Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι με GPS VS Smartphone

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
DaDi Δημοσιευτηκε - 24/08/2014 : 08:31:42
Ωσάν νέος δρομέας, βολεύομαι απόλυτα με το Android κινητό μου και το Endomondo που του έχω φορέσει, για τις προπονήσεις μου σε δρόμους / βουνό / πάρκα...
Δεν το κρύβω ότι γλυκοκοιτάω τα ρολόγια που συζητιούνται εδώ μέσα (ιδίως το Garmin 310 :) ) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου έκανε κάποιο την ζωή ευκολότερη...

Με το smartphone δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χωράει άνετα στο τσαντάκι μέσης, έχει μετρήσεις και στατιστικά που με καλύπτουν απόλυτα, παίζει τα mp3 μου, έχει εύκολα controls λόγω touchscreen... Και στην τελική είναι μια συσκευή που την έχω συνέχεια μαζί μου, δεν είναι κάτι που έχω extra να φορτίζω, να θυμάμαι να παίρνω μαζί μου κτλ κτλ...

Από την άλλη το ρολόι, είναι εύκολα προσβάσιμο στον καρπό, ώστε να βλέπεις όσο συχνά θέλεις pace και παλμούς (για παράδειγμα), και μάλλον τα controls του είναι πιο δύσχρηστα και πιο πολύπλοκα...

Πιστεύω πως οι περισσότεροι θα απαντήσουν "κάτσε στα αυγά σου", απλά είπα να πέσει καμμιά γνώμη, γιατί θεωρώ πως αυτή την απορία σίγουρα δεν την έχω μόνο εγώ... :)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
roberto4carlos Posted - 13/09/2014 : 11:06:22
Τελικά, όπως και για πολλά πράγματα στη ζωή, δεν ισχύει ή το ένα ή το άλλο, αλλά και το ένα και το άλλο . Και smartphone και ρολόι, και τη πίτα και το σκύλο, και το run και το σουβλάκι και τους ηλεκτρολύτες και τη μπύρα...

@DaDi ευχαριστώ.
kalogeridis Posted - 12/09/2014 : 23:03:16
παρεα σε κραταει και το ρολοι , αφου εχει τον εικονικο δρομεα (λαγο, ταμταμταμ ή οπως θελετε πειτε τον!) που τον προγραμματιζεις να τρεχει σε συγκεκριμενο ρυθμο και σου δινεται η δυνατοτητα να παρακολουθεις την αποσταση που σε χωριζει τοσο σε μετρα οσο και σε χρονο, ειτε αν τον ακολουθεις ειτε αν προπορευεσαι... αυτο θα πει ανταγωνισμος!!!
helios21 Posted - 12/09/2014 : 22:40:43
Εντάξει έχει και άλλα πλεονεκτήματα το smartphone, όπως το αν έχεις σύνδεση internet και πας σε Long run σε νέα διαδρομή, σε βοηθάει για να μη χαθείς και να ξέρεις που βρίσκεσαι αφού βλέπεις άμεσα το στίγμα σου στο χάρτη.
Επίσης έχεις και μία παρέα αφού ανά χιλιόμετρο σου σου λέει το πως πας και ακούς και έναν άνθρωπο .
DaDi Posted - 12/09/2014 : 16:23:15
quote:
Originally posted by nimi

quote:
Originally posted by helios21

Κάτι άλλο που προσφέρει το κινητό αλλά όχι το ρολόι, είναι η δυνατότητα live tracking ώστε να μπορούν σε σε βλέπουν οι δικοί σου μέσω internet. Άσε που π.χ. στο runtestic μπορούν να σου στέλνουν και επιφωνήματα και χειροκροτήματα. Έτσι για τον χαβαλέ :p



αυτό είναι όντως ένα θέμα που υπερέχει το κινητό αλλά νομίζω ότι είναι το μοναδικό, παρόλο που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ρολόι.
νιώθω μεγάλη ασφάλεια να ξέρω ότι μπορούν στο σπίτι να δουν πού είμαι.

ο άντρας μου είχε παρακολουθήσει live το μαραθώνιο της Θεσ/νίκης μέσα από το endomondo



Και όταν έτρεχες στο βουνό και σε χειροκροτούσα με τα παδιά...
Κάτι που δεν κάνει ούτε το ρολόι ούτε το κινητό, είναι να διώχνει τα σκυλιά! (το κάνει όμως ο σύζυγος! )

@roberto: Με το καλό να σου έρθει να μας γράψεις εντυπώσεις!

