Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ποιά παπούτσια των 500 ή 15χλμ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/03/2014 :  10:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και καιρό προπονούμαι με παπούτσια τα οποία έχουν αρκετά χιλιόμετρα λιγότερο απο 500χλμ. Επειδή οικονομικά ήμουν στιγμωμένος δεν είχα την δυνατότητα να πάρω καινούρια παπούτσια.

Τώρα βρίσκομαι μπροστά σε δίλημα ενόψη μαραθωνίου Ναυπλίου.
Να τρέξω με τα παλιά των 500χλμ ή με τα καινούρια των 15χλμ
- πανομοιότυπο με των 500 - (δεν τα πήρα ακόμη)...
Μιλάμε δυστυχώς για λάθος πρακτικές, ποιά είναι προτιμότερη.

Edited by - afentis on 17/03/2014 13:15:36

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω τι συστηνεται στις περιπτωσεις αυτες, αλλα προσωπικα θα πηγαινα με τα καινουρια. Το Σαββατο εβαλα για πρωτη φορα καινουριο ζευγαρι kinvara 3 , πανομοιοτυπο με τα παλια που ειχαν ηδη 600+χλμ. ΑΛλη αισθηση, εκει καταλαβα ποση φθορα ειχαν τα παλια μου, κι ας μη τους φαινοταν. Εκανα 16χλμ και την επομενη ενα 32αρι LR, με τα ιδια. Κανενα προβλημα, καμια ενοχληση, αφου τα ηξερα εξαλλου. Ανετα θα μπορουσα να τα ειχα φορεσει και για μαραθωνιο αντι για 32χλμ. Οποτε δε νομιζω να εχεις ουτε εσυ προβλημα εφοσον ηδη τα ξερεις και τα εμπιστευεσαι.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 17/03/2014 11:19:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Δεν ξερω τι συστηνεται στις περιπτωσεις αυτες, αλλα προσωπικα θα πηγαινα με τα καινουρια. Το Σαββατο εβαλα για πρωτη φορα καινουριο ζευγαρι kinvara 3 , πανομοιοτυπο με τα παλια που ειχαν ηδη 600+χλμ. ΑΛλη αισθηση, εκει καταλαβα ποση φθορα ειχαν τα παλια μου, κι ας μη τους φαινοταν. Εκανα 16χλμ και την επομενη ενα 32αρι LR, με τα ιδια. Κανενα προβλημα, καμια ενοχληση, αφου τα ηξερα εξαλλου. Ανετα θα μπορουσα να τα ειχα φορεσει και για μαραθωνιο αντι για 32χλμ. Οποτε δε νομιζω να εχεις ουτε εσυ προβλημα εφοσον ηδη τα ξερεις και τα εμπιστευεσαι.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Τα καινούρια θα φόραγα στο μαραθώνιο ...αλλά είναι αυτό που λένε να τα στρώσεις πρώτα (περίπου 75-100χλμ). Πάντως δεν είναι κάτι κανούριο για μένα τα asics nimbus. Να φανταστείς αν τα πάρω θα έχω να κάνω συνολικά 14 χιλιόμετρα πριν τον αγώνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι όπως τα περιγράφεις, εγώ θα έτρεχα με τα καινούργια! Προσωπική άποψη, βέβαια.
Και με γεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  11:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by afentis


Τα καινούρια θα φόραγα στο μαραθώνιο ...αλλά είναι αυτό που λένε να τα στρώσεις πρώτα (περίπου 75-100χλμ).


Ε, καλα αυτο πιστευω πως αναφερεται κυριως σε εντελως αγνωστα για τα ποδια σου παπουτσια που δεν ξερεις κατα ποσο μπορει να σ ενοχλησουν στα πολλα χλμ, λογικο να θελουν αρκετα χλμ μεχρι να συνηθισει το ποδι σε αυτα, να δεις αν σου βγαζουν φουσκαλες, αν σε χτυπανε, αν πονανε γενικα τα ποδια μετα απο πολλα χλμ, με τι καλτσες σου καθονται καλυτερα κλπ. Οταν μιλαμε για πανομοιοτυπα παπουτσια, δε νομιζω να θελουν στρωσιμο, επαναλαμβανω, αλλη αισθηση το εντελως καινουριο παπουτσι που απο την αλλη ομως δε σου ειναι και αγνωστο.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  12:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά θα φόραγα τα παλιά. Την πεπατημένη που λένε...
Όχι ότι το να βάλεις τα καινούρια είναι έγκλημα αλλά το ρίσκο στη μια περίπτωση μεταφράζεται ότι θα σου λείψει η φρεσκάδα του καινούριου και στην άλλη (όσο σπάνια και αν είναι αφού μιλάμε για δοκιμασμένο μοντέλο) θα σημαίνει ότι μια ραφή να έχει στραβοκάτσει μέχρι και τον αγώνα μπορεί να χάσεις.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  13:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rory

