Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διαδρομές
 Θεσσαλονίκη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
adonioskar Δημοσιευτηκε - 07/06/2010 : 12:55:57
νέος σαραντάρης σχετικά άπειρος .ειδικά στο mountain running . έχω κάνει μόνο τα 10χλμ στον μέγα αλέξανδρο και τρέχω χαλαρά παραλία ,μόνο 2 αντε το πολύ 3 φορες την εβδομάδα.φοβάμαι όμως για τα ποδαράκια μου ,τη μεσούλα μου κλπ . ενδιαφέρομαι για διαδρομές στο σειχ σου, ή αλλού στας εξοχάς, πρωινές ώρες σαββατοκύριακο. ? πάει κανείς προς τα κει ? αν μπορέσω να ακολουθήσω για να μάθω καμιά διαδρομή στα μέτρα μου πάντα ? ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
cliff Posted - 12/05/2015 : 20:16:24
Καλησπέρα, έχω την εντύπωση ότι η στροφή στην Αρετσού είναι 500 μέτρα. Το μέτρησα με ποδήλατο αλλά και στο google maps.

botsiek
al3xis Posted - 12/05/2015 : 12:15:42
Μαρίνα Αρετσού, το γύρω-γύρω που τρέχουν όλοι είναι στα 470μέτρα..Για όποιον ενδιαφέρεται..
ANASTASIOS Posted - 12/04/2015 : 21:58:50
Καθότι αυτές τις μέρες βρέθηκα θεσ/νίκη,το απογευματάκι ήπια καφέ και έκανα μια ωραία βολτίτσα με ενα πανέμορφο καιρό στην παραλία της συμπρωτεύουσας..

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
skiritis Posted - 11/04/2013 : 14:41:50
Δεν ξέρω αν η μέτρηση επηρεάστηκε από τη κάλυψη των δένδρων γιατί έτρεχα στο μονοπάτι δίπλα στο ρέμα κι όχι στο διάδρομο που είναι διαμορφωμένος για τους πεζούς λίγο πιο πάνω...
foris Posted - 10/04/2013 : 09:46:47
quote:
Originally posted by skiritis

Μετρημένη με GARMIN 310ΧΤ βγαίνει περίπου 3 ΧΛΜ...


Σωστά γιατί εγώ μετρούσα 7 χλμ μαζί με την απόσταση από το σπίτι μου που είναι κάπου στη Λαμπράκη από όπου ξεκινάω...
skiritis Posted - 10/04/2013 : 00:16:44
Μετρημένη με GARMIN 310ΧΤ βγαίνει περίπου 3 ΧΛΜ...
skiritis Posted - 31/03/2013 : 19:00:26
quote:
Originally posted by foris

Η διαδρόμή ξεκινάει από το λεγόμενο τενεκεδένιο σχολείο.(Οδός Δήμου Τσέλιου με Επιδαύρου.) Ανεβαίνεις στο ανάχωμα και πηγαίνεις παράλληλα με το ρέμα. Στην αρχή έχει κόσμο (βόλτα με σπόρια κλπ) Δεν είναι για πολύ γρήγορα αν ενδιαφέρεσε. Περισσότερο για τζοκινγκ.Περνάς την Προφήτου Ηλία ( χωρίς να σε πατήσει αυτοκίνητο) και συνεχίζεις. Πλέον δεν έχει πολύ κόσμο. Συναντάς την Μεγάλου Αλεξάνδρου (κοντά στην ταβέρνα σαμαράκια). Περνάς απέναντι ( πάλι χωρίς να σε πατήσει αυτοκίνητο) συνεχίζεις σε δρόμο για 100 περίπου μέτρα και μπαίνεις λίγο αριστερά πάλι σε ανάχωμα παράλληλα με το ρέμα. Στη συνέχεια ακολουθάς μέχρι το τέλος το ανάχωμα και φτάνεις κοντά στην Χαριλάου ( στην Αλατίνη περίπου) Γυρνάς πίσω και έχει κάνει περίπου 7,5 με 8 χλμ. δεν θυμάμαι ακριβώς. Υψομετρική αδιάφορη. Βαρετή δεν την λές. Δοκίμασέ την.




Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Την έκανα προχθές και μου φάνηκε πολύ καλή για long-run. Από το να τρέχω στην (μισοτελειωμένη) παραλία...Κι έπειτα έχεις και δυνατότητα για πιο μαλακό τερέν στο μονοπατι δίπλα στο ρεματάκι.
foris Posted - 26/03/2013 : 16:24:51
Η διαδρόμή ξεκινάει από το λεγόμενο τενεκεδένιο σχολείο.(Οδός Δήμου Τσέλιου με Επιδαύρου.) Ανεβαίνεις στο ανάχωμα και πηγαίνεις παράλληλα με το ρέμα. Στην αρχή έχει κόσμο (βόλτα με σπόρια κλπ) Δεν είναι για πολύ γρήγορα αν ενδιαφέρεσε. Περισσότερο για τζοκινγκ.Περνάς την Προφήτου Ηλία ( χωρίς να σε πατήσει αυτοκίνητο) και συνεχίζεις. Πλέον δεν έχει πολύ κόσμο. Συναντάς την Μεγάλου Αλεξάνδρου (κοντά στην ταβέρνα σαμαράκια). Περνάς απέναντι ( πάλι χωρίς να σε πατήσει αυτοκίνητο) συνεχίζεις σε δρόμο για 100 περίπου μέτρα και μπαίνεις λίγο αριστερά πάλι σε ανάχωμα παράλληλα με το ρέμα. Στη συνέχεια ακολουθάς μέχρι το τέλος το ανάχωμα και φτάνεις κοντά στην Χαριλάου ( στην Αλατίνη περίπου) Γυρνάς πίσω και έχει κάνει περίπου 7,5 με 8 χλμ. δεν θυμάμαι ακριβώς. Υψομετρική αδιάφορη. Βαρετή δεν την λές. Δοκίμασέ την.
skiritis Posted - 21/03/2013 : 15:33:15
Σαν νέος κάτοικος Θεσσαλονίκης που είμαι, θα μπορούσε κάποιος να μου πει λίγες πληροφορίες σχετικά με κάποια διαδρομή δίπλα στο ρέμα της Τούμπας που έχω ακούσει; Από που ξεκινάει και που καταλήγει; Πρόσβαση, μήκος, έδαφος, κλίσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
costa Posted - 20/03/2013 : 00:37:31
Βγαίνω συνήθως μεσημέρια που έχει και πιο πολύ ζέστη. 4:30 περίπου, ξεκινάω από Αγιο Ιωάννη Φοίνικα κοντά, αν και σήμερα μετά τη κάψα που έφαγα κάπως πρέπει να αλλάξω την ώρα μου και να την μεταφέρω πιο απόγευμα. Προτιμώ μέρα γιατί βλέπεις και σε βλέπουν τα αμάξια που έρχονται από δίπλα σου. Τα σκυλιά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα γιατί είναι εντελώς απρόβλεπτα. Μου έχει τύχει να τρέχω μπροστά από το Παναγία και να μου ορμήξουν καμια 10αριά. Πολύ δύσκολη κατάσταση. Ευτυχώς πρόλαβα και μπήκα μέσα στο νοσοκομείο και βγήκα από την έξοδο της Πλαστήρα.. Όσον αφορά το ταρτάν αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αρκετά ακριβό έστω και μια λωρίδα να στρωθεί κατα μήκος όλης της παραλίας.. Φαντάσου αν γινόταν αυτό τι υπερκοστολόγηση θα υπήρχε. Προσπάθησε να τρέχεις πάνω στην άκρη στο ξύλο είναι κάπως πιο καλό για τα γόνατα μου τουλάχιστον εγώ στο σημείο της παραλίας αυτό κάνω.

