Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 chyavanapasha

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Drakkar Δημοσιευτηκε - 30/12/2008 : 16:20:29
Εχει δοκιμασει κανεις το αγιουβερδικο chyavanapasha ως συμπληρωμα διατροφης και αντιοξειδωτικο? Γνωρίζει αν έχει παρενεργειες ή τοξικότητα?

Οσα δεν φτανει η αλεπού...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
alexios33 Posted - 02/01/2015 : 21:06:23
quote:
Originally posted by stefrun

quote:
Originally posted by nikats

OXIIII Kαραμένη ξενιτιά! Την πήρες την καλή μου!
Εγώ πάντως έχω ανοίξει την παντιέρα κατά Μεσσήνη μεριά.
Πες στον καλό σου να πάει αυτός στη Γερμανία, geistarbeiter.
κι εμείς να χαρούμε τον έρωτά μας στα παράλια του Μεσσηνιακού;
Τι λές;
ΠΡΟΣΕΞΕ! Οι ευχές της Πρωτοχρονιάς πιάνουν!



Υ.Γ. Παω τώρα, αλλά εχω και σύνδεση μέσω κινητού. ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙΝΟΥΘΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟ Ν Α Ι.





Καλή χρονιά σε όλους !

Τελικά ο καινούργος χρόνος ήρθε και όλο το forum περιμένει να μάθει

ΕΙΠΕ ΤΟ ΝΑΙ ?

ΥΓ1 : Mήπως όλοι εμείς οι παντρέμένοι που είμαστε κατά του γάμου πρέπιε να κάνουμε ξεχωριστό forum ?
YΓ2 : Aσχετο ( έτσι κι αλλοιώς ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα ) Αυτή τη χρονιά θα δεινοπαθήσουνε οι Κενυάτες ( στην προθέρμανση )
ΥΓ3 : Aσφαλώς κατανοείτε ότι αμά πιεί κανείς , γράφει ότι θέλει

Καλή χρονιά !

"οι Κενυάτες ένοιωθαν την καυτή μου ανάσα ( στη προθέρμανση ) "




Κορυφαιο: "οι Κενυάτες ένοιωθαν την καυτή μου ανάσα ( στη προθέρμανση ) " και κλαμα στο γελιο

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Rigelian Posted - 04/01/2009 : 21:34:07
Ποικιλία τροφών ναι, ποιότητα επίσης. Αντιοξειδωτικά μπορεί να βρει κανείς και στη μεσογειακή διατροφή.
Υγειϊνή γενικότερα, πολύ σημαντικός παράγοντας.

Η μακροζωία και η ποιότητα ζωής έχουν σχετίζονται άμεσα (και κυρίως) με την οικονομική και κοινωνική ευημερία.
Drakkar Posted - 04/01/2009 : 21:21:32
Το καρυ εχει αντιοξειδωτικες ιδιοτητες. Το πλυσιμο των χεριων παλι....οχι! Δεν βλαπτει λοιπόν οταν μαγειρευουμε το ριζακι μας να βαλουμε και λιγο καρυ (αν η γευση βεβαια μας αρεσει-περι ορεξεως κολοκυθοπιτα).
Και οποιος δεν θεωρει οτι οι τροφες (και του τοπου μας) δεν ειναι θαυματουργες, μαλλον δεν αντιλαμβανεται τη σχεση διατροφης και υγειας. Που δεν εχει να κανει με τη μπριζολα μονο, αλλα γενικοτερα με την ποικιλια τροφων.



Οσα δεν φτανει η αλεπού...
Rigelian Posted - 04/01/2009 : 20:34:59
Sam, +1.000.000!
sam Posted - 04/01/2009 : 19:44:05
...οπότε επιτέλους καταλήγουμε στην "απόκρυφη" αλήθεια ότι το μυστικό για μακροζωία δεν είναι τα τσια-βανα-πάσχα αλλά το "μπριζόλα από το τόπο σου και ας είναι και σε σνίτσελ" (συν φυσικά τα σύγχρονα φάρμακα, τις προηγμένες ιατρικές μεθόδους/περίθαλψη αλλά και τους κανόνες γενικής υγιεινής που ισχύουν στις "δυτικές" κοινωνίες)

Όσο για τους ινδούς: ...εάν το πρόβλημα σου είναι η γαστρεντερίτιδα και στη κατάσταση σου δε μπορείς να "ανακαλύψεις" το καθαρό τρεχούμενο νερό φυσιολογικό είναι τελικά να ανακαλύψεις το κάρυ. Στις δυτικές κοινωνίες ωστόσο τη δουλειά του θα τη κάνει πάντα (και απείρως φορές καλύτερα) ένα απλό πλύσιμο των χεριών... Μη αρχίσουμε και τις δοξασίες για το θαυματουργό κάρυ λοιπόν...
GLOU GLOU Posted - 04/01/2009 : 18:33:12
Όλοι οι ινδοί δεν κάνουν… γιόγκα…Μάλλον πεινάνε όχι πνευματικά όμως. Οι περισσότεροι στην Ευρώπη που κάνουνε γιόγκα έχουν μια οικονομική επιφάνια.
Drakkar Posted - 04/01/2009 : 16:53:54
Ε...ολοι οι ινδοι δεν κανουν γιογκα...οπως ολοι οι κινεζοι δεν κανουν κουνγκ φου, ολοι οι ιαπωνες δεν κανουν καρατε και ολοι οι ελληνες δεν ακολουθουν μεσογειακη διατροφη κλπ. Οι γιογκι ειναι εξαιρεση και συνηθως ειναι μεγαλης ηλικιας.
Εναλλακτικες μεθοδοι θεωρησης του ανθρωπινου σωματος και της υγειας γινονται δεκτες και απο επισημες ιατρικες σχολες του εξωτερικου (Κινα, πρωην ΕΣΣΔ).
Δεν διαφωνω οτι προφανως υπαρχουν τσαρλατανοι, αλλα δεν μπορω να πεταξω στα σκουπιδια παραδοση χιλιων ετων, στην οποια γινεται στροφη τα τελευταια χρονια απο τη δυση, κυριως γιατι ο ανθρωπος ειναι ψυχοσωματικη οντοτητα και ενοτητα.
Ιατρικες ερευνες δειχνουν οτι ο διαλογισμος (και με την ευρυτερη του εννοια, στην οποια συμπεριλαμβανεται και η κατασταση προσευχης), μειωνει τους παλμους, ηρεμει ασθενεις δρα εναντια στο στρες και ειναι αριστος τροπος αποκαταστασης μετα απο αθλητικη δραστηριοτητα (π.χ. τρεξιμο). Και συνισταται ο διαλογισμος ως βοηθητικο μεσο αντιμετωπισης αρνητικων καταστασεων.
Εφοσον καποιος αναγνωριζει τη δυναμη της διατροφης, θα πρεπει να δεχτει οτι προφανως βοτανα, φρουτα, μπαχαρικα που χρησιμοποιουν καποιοι λαοι της ανατολης εχουν τη συνεισφορα τους στην υγεια μας.