Προσωπικά θα φόραγα τα παλιά. Την πεπατημένη που λένε...
Όχι ότι το να βάλεις τα καινούρια είναι έγκλημα αλλά το ρίσκο στη μια περίπτωση μεταφράζεται ότι θα σου λείψει η φρεσκάδα του καινούριου και στην άλλη (όσο σπάνια και αν είναι αφού μιλάμε για δοκιμασμένο μοντέλο) θα σημαίνει ότι μια ραφή να έχει στραβοκάτσει μέχρι και τον αγώνα μπορεί να χάσεις.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!




Αν δεν είχα τις ψιλοενοχλήσεις στα πόδια τα παλιά θα φόραγα. Φαίνεται έχουν χάσει αρκετά απο αντικραδασμική προστασία. (το κατάλαβα σε τελευταίους αγώνες) που μπορεί να βγεί σε πρόβλημα στο μαραθώνιο.
Γι' αυτό καίγομαι για καινούρια και με ρίσκο επίσης να βγάλουν πρόβλημα στο αγώνα εφόσον δεν έχουν δοκιμαστεί σε long run.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  13:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είναι ίδια με τα παλιά, θα έλεγα τα καινούργια με μερικές προπονήσεις. Ιδανικά και κάποιο LR.
Αν είναι διαφορετικά τότε σίγουρα θα πρέπει να τα δοκιμάσεις λίγο περισσότερο και όχι σε χαλαρές προπονήσεις.
Σημαντικό ρόλο παίζει και η κάλτσα αν είναι διαφορετικό παπούτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RockRun
Forum-Runner

Greece


138 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  14:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα φόραγα τα καινούργια.Πρόπερσι έτρεξα στο 50άρι στην Ψάθα με εντελώς καινούργια παπούτσια,
με μόλις 25χλμ στις προπονήσεις και φέτος έκανα το ίδιο,αλλά με 45χλμ.Και τις 2 φορές δεν είχα
κανένα πρόβλημα(ούτε ενοχλήσεις,ούτε φουσκάλες,τίποτα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  14:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Αν είναι ίδια με τα παλιά, θα έλεγα τα καινούργια με μερικές προπονήσεις. Ιδανικά και κάποιο LR.


Εννοειται πως αυτο ειναι το προτιμοτερο (κι εγω αυτο θα κανω), αλλα αν ειχε αυτη την πολυτελεια δε θα μας ρωταγε καν Στο αρχικο ποστ γραφει οτι τα παπουτσια δεν τα εχει παρει καν στα χερια του ακομη.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  14:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συμφωνω και εγω με οσους τεθηκαν υπερ του καινουργιου. με την προυποθεση παντα να ειναι ιδιο με το προς αντικατασταση... στην πιο γρηγορη απο τις προπονησεις σου μεχρι την κυριακη θα παρεις την απαντηση σου φορωντας τα καινουργια. αν δεν σε προβληματισουν καθολου δερματικα τοτε βαλτα την κυριακη, αν δεις ερεθισμους πηγαινε με τα παλια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  14:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους...
Θα τα πάρω σήμερα και με 3 χαλαρές προπονησούλες των 5, των 6,5 και 3 χιλιομέτρων και αν δεν έχω ενοχλήσεις (που δεν το νομίζω) τα τρέχω αυτήν την Κυριακή μαραθώνιο.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2014 :  15:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού έχεις ήδη ενοχλήσεις δεν έχεις τίποτα να χάσεις αν βάλεις τα καινούρια..

quote:
Originally posted by afentis

quote:
Originally posted by Rory

Προσωπικά θα φόραγα τα παλιά. Την πεπατημένη που λένε...
Όχι ότι το να βάλεις τα καινούρια είναι έγκλημα αλλά το ρίσκο στη μια περίπτωση μεταφράζεται ότι θα σου λείψει η φρεσκάδα του καινούριου και στην άλλη (όσο σπάνια και αν είναι αφού μιλάμε για δοκιμασμένο μοντέλο) θα σημαίνει ότι μια ραφή να έχει στραβοκάτσει μέχρι και τον αγώνα μπορεί να χάσεις.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!