Rogue Runner
ioannismoldo Posted - 19/03/2013 : 17:51:46
τι ωρες κανεις την διαδρομη?εγω προσωπικα βραδακι,ωστε να μην εχει κινηση πολυ.δεν εχω πετυχει ποτε κανενα φιλο δρομεα απο το βασιλοπουλο εως και της αρχες της πλαστηρα,εκει που αρχιζουν τα μαγαζια.τα σκυλια ειναι ενα μεγαλο θεμα.οσες φορες τρεχω στην παραλια παντα εχω την εξης απορεια.γιατι δεν εχουν φτιαξει μια λωριδα πλατους 1.5 μετρου(τοσο χρειαζεται) με πατημενο χωμα,ταρταν,χαλικι κατι πιο μαλακο τελος παντων) για να τρεχουν εκει οι δρομεις,οπως πχ εχει ποδηλατολωριδα χαραγμενη,να ειχε και για τους δρομεις
costa Posted - 19/03/2013 : 12:41:24
quote:
Originally posted by skiritis

Μια βοήθεια:αν θέλω να συνεχίσω από Μέγαρο Μουσικής προς Καλαμαριά-Παλατάκι-Κρήνη από που να περάσω για εκείνη την περιοχή;Πρέπει υποχρεωτικά να τρέχω σε πεζοδρόμιο σε κεντρικό δρόμο ή υπάρχει διαδρομή κοντά στη θάλασσα και μακριά από αυτοκίνητα;



Όπως ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω έχει πεζοδρόμιο αλλά μερικές φορές πετάγονται αμάξια προσωπικά δεν είχα πρόβλημα.. Εγώ μετά το βενζινάδικο μετά το shark βγαίνω στο δρόμο και τρέχω και συνεχίζω παλατάκι και βγαίνω στην μαρίνα στη κρήνη όπου δεν έχει αμάξια και μπορείς να κάνεις μερικούς κύκλους αν δε βαριέσαι ή να συνεχίσεις απο εκεί είτε παραλιακά (κάτω από το νοσοκομείο ΙΚΑ Παναγία) αλλά δε το συνιστώ προσωπικά γιατί πριν μερικές εβδομάδες με επιτέθηκε μια συμορία σκυλιών. Απο εκεί και πέρα μπορείς να συνεχίσεις πάνω στην Πλαστήρα (πεζοδρόμιο ή δρόμο αργότερα) και να βγεις στη Remvi cafe bar και συνεχίζοντας σε δρόμο στο MIAMI, και μετά Θέτιδος και στο τέλος να βγεις Μίκρα όπου και εκεί μέσα στο γήπεδο έχει αγρια σκυλιά που επιτίθενται.
ioannismoldo Posted - 19/03/2013 : 11:32:09
την κανω αυτη τη διαδρομη συχνα πυκνα,αλλα θελει προσοχη οταν κινεισαι στο πεζοδρομιο απο τον βασιλοπουλο εως και τα σχολεια πριν την ανηφορα, γιατι υπαρχουν πολλα στενακια απο τα οποια βγαινουν αυτοκινητα που συνηθως δεν σε προσεχουν.επισης δεν ειναι οτι καλυτερο να τρεχεις εκει γιατι και το πεζοδρομιο εχει αρκετες ανωμαλιες.αν τρεχεις στο δρομο εχει και αυτο τους κινδυνους του,γενικα ειναιδυσκολο σημειο
skiritis Posted - 18/03/2013 : 16:46:15
quote:
Originally posted by 2mints

Mέγαρο-Ο.Θ.Α.-ΑΒ Βασιλόπουλος και μετά πεζοδρόμιο.



Δηλαδή από το πεζοδρόμιο της Θ. Σοφούλη, αν κατάλαβα καλά... Ευχαριστώ πολύ!
2mints Posted - 17/03/2013 : 20:11:47
Mέγαρο-Ο.Θ.Α.-ΑΒ Βασιλόπουλος και μετά πεζοδρόμιο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000