Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αντε να παιρνουμε σειρα κι εμεις οι ελευθερες!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2014 :  15:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τίποτα δεν πάει χαμένο! Χρησιμοποίησε τα για περπάτημα ή κράτα τα για όταν πέσει το βάρος σου ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2014 :  16:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή αρχή και καλή δύναμη.
Έχασα 24 κιλά σε ένα χρόνο. Από 90 στα 66. Τώρα τρώω δύο κιλά σοκολάτα σε 17 μέρες και δεν κουνιέται φύλλο. Φυσικά δεν περνάει μέρα χωρίς στάδιο και ιδρώτα και η διατροφή μου απλά δεν είναι εφικτό να γίνει πιστευτή από τον οποιονδήποτε (λίγη και σύνθετη - αδιάφορη η γεύση της).
Απλά πράγματα βάλε στο νου σου. Μετρήσιμα.
Και στο φαί και στην άσκηση.
Στην άσκηση θα κάνεις καιρό μόνο περπάτημα αλλιώς μια αναποδιά στο μυοσκελετικό σου θα σε κάνει να το μετανοιώσεις. Υπάρχει και το πολύ γρήγορο βάδην αν αρχίζεις και παίρνει μπρος και δεν βαστιέσαι αλλά προς θεού μην προσγειώνεις χοροπηδώντας στα κόκκαλά σου 150 κιλά. Μόνο που το σκέφτομαι φρικάρω.
Στην πραγματικότητα αν δεν μάθεις να βρίσκεις εσύ τις λύσεις με το μυαλό σου σε συνεργασία με την ζυγαριά σου και το χρονόμετρό σου τίποτε δεν θα συμβεί. Λυπάμαι αλλά το έψαξα πολύ να εξηγήσω πως διάολο κατάφερα τέτοιο άλμα χωρίς να ξοδέψω φράγκο και χωρίς να ακολουθήσω καμία από τις χιλιάδες δίαιτες που κυκλοφορούν.
Τέλος να είσαι προετοιμασμένος για τις κακές στιγμές. Άνθρωποι είμαστε. Αν με πάρει από κάτω (πχ βουλιμικό επεισόδιο) και θέλω να φάω του σκασμού τότε τρώω αποκλειστικά πλιγούρι ωμό (μουλιασμένο) και αυγά. Όσο και να με πονέσει το στομάχι την άλλη μέρα είμαι και αδυνατισμένος. Αυτή είναι όμως η εξαίρεση. Ο κανόνας είναι να συμπαθήσεις το γουργουρητό από το πεινασμένο σου στομάχι και να κάνεις deal το σε πόση ώρα θα το εξυπηρετήσεις. Να απολαμβάνεις την κάθε κουταλιά λες και είναι από χρυσάφι. Δεν τα κατάφερα από την αρχή αυτά. Την αρχική ώθηση μου την έδωσε η άσκηση. Όταν κατάλαβα ότι έχω χάσει δέκα κιλά απλά και μόνο επειδή πάω στο στάδιο τότε άρχισε να με ενδιαφέρει και η διατροφή.
Στην άσκηση κράτα απόσταση που διανύεις και χρόνο. Μόλις νοιώθεις καλύτερα κάνε ελάχιστα παραπάνω αλλά μετρώντας το. Αυτό είναι όλο. Η προοδευτικότητα θα σε βάλει σε μια ωραία κίνηση αυτοβελτίωσης και όλα θα έρθουν αρκεί να πηγαίνεις εκεί ο κόσμος να χαλάσει.
Χτες πήγα με τη βροχή. Μποτάκια, αλλάζω στο στάδιο και τρέχω στο προφυλαγμένο. Μπορούσα να μην πάω αλλά είναι η δήλωση νίκης μου ότι δεν σταματιέμαι ούτε με κρύο ούτε με χιόνι (το περιμένω να φανεί το άτιμο).
Με το νου θα αδυνατίσεις φίλε. Είναι μια μάχη που εκτυλλίσεται στο νου. Γι'αυτό και οι περισσότεροι τα παρατάνε. Γιατί είναι κουραστικό να σκέφεσαι ειδικά στην Ελλάδα όπου άλλοι έχουν αναλάβει να σκέφτονται για μας.
Καλή επιτυχία.




__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2014 :  16:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... υπάρχει και το στατικό ποδήλατο ...

καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzimakos
Newbie Forum Runner

Greece
34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  00:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω πολυ ολους για το αγκαλιασμα και τις συμβουλες σας, πραγματικα εκπλησσομαι ευχαριστα. Σας ευχαριστω πολυ. Στο παρασυνθημα τωρα:

Σημερα το απογευμα με το σουρουπο εκανα την παρθενικη μου βολτα στο γηπεδο του Μπαρουταδικου στο Αιγαλεω..
Πραγματικα πιστευω πως ειναι ενα απο τα ωραιοτερα περιβαλλοντα για να γυμναστει καποιος και το γεγονος οτι ολων των ειδων οι ανθρωποι περπατουν και τρεχουν επισης δινει αυτη την αισθηση του community που ειναι απολαυστικη..
Δεν θελω να πω μεγαλο λογο, αλλα καποια στιγμη καθως περπατουσα δεν μπορουσα να σκεφτω την πιθανοτητα να μην πηγαινω συνεχεια εκει.. Ηταν πραγματικα μια πανεμορφη εμπειρια.. Θα ακουσετε πολλα κουφα σε αυτο το θεμα, δεδομενου πως θα ακουτε τις εμπειριες ενος ανθρωπου που ειχε ξεχασει τι σημαινει γυμναστικη τα τελευταια 8 χρονια..

Κατεβασα λοιπον την εφαρμογη Runtastic για να μετραω τις προπονησεις και ξεκινησα..

Περπατησα 5 χιλιομετρα σε 1 ωρα και 10 λεπτα με 13:48 min/km απ'οτι λεει η εφαρμογη..

Επισης η εφαρμογη μου ειπε πως εχασα 556 θερμιδες.. Ειναι δυνατον να καουν τοσες θερμιδες με περπατημα ισως λογω του πολυ υψηλου βαρους, η τρελαθηκε το μηχανημα?

Γενικα ακουω παρατηρησεις για τα στατιστικα, το ρυθμο και γενικα κουβεντα να γινεται..

Μητσος




Edited by - Tzimakos on 26/02/2014 00:49:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  09:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραίος!
Άψογος!
Φυσικά και χάνονται τόσες θερμίδες, μπορεί και περισσότερες.
Η αλλαγή που κάνεις στην καθημερινότητά σου με την κίνηση,
έδωσε έκρηξη στον μεταβολισμό.
Τα πρώτα 10-15 κιλά θα χαθούν χωρίς να το καταλάβεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  09:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή αρχή, καλύτερη συνέχεια, καλή πορεία (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και ό,τι άλλο επιθυμείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  14:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζιμάκο
η δικιά σου προσπάθεια αξίζει πολύ περισσότερο σε σχέση με κάποιον που κυνηγάει το δευτερόλεπτο!!! 1000 μπράβο.
Στην αρχή το σίγουρο είναι ότι θα βλέπεις τα κιλά να πέφτουν και θα παθαίνεις πλάκα. ΟΜΩΣ κάποια στιγμή αυτό θα σταματήσει. Μην απογοητευτείς. Ο οργανισμός σου ψάχνεται.
Και πιές νερό, πολύ νερό!!!
Όσο για τα παπούτσια εφόσον δεν τρέχεις αποστάσεις μη τρελαίνεσαι. Δεν χρειάζεται να δώσεις 1 περιουσία. Και με 40 Ε από την admiral την κάνεις τη δουλειά σου ΑΡΚΕΙ να ακούς το σώμα σου και να μην υπερβαίνεις τις δυνατότητές του.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ και καλό δρόμο.



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 26/02/2014 14:32:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  15:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dont worry, αν σου γίνει τρόπος ζωής, τα υπόλοιπα έρχονται από «ένστικτο»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzimakos
Newbie Forum Runner

Greece
34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  00:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'στε καλα, παιδια..

Σημερα δεν πηγα γιατι με ενοχλει λιγο η αριστερη περονη, λογικο πιστευω με 5 χλμ συνεχομενο περπατημα μετα απο 8 χρονια πληρους απουσιας οποιασδηποτε μορφης γυμναστικης, θα παω ξανα αυριο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  12:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή αρχή και απο εμένα.Προχώρα σιγά σιγά και χωρίς άγχος.Στην αρχή περπάτημα,μετά γρήγορο βάδυν, μετά χαλαρό τρεξιματάκι και στην συνέχεια θα έρθουν όλα.Οτι χρειαστείς θα είμαστε εδώ.Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  14:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς όρισες Τζιμάκο και μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις.Με υπομονή κ επιμονή θα τα καταφέρεις.

