Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γιατί Τρέχουμε ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

gitsa91
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2007 :  15:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το γήπεδο είναι χώρος εκτόνωσης, η προπόνηση το χόμπι μου και το τρέξιμο η ζωή μου, το πάθος μου...!! Μου δίνει κουράγιο και δύναμη για να παλεύω και να αγωνίζομαι ακόμα και στις πιο δύσκολες συνθήκες, να μη παραιτούμαι ΠΟΤΕ.. Είμαι μικρή ακόμα οπότε μαθαίνω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Konstantinos
Forum-Runner



68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2007 :  15:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kalispera se olous apo tin makrini Kina!!! Pantos akoma kai edo treho! To treksimo me exei voithisei se simatikes kampes tis zois mou dinontas mou iremia kai xrono na skeftome.

Konstantinos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeSyn
Advanced Forum-Runner

Greece


370 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2007 :  16:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anima

Ξεκινησα να τρεχω πριν δεκα χρονια για λογους υγειας και να αδυνατισω .
Συνεχισα να τρεχω για να βελτιωθω αγωνιστικα και για την σωματικη και ψυχικη ευεξια.
Τρεχω ακομα γιατι δεν μπορω πλεον να σταματησω...αλλα και για ολους εκεινους τους φιλους, γνωστους και αγνωστους και τις εμπειριες που εχω γνωρισει μεσα απο το τρεξιμο.



Παρομοίως με την μόνη διαφορά ότι ξεκίνησα πριν 13 χρόνια
Οταν ΔΕΝ τρέχω, ΔΕΝ αισθάνομαι καλά πλέον
Με κρατάει ζωντανό, σε πολύ δύσκολες στιγμές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unknown
Advanced Forum-Runner

221 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2007 :  23:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί τρέχουμε; μα δεν έχουμε και τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Είναι υπέροχο που μιλάμε με πάθος και ενθουσιασμό για το πάθος μας, που υπερασπιζόμαστε το πάθος μας, που συστήνουμε (sic) και σε άλλους το πάθος μας. Τελικά, συγκρίνοντας το δικό μας το γιατί με το γιατί κάποιων άλλων wannabe champion αισθανόμαστε ότι υπερτερούμε (και εκεί). Μια χαρά είναι το τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2007 :  08:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχοντας υποφερει στη ζωη μου αρκετα απο τα οδυνηρα συμπτωματα του ασθματος,αισθανομαι οτι το τρεξιμο ειναι η ανασα μου,η αναπνοη μου,το οξυγονο που τοσο πολυ μου εχει λειψει ολα αυτα τα χρονια που παλευω με μια ελεγχομενη μεν υπουλη δε νοσο.Σε τελικη αναλυση με εχει ατσαλωσει και βοηθησει να μην το βαζω κατω ποτε,να μη λυγιζω και να μην απογοητευομαι οταν ζοριζομαι.Με λιγα λογια το τρεξιμο με εκανε πιο δυνατο και συναμα πιο ταπεινο και γειωμενο και φυσικα πιο ρεαλιστη.Ειμαι ακομα ορθιος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evangelos
Senior Forum-Runner

Greece


445 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  00:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ μάγκες τρέχω γιατί είμαι για δέσιμο (χρόνια τώρα με κυνηγάνε για να με πίάσουν...)
Από τα γούστα μου καταλαβαίνεις:
http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=1028&whichpage=2
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ansy
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  08:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε τούτη τη ζωή, όπως τη κάναμε, ειναι οι απολαύσεις λιγοστές. Σαν σταγόνες τις γευόμαστε. Σταγόνα-σταγόνα, να μη γεμίζει το στόμα, παρα να τρέχουν να κυλήσουν στο ουρανίσκο, να δουν, σαν κι εμάς περίεργες, τι ειναι κει κάτω. Κι η γεύση τους... η αρμύρα του ίδρωτα.
Γι αυτό τρέχω. Να μην αφήσω να χυθεί καμιά. Γιατί θα την πιεί το χώμα, και απ΄το χώμα τίποτα δε ξαναγύρισε.



Αν θες να κάνεις τον Θεό να γελάσει, πες του τα σχέδιά σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evangelos
Senior Forum-Runner

Greece


445 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  10:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ansy

... και απ΄το χώμα τίποτα δε ξαναγύρισε.



Αν θες να κάνεις τον Θεό να γελάσει, πες του τα σχέδιά σου.



