Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Πώς μπορώ να χάσουν το περιττό βάρος

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kirakos Δημοσιευτηκε - 21/08/2013 : 10:12:20
Για αρκετούς μήνες, προσπάθησα να βρω μια λύση στο πρόβλημα της παχυσαρκίας. Προσπάθησα πολλές δίαιτες, αλλά μάταια. Τώρα βρήκα μια απώλεια βάρους Lipovon προϊόντος. Υπάρχει κάποια πληροφορία για αυτό;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
afentis Posted - 16/11/2013 : 11:57:14
Παιδιά πολύ σημαντικό για το χάσιμο βάρους πέρα απο την τακτική άσκηση είναι και το πρωινό.

Όχι γάλα σκέτο ή καφεδάκι.

Η μεγάλη ποσότητα πρωινού δημιουργεί αίσθημα κορεσμού που "διαρκεί" όλη την μέρα και επιπλέον σου δίνει ενέργεια.

Για να καταλάβετε τί ακριβώς εννοώ με την ποσότητα του πρωινού
σας αναφέρω ενδεικτικά τις θερμίδες ανα γεύμα

πρωινό: 500-750
δεκατιανό: 200-300
μεσημεριανό: 400-500
απογευματινό: 200-300
βραδινό: 500-600
Savvas Posted - 16/11/2013 : 11:41:16
Εγω παντως απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος και εκοψα τα πολλα εξω (κυριως το αλκοολ), μαζι με την προπονηση Μαραθωνιου, παρολο που ετρωγα απ'ολα, επειδη ηταν σπιτικα επεσα χωρις να το καταλαβω 3 κιλα.
Γενικα απεφευγε τις επεξεργασμενες τροφες, τρωγε απ'ολα με μετρο και βαλε στο προγραμμα σου φρουτα και λαχανικα καθημερινα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
ANASTASIOS Posted - 16/11/2013 : 10:41:27
quote:
Originally posted by dtziouvaras

Απο τοτε που αρχισα να ασκουμαι, πρωτα περπατημα και μετα τρεξιμο, μεχρι τωρα εχω χασει 23 κιλα. Διαιτα συγκεκριμενη δεν εφαρμοσα αλλα:
1. Ειχα πολυ υπομονη
2. Ειχα πολυ επιμονη γιατι αργησα να αρχισω να χανω
3. Προσεχα τι ετρωγα, σε τι ποσοτητα το ετρωγα, τι ωρα της ημερας θα το ετρωγα και ποσο συχνα σε εβδομαδιαια βαση
4. Εκτος απο τα αναψυκτικα δεν εκοψα παντελως καμια τροφη
5. Ετρωγα 5 γευματα εκτων οποιων τα 2 ηταν φρουτα
6. Εκανα 2-3 προπονησουλες την βδομαδα
7. Ελεγχαχτο βαρος μου καθε βδομαδα
8. Δεν βιαζομουνα να τα χασω, γιαυτο πλεον μπορω και διατηρω το βαρος μου ευκολα





Επιασες το νόημα και τα πήγες περίφημαΜπράβο..

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

dtziouvaras Posted - 16/11/2013 : 08:10:17
Απο τοτε που αρχισα να ασκουμαι, πρωτα περπατημα και μετα τρεξιμο, μεχρι τωρα εχω χασει 23 κιλα. Διαιτα συγκεκριμενη δεν εφαρμοσα αλλα:
1. Ειχα πολυ υπομονη
2. Ειχα πολυ επιμονη γιατι αργησα να αρχισω να χανω
3. Προσεχα τι ετρωγα, σε τι ποσοτητα το ετρωγα, τι ωρα της ημερας θα το ετρωγα και ποσο συχνα σε εβδομαδιαια βαση
4. Εκτος απο τα αναψυκτικα δεν εκοψα παντελως καμια τροφη
5. Ετρωγα 5 γευματα εκτων οποιων τα 2 ηταν φρουτα
6. Εκανα 2-3 προπονησουλες την βδομαδα
7. Ελεγχαχτο βαρος μου καθε βδομαδα
8. Δεν βιαζομουνα να τα χασω, γιαυτο πλεον μπορω και διατηρω το βαρος μου ευκολα
DOUKAS Posted - 15/11/2013 : 20:29:07
vitahi,,καλησπέρα,,Βασίλη το email μου είναι ,,dim.doukas@yahoo.gr,σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
vitahi Posted - 14/11/2013 : 10:29:09
quote:
Originally posted by DOUKAS

Καλησπέρα,,μπορειται να μου στείλετε,το email σας να σας ρωτήσω κάποια,πράγματα,,για την διατροφή που ακολουθήσατε!!
quote:
Originally posted by vitahi