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
nimi Posted - 12/09/2014 : 15:13:23
quote:
Originally posted by helios21

Κάτι άλλο που προσφέρει το κινητό αλλά όχι το ρολόι, είναι η δυνατότητα live tracking ώστε να μπορούν σε σε βλέπουν οι δικοί σου μέσω internet. Άσε που π.χ. στο runtestic μπορούν να σου στέλνουν και επιφωνήματα και χειροκροτήματα. Έτσι για τον χαβαλέ :p



αυτό είναι όντως ένα θέμα που υπερέχει το κινητό αλλά νομίζω ότι είναι το μοναδικό, παρόλο που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ρολόι.
νιώθω μεγάλη ασφάλεια να ξέρω ότι μπορούν στο σπίτι να δουν πού είμαι.

ο άντρας μου είχε παρακολουθήσει live το μαραθώνιο της Θεσ/νίκης μέσα από το endomondo
helios21 Posted - 12/09/2014 : 15:10:35
Κάτι άλλο που προσφέρει το κινητό αλλά όχι το ρολόι, είναι η δυνατότητα live tracking ώστε να μπορούν σε σε βλέπουν οι δικοί σου μέσω internet. Άσε που π.χ. στο runtestic μπορούν να σου στέλνουν και επιφωνήματα και χειροκροτήματα. Έτσι για τον χαβαλέ :p
roberto4carlos Posted - 05/09/2014 : 20:06:54
quote:
Originally posted by A1200

Όλοι σχεδόν έχουμε ένα έξυπνο τηλέφωνο, το ερώτημα είναι :κατεβάζω μια δωρεάν εφαρμογή και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, δεν κάνω πρωταθλητισμο.... Γιατί με τρώει όμως το χέρι μου να πάρω ρολόι!? Αν κουβαλάει κάποιος τηλέφωνο μαζί έτσι και αλλιώς, κάνει μια χαρά τη δουλειά του, το ρολόι είναι περιττή πολυτέλεια. Τους παλμούς τους "νιώθεις" από τις ανάσες. είχα ρολόι και το πούλησα,δουλεύω με endomondo premium και είναι μια χαρά η προπόνηση μου, παρόλα αυτά με τρώει να ξαναπάρω ρολόι.



ΚΑι εμένα με έτρωγε να πάρω ρολόι αν και χρηστης Endomodo PRenium, αλλα τώρα το ξεπέρασα με ένα εύκολο τρόπο. Παράγγειλα το Ambit2 !!!!
DaDi Posted - 28/08/2014 : 11:38:37
@A1200 : Και μένα με τρώει, αλλά είναι δύσκολοι οι καιροί και φοβάμαι μην είναι τελικά ένα ακόμα περιττό έξοδο...

@xipolotakos : ωραίο και πρακτικό το multi mixer, κάνεις και χώρο στην κουζίνα (ιδίως αν είναι μικρή σαν την δική μου)

:)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
A1200 Posted - 27/08/2014 : 02:18:38
Όλοι σχεδόν έχουμε ένα έξυπνο τηλέφωνο, το ερώτημα είναι :κατεβάζω μια δωρεάν εφαρμογή και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, δεν κάνω πρωταθλητισμο.... Γιατί με τρώει όμως το χέρι μου να πάρω ρολόι!? Αν κουβαλάει κάποιος τηλέφωνο μαζί έτσι και αλλιώς, κάνει μια χαρά τη δουλειά του, το ρολόι είναι περιττή πολυτέλεια. Τους παλμούς τους "νιώθεις" από τις ανάσες. είχα ρολόι και το πούλησα,δουλεύω με endomondo premium και είναι μια χαρά η προπόνηση μου, παρόλα αυτά με τρώει να ξαναπάρω ρολόι.
xipolitakos Posted - 26/08/2014 : 16:03:29
Ρολόι με GPS VS multi mixer

