Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/03/2007 :  14:15:43  Εμφάνιση Προφίλ
"Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;"
(Ακολουθεί ένα χαριτωμένο παραμυθάκι.)

Μια μέρα, ύστερα από μία πολύ σκληρή μάχη ο βασιλιάς Αρθούρος πιάστηκε αιχμάλωτος και οδηγήθηκε στον άρχοντα ενός γειτονικού βασιλείου. Ο νικητής βασιλιάς, συγκινήθηκε από τη γενναιότητα και τον ενθουσιασμό του νεαρού Αρθούρου και του υποσχέθηκε να τον αφήσει ελεύθερο αν κατάφερνε να απαντήσει στο παρακάτω πολύ δύσκολο ερώτημα:
"Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;".
Ο Αρθούρος θα είχε στη διάθεσή του ένα χρόνο για να απαντήσει στο δύσκολο ερώτημα κι αν δεν κατάφερνε να βρει ικανοποιητική απάντηση, θα καταδικαζόταν σε θάνατο. Ένα τέτοιο πρόβλημα που θα έφερνε σε αμηχανία και τον πιο σοφό άνθρωπο, φάνηκε στο νεαρό βασιλιά δυσεπίλυτο, έχοντας όμως ως εναλλακτική λύση μόνο το θάνατο, δέχτηκε την πρόκληση και επέστρεψε στο βασίλειό του. Από τη μέρα εκείνη άρχισε να ρωτάει τους πάντες. Την πριγκίπισσα, τις πόρνες, τους ιερείς, τις δεσποινίδες της αυλής και δε συμμαζεύεται, κανείς όμως δεν του έδωσε ικανοποιητική απάντηση. Αυτό που του συνέστησαν οι περισσότεροι ήταν να απευθυνθεί σε μια γριά μάγισσα που κατοικούσε στην περιοχή, η οποία σίγουρα θα ήξερε τη σωστή απάντηση, αλλά θα την έδινε έναντι πολύ ακριβού ανταλλάγματος καθώς ότι ήταν πασίγνωστη για τις υπέρογκες ανταμοιβές που απαιτούσε, όταν ζητούσαν τη γνώμη της.
Ο χρόνος περνούσε μέχρι που έφτασε η τελευταία μέρα κι ο βασιλιάς Αρθούρος δεν είχε άλλη επιλογή από το να επισκεφτεί τη γριά μάγισσα και να συμβουλευτεί τη γνώμη της. Η γριά δέχτηκε να απαντήσει αλλά μόνο με τον όρο να πάρει για άνδρα της το Gawain, τον πιο γενναίο από τους Ιππότες της Στρογγυλής Τραπέζης και καλύτερο φίλο του βασιλιά Αρθούρου.!
Η ιδέα προκάλεσε φρίκη στο βασιλιά. Η γριά είχε μια γαμψή καμπούρα, ήταν απαίσια, είχε μόνο ένα δόντι, βρώμαγε σα βόθρος, συχνά, δε, έκανε κάτι χυδαίους θορύβους. Δεν είχε συναντήσει ποτέ του ένα τόσο απωθητικό ον. Αρνήθηκε να πληρώσει. Δεν μπορούσε να καταδικάσει τον καλύτερο του φίλο να επωμισθεί για λογαριασμό του ένα τόσο δυσβάστακτο φορτίο.

Ο Gawain, πληροφορήθηκε την πρόταση της μάγισσας και ζήτησε ακρόαση από το βασιλιά λέγοντάς του ότι καμία θυσία δεν ήταν για αυτόν τόσο μεγάλη προκειμένου να γλιτώσει τη ζωή του Βασιλιά του και της Στρογγυλής Τραπέζης κι ότι ήταν πρόθυμος να δεχτεί τη γριά για γυναίκα του.
Έτσι ανακοινώθηκε κι ο γάμος τους και η γριά απάντησε επιτέλους στο ερώτημα:
"Αυτό που θέλει στην πραγματικότητα μια γυναίκα είναι να είναι αφέντης της ζωής της".
Όλοι συμφώνησαν ότι από το στόμα της γριάς μάγισσας βγήκε μια πολύ μεγάλη αλήθεια κι ότι σίγουρα η ζωή του βασιλιά δεν διέτρεχε πλέον κανέναν απολύτως κίνδυνο. Όντως ο γείτονας βασιλιάς χάρισε στον Αρθούρο τη ζωή του και του εγγυήθηκε πλήρη ελευθερία.
Τι έγινε όμως με τον Gawain και τη γριά μάγισσα;