Θα μιλήσω ως παθών. Το Δεκέμβρη του 2011 πριν το ετήσιο τσεκ απ μου τόλμησα να ανέβω στη ζυγαριά μετά από παρότρυνση της έφηβης κόρης μου.( Μέχρι τότε δούλευα όλη μέρα και πολλές φορές έτρωγα μια φορά τη μέρα και μετά την άραζα στον καναπέ ). Πίστευα ότι ήμουν κάτω από 100 κιλά όπως ήμουν τα τελευταία 20 χρόνια. Έκανα λάθος...ζύγιζα 108,7. Η κόρη μου στενοχωρηθηκε πολύ λέγοντάς μου μπαμπά σε 10 χρόνια μάλλον θα έχεις πεθάνει αν συνεχίσεις έτσι...έκανα το τσεκ απ και όλα είχαν χτυπήσει κόκκινο. Αποφάσισα να αλλάξω και εννοώ Ζωή. Τα πάντα είναι στο μυαλό. Σκέφτηκα την άθληση και τη δίαιτα. Ένας φίλος γιατρός αφού μελέτησε τις εξετάσεις μου, μου είπε πρέπει να διαλέξεις ή φάρμακα ή άσκηση σε συνδοιασμό με δίαιτα. Διάλεξα την δεύτερη επιλογή μου συνέστησε καρδιοσυχνόμετρο και άσκηση περπατοτρέχοντας στους 120- 130 σφυγμούς μαξιμουμ προκειμένου πρώτα να ασκηθεί η καρδιά και το σώμα να κάνει τις ανάλογες προσαρμογές. Το πήρα και ξεκίνησα. Σε 2 μήνες ήμουνα κάτω από 100 κιλά χωρίς δίαιτα και μπορούσα να περπατοτρέχω ελαφρά για μια ώρα στους 120 σφυγμούς. Μετά ήρθε η δεύτερη απόφαση . Πηγα σε διαιτολόγο και είπα ότι ό στόχος μου είναι τα 77 κιλά που ήμουν το 1985 όταν ήμουν 25 χρόνων...μου απάντησε ότι το χάσιμο κιλών είναι θέμα ενεργειακού ισοζυγίου όπως όλα στη φύση. Για να αδυνατήσεις λοιπόν χρειάζεται να καις ενέργεια περισσότερη από αυτή που προσλαμβάνεις (1 κιλό απώλεια ή πρόσθεση βάρους είναι ισοδύναμο με περίπου 7800 θερμίδες καμμένες ή προσλαμβανόμενες). Έβαλα πρόγραμμα λοιπόν. 6 μικρά γεύματα την ημέρα και 500 θερμίδες καμμένες λόγω άσκησης (τρέξιμο). Σήμερα 2 χρόνια μετα ζυγίζω 77 κιλά τρέχω 50 χιλιόμετρα την εβδομάδα και στα 53-54 χρόνια μου οι εξετάσεις μου είναι εφήβου. 50 λεπτά πλέον μου αρκούν για δέκα χιλιόμετρα άνετου τρέξιμου. Είμαι 1.74 και 77κιλά σταθερά τους τελευταίους 6 μήνες και το λίπος μου είναι στο 18%. πριν ήταν 35%!!!

Τηρώ το παρακάτω πρόγραμμα ενδεικτικά πάντα λόγω δουλειάς γραφείου.

πρωινό 1 μπώλ ( 1 ποτήρι γάλα 1.5% λιπαρά 5 κουταλιές βρώμη με μέλι και ξηρούς καρπους)

δεκατιανό (11 το πρωί)( φρούτα εποχής 300-400γραμμ)

στις 13 ή 14 ένα τοστ ή δύο με τυρί χαμηλων λιπαρών και γαλοπούλα

στις 17 ένα σνάκ ( 2φρυγανιές και τυρί και φρούτο)

17:30 - 19:00 τρέξιμο

Στις 19 μπανάνα 1 ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρά με 1 κουταλιά hemo, 1 κουταλάκι μέλι και 8-10 ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια σταφίδες)

20:30 το βραδυνό είναι το κυρίως γεύμα μου λόγω προγράμματος. Περιλαμβάνει πάντα σαλάτα εποχής (μεγάλη ποσότητα) με 2 κουταλιές λάδι, ένα σπιρτόκουτο τυρί, ένα στήθος κοτόπουλο, η ανάλογο κομμάτι μοσχάριή ψάρι και ψωμί μια φέτα ή δύο. Με λίγα λόγια τρώω τα πάντα όσπρια, ζυμαρικά κλπ (δύο κουτάλες)

Υστεροβραδυνό ή φρούτο ή γιαούρτι ή γάλα.

Παρασπονδίες. 2 καφέδες με λίγη ζάχαρη. Καμιά μπύρα, τσίπουρο, κρασί κλπ παίζουν 1 -2 φορές την εβδομάδα. Σπάνια ένα αναψυκτικό ή γλυκό ή παγωτό (δεν είμαι γλυκατζής). Άν με πιάσει λιγούρα προτιμώ το παστέλι και τα σοκολατάκια κουβερτούρας.

