Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματική προπόνηση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
manosaltar Δημοσιευτηκε - 02/04/2010 : 11:31:41
Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το τι είναι η Διαλειμματική προπόνηση???που θα μπορούσα να βρω καποιό τέτοιο πρόγραμμα??έχω μπερδευτεί λιγάκι με το όλο θέμα τον προπονήσεων κ δεν ξέρω τι να ενσωματώσω που κ πώς!!!!

θα εκτιμήσω ιδιαίτερα κάθε βοήθεια!!!!



Υ/Γ:ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ Κ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

run lola...RUN!!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
echetlos Posted - 06/02/2015 : 14:11:34
Ρε τι πνεύμα αντιλογίας είσαι εσύ...

"My sport is your sport's punishment"
Deorum Posted - 06/02/2015 : 14:07:18
quote:
Originally posted by echetlos

Ο Daniels τονίζει χαρακτηριστικά πως "αν προπονείσαι σε ρυθμούς γρηγορότερους από τους προτεινόμενους, δεν συζητάμε για το ΑΝ θα τραυματιστείς αλλά για το ΠΟΤΕ θα τραυματιστείς".

"My sport is your sport's punishment"



εκτός αν ο προτεινόμενος ρυθμός... είναι λάθος,
echetlos Posted - 06/02/2015 : 13:16:11
Και καλά έκανες!
Διαλειμματική και tempo την ίδια εβδομάδα, είναι too much.

"My sport is your sport's punishment"
Aroulio Posted - 06/02/2015 : 13:10:32
Ώπα, καλοί μου άνθρωποι. Παρεξήγησις.

Στον τελευταίο ΚΜΑ έκανα 4 προπονήσεις την εβδομάδα.
2 ελεύθερα, 1 διαλειμματική κι ένα tempo, ή Long run εναλλάξ, με 50-65χλμ εβδομαδιαίως.

Τώρα, πιο χαλαρός και πιο ελεύθερος, με πρόγραμμα που έφτιαξα εγώ, έχω εστιάσει στους όγκους και στα LR και όχι στις ποιοτικές προπονήσεις.
Έτσι, ανέβασα τους όγκους στα 65-75km, κάνοντας 5 προπονήσεις.
3 μεταξύ MP και ελεύθερου, 1 πιο τσιμπημένη (συνήθως πιο αργή από tempo, αλλά μεγαλύτερη σε διάρκεια) κι ένα LR 21.1 ή 25άρι (και 2 30άρια).

Οι διαλειμματικές μου αρέσουν -ειδικά όταν είμαι σε καλή κατάσταση- και με τα νέα boston boost πειραματίστηκα λίγο παραπάνω.

Koukouvagia Posted - 06/02/2015 : 13:09:25
Ομολογώ ότι αυτό με την διαφορά διαλλειματική/επαναλήψεις δεν το γνώριζα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
echetlos Posted - 06/02/2015 : 12:31:44
Σχετικά με την διαλειμματική προπόνηση και αυτή με επαναλήψεις, όσο κι αν μοιάζουν, είναι αρκετά διαφορετικές.
Η διαλειμματική έχει ως στόχο την αύξηση της VO2max κυριώς. Δεν θες να μπεις σε εντελώς αναερόβια φάση και υψηλή συγκέντρωση γαλακτικού, γι' αυτό και θεωρητικά δεν ξεπερνάει τα 5'. Ο ρυθμός είναι χοντρικά αυτός ενός αγωνιστικού 3Κ-5Κ.
Οι επαναλήψεις στοχεύουν στην οικονομία, την ταχύτητα και τον διασκελισμό. Προσωπικά, έχω δει διαφορά στο τελευταίο.
Σημαντικό εδώ είναι να είσαι ξεκούραστος σε κάθε επόμενο κομμάτι, γι' αυτό και το διάλειμμα είναι μεγάλο.

"My sport is your sport's punishment"
Koukouvagia Posted - 06/02/2015 : 11:52:10
Φυσικά εξίσου σημαντικό με τους ρυθμούς προπόνησης που καθορίζει ο στόχος, είναι και ο καθορισμός του ίδιου του στόχου.

Ναι μεν τολμηροί και "γενναίοι", αλλά και ρεαλιστές και αυστηροί με τους εαυτούς μας...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
than Posted - 06/02/2015 : 11:22:22
Ακόμα κι αν δεν τραυματιστείς, το σίγουρο είναι πως δεν προπονείς το κομμάτι που πρέπει να προπονήσεις.
Κάθε είδος προπόνησης (Easy Run, Long Run, Tempo Run, Interval, Recovery κ.ά.) είναι προσανατολισμένο στο να σου προκαλεί συγκεκριμένα προπονητικά ερεθίσματα. Μεταβάλλοντας την προπόνηση, ναι μεν προπονείσαι, αλλά χάνεις κατά κάποιο τρόπο το σκοπό και τα ωφέλη της συγκεκριμένης προπόνησης.
Για να θέσω και ένα απλοϊκό παράδειγμα: πηγαίνεις γυμναστήριο για βάρη και γυμνάζεις μόνο πόδια και στήθος. Μπράβο, γυμνάζεσαι, βελτιώνεσαι, ΑΛΛΑ παραμελείς και άλλες μυικές ομάδες.
Σε περίπτωση νέου (φρέσκου) δρομέα, πρακτικά ό,τι και να κάνει τον βελτιώνει. Όταν αρχίζει όμως και μαθαίνει πού βρίσκεται, ποιο είναι το τωρινό του επίπεδο και ποιο το μελλοντικό επίπεδο (στόχος, πού θέλει να φτάσει) εκεί τα πράγματα πρέπει να είναι πολύ σαφώς διαχωρισμένα.
echetlos Posted - 06/02/2015 : 11:11:05
Ο Daniels τονίζει χαρακτηριστικά πως "αν προπονείσαι σε ρυθμούς γρηγορότερους από τους προτεινόμενους, δεν συζητάμε για το ΑΝ θα τραυματιστείς αλλά για το ΠΟΤΕ θα τραυματιστείς".

