Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρουχισμός συμπίεσης

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
PATENTAS Δημοσιευτηκε - 10/05/2010 : 14:31:05
Ξέρει κανείς από το forum να δώσει πληροφορίες για ρουχισμό συμπίεσης (ελεύθερη μετάφραση compression). Πόσο απαραίτητος και προπαντων χρήσιμος είναι; Οι διαφημίσεις στο διαδίκτυο φωνάζουν για πολλά ξεκούραστα χιλιόμετρα και με καλύτερη επίδοση. Στον ρουχισμό περιλαμβάνονται σόρτς, παντελόνια, μπλούζες, κάλτσες, κλπ. Ιδιαίτερη χρήσιμη πληροφορία θα ήταν από φίλο που έχει ήδη χρησιμοποιήσει τον ειδικό αναφερόμενο ρουχισμό. Με ενδιαφέρουν οι πληροφορίες που έχουν σχέση με τον Μαραθώνιο.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
PATENTAS Posted - 30/05/2010 : 20:59:43
Λοιπόν Κύριοι, το συμπέρασμα μέχρι σήμερα, και διορθώστεμε, για τα ρούχα συμπίεσης είναι: κόλπο των εταιριών, για αποκατάσταση μετά από αγώνα/προπόνηση. Δεν βλέπω κάτι άλλο, τα σχόλια δικά σας.
echetlos Posted - 28/05/2010 : 18:31:13
[quote]Originally posted by PATENTAS


Δηλαδή, μέχρι τώρα σχετικά με τα ρούχα συμπίεσης μιλάμε μόνο για αποκατάσταση μετά τον αγώνα, όχι για πρόληψη τραυματισμών ή έστω πιο ξεκούραστο αγώνα?
[quote]

Η εταιρεία μιλάει για τα πάντα.
Απλά, το μόνο που είναι θεωρητικά μετρήσιμο, είναι το πώς νοιώθεις μετά την άσκηση.
PATENTAS Posted - 28/05/2010 : 15:22:42

Δηλαδή, μέχρι τώρα σχετικά με τα ρούχα συμπίεσης μιλάμε μόνο για αποκατάσταση μετά τον αγώνα, όχι για πρόληψη τραυματισμών ή έστω πιο ξεκούραστο αγώνα?




quote:
Originally posted by echetlos

Φίλε Gargadua,

Όπως προείπα, το ανάλογο σορτς της adidas το είχα ούτως ή άλλως για το μπάσκετ λόγω προβλήματος στους προσαγωγούς.
Τυχαία το δοκίμασα και στο τρέξιμο, όταν άνοιξε το τόπικ ο patentas.
Και είδα διαφορά η οποία δεν θεωρώ ότι ήταν μόνο στο μυαλό μου. Στο θέμα της αποκατάστασης, το ξανατονίζω. Αν δεν το είχα ήδη κι έπρεπε να το αγοράσω για να κάνω δοκιμή, δεν νομίζω ότι θα το έκανα.

Οσον αφορά τώρα στο επιχείρημα σου για τους κορυφαίους αθλητές, είναι απόλυτα λογικό. Ίσως έχουν άλλη βιομηχανική, τι να πω...
Αν και οι μεγάλοι αθλητές trail φορούν και σορτς και κάλτσες συμπίεσης.

Νίκος

Υ.Γ.: Το "Έχετλος" είναι ελληνικότατο...


gargadua Posted - 27/05/2010 : 22:43:14
Εντάξει Νικολή................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
echetlos Posted - 27/05/2010 : 20:53:32
Φίλε Gargadua,

Όπως προείπα, το ανάλογο σορτς της adidas το είχα ούτως ή άλλως για το μπάσκετ λόγω προβλήματος στους προσαγωγούς.
Τυχαία το δοκίμασα και στο τρέξιμο, όταν άνοιξε το τόπικ ο patentas.
Και είδα διαφορά η οποία δεν θεωρώ ότι ήταν μόνο στο μυαλό μου. Στο θέμα της αποκατάστασης, το ξανατονίζω. Αν δεν το είχα ήδη κι έπρεπε να το αγοράσω για να κάνω δοκιμή, δεν νομίζω ότι θα το έκανα.