___________________
Run Natural... run Bare
Trexalitsa78 Posted - 26/08/2014 : 15:55:36
το να τρέχεις κουβαλώντας τηλέφωνο για λόγους ασφαλείας είναι τελείως διαφορετικό απτο να τρέχεις για να αξιολογήσεις την προπόνησή σου.
Το gps στα τηλέφωνα δεν είναι ακριβείας. οι αποκλίσεις μπορεί να είναι μεγάλες. Δε λέω βέβαια ότι και τα ρολόγια είναι πάντα ακριβή..
Αν τρέχεις σε στίβο για παράδειγμα, ή σε μικρές κυκλικές διαδρομές, το να τρέχεις πατώντας το lap είναι μονόδρομος. Σ αυτή την περίπτωση μόνο ένα χρονόμετρο χρειάζεσαι. Το αν τρέχεις απλά χωρίς συγκεκριμένους στόχους για την εκάστοτε προπόνηση, και δεν σε νοιάζει να έχεις αποκλίσεις σε ρυθμό και απόσταση, τότε όντως και με το τηλέφωνο κάνεις την δουλειά σου. Ακούς και τη μουσικούλα σου, έχεις και επικοινωνία για ώρα ανάγκης, τραβάς και καμμία φωτογραφία σε ωραίες διαδρομές.
Το ρολόι το χρειάζεσαι αν 8ες να κάνεις προπόνηση στοχευμένη. Αν 8ες να δείς όντως που ακριβώς βρίσκεσαι. Εγώ πρωτοάρχισα να τρέχω με τηλέφωνο. Σε κάποιες στιγμές με έβγαζε ότι τρέχω σαν τον Farah
Koukouvagia Posted - 26/08/2014 : 15:38:14
Από το '11 πλέον τρέχω ΠΑΝΤΑ με τηλέφωνο μαζί μου για να μπορούν να με βρίσκουν οι δικοί μου, ή να μπορώ εγώ να επικοινωνήσω σε περίπτωση ανάγκης! Συνειδητοποίησα την ανάγκη, όταν τότε κάτι συνέβη και δεν μπορούσαν οι δικοί μου να με βρουν!

Ωστόσο δεν το χρησιμοποιώ για τα στατιστικά. Έχω ρολόι για αυτήν τη δουλειά. Κάθε εργαλείο για την χρήση του...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
stratus Posted - 26/08/2014 : 12:34:39
Σε "παροχες" το ρολοι δε συγκρινεται με το τηλεφωνο.
Τρεχω με τηλεφωνο μονο αν η κορη μου ειναι σπιτι μονη της.Μια φορα ευχηθηκα να ειχα μαζι μου τηλεφωνο, οταν τραυματιστηκα στη Λευκαδα και αναγκαστηκα να περπατησω 10 χλμ με τρομερους πονους.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
ANASTASIOS Posted - 26/08/2014 : 11:38:02
quote:
Originally posted by DaDi

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"




Μπάαα,δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Σαφή απάντηση δεν βλέπω...

Τέσπα, τελικά τα ρολόγια κερδίζουν σε θέμα "mobility"... Το έχω πάνω μου και ενημερώνομαι ανα πάσα στιγμή...
Αν λάβουμε υπ όψην μας και τους πιο παραδοσιακούς / μεγάλους σε ηλικία , που θεωρούν το smartphone συσκευή του Διαβόλου ...

Πάντως, το smartphone είναι σαφώς πιο οικονομικό, καθώς και την δουλειά σου την κάνεις με μια συσκευή των 100-150 ευρώ (και έχεις και τηλέφωνο και mp3 player...)

Και όσο και να κακοφαίνεται το "κουβαλάω τηλέφωνο ενώ τρέχω", εαν είσαι στο βουνό ή στο διπλανό προάστειο και τραυματιστείς... το ρολόι ΔΕΝ βοηθάει...

( τώρα θα πέσουν να με φάνε οι "πάλιουρες"; )

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!




Δέν είναι λογική αυτή
Την προφανή απάντηση την έδωσες και μόνος σου,έστω και εάν κακοφαίνεται

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

DaDi Posted - 26/08/2014 : 11:27:36
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"




Μπάαα,δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Σαφή απάντηση δεν βλέπω...

Τέσπα, τελικά τα ρολόγια κερδίζουν σε θέμα "mobility"... Το έχω πάνω μου και ενημερώνομαι ανα πάσα στιγμή...
Αν λάβουμε υπ όψην μας και τους πιο παραδοσιακούς / μεγάλους σε ηλικία , που θεωρούν το smartphone συσκευή του Διαβόλου ...

Πάντως, το smartphone είναι σαφώς πιο οικονομικό, καθώς και την δουλειά σου την κάνεις με μια συσκευή των 100-150 ευρώ (και έχεις και τηλέφωνο και mp3 player...)

Και όσο και να κακοφαίνεται το "κουβαλάω τηλέφωνο ενώ τρέχω", εαν είσαι στο βουνό ή στο διπλανό προάστειο και τραυματιστείς... το ρολόι ΔΕΝ βοηθάει...

( τώρα θα πέσουν να με φάνε οι "πάλιουρες"; )

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000