"My sport is your sport's punishment"
echetlos Posted - 06/02/2015 : 11:07:40
Άρη, σαφέστατα ο στόχος καθορίζει τον ρυθμό σε οποιαδήποτε προπόνηση!
Είτε πρόκειται για αερόβια, είτε για ποιοτική.
Επίσης, οι διαλειμματικές δεν είναι τόςο καθοριστικές για προπόνηση μαραθωνίου, εκτός αν μιλάμε για στόχους που πλησιάζουν το 3ωρο.
Τα tempo και πιο ωφέλιμα είναι και πιο ασφαλή.

"My sport is your sport's punishment"
Aroulio Posted - 06/02/2015 : 10:36:29
Απορίες περί διαλειμματικών (για να 'χουμε να λέμε):

1)Μπορεί κάποιος να οριοθετήσει τις διαφορές μεταξύ intervals και repetitions?
2)Βελτίωση, σημαίνει ή επιφέρει η αύξηση της ταχύτητας, ή η μείωση του διαλείμματος?

Επίσης, τσεκάροντας το Jack Daniels:

5άρι μου (ρεκόρ) προ μηνός στο 4:54, συνεπάγεται διαλειμματική 400άρια στο 4:46, ή επαναλήψεις στο 4:31
10άρι προ ημερών στο 5:14 συνεπάγεται διαλειμματική 400άρια στο 4:54, ή επαναλήψεις στο 4:39.

Μέχρι τον τελευταίο ΚΜΑ στις προπονήσεις μου (για μαραθώνιο), έκανα μετά το ζέσταμα, 400άρια, ή 800άρια, ή 1000άρια στο ρυθμό του προγράμματος, και ενδιάμεσα διάλειμμα 1:30 με αργό jogging. Το διάλειμμα αυτό μεγάλωνε σε μεγαλύτερες αποστάσεις 2λεπτο ή 3λεπτο για 2χίλιαρα, ή 3χίλιαρα.

Την Τρίτη λοιπόν πιέζοντας το λίγο παραπάνω έκανα 10*400 (με Δ 1:30) και μου βγήκαν σε μέσο ρυθμό 4:24 (με καλύτερο περυσινό 4:39). Κι αν το πίεζα κι άλλο, ή το ξαναέκανα τώρα, πιστεύω ότι θα πήγαινα πιο κάτω. Έχοντας ακούσει ότι τα 400άρια πρέπει να γίνονται στο ρυθμό των 3-5km, αλλά κι ότι το όφελος της διαλειμματικής έρχεται όταν πηγαίνεις σε όλα τα κομμάτια ψηλά, σχεδόν στα όρια σου, διερωτώμαι

3)Έχω βελτιωθεί τόσο, ώστε να μπορώ να διεκδικήσω τα ταχύτερα 5άρια και 10άρια που αναλογούν σε αυτή τη διαλειμματική, ή το παρακάνω και σε αυτές τις ταχύτητες για μένα αυξάνει ο κίνδυνος τραυματισμού?

4)Ανεξάρτητα από το αν ισχύει το προηγούμενο για τις μικρότερες αποστάσεις, δεδομένου ότι ο βασικός μου στόχος είναι μαραθώνιος στο Ναύπλιο στο 5:59, ο στόχος είναι αυτός που καθορίζει την ταχύτητα της διαλειμματικής, ή η ταχύτητα της διαλειμματικής το στόχο??
costastsico Posted - 06/11/2014 : 23:18:29
Η' αλλιώς πεδιον του μπαφεως ...
kalogeridis Posted - 06/11/2014 : 16:29:11
ουπς... να και οι ντοπε στο φορουμ!!!
zoro Posted - 06/11/2014 : 15:35:12
πεδίο του Άμστερνταμ να το ονομάσουμε
Deorum Posted - 06/11/2014 : 15:04:03
ασε τώρα, τι να πουν αυτοί εκεί στου Τρίτση.
είναι όλοι περιβαλλοντολογικά ευαισθητοι δήθεν και τρίχες κατσαρές, ελάτε στο πεδίο του άρεως να δείτε την γλύκα.
Εμείς είμαστε περιβαλλοντολογικά ευαίσθητοι.
Όλα τα παιδιά δλδ ειδικά αν σκοτεινιάσει και μετά, έχουμε μάθει όλες τις ποικιλίες "μαύρου" που υπάρχουν στην αττική.
Καθώς τρέχουμε, ανα 100 μέτρα, μας έρχεται και διαφορετικό χαρμάνι!
Αυτό θα πει οικολογία, όχι αστεία!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000