Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρουχισμός συμπίεσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/05/2010 :  14:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρει κανείς από το forum να δώσει πληροφορίες για ρουχισμό συμπίεσης (ελεύθερη μετάφραση compression). Πόσο απαραίτητος και προπαντων χρήσιμος είναι; Οι διαφημίσεις στο διαδίκτυο φωνάζουν για πολλά ξεκούραστα χιλιόμετρα και με καλύτερη επίδοση. Στον ρουχισμό περιλαμβάνονται σόρτς, παντελόνια, μπλούζες, κάλτσες, κλπ. Ιδιαίτερη χρήσιμη πληροφορία θα ήταν από φίλο που έχει ήδη χρησιμοποιήσει τον ειδικό αναφερόμενο ρουχισμό. Με ενδιαφέρουν οι πληροφορίες που έχουν σχέση με τον Μαραθώνιο.

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  15:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπληρωματικά, στο διαδίκτυο υπάρχουν κάλτσες συμπίεσης recovery και racing/training (αποκατάστασης και αγώνων). Ποιά είναι η διαφορά αυτών και αν κάποιος έχει δοκιμάσει να μας πεί την εμπειρία του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  16:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω χρησιμοποιω μπλουζακια της under armour και νιωθω οτι με βοηθανε πολυ, απλα δεν μπορω να εντοπισω για ποιο λογο.Το μονο σιγουρο ειναι οτι ακομα κ μουσκεμα ιδρωμενο να ειναι κ να φυσαει δεν κρυωνεις.πρεπει να ειναι εξ'αιτιας μιας τεχνολογιας που εχουν και στεγνωνουν γρηγορα.επισης χρησιμοποιω επικνημιδες της 2xu σε αγωνες πανω απο 10 χλμ που επισης βοηθανε.Bottom line ολα ειναι θεμα αισθησης και συνηθειας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  17:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα όταν λές ότι βοηθάνε τι εννοείς; Δηλαδή αν έτρεχες χωρίς αυτά θα κουραζόσουνα;
Νομίζω ότι για το στέγνωμα είναι το dry fit και όχι τα συμπίεσης.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  21:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε νομιζω να κουραζομουν περισσοτερο απλα τωρα τα συνηθισα και δεν μπορω να τρεξω χωρις.επισης επειδη ειναι εντελως κατασαρκα δε νιωθεις βαρος οσο και να ιδρωσεις.επισης η dry fit ειναι τεχνολογια της nike.για μενα η under armour μετραει πολυ.απλα ειναι δυσκολο να βρεις εδω στην ελλαδα.ευτυχως μεσω του σαιτ underarmour.com πουλανε και στην Ελλαδα πλεον.Για μενα δοκιμασε τα ή οτιδηποτε αλλο σε compression.Να προσεχεις ομως γιατι θα σε κοιτανε περιεργα.Ειναι σουπερ κολλητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iraklis
Forum-Runner

Greece


155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  22:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
under armour μπορεις πλεον να βρεις σε καταστηματα αθλητικων ειδων.Στη θεσσαλονικη τουλαχιστον σε τρια τεσσερα μαγαζια τα εχω δει.Απλα ειναι λιγο ακριβα.

Edited by - Iraklis on 10/05/2010 22:26:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2010 :  08:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλο πράγμα τα τεχνικά ρούχα με σκοπό την "διαχείριση" του ιδρώτα και της θερμοκρασίας και άλλο τα ρούχα συμπίεσης.

Τα δεύτερα στοχεύουν στην καλύτερη απόδοση των μυών μέσω της συμπίεσης τους. Υποτίθεται ότι βοηθούν τόσο κάτα την άσκηση όσο και στην απόκατάσταση των μυών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2010 :  17:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν βοηθούν τόσο πολύ, γιατί δεν τα βλέπω σε μεγάλους αθλητές ή έστω να είναι πολύ διαδεδομένα μεταξύ των δρομέων; Μήπως είναι 1 ιδέα καταναλωτισμού και όχι κάτι που πραγματικά βελτιώνει την επίδοσή μας;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2010 :  18:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nομίζω ότι οι ψηλές κάλτσες που φορούν οι trail runners, είναι κάλτσες συμπίεσης.

Πάντως, κι εγώ νομίζω ότι είναι κάτι που η διαφορά, αν υπάρχει, φαίνεται περισσότερο σε εργαστηριακές μετρήσεις παρά στην απλή πράξη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2010 :  20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Αν βοηθούν τόσο πολύ, γιατί δεν τα βλέπω σε μεγάλους αθλητές ή έστω να είναι πολύ διαδεδομένα μεταξύ των δρομέων; Μήπως είναι 1 ιδέα καταναλωτισμού και όχι κάτι που πραγματικά βελτιώνει την επίδοσή μας;


Η συγκεκριμενη φιρμα ειναι αμερικανικη και ως τετοια δε δινει ιδιαιτερη εμφαση στο τρεξιμο οσο στα αλλα "πιο αμερικανικα αθληματα" οπως π.χ. το American Football,ή τουλαχιστον ετσι μπορω εγω να το δικαιολογησω.Οσο για τον καταναλωτισμο ισχυει περα για περα.Για δρομεις επιπεδου δικου μου (50'/10 ΚΜ) και κατω ολες οι νεες τεχνολογιες θεωρω οτι ελαχιστη διαφορα κανουν.Ειτε τρεχεις με kayano ειτε με waffle racer του 1970 ιδιους χρονους θα κανεις.Απλα επειδη σε σχεση με τους παλαιοτερους ειμαστε πιο χαλβαδες νομιζουμε πως ολα αυτα τα σουπερ ντουπερ συστηματα θα μας προστατευσουν απο τραυματισμους τη στιγμη που θα επρεπε να ζουμε με λιγη good old fashioned κακουχια, ωστε ολα τα υποσυστηματα (γονατα,πελματα κλπ.) να ειναι πιο σκληραγωγημενα.Επαναλαμβανω οτι θεωρω τον ΕΑΥΤΟ μου πρωτα απ'ολα χαλβα και σε καμια περιπτωση δεν ψεγω καποιον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2010 :  06:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαστε εδώ για να κατηγορήσουμε ή να κρίνουμε κάποιον αλλά για να βελτιώσουμε το χόμπυ μας.
Αμα μιλήσουμε για καταναλωτισμό ούτε και γώ πρέπει να μιλάω!!!!!!