Αν δεν είχα τις ψιλοενοχλήσεις στα πόδια τα παλιά θα φόραγα. Φαίνεται έχουν χάσει αρκετά απο αντικραδασμική προστασία. (το κατάλαβα σε τελευταίους αγώνες) που μπορεί να βγεί σε πρόβλημα στο μαραθώνιο.
Γι' αυτό καίγομαι για καινούρια και με ρίσκο επίσης να βγάλουν πρόβλημα στο αγώνα εφόσον δεν έχουν δοκιμαστεί σε long run.



-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2014 :  20:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μιας κι έχω παρόμοιο προβληματισμό συνεχίζω εδώ. Μετά απο παθημα που μου είχε στοιχίσει μήνες απραξίας, τον τελευταίο ενάμιση χρόνο τρέχω πάλι χωρίς προβλήματα ευτυχώς.
Προσπάθησα να μη κάνω λάθη αύξησης χιλιομέτρων και ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτική με τα παπούτσια απο άποψη προστασίας. Θα επιχειρησω λοιπόν τον πρώτο μου μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη. Απο ταχύτητα δεν είμαι τρένο και λόγω πρώτης φοράς μάλλον θα προτιμησω το safety first.

Το τριλημμα που έχω στη επιλογή των παπουτςιων που θα χρησιμοποιήσω ειναι το εξής:
α) wave enigma 2 : έχουν λιγότερα απο 150 χιλ. Ειναι δοκιμασμένα σε μεγάλα, δεν με ενοχλούν αλλα το βασικό τους μειονέκτημα ειναι το βάρος 340 γρ. Στο νούμερο μου που έχω το φόβο ότι ίσως με κουράσουν σε μαραθώνιο.
β) Boston 4 : επίσης λιγότερα απο 150χιλ. Πολύ ελαφριά η αίσθηση που έχω μιας και ειναι 260γρ. αλλα τα έχω φορέσει μέχρι 25χιλ. χωρίς προβλήματα και δεν προβλέπεται φυσικά να τα τεσταρω σε μεγαλύτερο.
γ) vomero 8: μέση λύση απο άποψη βάρους στα 300γρ. που δε με προβληματίζει να με κουράσουν, άνετα και πολύ μαλακά (ίσως εκτιμητεο σε μαραθώνιο) αλλα έχουν 500χιλ.
Φυσικά έχουν πολλά ακόμα χιλιόμετρα να κάνουν μιας και τα παπούτσια γενικώς τα φοράω μόνο για τρέξιμο αλλα δε παύει να μην ειναι καινουρια σαν τα αλλα. Αν με ρωτήσετε θα σας πω ότι ειναι σαν καινουρια σχεδόν καμία φθορά.

Επίσης δεν είμαι φτερό των 50 κιλών αλλα 65 με ύψος 1,75.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2014 :  20:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα boston δε τα γνωριζω καθολου, αν σε καλυπτουν απο αποσβεσεις φορεσε τα. τα mizuno τα ξερω απο αλλο μοντελο αλλα ξερω οτι τα συγκεκριμενα εχουν φοβερη αποσβεση. τα θεωρω συνετη ασφαλη λυση. το εξτρα βαρος μη σε προβληματιζει γιατι ειναι βαρος σε cushion , εκτιμητεο σε εναν αγωνα 42,2 χλμ... τα vomero επισης δε τα γνωριζω αλλα τα 500+ χλμ οσο να ναι, με προβληματιζουν... επισης μη ξεχνας οτι εφοσον ο στοχος ειναι το safety, αυτοματα φωτογραφιζεις μια εκ των 2 πρωτων επιλογων σου!
υγ. η διαδρομη ειναι σχεδον φλατ αποτε το εξτρα βαρος εχει λιγοτερες επιπτωσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2014 :  21:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα boston θα ελεγα κι εγω. Αν και τα 4 δεν τα ξερω, με τα boston 3 εκανα το Μεγαλεκιο περισυ καθως και την κλασικη το Νοεμβριο, χωρις προβλημα. Αν δε σ εχουν ενοχλησει μεχρι τα 25, δε νομιζω να σου βγαλουν προβλημα στα περισσοτερα χλμ. Το οτι ειναι πιο ελαφρια ειναι μεγαλο πλεονεκτημα εναντι των αλλων 2. Καλα, τα πρωτα πολυ βαρια βρε παιδακι μου, τοσο ζυγιζουν τα kinvara μου και τα 2 μαζι!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000