Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ορθοτικοί πάτοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
salomon Δημοσιευτηκε - 26/08/2014 : 19:13:07
Χαιρετω μεσα στη βδομαδα σκεφτομαι να παω Alpamayo να κανω πατους εχω ελαφρυ υπερπρηνισμο και θελω τις γνωμες σας για την αξια τους αν κανουν δουλεια γιατι παλια ειχα διαβασει καποια διστακτικα σχολια για το αν αξιζουν τα λεφτα τους 65 ευρω και αν κανουν τελικα δουλεια η οχι ευχαριστω
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
alx255 Posted - 04/10/2014 : 23:44:38
απλους πατους μπορουμε να βαλουμε πανω απο τους κανονικους του παπουτσιου?
nickathens Posted - 04/10/2014 : 22:53:37
quote:
Originally posted by xipolitakos

Περπατώντας ή ακίνητος;
Μα για τρέξιμο δεν τους χρησιμοποιείς;

___________________
Run Natural... run Bare



Τι εννοείς? Περιέγραψα πως γίνεται το πελματογράφημα,στάσιμος αρχικά και μετά περπατώντας πάνω από ένα δάπεδο.
xipolitakos Posted - 29/09/2014 : 15:30:53
Περπατώντας ή ακίνητος;
Μα για τρέξιμο δεν τους χρησιμοποιείς;

___________________
Run Natural... run Bare
nickathens Posted - 25/09/2014 : 14:40:39
Εγώ είχα κάποια θέματα με αρθρώσεις και πέλματα, αλλά από πέρυσι που φοράω ορθοτικούς πάτους, τα προβλήματα έχουν ελαχιστοποιηθεί.
Η διαδικασία που εφάρμοσα:
Εξέταση από ορδοπεδικό ή φυσίατρο
Πελματογράφημα (ακίνητος και περπατώντας)
Κατασκεύή πάτου με βάση το πελματογράφημα και τις σημειώσεις του γιατρού-φυσίατρου.

quote:
Originally posted by salomon

Το μονο μερος που εχω προβλημα στους μεγαλους αγωνες ειναι οι πατουσες με πονους κατα καιρους σε διαφορα σημεια και το τελευταιο τετραμηνο εντονο πονο στη δεξια καμαρα φοραω χρονια παπουτσια με υποστηριξη πχ salomon xt wings3 αλλα εν οψει του 164αριου ελεγα να κανω κατι καλυτερο για να μην δεχεται ολη την πιεση το συγκεκριμενο σημειο

spy Posted - 04/09/2014 : 21:39:13
...@tazi πολλα περαστικα, γρηγορη επανοδο κι εκπληρωση στοχων ευχομαι ολοψυχα αν κι απ'αυτα που διαβαζω ... μονο για αποτυχημενος δρομεας δεν περνας εδω μεσα!!!
tazi Posted - 04/09/2014 : 15:51:57
Οσο για το brevet, δηλωσα συμμετοχη και απο αυριο καβαλαω το ποδηλατο, εφοσον βεβαια δε ενοχλει στο ποδι που δε το νομιζω, οπως ειπε και ενας φιλος, ολοι οι αποτυχημενοι δρομεις γινονται ποδηλατες!!!
tazi Posted - 04/09/2014 : 15:48:37
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις ´παρατηρησεις σας´ και τα καλα σας λογια. Ο κυβος εριφθη, σημερα ακυρωσα τη συμμετοχη μου στον ΚΜΑ υστερα απο αρκετη σκεψη και με αναμεικτα συναισθηματα. Υστερα απο τα οσα μου προτειναν πολυ γλαφυρα θα ελεγα οι echetlos και skakinen αποφασισα να ριξω το βαρος μεχρι το τελος του χρονου σε πιο μικρους αγωνες. Δεκαρι ΚΜΑ με αγωνα στοχο τπο 10αρι στο Σχοινια 3 εβδομαδες μετα. Ο μαραθωνιος μετατιθεται για το Μαρτη στο Ναυπλιο, ετσι θα μεινει και λιγος χρονος για γρηγορα μικρα την ανοιξη. Βασικα ενω αρχικα ειχα σκοπο να τρεξω τον ΚΜΑ και μετα να παω σε μικρα, τωρα θα κανω το αντιθετο. Οι στοχοι παντα παραμενουν ιδιοι, 3ωρες παρα σε μαραθωνιο και 38 παρα σε δεκαρι. Αν ολα πανε καλα πιστευω πως και τα δυο ειναι στις δυνατοτητες μου.
Ευχομαι καλη συνεχεια σε οσους φιλους συνεδιζουν τις επιπονες προπονησεις για το Νοεμβρη, ευνοικο καιρο την ημερα εκεινη ( αν και θα σκυλιασω αν συμβει κατι τετοιο!!!), και βεβαια αβιαστα χιλιομετρα σε ολο το φορουμ
Νικος
Rigelian Posted - 04/09/2014 : 12:28:55
Άσε το brevet και τον Μαραθώνιο Ηρακλή στην Οίτη και έλα στο όμορφο και επίπεδο 30ρι στα Γιάννενα!
trexantiris Posted - 04/09/2014 : 11:43:38
quote:
Originally posted by tazi