Να πώ και εγώ την "σοφία" μου.....μη ξεκινάς δυναμικά όπως χτές.Ακόμα και τα 5 χιλιόμετρα είναι πολλά για σένα,την δεδομένη στιγμή.

Κάνε καλύτερα 30λεπτα περπάτημα και ανέβαζε σιγά σιγά,μέχρι το σώμα να συνέλθει από το σόκ.

Καλή συνέχεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  14:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στη προσπάθεια σου. Με προσεκτική διατροφή και άσκηση θα δεις φοβερά αποτελέσματα. Απλά θέλει λίγη υπομονή και προσπάθεια. Όπως σου ειπανε ήδη σιγά σιγά και όλα θα γίνουν. Αφού έκανες την αρχή μην ανησυχείς για τίποτα. Πήγαινα με φιλαράκι για τρέξιμο στο γαλάτσι. Εγώ έτρεχα αυτός έκανε στην αρχή περπάτημα για αρκετό καιρό, μετά περπάτημα-τρέξιμο και τα κιλά έπεφταν και έφτασε στο σημείο να τρέχουμε παρέα τα easy runs. ¨Εχασε αρκετά κιλά (κάπου στα 20)...τώρα έχει κάνει μια κυλιά στο τρέξιμο αλλά η διατροφή του είναι σωστή. Πάντως αργά η γρήγορα θα μας ξανατιμήσει είμαι σίγουρος. Once a runner always a runner. Δώσε χρόνο στην απόφαση σου και άμα κάνεις και καμια κουτσουκέλα άνθρωποι είμαστε δεν έγινε τίποτα...

Edited by - marstay on 27/02/2014 14:40:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzimakos
Newbie Forum Runner

Greece
34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  15:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Thanos : Σ'ευχαριστω μεγαλε μου για το καλωσορισμα. Σιγουρα σιγα σιγα πρεπει, απλα αισθανθηκα προχτες πως δεν κουραστηκα, αντιθετως αισθανθηκα πως στα ορια μου θα εφτανα αν περπατουσα 30 λεπτα ακομα, γι αυτο σκεφτομαι να κανω 5 χιλιομετρα τη φορα.
Αν βεβαια κρυβονται κινδυνοι που δεν γινονται αντιληπτοι και μπορει να εμφανιστουν, τοτε εννοειται πως θα το μειωσω, απλα αυτη η αποσταση και η 1 ωρα και 10 λεπτα μου βγηκαν πολυ φυσικα, δεν ζοριστηκα. Γενικα στο περπατημα σε ισωμα (γι αυτο πηγαινω και στο γηπεδο) δεν εχω προβλημα. Αν περπατησω σε ανηφορα για 20 μετρα, εκει μου κοβεται και η αναπνοη.

@Anastasios & Marstay : Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για το καλωσορισμα και τις συμβουλες. Η τεραστια ανταποκριση στο thread, τα καλωσορισματα, οι συμβουλες και η παρακινηση το κανουν ακομα πιο ευκολο να συνεχισω την προσπαθεια..

Οποιος τρεχει στα ΕΑΚ στο Αιγαλεω τα απογευματα, ειναι ευπροσδεκτος να παμε μαζι να πουμε καμια κουβεντα ( μια κουβεντα το γυρο δηλαδη, αφου αυτος θα τρεχει κι εγω θα περπαταω με καποιον παππου παραδιπλα. Αν δεν ειναι δηλαδη πολυ fit ο εκαστοτε παππους και τρεχει κι αυτος, οποτε θα με κλαινε οι ρεγγες. Αλλα δεν εχει σημασια, slow and steady wins the race. )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  16:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζιμάκο είναι καλό που αισθάνεσαι έτσι,αλλά το ότι δεν κουράστηκες ας πούμε καρδιοαναπνευστικά δεν σημαίνει ότι το ίδιο δεν θα γινει μυοσκελετικά.

Εγώ μπορώ να βγάλω Μαραθώνιο,αλλά έκανα πρίν 2 μήνες εγχείρηση εσω-έξω μηνίσκου,και παρότι ο φυσιοθεραπευτής μου είπε να μην τρέξω,εγώ δεν τον άκουσα αφού αισθανόμουν ΟΚ και με "επιασε" η μέση μου,από την ακινησία τόσων ημερών.

Για αυτό σου λέω...πήγαινε χαλαρά.!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzimakos
Newbie Forum Runner

Greece
34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2014 :  16:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεκτο τοτε.

Το ριχνω στο μισαωρακι με 40 λεπτα οση αποσταση διανυσω και ανεβαινουμε λιγο σε καθε επομενη προπονηση..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000