Αν δεν αθλούμαι τα σνάκ μετά και πριν το τρέξιμο παραλείπονται και στη θέση τους μπαίνει φρούτο.
Με λίγα λόγια 5 φορές την εβδομάδα τρέξιμο και όλη μέρα φαί.

Και όμως αδυνάτισα. Πάλεψέ το μπορείς

Καλή επιτυχία!!

Βασίλης


Dear Doukas give me your e-mail address for further communication. your profile e-mail doesn't work.


saltofx_v Posted - 13/11/2013 : 21:53:37
5% υδατανθρακες???
μονο αν ηθελα να αρρωστησω θα ακολουθουσα τετοια διαιτα!!!
Albert Posted - 02/11/2013 : 21:36:59
Δοκίμασε την Paleo Diet. 5% Υδατάνθρακες ή λιγότερο 25% - 30% πρωτεΐνες και το υπόλοιπο 65% -70% λίπη. Ξεκίνησα πριν από 5 εβδομάδες από 86 κιλά έπεσα στα 80,7 κιλά και συνεχίζω.

ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ!
DOUKAS Posted - 02/11/2013 : 09:56:00
Καλησπέρα,,μπορειται να μου στείλετε,το email σας να σας ρωτήσω κάποια,πράγματα,,για την διατροφή που ακολουθήσατε!!
quote:
Originally posted by vitahi

Θα μιλήσω ως παθών. Το Δεκέμβρη του 2011 πριν το ετήσιο τσεκ απ μου τόλμησα να ανέβω στη ζυγαριά μετά από παρότρυνση της έφηβης κόρης μου.( Μέχρι τότε δούλευα όλη μέρα και πολλές φορές έτρωγα μια φορά τη μέρα και μετά την άραζα στον καναπέ ). Πίστευα ότι ήμουν κάτω από 100 κιλά όπως ήμουν τα τελευταία 20 χρόνια. Έκανα λάθος...ζύγιζα 108,7. Η κόρη μου στενοχωρηθηκε πολύ λέγοντάς μου μπαμπά σε 10 χρόνια μάλλον θα έχεις πεθάνει αν συνεχίσεις έτσι...έκανα το τσεκ απ και όλα είχαν χτυπήσει κόκκινο. Αποφάσισα να αλλάξω και εννοώ Ζωή. Τα πάντα είναι στο μυαλό. Σκέφτηκα την άθληση και τη δίαιτα. Ένας φίλος γιατρός αφού μελέτησε τις εξετάσεις μου, μου είπε πρέπει να διαλέξεις ή φάρμακα ή άσκηση σε συνδοιασμό με δίαιτα. Διάλεξα την δεύτερη επιλογή μου συνέστησε καρδιοσυχνόμετρο και άσκηση περπατοτρέχοντας στους 120- 130 σφυγμούς μαξιμουμ προκειμένου πρώτα να ασκηθεί η καρδιά και το σώμα να κάνει τις ανάλογες προσαρμογές. Το πήρα και ξεκίνησα. Σε 2 μήνες ήμουνα κάτω από 100 κιλά χωρίς δίαιτα και μπορούσα να περπατοτρέχω ελαφρά για μια ώρα στους 120 σφυγμούς. Μετά ήρθε η δεύτερη απόφαση . Πηγα σε διαιτολόγο και είπα ότι ό στόχος μου είναι τα 77 κιλά που ήμουν το 1985 όταν ήμουν 25 χρόνων...μου απάντησε ότι το χάσιμο κιλών είναι θέμα ενεργειακού ισοζυγίου όπως όλα στη φύση. Για να αδυνατήσεις λοιπόν χρειάζεται να καις ενέργεια περισσότερη από αυτή που προσλαμβάνεις (1 κιλό απώλεια ή πρόσθεση βάρους είναι ισοδύναμο με περίπου 7800 θερμίδες καμμένες ή προσλαμβανόμενες). Έβαλα πρόγραμμα λοιπόν. 6 μικρά γεύματα την ημέρα και 500 θερμίδες καμμένες λόγω άσκησης (τρέξιμο). Σήμερα 2 χρόνια μετα ζυγίζω 77 κιλά τρέχω 50 χιλιόμετρα την εβδομάδα και στα 53-54 χρόνια μου οι εξετάσεις μου είναι εφήβου. 50 λεπτά πλέον μου αρκούν για δέκα χιλιόμετρα άνετου τρέξιμου. Είμαι 1.74 και 77κιλά σταθερά τους τελευταίους 6 μήνες και το λίπος μου είναι στο 18%. πριν ήταν 35%!!!