Οσα δεν φτανει η αλεπού...
Rigelian Posted - 04/01/2009 : 16:39:37
Όντως, το άγχος διαλύει και καταστρέφει.
dpkouk Posted - 04/01/2009 : 16:28:54
γενικως η σωστη διατροφη σε συνδυασμο με την ασκηση φτανει, αν βαλεις στην ακρη το αγχος, οσο ειναι δυνατο

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Rigelian Posted - 04/01/2009 : 16:19:33
Πέστα χρυσόστομε Sam!

Έλεος πια με τις αγιουρβέδες, τα τσάκρα, τα ντόσα, τη μαχατμπαράτα, το μπόλιγουντ και όλες τις ανοησίες της Ινδικής δήθεν φιλοσοφίας που είναι απομεινάρια παλιών δοξασιών και ελλείματος γνώσης! (μήπως πιστεύουνε ακόμα ότι τη Γη την κρατάει μια χελώνα ή δεν ξέρω'γω τι άλλο; )

Όλα αυτά τα ματζούνια είναι σαν το φίλτρο των Δρυϊδων του Αστερίξ, ναι αυτό που ο Οβελίξ έπεσε μέσα όταν ήταν μικρός.
Αν κάποιος έχει δει καλό από αυτά, απλά είναι κλασσική περίπτωση placebo.

Γιατί δεν ακολουθούμε την καλή μεσογειακή διατροφή; Τι μας χρειάζονται οι ...μαγικές συνταγές και τα φίλτρα;
dpkouk Posted - 04/01/2009 : 16:05:37
οντως καλες αποριες.προφανως κι αυτο το νομισμα εχει δευτερη οψη..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
sam Posted - 04/01/2009 : 15:42:02
quote:
Originally posted by Drakkar
Χρονια μετα και κανοντας γιογκα, εμαθα οτι οι γιογκινι δεν λενε ποτε την ηλικια τους και μαλιστα οι γιογκι σε κοιτουν πολυ υποτιμητικα αν τους κανεις τη σχετικη ερωτηση. Στη γιογκα εισαι νεος , οσο μπορεις να κανεις backbend, το οποίο ισχυει διοτι η ενεργεια κουνταλινι ρεει ανεμποδιστα σε μια ευλιγιστη σπονδυλικη στηλη.
Οταν διαβαζω εδω να θεωρουνται γηρατεια τα 31 ή τα 41 ΓΕΛΑΩ! Αν ειναι δυνατον!
Δυστυχως στη Δυση έχουμε γραμμικη θεωρηση του χρονου, πολύ διαφορετικη απο την ανατολιτικη θεωρηση (αλλα και την Ορθοδοξη).
Δεν ειμαστε κατεψυμενοι ζαργοι και δεν έχουμε ημερομηνία ληξης.



http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy

Θα μου εξηγήσει κάποιος γιατί οι γιογκινοί με τα ματζούνια τους και την ενέργεια κουνταλίνι δεν είναι πρώτοι στη λίστα προσδόκιμου ζωής?

Γιατί στο νεπάλ ζεις 20 χρόνια λιγότερα από τη Σουηδία?

Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι διάφοροι ινδοί γκουρού παππούληδες που παρουσιάζονται σε κάποιες εικόνες ως σύμβολα ευεξίας και μακροζωίας μπορεί να είναι στη πραγματικότητα 35 ετών?

dpkouk Posted - 04/01/2009 : 11:03:20
quote:
Originally posted by Momo

Δίκιο έχεις, Δημοσθένη. Το ξέρω. Αστειευόμουν. Για την ακρίβεια και την υπογραφή μου κάπως έτσι την ερμηνεύω. Την καλύτερη "παιδική ηλικία" την ζεις όταν έχεις την ωριμότητα να την ζήσεις.

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood


οπως και το να εισαι ωριμος δεν σου απαγορευει νασαι και παιδι οπου σε παιρνει

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
soula Posted - 03/01/2009 : 22:42:37
Ημουν σιγουρη για την απαντηση.
Drakkar Posted - 03/01/2009 : 22:34:10
Soula δεν κανω ποτε παρατηρησεις σε ξανθιες...δεν θα τις καταλαβουν!

Οσα δεν φτανει η αλεπού...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000