Ο Αρθούρος διακατέχετο από ανάμικτα συναισθήματα ανακούφισης και αγωνίας ενώ ο Gawain συμπεριφερόταν όπως πάντα με ευγένεια και γενναιοφροσύνη . Η μάγισσα αντιθέτως επέδειξε τη χειρότερη συμπεριφορά. Έτρωγε με τα χέρια, ρευόταν, αεριζόταν κι έφερνε τους πάντες σε αμηχανία με τη συμπεριφορά της.
Την πρώτη νύχτα του γάμου ο Gawain ετοιμαζόταν να περάσει τη χειρότερη νύχτα της ζωής του, γενναίος όμως καθώς ήταν το πήρε απόφαση και εισήλθε στο συζυγικό δωμάτιο. Τότε διαπίστωσε πως τον περίμενε μια μεγάλη έκπληξη.
Μπροστά στα μάτια του, στο συζυγικό κρεβάτι ήταν ξαπλωμένη ημίγυμνη, η ομορφότερη γυναίκα που είχε δει ποτέ του. Ο Gawain έμεινε έκθαμβος. Όταν ξαναβρήκε μετά από λίγα λεπτά τη μιλιά του, ρώτησε τη μάγισσα τι ακριβώς της είχε συμβεί.
Η μάγισσα του απάντησε πως ήταν πολύ γλυκός κι ευγενικός μαζί της, όταν είχε την απωθητική της μορφή και γι' αυτό θέλησε να του δείξει και την άλλη της μορφή, την όμορφη, κι ότι τη μέρα θα είχε τη μία και τη νύχτα την άλλη.
Τον ρώτησε, λοιπόν, ποια από τις δύο μορφές επιθυμούσε να έχει τη μέρα και ποια τη νύχτα.
Τι οδυνηρό δίλημμα! Ο Gawain μπήκε σε σκέψεις. Τι να ήταν καλύτερο;
"Να έχει στο πλευρό του μια πανέμορφη γυναίκα τη μέρα, τότε που τον βλέπουν οι φίλοι του κι όλος ο κόσμος και μια κακάσχημη και απωθητική μπαμπόγρια τη νύχτα"
ή "να 'χει μια μπαμπόγρια τη μέρα και τη νύχτα να χαίρεται τη συντροφιά μιας τόσο πανέμορφης και γοητευτικής νεανίδος";
Εσείς τι θα διαλέγατε; Η τελική επιλογή του Gawain απέχει ένα κλικ στο παρακάτω κουμπί...
...αλλά μην απαντήσετε αν δεν επιλέξετε τη δική σας απάντηση.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Απάντηση

Ο Gawain είπε στη μάγισσα ότι θα την άφηνε αυτή να επιλέξει για τον εαυτό της. Μόλις το άκουσε αυτό, η μάγισσα του χαμογέλασε και του ανακοίνωσε ότι θα ήταν όμορφη όλη τη μέρα κι όλη τη νύχτα επειδή τη σεβάστηκε και την άφησε να είναι αφέντης του εαυτού της. Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας;
Δεν έχει σημασία αν η γυναίκα σου είναι όμορφη ή άσχημη, αν είναι έξυπνη ή χαζή αφού....

...κατά βάθος είναι πάντα μια μάγισσα.!

Evangelos
Senior Forum-Runner

Greece


445 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2007 :  11:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν πιάνει πάντα... Παραθέτω μια πιο ρεαλιστική ιστορία

Ήταν μια νύχτα του Αυγούστου στην Αμοργό.
Η τελευταία νύχτα των διακοπών μας.

Το κορίτσι μου κι εγώ αφού τελειώσαμε ένα καραφάκι στο μπαλκόνι, αισθανθήκαμε ότι ενώ εμείς βλέπαμε το ηλιοβασίλεμα με τρυφερές αγκαλιές (καθότι και το ρακόμελο...), εμάς μας έβλεπε η γειτονιά, γι' αυτό και πήγαμε να συνεχίσουμε στο κρεβάτι μας...
Είχε αρχίσει να ομορφαίνει πολύ η ατμόσφαιρα, όταν εκείνη μου είπε:
-"Δεν έχω διάθεση! Θα 'θελα μόνο να με κρατήσεις για λίγο στην αγκαλιά σου να μου μιλήσεις γλυκά κι ύστερα να κοιμηθώ".
-"ΕΕΕΕΕΕ;;;" είπα εγώ "Τι λες τώρα;"
Και τότε αυτή μου είπε τα λόγια που τρομάζουν ότι θ' ακούσουν όλοι οι άντρες του πλανήτη, την ώρα που εξωτερικεύουν την ερωτική τους διάθεση:
-"Οι συναισθηματικές μου ανάγκες ως γυναίκα φαίνεται ότι δεν είναι αρκετές για να ικανοποιήσουν τις φυσικές σου ανάγκες ως άντρα."
Κι όταν γύρισα και την κοίταξα με δυο τεράστια ερωτηματικά για μάτια, συνέχισε:
-"Δεν μπορείς να μ' αγαπάς γι' αυτό που είμαι κι όχι γι' αυτό που μπορώ να κάνω για σένα στο κρεβάτι;"
.....Αποφάσισα ότι το μόνο που μου απέμενε ήταν ο ύπνος.
Την επόμενη μέρα πήραμε το καράβι της επιστροφής.

Ομολογώ ότι η ατμόσφαιρα ήταν λίγο βαριά...