Τηρώ το παρακάτω πρόγραμμα ενδεικτικά πάντα λόγω δουλειάς γραφείου.

πρωινό 1 μπώλ ( 1 ποτήρι γάλα 1.5% λιπαρά 5 κουταλιές βρώμη με μέλι και ξηρούς καρπους)

δεκατιανό (11 το πρωί)( φρούτα εποχής 300-400γραμμ)

στις 13 ή 14 ένα τοστ ή δύο με τυρί χαμηλων λιπαρών και γαλοπούλα

στις 17 ένα σνάκ ( 2φρυγανιές και τυρί και φρούτο)

17:30 - 19:00 τρέξιμο

Στις 19 μπανάνα 1 ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρά με 1 κουταλιά hemo, 1 κουταλάκι μέλι και 8-10 ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια σταφίδες)

20:30 το βραδυνό είναι το κυρίως γεύμα μου λόγω προγράμματος. Περιλαμβάνει πάντα σαλάτα εποχής (μεγάλη ποσότητα) με 2 κουταλιές λάδι, ένα σπιρτόκουτο τυρί, ένα στήθος κοτόπουλο, η ανάλογο κομμάτι μοσχάριή ψάρι και ψωμί μια φέτα ή δύο. Με λίγα λόγια τρώω τα πάντα όσπρια, ζυμαρικά κλπ (δύο κουτάλες)

Υστεροβραδυνό ή φρούτο ή γιαούρτι ή γάλα.

Παρασπονδίες. 2 καφέδες με λίγη ζάχαρη. Καμιά μπύρα, τσίπουρο, κρασί κλπ παίζουν 1 -2 φορές την εβδομάδα. Σπάνια ένα αναψυκτικό ή γλυκό ή παγωτό (δεν είμαι γλυκατζής). Άν με πιάσει λιγούρα προτιμώ το παστέλι και τα σοκολατάκια κουβερτούρας.

Αν δεν αθλούμαι τα σνάκ μετά και πριν το τρέξιμο παραλείπονται και στη θέση τους μπαίνει φρούτο.
Με λίγα λόγια 5 φορές την εβδομάδα τρέξιμο και όλη μέρα φαί.

Και όμως αδυνάτισα. Πάλεψέ το μπορείς

Καλή επιτυχία!!

Βασίλης

echetlos Posted - 27/09/2013 : 22:49:09
Έχε υπ' όψιν σου επίσης ότι το γυμναστήριο (βάρη, αντιστάσεις) βοηθούν πολύ στις καύσεις και τον μεταβολισμό.
Αν σου αρέσει, βέβαια...

"My sport is your sport's punishment"
Spartiatis Posted - 27/09/2013 : 22:42:16
Ολα με μετρό, αερόβια άσκηση ...... Κανεις τροπο ζωής τη σωστή διατροφή....κι οχι δίαιτες που δεν ωφελούν σε τίποτα....

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
costastsico Posted - 27/09/2013 : 22:04:14
Bloom ειναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο . Μέχρι το γυμνάσιο ήμουν χοντουλης
και φυσικά δεν έλειπαν απ το διαιτολόγιο μου τα γλυκά . Τώρα βέβαια τα έχω
περιορίσει πολύ . Πολλές φορές τρώω γλυκό σαν επιβράβευση του εαυτού μου
για ενα καλό αγώνα η δύσκολη προπονηση ! Μόνο στο καφε δεν μπορώ με τίποτα
να κοψω τη ζάχαρη . Ε να μας μείνει και μια κατάχρηση ....
Bloom Posted - 27/09/2013 : 18:03:11
@costastsico δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, είσαι γλυκατζής όχι από τη φύση σου, αλλά επειδή έχεις εθιστεί στη ζάχαρη (από τα γλυκά που τρως)! Η πρόσθετη ζάχαρη εθίζει. Αν κόψεις τα γλυκά για λίγες εβδομάδες θα ανακαλύψεις πως δε θα τα λαχταράς.
costastsico Posted - 27/09/2013 : 17:34:00
Συμφωνώ με όλους παραπάνω, ειναι θέλω ισοζυγίου . Τι τρως - τι χάνεις .
Εγώ όμως είμαι γλυκατζης ... Πολύ γλυκατζης.. Σε σημείο που μπορώ να
Ζήσω μόνο με γλυκά .Εννοειται δεν το κάνω αλλα μ αρέσει ρε γαμωτο .
Βέβαια όταν χάνεις σε μια προπονηση 2000-2500 θερμιδες σε παίρνει
και μια άντε δυο ατασθαλίες .... Εμένα έπρεπε να λένε sugar χαχαχα
sugar Posted - 27/09/2013 : 17:26:13
χμμμμ....μαλλον αυτο ειναι για το επιθετο μου....και την φατσα μου!!!
χμμμμμ...να την αφησω την στολη ε???

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000