιώθω πιο κρύα και σφιγμένη, πριν κάνω οτιδήποτε άλλο μου ρίχνω λίγο ... ξύλο. Ξεκινώ απ' τα πόδια και τους γλουτούς, από την άκρη προς την καρδιά, ρίχνοντας σφαλιαρίτσες σε όλη την επιφάνεια και το μήκος τους (ΔΕΝ σκύβω: σηκώνω από το έδαφος το πόδι που χτυπώ- ο μηρός παράλληλος προς το έδαφος, η γάμπα κρέμεται κατακόρυφα). Το ίδιο κάνω και στα χέρια. Κανονίζω την δύναμη τόσο ώστε να ζεσταίνομαι αλλά να μην πονάω (εννοείται). Με αρκετή δύναμη χτυπάω και στους ώμους/πλάτη (όσο φτάνω κι από όποια μεριά μπορώ να φτάσω κάθε απομακρυσμένο σημείο)ενώ πιο ήπια χτυπώ στη μέση και πολύ πολύ ήπια χτυπώ στην κοιλιά και το στήθος. Τέλος με τα χέρια σε χαλαρή μπουνιά,"χτυπάω" ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΑ από το σβέρκο προς την κορυφή του κεφαλιού, από τ' αυτιά προς την κορυφή και από το μέτωπο προς την κορυφή (και όχι, δεν το'παθα απ' αυτό ). Αυτή η διαδικασία κρατά κανα πεντάλεπτο, ζεσταίνει εξαιρετικά, φτιάχνει το κέφι και καθαρίζει το μυαλό. Αν θέλω μετά κάνω και λίγες ελαφρές διατάσεις ή αλλιώς βγαίνω και απευθείας για τρεξιμο (ξεκινώντας πάντα χαλαρά και ανεβάζοντας την ένταση σταδιακά).

Μετά το τρέξιμο κάνω διατάσεις και ασκήσεις χαλάρωσης για τα πάντα γιατί έχω προβλήματα στη σπονδυλική στήλη και, αλλιώς, είμαι σαν σπασμένη μπισικλέτα

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2008 :  11:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα ξεκινάω χαλαρά, διατάσεις λίγες στα μισά της απόστασης και περισσότερες στο τέλος. Νομίζω ότι είναι έως και επικίνδυνες στην αρχή, θέλουν πολλή προσοχή. Αυτό που κάνω μερικές φορές τα απογεύματα, όταν γυρνάω κουρασμένος από το γραφείο και θέλω να τρέξω, είναι παγωμένο νερό στον αυχένα. Ξεσηκώνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000