Φτάσαμε στο σπίτι και η πρώτη μου δουλειά ήταν να τηλεφωνήσω στο γραφείο για να εξασφαλίσω άλλες δυο μέρες άδειας...
-"Έτσι για προσορμογή...", τους είπα.

Ξέρετε πόσο σκληρό είναι να πηγαίνεις κατ' ευθείαν από το νησί στο γραφείο...
Στην πραγματικότητα όμως δεν πήγα στη δουλειά για ένα έχω λίγο ακόμη χρόνο να μείνω μαζί της.

Βγήκαμε βόλτα για καφέ, φάγαμε κι ένα υπέροχο μεσημεριανό στο αγαπημένο της Κινέζικο και μετά πήγαμε για ψώνια στα μαγαζιά.

Μπήκαμε σ' ένα μεγάλο πολυκατάστημα.

Τριγύριζα μαζί της ενώ δοκίμαζε διάφορα πολύ ακριβά φορέματα.

Δεν μπορούσε ν' αποφασίσει ποιο να πάρει.
-"Πάρτα όλα", της είπα και χάρηκε.
Ήθελε καινούρια παπούτσια και της είπα να πάρει ένα ζευγάρι για κάθε φόρεμα που είχε αγοράσει και ενθουσιάστηκε.
Μετά επήγαμε σ' ένα κοσμηματοπωλείο και πραγματικά συγκινήθηκε μ' ένα ζευγάρι διαμαντένια σκουλαρίκια.

Συγκινήθηκε ακόμη περισσότερο όταν της είπα να τα πάρει.
Σκέφτηκε προφανώς να με δοκιμάσει γιατί μου ζήτησε και παπούτσια του τένις, ενώ από τένις δεν έχει ιδέα.

Προφανώς το βλέμμα μου της απάντησε, γιατί γύρισε και μου είπε: -"Εντάξει, αγάπη μου, εντάξει".
Καθώς κρατούσε στην αγκαλιά της τα φορέματα, τα παπούτσια και τα σκουλαρίκια, είχε φουντώσει από χαρά κι ενθουσιασμό και το πρόσωπό της ήταν γεμάτο χαμόγελο και φλόγα, θαρρείς και κόντευε στην σεξουαλική ολοκλήρωση.
Με κοίταξε στα μάτια και μου είπε :
-"Νομίζω ότι τελειώσαμε, καρδιά μου. Ας πάμε στο ταμείο... "
Ήμουν εκτός εαυτού, όταν της είπα: "Όχι, γλυκιά μου, δεν έχω διάθεση."
Το πρόσωπό της άσπρισε και το στόμα της έμεινε ανοιχτό μ' ένα τεράστιο
"ΤΙΙΙΙΙΙ;;;"
Και τότε είπα: "Κορίτσι μου, θέλω απλώς να κρατήσεις αυτά τα πράγματα για λίγο. Οι οικονομικές μου ανάγκες ως άντρα δεν είναι δυνατό να καλύψουν τις αγοραστικές σου ανάγκες ως γυναίκα"...
.....και τη στιγμή που φαινόταν έτοιμη να με σκοτώσει, συμπλήρωσα: "Γιατί δεν μπορείς να μ' αγαπάς γι' αυτό που είμαι κι όχι για αυτά που μπορώ να σου αγοράσω;"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RouDi
Crazy Boy of Forum

Greece


1351 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2007 :  12:35:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεχασες να πεις οτι ο παραπάνω υποψηφιος θα πρεπει πρωτα απ΄ ολα να εχει εξομολογηθει και μετα να κοινωνήσει, γιατι μαλλον θα ήταν το τελευταιο πράγμα που θα εκανε, αυτο με τα ψωνια, σε τουτο το ματαιο κόσμο.

____________________
If you want to run fast, you have to train fast
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  19:00:03  Εμφάνιση Προφίλ
Κυριοι οι μουσουλμανοι δεν εχουν αδικο οταν λενε οτι την γυναικα πρεπει να την δερνεις 3 φορες την εβδομαδα και αν δεν ξερεις τον λογο εσυ θα τον ξερει σιγουρα εκεινη.Τον αντρα οι γυναικες τον θελουν αρσενικο, ναμην εχει τον πρωτο λογο αλλα παντα τον τελευταιο, αυτος δηλαδη που μετραει οσο ενα εκατομυριο λογια.-

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  19:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by mirmidonas