Καλησπερα και παλι, βγηκε η μαγνητικη, απο μια πρωτη ματια, δεν την ειδε ακομα ο γιατρος μου, αποκλειστηκε το καταγμα κοπωσης οποτε ειμαι πολυ χαρουμενος. Αυτο που τελικα μαλλον εχω, λεγεται medial tibial stress syndrome. Προκειται για φλεγμονη στη κνημη που προκαλει ωστικο πονο. Εκτιμω πως θα μου συστησουν αποχη για δυο εβδομαδες και μετα αν ολα πανε καλα σταδιακο ξεκινημα. Ακομα δε ξερω τι σημαινει αυτο σε σχεση με τη συμμετοχη μου στον ΚΜΑ αλλα ειναι πολυ πιθανο να μην τον τρεξω μια και εχοντας χασει πολυτιμο χρονο στη προπονηση ο στοχος μου, το τριωρο δηλαδη, δε θα ειναι εφικτος. Θα δειξει. Αυτα για την ωρα, καλο βραδυ!
Αληθεια μηπως να συμμετασχω σε κανενα brevet?, σε δυο εβδομαδες εχει ενα στην Αθηνα...



Στις 21 του μήνα έχει και το Μαραθώνιο Ηρακλή στην Οίτη...οπότε άσε τα brevet και έλα μαζί μου να πάρουμε τα βουνά!...και εκεί να δεις μια "καινούρια" κνήμη που θα αποκτήσεις!!!

Για να σοβαρετυούμε τώρα: κατόπιν συζήτησης με τον ορθοπεδικό σου θα σχηματιστεί μια πληρέστερη εικόνα για την αντιμετώπιση του θέματος! Εύχομαι το συντομότερο δυνατόν να είσαι ξανά στις επάλξεις!

Κάτι άλλο: και εσύ τον Αυθεντικό βρήκες για να σπάσεις το τρίωρο;!;!;!; Άσε τον Αυθεντικό να σου προσφέρει αυθεντικές δρομικές στιγμές χαλάρωσης και αυτοσυγκέντρωσης!

Free your feet...free your senses!
tazi Posted - 03/09/2014 : 20:53:59
Καλησπερα και παλι, βγηκε η μαγνητικη, απο μια πρωτη ματια, δεν την ειδε ακομα ο γιατρος μου, αποκλειστηκε το καταγμα κοπωσης οποτε ειμαι πολυ χαρουμενος. Αυτο που τελικα μαλλον εχω, λεγεται medial tibial stress syndrome. Προκειται για φλεγμονη στη κνημη που προκαλει ωστικο πονο. Εκτιμω πως θα μου συστησουν αποχη για δυο εβδομαδες και μετα αν ολα πανε καλα σταδιακο ξεκινημα. Ακομα δε ξερω τι σημαινει αυτο σε σχεση με τη συμμετοχη μου στον ΚΜΑ αλλα ειναι πολυ πιθανο να μην τον τρεξω μια και εχοντας χασει πολυτιμο χρονο στη προπονηση ο στοχος μου, το τριωρο δηλαδη, δε θα ειναι εφικτος. Θα δειξει. Αυτα για την ωρα, καλο βραδυ!
Αληθεια μηπως να συμμετασχω σε κανενα brevet?, σε δυο εβδομαδες εχει ενα στην Αθηνα...
runner1979 Posted - 03/09/2014 : 13:00:44
επειδή έχω πλούσια εμπειρία σχετικά με τους πάτους να πω ότι εφόσον κάποιος έχει αποφασίσει την λύση των πάτων και όχι των προστατευτικών υποδημάτων ή του ξυπόλητου κατά την γνώμη μου λύση προσφέρουν μόνο οι πάτοι σιλικόνης, οι οποίοι όμως είναι λιγάκι σκληροί για να τους συνηθίσει κάποιος και επιπλέον προσθέτουν αρκετό βάρος στα παπούτσια

xipolitakos Posted - 03/09/2014 : 11:58:48
Σε ποιό σημείο είναι το πρόβλημα Tazi;