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2010 :  08:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρατήρησα επίσης ότι εκτός από κάλτσες συμπίεσης υπάρχει και ένα είδος σαν περικνημίδα που καλύπτει όλη την περιοχή της κνήμης.
Μάλιστα διατείνονται ότι βοηθάει αγωνιστικά τους αθλούμενους. Είναι όντως διαφημιστικό τρύκ;

Από την άλλη έψαξα πρόχειρα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα κάτι ουσιαστικό. Τέλος πάντων, κάποιος από το forum πρέπει να ξέρει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2010 :  09:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαφημηστικό τρικ δεν είναι αλλά τα οφέλη απ' όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτά από ερασιτέχνες σαν κι εμάς.
Μπορεί εργαστηριακές μετρήσεις στον επαγγελματία αθλητή να δείξουν π.χ. ένα 2% βελτίωση στην απόδοση των μυών και συνεπώς παραπάνω πιθανότητες για καλλίτερη επίδοση (το γράφω πολύ χοντρικά).

Αλλά στο δικό μας επίπεδο τι να συγκρίνεις; Δεν υπάρχει σταθερή βάση για την σύγκριση με/χωρίς το ρούχο συμπίεσης.
Η υποτιθέμενη 2% βελτίωση μπορεί να εξαλειφθεί από π.χ. 2 ώρες λιγότερο ύπνο ή χειρότερη διατροφή ή λίγο αλκοόλ παραπάνω σε σχέση με μία άλλη προπόνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katojohn
Forum-Runner

Greece


53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2010 :  09:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ κολλάν συμπίεσης όπως και κάλτσες συμπίεσης μέχρι το γόνατο ..

Και μάλιστα έχω τρέξει 2 μαραθωνίους με αυτά ..

Δεν νομίζω ότι σε βοηθούν για καλύτερες επιδόσεις .. Όπως λέει και ένας φίλος πιο πάνω, σίγουρα αν σε βοηθούσαν για καλύτερες επιδώσεις, τότε και τα Κενυατάκια κ γενικότερα όλοι οι κορυφαίοι δρομείς, θα τα χρησιμοποιούσαν.

Ο λόγος που προσωπικά τα χρησιμοποιώ είναι καθαρά για αποκαταστατικούς λόγους .. Αυτό που σου "δίνουν" είναι αυτό που λέμε "άλλη αίσθηση" για το μετά ..

Κ αμέσως μετά τον αγώνα, αλλά κ την επόμενη μέρα, δεν ένοιωθα το παραμικρό τράβηγμα, ή ενόχληση ή "τσιμπιματάκη" στο πόδια .. Σαν αν μην είχα κάνει τόσο έντονη προσπάθεια .. Μέχρι εκεί όμως ..

Έχω και φίλους συναθλητές που έχουν και recovery ρούχα συμπίεσης για μετά από τους αγώνες .. Όπως και τα Ice compression .. Απόψεις είναι αυτές και από μένα απολύτως σεβαστές .. Όπως βολεύεται κανείς .. Εξάλλου η τσέπη του καθενός, είναι δική του .. Λόγος δεν πέφτει σε κανένα μας..

Σίγουρα η τεχνολογία στην αθλητική ένδυση έχει προχωρήσει αρκετά κ δίνει στον καθένα από εμας την δυνατότητα να την διαχειριστεί όπως εκείνος νομίζει ..

Edited by - katojohn on 12/05/2010 09:57:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2010 :  07:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την αίσθηση ότι ο ρουχισμός συμπίεσης προστατεύει από τραυματισμούς, κατά τη διάρκεια του αγώνα ή της προπόνησης, ιδιαίτερα δε τους μύς που εργάζονται (πχ πόδια).

Επιπλέον από έρευνα στο διαδίκτυο οι εταιρείες κατασκευής προιόντων συμπίεσης διατείνονται ότι η χρήση των προιόντων τους έχει τα ακόλουθα πλεονεκτήματα:
1) Συγκράτηση μυών
2) Μειωμένη δόνηση μυών (που συνδέεται με την κούραση μυών) με αυτόν τον τρόπο βελτιώνεται η αντοχή και η δύναμη των μυών
3)Βελτιωμένη θέση μυών και γρηγορότερη απάντηση μυών
4)Βελτίωση Καρδιαγγειακού
5)Γρηγορότερο ξέπλυμα lactates αίματος, που συμβάλλει στο μειωμένο soreness(αλγεινότητα), τη βελτιωμένη αποκατάσταση και την απόδοση
6) Ενισχυμένη κυκλοφορία αίματος για τη γρηγορότερη προθέρμανση μυών και τη βελτιωμένη κυκλοφορία οξυγόνου

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει αντίδραση από το forum σχετικά με το θέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2010 :  14:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα στο διαδίκτυο. Για όσους έχουν δυσκολία στη μετάφραση χρησιμοποιείστε τον αυτόματο μεταφραστή (μέτρια ποιότητα μετάφρασης, αλλά βγαίνει νόημα).

http://www.pponline.co.uk/encyc/the-benefits-of-compression-clothing-35846

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000