Κυριοι οι μουσουλμανοι δεν εχουν αδικο οταν λενε οτι την γυναικα πρεπει να την δερνεις 3 φορες την εβδομαδα και αν δεν ξερεις τον λογο εσυ θα τον ξερει σιγουρα εκεινη.Τον αντρα οι γυναικες τον θελουν αρσενικο, ναμην εχει τον πρωτο λογο αλλα παντα τον τελευταιο, αυτος δηλαδη που μετραει οσο ενα εκατομυριο λογια.-

troia



Σήμερα συμβολικά έχει οριστεί ως η "μέρα της γυναίκας". Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, συνήθως οι ειδικές ημέρες σημαίνουν ότι τις υπόλοιπες κάτι πάει στραβά.
Αλλά η σημερινή συμβολική ημέρα, όπου "γιορτάζεται" η διεκδίκηση από τις γυναίκες μιάς ίσης μεταχείρισης σε μία θεμελιακά άδικη κοινωνία, και όπου πολλοί και πολλές μας θυμίζουν ότι και στη δικιά μας χώρα ακόμα είναι διαδεδομένη η κακοποίηση γυναικών, ακόμα και σε κοινωνικούς κύκλους που δε φαντάζεσαι, η αναφορά σου "mirmidona" δε νομίζω ότι μπορεί να προκαλέσει καμμία συμπάθεια, ούτε καν σαν κακόγουστο χιούμορ (ειδικά που είσαι ανώνυμος και άρα άγνωστων λοιπών πεποιθήσεων και συμπεριφοράς).

ΥΓ: με συγχωρείτε αν μοιάζω ηθικολόγος καμμιά φορά, αλλά το "χιουμοράκι" ενίοτε κρύβει κακές παγίδες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paniwnios
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2007 :  23:06:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αν φερεσαι καλα στη γυναικα, θα παραπονιεται "ειναι πολυ καλος μαζι μου, δεν υπαρχει ενταση, βαριεμαι κλπ" Αν φερεσαι ασχημα θα σε πει "εισαι γουρουνι, δεν εισαι κυριος". Αν της κανεις τα χατηρια θα σ εχει για κοροιδο. Αν οχι θα σ εχει για εγωιστη που δεν ενδιαφερεσαι.

panther
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evangelos
Senior Forum-Runner

Greece


445 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2007 :  10:14:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stamatis


Σήμερα ...όπου "γιορτάζεται" η διεκδίκηση από τις γυναίκες μιάς ίσης μεταχείρισης ....το "χιουμοράκι" ενίοτε κρύβει κακές παγίδες




Φίλε Σταμάτη, δυστυχώς στις μέρες μας οι άνδρες θα έπρεπε να έχουν ημέρα εορτασμού... όταν οι γυναίκες έχουν χάσει το χιούμορ τους, την θηλυκότητα τους και πράγματα που κάποτε τις τιμούσαν τα θεωρούν παλιές καταπιεστικές αντιλήψεις. Η γυναίκα ήταν κάποτε η αρχόντισσα του σπιτιού της και τώρα έχει γίνει δουλάκι σε κάποια εταιρία. Στην ίδια μοίρα έπεσε και ο άνδρας αφού η προσφορά εργασίας έχει διπλασιαστεί. Αποτέλεσμα τα παιδιά μας να μην έχουν μητέρα για να τα μεγαλώσει, αφού κι ο ρόλος μητέρα στην εποχή μας κατάντησε υποδεέστερος του ρόλου πχ financial analyst (οικονομικής αναλύτριας) σε κάποια πολυεθνική.


Δεν είμαι φαλλοκράτης και δεν συμφωνώ με το μοντέλο της καταπιεστικής πατριαρχικής κοινωνίας αλλά ας εξετάσουμε τα αίτια που οδήγησαν σ' αυτό.

Πριν από πολλά χρόνια υπήρχαν μητριαρχικές κοινωνίες ιδιαίτερα στα νησιά και περισσότερο στη Μινωική Κρήτη.
Παραθέτω ένα ποίημα του 7ου π.Χ. αιώνα του Σιμωνίδη από την Αμοργό:

Γυναικός ουδέν χρήμ' άνηρ ληΐζεται εσθλής άμεινον ουδέ ρίγιον κακής.
Απ' την καλή γυναίκα καλύτερο τίποτα ούτε απ' την κακή χειρότερο άλλο.