___________________
Run Natural... run Bare
tazi Posted - 02/09/2014 : 22:42:26
Μανώλη αντιχαιρετώ!!!, Γνώρισα λοιπόν τον senior σε ενα αγώνα στο Βόλο, για πεντάρι πήγαινα, 3400 τελικά ήτανε μέσα στο βουνό!!!
Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καλά. Σήμερα βγήκα για τρέξιμο και δεν έκανα ούτε δέκα μέτρα. Αύριο έχω ραντεβού με αθλίατρο, εκτιμώ πως θα ζητήσει μαγνητική για να δεί τι συμβαίνει. Ψάχνοντας στο internet έχω μάλλον καταλήξει πως πρόκειται για κάταγμα κόπωσης ή τέλος πάντων κάτι σχετικό, σύνδρομο διαμερισματοπόίησης, κλπ. Ελπίζω να βγώ ψεύτης βέβαια. Οπως και να έχει είμαι απογοητευμένος γιατί όλα πήγαιναν μιά χαρά. Πριν λίγο καιρό ένιωσα μυική κόπωση, που έφυγε πολύ γρήγορα με συμπλήρωμα γλουταμίνης και αμινοξέων. Τα χιλιόμετρα δεν ήταν πολλά, από 75 έως 85. Νομίζω πως ακόμα κουβαλάω το κουσούρι της προετοιμασίας της Θεσσαλονίκης.
Από ότι κατάλαβα εσύ επανέρχεσαι στο προσκήνιο, πολύ ωραία νέα, εύχομαι γρήγορα να βρείς τον εαυτό σου.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by tazi

Γιωργο, εγω δοκιμασα τους πατους χωρις ομως αποτελεσμα, οπως σου εχω πει και στο παρελθον συνεχισε το τρεξιμο με καλο ομως ζεσταμα πριν στο σημειο που πονας. Μασαζ με τον αντιχειρα κατα μηκος του πελματος στο σημειο που πονας, και παγο μετα. Μανωλη, αυτο το καλοκαιρι γνωρισα τον junior, τους χαιρετισμους μου. Επισης δηλωνω δυστυχως και εγω τραυματιας. Σε λιγες μερες θα ξερω περισσοτερα σχετικα οποτε και θα σας τα πω. Στο μεταξυ καλο φθινοπωρο!



Καλό Φθινόπωρο Νίκο και εύχομαι να είναι κάτι απλό. Βασικά εγώ είμαι ο "junior" της οικογένειας...οπότε γνώρισες τον senior στο Βόλο!

Free your feet...free your senses!

trexantiris Posted - 02/09/2014 : 16:26:19
quote:
Originally posted by tazi

Γιωργο, εγω δοκιμασα τους πατους χωρις ομως αποτελεσμα, οπως σου εχω πει και στο παρελθον συνεχισε το τρεξιμο με καλο ομως ζεσταμα πριν στο σημειο που πονας. Μασαζ με τον αντιχειρα κατα μηκος του πελματος στο σημειο που πονας, και παγο μετα. Μανωλη, αυτο το καλοκαιρι γνωρισα τον junior, τους χαιρετισμους μου. Επισης δηλωνω δυστυχως και εγω τραυματιας. Σε λιγες μερες θα ξερω περισσοτερα σχετικα οποτε και θα σας τα πω. Στο μεταξυ καλο φθινοπωρο!



Καλό Φθινόπωρο Νίκο και εύχομαι να είναι κάτι απλό. Βασικά εγώ είμαι ο "junior" της οικογένειας...οπότε γνώρισες τον senior στο Βόλο!

Free your feet...free your senses!
gtsig Posted - 02/09/2014 : 08:44:02
Περαστικά Νίκο!! Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό..
Μανώλη, θα σε πάρω τηλέφωνο το απόγευμα..

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000