Οσον αφορά τώρα στο επιχείρημα σου για τους κορυφαίους αθλητές, είναι απόλυτα λογικό. Ίσως έχουν άλλη βιομηχανική, τι να πω...
Αν και οι μεγάλοι αθλητές trail φορούν και σορτς και κάλτσες συμπίεσης.

Νίκος

Υ.Γ.: Το "Έχετλος" είναι ελληνικότατο...
gargadua Posted - 27/05/2010 : 19:41:49
Δήμο τι πίνεις και δεν μας δίνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ορθά μιλήσατε αν και καθήμενοι (δεν φαντάζομαι να πληκτρολογείτε όρθιοι!!!).


Αγαπητέ echeltos (βάλε 1 ελληνικό όνομα ρε παιδί!!!).
Φυσικά και υπάρχουν εργαστηριακές έρευνες και αν επιμείνουμε λιγάκι ούτε 1 terra δεν θα φτάνει να πιστοποιήσουμε ότι το χ προϊόν είναι καλό και απαραίτητο για αυτό που κάνουμε. Οι έρευνες αυτές είναι γενικές και όχι ατομικές. Τελικά όμως τα ωφέλη καταλήγουν στη τσέπη του κατασκευαστή, πουθενά αλλού. Να ξαναρωτήσω: Αφού είναι τόσο καλά γιατί δεν βλέπω τα συγκεκριμένα σε κορυφαίους αθλητές; Δηλαδή αυτοί που κάνουν τους τρελλούς χρόνους τους αρέσει να πονάνε; Δε νομίζω!! Αυτή την άποψη την έχω για όλα τα προϊόντα όχι μόνο για τα συγκεκριμένα.
Παράδειγμα. Βλέπε τα παπούτσια πχ τα asics nimbus που αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο. Εκτός από το 10 που δεν μου έκατσε το 11 που πήρα μ΄άρεσε. Δεν θα μπώ στο κόπο όμως να πάρω το 12 που βγήκε φέτος. Μέσα στο φόρουμ είδα δηλώσεις ότι και το 9 καλό παπούτσι ήταν, αλλά δεν το βρίσκεις πλέον (γιατί άραγε;). Προτίμησα το ΝΒ 1063 που το βρήκα στα 70€. Πιστεύεις ότι θα επηρεαστεί το τρέξιμο μου; Δεν θα το έλεγα.Kαι με τα cumulus και με τα pegasus 25 και με τα nimbus και με τα 1063 νοιώθω άνετα.
Τελοσπάντον η τσέπη είναι του καθενός και ο καθένας τη χειρίζεται όπως θέλει.
Ομως παραμένουμε καταναλωτικά θύματα είτε δίνουμε πολλά είτε λίγα.
Αυτά, ελπίζω να μην σας κούρασα.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
dpkouk Posted - 27/05/2010 : 17:08:36
η σειρα ειναι τυχαια και χωρις ποσοστωση...μα πανω απο ολα προπονηση και ψυχολογια

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Dimosthenis Posted - 27/05/2010 : 17:05:21
Πιθανόν. Αλλά πάλι το 09 στη Μεσσήνη που όλα έγιναν by the book και χωρίς απρόοπτα, δεν έκατσε. Οπως λες είναι συνδυασμός πολλών. Απλά βάλε πιο ψηλά στη λίστα που αναφέρεις τον καιρό και πιο χαμηλά τον εξοπλισμό.
dpkouk Posted - 27/05/2010 : 16:18:50
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by PATENTAS

Από τυχαία έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα την εμπειρία Μαραθωνοδρόμου ότι φορώντας ρούχα συμπίεσης εξοικονόμησε μέχρι και 6 λεπτά από τον συνολικό χρόνο:
http://www.triathlonfamily.com/forum/lofiversion/index.php/t4567.html

Ενδιαφέρον?



Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο δεν το πιστεύω. Η προπόνηση και μόνο αυτή μπορεί να το κάνει αυτό. Ούτε ρούχα, ούτε παπούτσια ούτε ζελεδάκια.
Το 2002 την παραμονή του μαραθωνίου της Αθήνας παντρευόταν ο αδελφός της γυναίκας μου. Πήγα λοιπόν στο τραπέζι του γάμου, έφαγα, ήπια κρασί, έκανα και μερικά τσιγαράκια. Εφυγα στις δύο, πήγα στο σπίτι που με φιλοξενούσαν (ήταν πολύ κοντά) κοιμήθηκα 3 ώρες και την άλλη μέρα στον αγώνα κατέβασα τον χρόνιο μου 5 λεπτά. Εφταιγε το φαϊ; το ποτό; ή τα 4000 χιλιόμετρα που συνολικά έκανα σε 270 προπονήσεις εκείνη την χρονιά;
Επίσης από τον πρώτο μαραθώνιο μπορούσα να κατεβάσω τον χρόνο μου αρκετά. Τώρα όμως που έχω κάνει πιο γρήγορους αγώνες η τελευταία μου βελτίωση χρόνου ήταν μόλις 3 δευτερόλεπτα. Ούτε ρούχα συμπίεσης, ούτε τίποτα. Αυτά είναι για ψυχολογικούς λόγους. (και για λίγο πιο ξεκούραστες προπονήσεις). Για να κατεβούν οι χρόνοι θέλει πολλή προπόνηση ιδρώτα και πολλά πολλά χιλιόμετρα. Τα άλλα είναι ασπιρίνες.


δημο φυσικα και το πρωτο που παιξε ρολο για το χρονο σου ηταν η προπονηση.ομως αν υποθεσουμε οτι δεν ειχες κανει ολα αυτα το προηγ βραδυ,μηπως κατεβαινες κι αλλο; υποθεση βεβαια..

προσωπικα θεωρω οτι ειναι συνδυασμος πραγματων.προπονηση,ψυχολογια,τεραιν,εξοπλισμος,τροφοδοσια,οργανωση αγωνα,καιρικες συνθηκες

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
THANOS_KTM Posted - 27/05/2010 : 16:17:55
Και πάνω που ήμουν έτοιμος να πατήσω το send στην παραγγελία,με προβλημάτισες βρε Δημοσθένη.!!
Dimosthenis Posted - 27/05/2010 : 16:01:17
Οπως το λες Μάνο. Και μάλιστα πιστεύω πως ο καθένας μας οφείλει να βρεί και κάτι που θα του δώσει ψυχολογική βοήθεια. Είναι μέρος της προετοιμασίας κι αυτό. Πρώτα όμως πρέπει να "πήξει στο χιλιόμετρο"
2mints Posted - 27/05/2010 : 15:44:47
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by PATENTAS

Από τυχαία έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα την εμπειρία Μαραθωνοδρόμου ότι φορώντας ρούχα συμπίεσης εξοικονόμησε μέχρι και 6 λεπτά από τον συνολικό χρόνο:
http://www.triathlonfamily.com/forum/lofiversion/index.php/t4567.html

Ενδιαφέρον?



Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο δεν το πιστεύω. Η προπόνηση και μόνο αυτή μπορεί να το κάνει αυτό. Ούτε ρούχα, ούτε παπούτσια ούτε ζελεδάκια.
Το 2002 την παραμονή του μαραθωνίου της Αθήνας παντρευόταν ο αδελφός της γυναίκας μου. Πήγα λοιπόν στο τραπέζι του γάμου, έφαγα, ήπια κρασί, έκανα και μερικά τσιγαράκια. Εφυγα στις δύο, πήγα στο σπίτι που με φιλοξενούσαν (ήταν πολύ κοντά) κοιμήθηκα 3 ώρες και την άλλη μέρα στον αγώνα κατέβασα τον χρόνιο μου 5 λεπτά. Εφταιγε το φαϊ; το ποτό; ή τα 4000 χιλιόμετρα που συνολικά έκανα σε 270 προπονήσεις εκείνη την χρονιά;
Επίσης από τον πρώτο μαραθώνιο μπορούσα να κατεβάσω τον χρόνο μου αρκετά. Τώρα όμως που έχω κάνει πιο γρήγορους αγώνες η τελευταία μου βελτίωση χρόνου ήταν μόλις 3 δευτερόλεπτα. Ούτε ρούχα συμπίεσης, ούτε τίποτα. Αυτά είναι για ψυχολογικούς λόγους. (και για λίγο πιο ξεκούραστες προπονήσεις). Για να κατεβούν οι χρόνοι θέλει πολλή προπόνηση ιδρώτα και πολλά πολλά χιλιόμετρα. Τα άλλα είναι ασπιρίνες.