Χωρίς γυναικός θεός εποίησεν νόον
τα πρώτα. την μεν εξ ύός τανύτριχος,
τη πάντ' αν' οίκον βορβόρω πεφυρμένα
άκοσμα κείται και κυλινδεΐται χαμαί.
5 αύτη δ' άλουτος άπλύτοις τ' εν εΐμασιν εν κοπρίησιν ήμένη πιαινεται.
την δ' εξ άλιτρής θεός εθηκ' αλώπεκος γυναίκα πάντων ΐδριν ουδέ μιν κακών λέληθεν ουδέν ουδέ των άμεινόνων.
ίο το μεν γαρ αυτών είπε πολλάκις κακόν, το δ' έσθλόν. όργην δ' άλλοτ' άλλοίην έχει. την δ' εκ κυνός λιτοεργόν, αύτομήτορα, ή πάντ' άκοϋσαι, πάντα δ' είδέναι θέλει, πάντη δε παπταίνουσα και πλανωμένη
15 λέληκεν, ην και μηδέν ανθρώπων ορά. παύσειε δ' αν μιν οΰτ' άπειλήσας άνηρ ούδ' ει χολωθεις εξαράξειεν λίθω οδόντας, οΰτ' αν μειλίχως μυθεύμενος, ούδ' ει παρά ξείνοισιν ήμένη τύχη'
20 αλλ' εμπέδως απρηκτον αύονην έχει.
την δε πλάσαντες γηίνην Όλύμπιοι έδωκαν άνδρι πηρόν ούτε γαρ κακόν οΰτ' έσθλόν ουδέν οίδε τοιαύτη γυνή'
έργον δε μούνον εσθίειν επίστατα.
25 κουδ' ην κακόν χειμώνα ποίηση θεός, ρίγωσα δίφρον άσσον έλκεται πνρός.
την δ' εκ θαλάσσης, ή δύ' εν φρεσιν νοεί' την μεν γελά τε και γέγηθεν ημέρην' επαινέσει μιν ξείνος εν δόμοις ίδών
30 "Ουκ εστίν άλλη τήσδε λωΐων γννη εν πάσιν άνθρώποισιν ουδέ καλλίων" την δ' ονκ ανεκτός ούτ' εν όφθαλμοΐς ίδείν ούτ' άσσόν ελθείν, άλλα μαίνεται τότε άπλητον ώσπερ άμφι τέκνοισιν κύων
35 άμείλιχος δε πάσι κάποθυμίη εχθροίσιν ίσα και φίλοισι γίγνετα. ώσπερ θάλασσα πολλάκις μεν άτρεμης εστηκ' άπήμων χάρμα ναυτησιν μέγα θέρεος εν ώρη, πολλάκις δι μαίνεται
40 βαρυκτύποισι κύμασιν φορευμένη' ταύτη μάλιστ' έοικε τοιαύτη γυνη όργήν, φυήν δε πόντος ουκ άλλην έχει.
την δ' εκ σταδαίης κάί παλιντριβέος όνου, ή συν τ' ανάγκη συν τ' ενιπήσιν μόγις
45 ερεξεν ων απαντά και πονήσατο άρεκτα' τόφρα δ' εσθίει μεν εν μνχω προννξ προήμαρ, εσθίει δ' εν εσχάρη' όμως δε καί προς έργον άφροδίσιον ελθόνθ' εταίρον οντ ινών εδέξατο.
50 την δ' εκ γαλής, δνστηνον οίζνρόν γένος'
κείνη γαρ ον η καλόν ονδ' επίμερον πρόσεστιν ουδέ τερπνόν ονδ' έράσμιον ευνής δ' άληνής εστίν άφροδισίης, τον δ' άνδρα τον παρόντα ναυσίη διδοί
55 κλέπτονσα δ' ερδει πολλά γείτονας κακά, άθυστα δ' ίρά πολλάκις κατεσθίει.
την δ' ίππος αβρή χαιτέεσσ' εγείνατο, ή δούλι' έργα και δύην περιτρέπει, κουτ' άν μύλης ψαύσειεν ούτε κόσκινον