Θα γυρίσει όμως κάποτε... βλεπε ΙΕΖΕΚΙΗΛ 37 κεφάλαιο:

http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG%20KeimenoMetafrasi/PD/48.%20Iezekiil.htm

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  20:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω φιλοι μου αθλουμε γιατι θελω στα γεραματα να πεθανω με αξιοπρεπεια...δηλαδη ορθιος.-

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimmyc
Elite Forum-Runner

1146 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  21:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί τρέχουμε; γιατί μας δίνει ζωή και ενέργεια. Γιατί μας κάνει και νιώθουμε όμορφα. Γιατί η ζωή δεν (μπορεί να) είναι μόνο το κυνήγι του χρήματος. Γιατί για μας δεν είναι διασκέδαση να ξενυχτάμε στα μπαρ μέχρι το ξημέρωμα και να γυρνάμε λιώμα στο σπίτι (καλά, εκτός από μία-δυό φορές το χρόνο). Γιατί δεν αισθανόμαστε πληρότητα με το να αγοράσουμε καινούργια Dolce Gabana, ή καινούργιο αυτοκίνητο, για μας αυτά είναι απλά εργαλεία. Γιατί για μας η ζωή αποκτά άλλη διάσταση όταν τρέχουμε.

Δημήτρης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  22:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το γιατί τρέχουμε έχει τόσα εκατομύρια απαντήσεις όσα και τα εκατομύρια των δρομέων. Ο καθένας ξεχωριστός και τόσο διαφορετικός άνθρωπος με την δική προσωπικότητα και κουλτούρα έχει την δική του απάντηση. Όμως όλους αυτούς τους ανθρώπους από κάθε μεριά της γης πλούσιους και φτωχούς, άντρες και γυναίκες, μικρά παιδιά και παππούδες με δισέγγονα τους ενώνει η κοινή τους αγάπη για το τρέξιμο. Αυτό και μόνο το γεγονός δείχνει το μεγαλείο του τρεξίματος, του αρχέτυπου αγωνίσματος που είναι η βάση για σχεδόν όλα τα δευτερογενή αθλήματα.

Προσωπικά τρέχω για την χαρά του τρεξίματος, για τον αέρα που σφυρίζει στα αυτιά, για το χιονισμένο μονοπάτι που τρίζει, για τα τελευταία μέτρα του Μαραθωνίου, για την μπλε γραμμή στην άσφαλτο που την ποτίζουμε κάθε χρόνο με ιδρώτα.

Δεν υπάρχει εξήγηση τα λόγια δεν φτάνουν η τρέλα είναι αθεράπευτη!


Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paniwnios
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  22:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν τρεχουμε επειδη εχουμε ασθμα ή επειδη σφυριζει ο αερας στα αυτια μας. Τρεχουμε επειδη ειμαστε πανθηρες και το εχουμε στο αιμα μας, επειδη ειμαστε ανησυχοι κυνηγοι, επειδη η φυση μας καλει, επειδη ερχομαστε σε οργασμο τρεχοντας, επειδη το τρεξιμο ειναι η αυτοικανοποιηση μας

panther
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2007 :  13:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το γιατί τρέχω από μικρός είναι ένα βασικό ερώτημα που βασανίζει εδώ και χρόνια και μάλλον δεν επιδέχεται απάντησης (ας πούμε απλώς …ένστικτο) και απ’ ότι κατάλαβα δεν απαντάει το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το γιατί συνεχίζω να τρέχω (και να τρέχω έντονα καμιά φορά), που είναι και το θέμα μας καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι απλώς … πείσμα. Πέρα από τις δικαιολογίες και τις δηλώσεις τύπου «βετερανισμου» κάπου στην άκρη του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη «κ… δεν ξοφλήσαμε». Κάπου, κάπως, κάποτε (ή και ποτέ) …ίσως καταφέρω να σταθώ στο ύψος των περιστάσεων.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2007 :  23:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Speedy

Το γιατί τρέχω από μικρός είναι ένα βασικό ερώτημα που βασανίζει εδώ και χρόνια και μάλλον δεν επιδέχεται απάντησης (ας πούμε απλώς …ένστικτο) και απ’ ότι κατάλαβα δεν απαντάει το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το γιατί συνεχίζω να τρέχω (και να τρέχω έντονα καμιά φορά), που είναι και το θέμα μας καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι απλώς … πείσμα. Πέρα από τις δικαιολογίες και τις δηλώσεις τύπου «βετερανισμου» κάπου στην άκρη του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη «κ… δεν ξοφλήσαμε». Κάπου, κάπως, κάποτε (ή και ποτέ) …ίσως καταφέρω να σταθώ στο ύψος των περιστάσεων.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy





Να γιατι εχθες εγραψα ...καλα τα λεει ( εδω )ο Speedy...
Γιατι τωρα εδω δε μου τα λεει καλα... δεν τα λεει καλα για τον εαυτο του δηλαδη οχι για μενα...
Δηλαδη μετα απο μερικα χρονια που ισως δε θα μπορεις να τρεξεις εξισου γρηγορα, θα σου φυγει αυτο το πεισμα (?) και δε θα τρεχεις πια???
Το πιο σημαντικο νομιζω ειναι να τρεχουμε για παντα και να μη το σταματησουμε ποτε, ανεξαρτητα απο το τι πεισμα για επιδοσεις εχουμε , ανεξαρτητα απο την ηλικια που εχουμε και ανεξαρτητα απο τις επιδοσεις που κανουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2007 :  07:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickp7

quote:
Originally posted by Speedy

Το γιατί τρέχω από μικρός είναι ένα βασικό ερώτημα που βασανίζει εδώ και χρόνια και μάλλον δεν επιδέχεται απάντησης (ας πούμε απλώς …ένστικτο) και απ’ ότι κατάλαβα δεν απαντάει το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το γιατί συνεχίζω να τρέχω (και να τρέχω έντονα καμιά φορά), που είναι και το θέμα μας καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι απλώς … πείσμα. Πέρα από τις δικαιολογίες και τις δηλώσεις τύπου «βετερανισμου» κάπου στην άκρη του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη «κ… δεν ξοφλήσαμε». Κάπου, κάπως, κάποτε (ή και ποτέ) …ίσως καταφέρω να σταθώ στο ύψος των περιστάσεων.


Να γιατι εχθες εγραψα ...καλα τα λεει ( εδω )ο Speedy...
Γιατι τωρα εδω δε μου τα λεει καλα... δεν τα λεει καλα για τον εαυτο του δηλαδη οχι για μενα...
Δηλαδη μετα απο μερικα χρονια που ισως δε θα μπορεις να τρεξεις εξισου γρηγορα, θα σου φυγει αυτο το πεισμα (?) και δε θα τρεχεις πια???
Το πιο σημαντικο νομιζω ειναι να τρεχουμε για παντα και να μη το σταματησουμε ποτε, ανεξαρτητα απο το τι πεισμα για επιδοσεις εχουμε , ανεξαρτητα απο την ηλικια που εχουμε και ανεξαρτητα απο τις επιδοσεις που κανουμε.


Με απλά λογάκια λοιπον έγραψα παραπάνω γιατι τρέχω τώρα. Το γιατι θα τρέχω στο μέλλον θα το γραψω σε μερικα χρονια. Δεν έγραψα πουθενα πως θα σταματησω να τρεχω οταν δεν μπορω να τρεξω γρηγορα. Δεν εχω μαντικες ικανοτητες να προβλεπω το μέλλον (σε αντιθεση με άλλους που ξέραν απο προχτες οτι θα εγραφα χτες κατι που δεν τους αρεσε και έσπευσαν να το τονισουν-ή μηπως οχι?).Τα βασικά (αθλητικα στην περιπτωση μας) κινητρα αλλαζουν ανα εποχή, η ουσια μενει η ιδια ομως: Το τρεξιμο συνεχιζεται. Αυτο ειναι το μονο που μπορω και να υποσχεθω στον εαυτο μου για το μέλλον, οτι θα τρέχω όπως μπορω. Απο εκει και περα το "γρήγορα" ή "αργά" είναι σχετικο για τον καθένα μας και σχετικο με τις συνθηκες καθε εποχης.

Ελπιζω να έδωσα τις απαραιτητες διευκρινησεις και μην αφησα περιθωρια για άλλες παρερμηνευσεις (συμπτωματικα(?) παλι απο ενα συγκεκριμενο ατομο προς τα δικα μου γραφομενα) και Θερμή παράκληση: Μην συνεχιστει αυτο, το θεμα ειναι πολυ καλο για να χαλασει απο εμμονές...

Προσωπική παράκληση: Εχω ζητήσει και δημόσια μάλιστα απο ένα συγκεκριμενο άτομο (και μονο αυτο) να μην ασχολείται καθολου μαζι μου (και για συγκεκριμενους λογους...). Ελπιζω, για το καλο όλων, να σεβαστει αυτη μου την επιθυμια. Ευχαριστω για την κατανοηση.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 13/03/2007 09:17:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000