Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αχίλλειος - χρόνια πάθηση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
annak Δημοσιευτηκε - 30/08/2021 : 22:40:44
Έχω χρόνιο θέμα με τον αριστερό αχίλλειο όπου υπάρχει μια πάχυνση.
Τα τελευταία 10 χρόνια έχω επισκεφθεί 4 ορθοπεδικούς (+μαγνητικές), 6-7 φυσικοθεραπευτές, έχω κάνει 3 PRP αλλά δεν είδα καμία σημαντική βελτίωση. Έστω και με πόνο μπορούσα να τρέχω.
Δυστυχώς εδώ και 2 χρόνια δεν μπορώ να τρέξω λόγω πόνου.
Με δυσκολεύει και στο βάδην, ειδικά το πρωί ή όταν καθίσω για αρκετή ώρα.
Χρησιμοποιώ τα hoca μαζί με πάτους σιλικόνης.
Έχετε να προτείνετε κάτι;
Σας ευχαριστώ
3   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Diceman Posted - 09/09/2021 : 08:31:35
@annak γιατρός/φυσικοθεραπευτής δεν είμαι, αλλά ύστερα από δύο χρόνια ταλαιπωρίας με τον αχίλλειο, μπορώ να καταθέσω κάποιες συμβουλές:

* Χρειάζεσαι παπούτσι με μεγάλο drop - εγώ βολεύτηκα με τα Mizuno Ultima, με 10mm drop.

* Αν οι πάτοι σου είναι πολύ μαλακοί και αφήνουν το πίσω μέρος του πέλματος να κινείται πέρα δώθε, δεν θα σε βοηθήσουν. Δοκίμασε αυτούς: https://www.amazon.de/flspoxs-FootActive-SPORTS-UK-X-SMALL/dp/B00FY34XAG/ref=pd_rhf_dp_s_xc_sdp_dp_2/261-5190211-7584326?th=1&psc=1

* Εμένα η τενοντίτιδα μου πέρασε μόνο όταν σταμάτησα να τρέχω μερικούς μήνες.

* Κλειδί στο πρόβλημα του αχίλλειου είναι οι γάμπες. Αν είναι σφιγμένες, το πρόβλημα βγαίνει πιο εύκολα. Πάρε μια απλή συσκευή για μασάζ: https://www.skroutz.gr/s/9174351/%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%9C%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%B6-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%87%CE%AD%CE%BD%CE%B1-CHM-8028.html

* Διατάσεις: σημαντικές, γιατί μαζί με την πάχυνση έρχεται και η βράχυνση. Αλλά να τις κάνεις στο όριο του πόνου - αν το παρακάνεις, κάνουν ζημιά.

* Τέλος, οι ανηφόρες απαγορεύονται μέχρι να εξαφανιστεί ο πόνος. Και μετά σταδιακά και με μεγάλη προσοχή.

Καλή ανάρρωση!

Curro, ergo Sum.
annak Posted - 31/08/2021 : 19:17:07
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, χαίρομαι που όλα καλά !!!
Κάποτε που με πονούσε υπερβολικά, ξέχασα να το αναφέρω αλλά έχω κάνει και 5 συνεδρίες διαδερμικής ηλεκτρόλυσης (https://www.ostracon.gr/product/proionta-ana-eidikotita/iatriki/orthopaidiki-cheirourgiki/mis-elachista-epemvatikes-technikes/epte-systima-diadermikis-ilektrolysis/), είδα βελτίωση αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα
vasilis dr Posted - 31/08/2021 : 02:25:22
Ενημερωτικά να αναφέρω ότι πριν 4 χρόνια είχα πόνο και πάχυνση στο κέντρο περίπου του Αχιλλείου λόγω τενοντοελυτρίτιδας (πάχυνση στο έλυτρο, ο τένοντας οκ).....έκανα πολλά για 3 μήνες χωρίς αποτέλεσμα και όλα λύθηκαν μέσα σε 2 εβδομάδες κάνοντας 2 συνεδρίες διαδερμικής ηλεκτρόλυσης.....περαστικά και να επιμείνεις στην λύση του προβλήματός σου.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000