60 άρειεν ούτε κόπρον εξ οίκον βάλοι, οντε προς ιπνόν άσβόλην άλευμένη ϊζοιτ'' ανάγκη δ' άνδρα ποιείται φίλον. λούται δε πάσης ημέρης από ρύπον δις, άλλοτε τρις, και μύροις αλείφεται'
65 αιεί δε χαίτην εκτενισμένην φορεί βαθείαν άνθέμοισιν εσκιασμένην. καλόν μεν ων θέημα τοιαύτη γυνή άλλοισι, τω δ' έχοντι γίγνεται κακόν, ήν μη τις η τύραννος ή σκηπτοχος ή,
το όστις τοιούτοις θνμόν άγλαΐζεται.
την δ' εκ πιθήκου τούτο δη διακριδόν Ζευς άνδράσιν μέγιστον ώπασεν κακόν αίσχιστα μεν πρόσωπα' τοιαύτη γυνή είσιν δι' άστεος πάσιν άνθρώποις γέλως'
75 επ' αυχένα βραχεία κινείται μόγις, άπυγος, αυόκωλος αί τάλας άνήρ, όστις κακόν τοιούτον άγκαλίζεται. δηνεα δε πάντα και τρόπους επίσταται, ώσπερ πίθηκος, ουδέ οι γέλως μέλει.
80 ονδ' αν τιν' εύ έρξειεν, άλλά τούθ' ορά,
καί τούτο πάσαν ήμέρην βουλεύεται, όκως τιν’ ως μέγιστον έρξειεν κακόν.
την δ' εκ μελίσσης την τις ευτυχεί λαβών κείνη γαρ οίη μώμος ου προσιζάνει, θάλλει δ' υπ' αυτής κάπαέξεται βίος φίλη δε συν φιλεύντι γηράσκει πόσι, τεκοϋσα καλόν κουνομάκλυτον γένος κάριπρεπής μεν εν γυναιξί γίγνεται πάσησι, θείη δ' άμφιδέδρομεν χάρις' ούδ' εν γυναιξιν ήδεται καθημένη, όκου λέγουσιν αφροδισίους λόγους. Τοίας γυναίκας άνδράσιν χαρίζεται Ζευς τάς άρίστας και πολυφραδεστάτας τα δ' άλλα φύλα ταύτα μηχανή Διός έστιν τε πήμα, και παρ' άνδράσιν μένει.
Ζευς γαρ μέγιστον τούτ’ εποίησεν κακόν, γυναίκας. ην τι και δοκώσιν ώφελείν, έχοντί τω μάλιστα γίγνεται κακόν όύ γαρ κοτ' εύφρων ήμέρην διέρχεται άπασαν, όστις συν γυναικι νάσσεται ούδ' αίψα λιμόν οικίης άπώσεται, εχθρόν συνοικητήρα, δυσμενέα θεόν. άνήρ δ' όταν μάλιστα θυμηδείν δοκη κατ' οίκον ή θεού μοίραν η 'νθρώπου χάριν, ευρούσα μώμον ες μάχην κορύσσεται. οκου γυνή γαρ εστίν, ούδ' ες οίκίην ξεΐνον μολόντα προφρόνως δεχοίατο. ήτις δε τοι μάλιστα σωφρονεΐν δοκεί,
αύτη μέγιστα τυγχάνει λωβωμένη no κεχηνότος γαρ ανδρός —οι δε γείτονες χαίρουσ' όρώντες και τον, ως άμαρτάνει. την ήν δ' έκαστος αίνέσει μεμνημένος γυναίκα, την δε τουτέρου μωμήσεται ίσην δ' έχοντες μοίραν ου γιγνώσκομεν. Ζευς γαρ μέγιστον τούτ' εποίησεν κακόν, και δεσμόν άμφέθηκεν αρρήκτου πέδης, εξ ου τε τους μεν Άΐδης εδέξατο γυναικός είνεκ' άμφιδηριωμένους.

