Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ασκησεις ενδυναμωσης-Περιοστιτιδα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
coxs Δημοσιευτηκε - 15/09/2016 : 15:01:26
Καλησπερα,διαγνωστηκα με περιοστιτιδα σημερα και ομολογω οτι στεναχωρηθκα αφου εχω διανυσει τη μιση προετοιμασια για το κλασσικο
Τι με συμβουλευτε για το καιρο που δε θα τρεχω.Το κολυμπι βοηθαει στην αποκατασταση και ποιες ασκησεις στην ενδυναμωση?
Η αποψη ενος ομοιπαθη θα ηταν ιδαιτερως χρησιμη

Ευχαριστω εκ των προτερων
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
trickster Posted - 10/10/2016 : 11:50:52
Περίεργο που στην μέση της προετοιμασίας προέκυψε περιοστίτιδα. Συνήθως αυτή πιάνει στις αρχές μετά από φορτώματα σε χιλιόμετρα ή σε ταχύτητα. Σε ποιό σημείο πονάς; Την γνωμάτευση στην έκανε γιατρός μετά από ακτινογραφία ή κάποιος άλλος;
antonis_ Posted - 17/09/2016 : 10:20:51
φίλε εγώ το έπαθα 10 μέρες πριν τον μαραθώνιο, 3-4 μέρες ξεκούραση, πάγο συνέχεια και εντριβές με λάδι μασάζ στην περιοχή, δεν είναι τίποτα μην ψαρώνεις, καλή διάθεση , εξάλλου έχεις ακόμα πολύ καιρό μπροστά σου
trazaka Posted - 16/09/2016 : 23:29:37
Στην οξεία φάση νομίζω χρειάζεται πλήρης αποχή από τρέξιμο και ασκήσεις. Δοκίμασε ποδήλατο, νομίζω δεν επιβαρύνει σχεδόν καθόλου (μπορείς να κάνεις και 2 ώρες την ώρα που δε θα μπορείς να περπατήσεις καλά). Συμπιεστικά βοηθάνε αλλά αργότερα όταν θα ξεκινήσεις πάλι το τρέξιμο. Από ασκήσεις ενδυνάμωσης (πάλι όχι στην οξεία φάση) ίσως οι κάμψεις της ποδοκνημικής και διατάσεις (παθητικές κάμψεις ποδοκνημικής με λυγισμένα γόνατα, όρθιος)
KostasVer Posted - 15/09/2016 : 17:49:30
Δοκιμασε συμπιεστικα

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000