+1
Συμφωνώ απόλυτα ότι η τυχόν βοήθεια από τα περισσότερα από αυτά ίσως είναι λίγο και θέμα αυθυποβολής. Ακόμα κι υποκειμενικά όμως αν έχουν κάποιο αποτέλεσμα, καλώς τα χρησιμοποιεί ο καθένας μαζί με την πολλή προπόνηση τον ιδρώτα και τα πολλά πολλά χιλιόμετρα.

_____________________
...λάθη στραβά και πάθη
μ’έβγαλαν σωστό
echetlos Posted - 27/05/2010 : 13:54:50
quote:
Originally posted by gargadua
Ο λόγος ξαναλέω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να "μετρήσουμε" το αποτέλεσμα.



Εργαστηριακοί τρόποι σαφώς και υπάρχουν! Και λογικά οι όποιες μελέτες των εταιρειών, γίνονται στηριζόμενες σε κάποιες μετρήσεις.

Εμείς τώρα, οι ερασιτέχνες αθλητές, θεωρώ ότι μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα από την αίσθηση που αποκομίζουμε. Και μιλάω πάντα για μετά την άσκηση και όχι για την απόδοση κατ' αυτήν.
Γνώμη μου...
gargadua Posted - 27/05/2010 : 13:25:16
Για την ιστορία (είμαι καινούργιος στο χώρο των μεγάλων αποστάσεων) ποτέ δεν έκανα διατάσεις (ούτε πρίν ούτε μετά) και ιδιαίτερα προβλήματα δεν συνάντησα. Δεν το πολυπιστεύω ότι είσαι πιό άνετος μετά την προπόνηση και θα επιμείνω ότι εξαρτάται από την "ημέρα".Ο λόγος ξαναλέω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να "μετρήσουμε" το αποτέλεσμα.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Dimosthenis Posted - 27/05/2010 : 02:50:14
quote:
Originally posted by PATENTAS

Από τυχαία έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα την εμπειρία Μαραθωνοδρόμου ότι φορώντας ρούχα συμπίεσης εξοικονόμησε μέχρι και 6 λεπτά από τον συνολικό χρόνο:
http://www.triathlonfamily.com/forum/lofiversion/index.php/t4567.html

Ενδιαφέρον?



Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο δεν το πιστεύω. Η προπόνηση και μόνο αυτή μπορεί να το κάνει αυτό. Ούτε ρούχα, ούτε παπούτσια ούτε ζελεδάκια.
Το 2002 την παραμονή του μαραθωνίου της Αθήνας παντρευόταν ο αδελφός της γυναίκας μου. Πήγα λοιπόν στο τραπέζι του γάμου, έφαγα, ήπια κρασί, έκανα και μερικά τσιγαράκια. Εφυγα στις δύο, πήγα στο σπίτι που με φιλοξενούσαν (ήταν πολύ κοντά) κοιμήθηκα 3 ώρες και την άλλη μέρα στον αγώνα κατέβασα τον χρόνιο μου 5 λεπτά. Εφταιγε το φαϊ; το ποτό; ή τα 4000 χιλιόμετρα που συνολικά έκανα σε 270 προπονήσεις εκείνη την χρονιά;
Επίσης από τον πρώτο μαραθώνιο μπορούσα να κατεβάσω τον χρόνο μου αρκετά. Τώρα όμως που έχω κάνει πιο γρήγορους αγώνες η τελευταία μου βελτίωση χρόνου ήταν μόλις 3 δευτερόλεπτα. Ούτε ρούχα συμπίεσης, ούτε τίποτα. Αυτά είναι για ψυχολογικούς λόγους. (και για λίγο πιο ξεκούραστες προπονήσεις). Για να κατεβούν οι χρόνοι θέλει πολλή προπόνηση ιδρώτα και πολλά πολλά χιλιόμετρα. Τα άλλα είναι ασπιρίνες.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000