Μετάφραση στα νεοελληνικά:

Ο θεός τις γυναίκες χωριστά την καθεμιά τους τις έπλασε. Από γουρούνα ορθότριχη την έκανε τη μια κι όλα στο σπίτι στη βρομιά και ανάκατα όλα στο πάτωμα σκόρπια,
και άλουστη η ίδια, με τα ρούχα της άπλυτα, κάθεται και παχαίνει μέσα στην κοπριά. Την άλλη απ' την παμπόνηρη την έκανε αλεπού τα πάντα να τα ξέρει, μην της ξεφεύγει τίποτα, καλό ή και κακό και το καλό πολλές φορές το παίρνει για κακό και το κακό καλό κι ωραίο,
και γράφει και ξεγράφει όπως της πάει το κέφι της. Την άλλη από μάνα σκύλας ζουρλή την έκανε, όλα να τα ακούει και όλα να τα ξέρει, κι όλο να τριγυρνάει τρέχοντας και ψάχνοντας και όλο αλυχτώντας, χωρίς να βλέπει άνθρωπο. Φοβέρα δεν την πιάνει να πεις πως σταματά, ούτε κι αν της σπάσεις απ' το θυμό τα δόντια της ούτε κι αν την πάρεις ακόμα με καλό. Ακόμα και σε ξένους ανάμεσα να κάθεται, τα τρελά της και τ' ανέντροπα δεν τα σταματά. Την άλλην οι Ολύμπιοι την κάναν από-χώμα και την έδωσαν στον άντρα βάρος να κουβαλά, και ούτε το καλό γροικά ποτέ μια τέτοια ούτε το κακό,
μονό να τρώει χαίρεται
και το σκαμνί της κολλητά το σέρνει
στη φωτιά και όλο τουρτουρίζει,
όταν ο Δίας ρίξει τις μεγάλες παγωνιές.
Την άλλη από θάλασσα δίβουλη, σαν κι αυτή.
Τη μια γελά και χαίρεται,
που ξένος αν την έβλεπε
((τέτοια γυναίκα, θα 'λέγε, στον κόσμο
δεν υπάρχει —τόσο καλή κι ευχάριστη»,
την άλλη μέρα όμως πικρή και ανυπόφορη,
να μην την πλησιάσεις,
σαν την τρελή αζύγωτη
σαν σκύλα που θηλάζει,
αγέλαστη και φοβερή σε ξένους και σε φίλους.
Σα θάλασσα που στέκεται φορές φορές ακίνητη,
χαρά των ναυτικών
την ώρα της γαλήνης,
κι άλλες φορές όπως τρελή
από κύματα πελώρια σπρωγμένη.
Με τέτοια τρελοθάλασσα μοιάζει στην ψυχή
κι αλλάζει τη μορφή της όπως και εκείνη.
Την άλλη από σταχτιά γαϊδάρα πεισματάρα,
που μόλις με σπρωξίματα την κάνεις
και βρισιές
να στέρξει αυτό που πρέπει.
Όμως στο μεταξύ, όλο, πρωί και βράδυ,
τρώει μεσ' το κελάρι —κι απ' τη φωτιά —
το φαγητό,
κι αν πεις και για κρεβάτωμα,
όποιος της πει τον παίρνει.
Την άλλη από γάτα πρόστυχη γενιά και
δυστυχία για τον άντρα της,
δίχως -καλοσύνη και θέλγητρο επάνω της,
δίχως προκοπή και πίστη
και στο κρεβάτι αντιδρά άγρια στα χάδια,
και τον άντρα που την παίρνει ζαλισμένο παρατά.
Και κλέβοντας ζημιά κάνει τρανή στους γείτονες,
που ακόμα κρυφοτρώει πολλές φορές τα πρόσφορα.
Την άλλη από φοράδα την κάναν οι θεοί
με πλούσια τη χαίτη,
που κόπους και δουλειά δεν ξέρει,
γουδί και κόσκινο δεν πιάνει
ούτε και σκουπίζει απ' το σπίτι τη βρομιά,
ούτε στη φωτιά πλησιάζει μη μαυρίσει.
και μόνον απ' ανάγκη αγαπάει τον άντρα της.
Δυο φορές την κάθε μέρα λούζεται και τρεις
και βρέχεται μ' αρώματα
και όλο ξαγρισμένα έχει τα μαλλιά της,
λουλούδια στολισμένα.
Τέτοια γυναίκα όμορφο στους άλλους να τη
βλέπουν — μα για τον άντρα της κακό,
εκτός κι αν είναι άρχοντας τρανός ή τέτοιος άλλος
που η ψυχή του χαίρεται με τέτοιες ξιπασιές.
Την άλλη από μαϊμού βαρύ κακό μεγάλο,
το 'δώσε ο Δίας στους άντρες τρανταχτό.
Ασχημομούρα πρώτα το γέλιο γαργαλά
παντού όπου περάσει κοντόλαιμη, καμπούρα,
χωρίς μεριά, στιγνόκωλη,
και δύστυχος ο άντρας της που τέτοια αγκαλιάζει.
Μα χίλιους τρόπους ξέρει και κόλπα
σαν μαϊμού,
και κοροϊδίες δεν τη νοιάζουν.
Καλό ποτέ δεν κάνει και μόνο ολημερίς όλο κοιτά και σκέφτεται σε ποιον και πώς να κάνει το μέγιστο κακό. Την άλλη από μέλισσα χαρά στον που
την πάρει, "
ψεγάδι δεν την πιάνει,
στολίδι του σπιτιού της, το βίος του μεγαλώνει, κι αγαπημένη με τον άντρα της φτάνει στα γερατειά, καλή κι ονομαστή σπορά μαζί του αφού γεννήσει. Απ' όλες ξεχωρίζει, ολόγυρα στεφάνι της η χάρη της φορεί και δεν της πάει να κάθεται παρέα με τις άλλες που λένε προστυχιές. Τέτοιες γυναίκες μόνο να χάριζε ο Δίας, δουλευταρούδες, γνωστικές, κι όλες οι άλλες τέχνασμα του Δία είναι όλες οι άντρες να παιδεύονται — γιατί το μέγιστο κακό του Δία, η γυναίκα' κι όποιος νομίζει κέρδος του πως είναι που παντρεύτηκε,
γι' αυτόν η συμφορά του ακόμα πιο μεγάλη. Ούτε μια μέρα δεν περνά ο παντρεμένος ξένοιαστη
και ούτε τέτοια συμφορά, κατάρα των θεών, και μισητή συγκάτοικος, εύκολα ξεκολλάει. Κι όταν ο άντρας νιώσει κάποια χαρά στο σπίτι του από θεό ή άνθρωπο, τότε αυτή φαρμάκι βρίσκει να ξεχύσει, κι όταν ο άντρας έχει γυναίκα δεν μπορεί φίλο του να καλέσει. Και όποια τους καμώνεται πως δεν πάει με άλλον,
αυτή είναι που κάνει τα αίσχη τα χειρότερα.
Χάσκει αυτός ο δόλιος, μη ξέροντας, ανύποπτος
και πίσω του οι γείτονες, ξέροντας, γελούν.
Ο καθένας μας λοιπόν τη δικιά του παινεύει
και τ' αλλουνού την κακίζει,
ξεχνώντας πως βράζουμε στο ίδιο καζάνι.
Αυτό το μεγάλο κακό μας το έδωσε ο Δίας
να το 'χουμε
και χαλκά στα πόδια μας το πέρασε άσπαστο,
γι' αυτό και ο Άδης πολλούς άντρες δέχτηκε,
για γυναίκα που βγάλαν μαχαίρι.


Σημωνίδης ο Αμοργινός 7ος αι πΧ


Edited by - Evangelos on 09/03/2007 10:27:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2007 :  20:46:33  Εμφάνιση Προφίλ
Λυπαμαι ρε Σταματη που σκεφτεσαι σαν το κοροιδακη της καθε μιας κυριας.Για αυτο οι αρσενικοι χαθηκαν, για κοιτα γυρο σου. Το ονομα μου συμαινει πολλα αλλα πιο πολλα αξιζουν τα εργα μου. Και να ξερεις αρκετες γυναικες στην συμερινη εποχη καβαλανε τους μαλακες [ συγνωμη] τους μαλακους αντρες οπου και τους κερατωνουν στο φιναλε.Ευτηχως δεν καταντησα ρομπα και ουτε εχω σκοπο στο μελλον.

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2007 :  22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα
Πως φαινεται ρε mirmidona οτι εισαι σκληρο αντρακι και την εχεις σκισει τη γατα .

Παντως ρε παιδι μου εχεις και συ κατι αντανακλαστικα

Σαν το Ρα Τα Πλαν που του πατανε την ουρα στο 8ο σκιτσο και αυτος το θυμαται και σκουζει στο 23ο .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2007 :  00:21:22  Εμφάνιση Προφίλ
Το όνομα ενός ανώνυμου δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Τα έργα ενός αγνώστου είναι απλώς άγνωστα. Ο μισογυνισμός (άρα η μισανθρωπία αυτόματα για πάνω από το μισό ανθρώπινο πληθυσμό) και η ματαιοδοξία μιας ψευτο- υπεροχής του φύλου μου προξενούν θλίψη και μιά χαλαρή απώθηση. Η έλλειψη στοιχειώδους φινέτσας καταντούν τον άνθρωπο αυτό που λέγανε οι παλιοί "άχθος αρούρης". Κρίμα που ένα τόσο αξιοθαύμαστο όργανο όπως ο ανθρώπινος εγκέφαλος ενίοτε αποκτά τη διαστροφή να διαλαλεί τη βλακεία του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2007 :  07:09:34  Εμφάνιση Προφίλ
Πάλι ρε Σταμάτη? Δευτερη φορά σ ένα μήνα? Το χει η κούτρα σου, μου φαίνεται.......
Τα πα με, δεν τα παμε? Αξίζουν τα 2-3 αυτά λεπτά ......"σημασίας" να τα πετάς στο.....γάμο του καραγκιόζη?

Carpe Viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2007 :  19:19:39  Εμφάνιση Προφίλ
Evita δεν εχω χρονο να ασχολουμε στο foroum με τον καθε επιστημονα που λεει σπουδεα εορολογα.ΣΤΑΜΑΤΑΚΟ το ονομα μου ειναι ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΑΝΤΙΚΙΔΗΣ 5 φορες πρωταθλητης ελλαδος στα 5-10+20 χλμ βαδην , βαλκανιονικης και τωρα κριτης στιβου παντρεμενος με 2 παιδια και συζηγο διαμαντι . Μεγαλωσα στην ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και ημουν αθλητης του ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ+ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ. Αφου λοιπον εμαθες ποιος ειμαι μαθε και οτι στο στρατο καταταχτηκα πρασινοσκουφης ....ΡΟΜΠΑ.-

ποτε μην λες ποτε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ali-Pasas
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2007 :  20:03:46  Εμφάνιση Προφίλ

Να 'σαι καλά, ρε μυρμηγκόνα...Τι μου θύμισες τώρα...Είχα πολλά χανουμάκια στο χαρέμι μου, με πράσινα σκουφάκια, πράσινες ρομπίτσες και πράσινα πασουμάκια...Ασορτί...






Τι τα θέλεις τα κραγιόνια ?/ Tι τα θέλεις τα μανό?/Εσύ μοιάζεις στη Μαντόνα,/ όταν ήταν δεκαοχτώ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2007 :  23:55:07  Εμφάνιση Προφίλ
Δώδεκα η ώρα, και δεν έχεις απαντήσει ακόμα. Εισαι σε καλό δρόμο. Οι επιδόσεις σου καλυτερεύουν απο post σε post. Ο ... ραν-ταν-πλαν ειναι η μεγάλη σου πρόκληση. Θα τα καταφέρεις άραγε? Θ αντέξεις ή θα υποκύψεις εις τον πειρασμόν? Σε παρακολουθώ με αγωνία.......

Carpe Viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

abat
Advanced Forum-Runner

Greece
357 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2007 :  09:23:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Μυρμηδόνα, είπα να μην απαντήσω, αλλά...
1. Χαίρομαι που η σύζυγός σου είναι διαμάντι. Ελπίζω να μην μπαίνει στο Running News...
2. To ότι ήσουν πρασινοσκούφης με κάνει να κοιμάμαι πιο ήσυχος. Σου επιτρέπω στην διεκδίκηση της Πόλης και των υπόλοιπων χαμένων πατρίδων να πας εσύ αντι για μένα...
3. Πρωταθλητής, πρασινοσκούφης, κριτής, αλλά ρε παιδί μου κάνε κάτι και για την ορθογραφία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2007 :  10:14:15  Εμφάνιση Προφίλ
Den mas theloun pia . Alla ego theloooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000