Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 τρεξμο με παλμογραφο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

spectactor
Forum-Runner

Greece
92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1 Νεστορας
+1 Fidelio
Γενικότερα δε ξέρουμε τους μέγιστους καρδιακους παλμους αρα κ η ζώνη καύση λίπους είναι σχετικη
Προτείνω σταθερο αβιαστο τρέξιμο κ διαλειματικες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  16:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Οχι βεβαια! Το 85% ειναι πολυ υψηλο για αρχαριο, καπου στο 70% θα ηταν αποδοτικο και ευχαριστο για το σκοπο που θες, πολυυυυυ χοντρικα 140-150 σφυγμους ( για το ακριβες χρειαζεσαι εργομετρηση. Τρεχεις με ρυθμο σταθερο, τετοιο που να παραμενει στο ευρος περιπου αυτο, χωρις σταματα- ξεκινα
quote:
Originally posted by NTT

ναι κατεβαζω ρυθμους για να ειμαι μεσα στην ζωνη !τωρα εαν συνεχισω καποια στιμη θα κουραστω και θα ανεβασω παλμους!! εαν παω παω πανω απο 85% με τον ρυθμο που προτεινεις , σταματαω ??



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  20:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ευχαριστω !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thanskor
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2014 :  20:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους.θα μπορουσε καποιος να μου πει με τι ποσοστο της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας πρεπει να τρεχουμε τα 5χλμ.,τα 10 χλμ ,τον ημιμαραθωνιο και τον μαραθωνιο ? ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2014 :  20:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποια ζώνη να είσαι φίλε μου?
Και που ξέρεις ποιές είναι οι ζώνες αυτές για σένα.
Ξέρεις μήπως το μέγιστό σου, ή το ηρεμίας?

Έχω έναν φίλο και συζητάγαμε ακριβώς το ίδιο. Κάποια στιγμή η προπόνηση είχε αποτέλεσμα. Κάνει 1 χρόνο όμως ακριβώς το ίδιο, τρέχει στους 150παλμούς σταθερά, κάθε μέρα, 1ώρα, (μέγιστο το 200 παλμούς) και πλέον... έχει κολλήσει.
Ούτε αδυνατίζει, ούτε βελτιώνεται ιδιαίτερα. (ή τελοσπάντων με πολύ αργούς ρυθμούς).
Σύμφωνα με τον πιο σωστό τρόπο όπως μου φάνηκε, τρέχει στην ζώνη 2 μάξιμουμ. Γιατί το 70% ή το 60% δεν είναι από το 0 ως το 180 πχ, αλλά από το resting ως το μέγιστο (κατά μία προσέγγιση).

Γενικά είναι λίγο περιεργο το θέμα, ούτε εγώ το κατέχω, πάντως το νόημα είναι... ναι πρέπει 2-3 μέρες την βδομάδα να νιώθεις ότι κουράζεσαι. Αν όλες οι μέρες περνάνε στο ρελαντί, τότε κάνεις κάθε μέρα αποθεραπεία. (εκτός αν τρέχεις 2ώρες++ πχ, οπότε κάνεις άλλου είδους προσαρμογές, για μαραθώνιο )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2014 :  11:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας,
Με ηρεμία στους 62 παλμούς και μέγιστο το 181 (άνδρας/220-39=181)
τρέχω τα 5 χιλιόμετρα ως παρακάτω.

1) Με ρυθμό στα 7.10 min/km οι παλμοί είναι μέσο όρο στο 151 με μέγιστο 165

2) Με ρυθμό 6.45 min/km οι παλμοί είναι μέσο όρο 169 παλμούς και μέγιστο 179

Πιστεύεται είναι φυσιολογικές οι τιμές των παλμών για τους συγκεκριμένους ρυθμούς που τρέχω?

Να σημειώσω πως ασχολούμαι με το τρέξιμο τους τελευταίους 2 μήνες , τρέχω περίπου 20km την εβδομάδα, και περπατώ αντίστοιχα 15km την εβδομάδα

Επίσης, από τη ζώνη του παλμογράφου στο στήθος (sigma 25.10), περνάει το καλώδιο των ακουστικών του κινητού μου (εσωτερικά μέσα από τη μπλούζα) και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση οι τιμές του παλμογράφου να επηρεάζονται από το σήμα που περνάει μέσα από το καλώδιο των ακουστικών.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  13:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Καλημέρα σας,
Με ηρεμία στους 62 παλμούς και μέγιστο το 181 (άνδρας/220-39=181)
τρέχω τα 5 χιλιόμετρα ως παρακάτω.

1) Με ρυθμό στα 7.10 min/km οι παλμοί είναι μέσο όρο στο 151 με μέγιστο 165

2) Με ρυθμό 6.45 min/km οι παλμοί είναι μέσο όρο 169 παλμούς και μέγιστο 179

Πιστεύεται είναι φυσιολογικές οι τιμές των παλμών για τους συγκεκριμένους ρυθμούς που τρέχω?

Να σημειώσω πως ασχολούμαι με το τρέξιμο τους τελευταίους 2 μήνες , τρέχω περίπου 20km την εβδομάδα, και περπατώ αντίστοιχα 15km την εβδομάδα

Επίσης, από τη ζώνη του παλμογράφου στο στήθος (sigma 25.10), περνάει το καλώδιο των ακουστικών του κινητού μου (εσωτερικά μέσα από τη μπλούζα) και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση οι τιμές του παλμογράφου να επηρεάζονται από το σήμα που περνάει μέσα από το καλώδιο των ακουστικών.





Τις τελευταίες 2-3 προπονήσεις, οι μέσοι όροι καρδιακών παλμών είναι πλέον χαμηλότεροι , και στους δυο ρυθμούς που τρέχω (όπως καθορίζονται από το training plan του endomodo που ακολουθώ.). Λογικά όσο το σώμα και ο οργανισμός μου μαθαίνουν να τρέχουν, τόσο πιο σταθερά σε φυσιολογικούς (ανά περίπτωση) παλμούς θα βρίσκομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2014 :  22:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να ρωτήσω και εγώ; τρέχω καιρό αλλά οχι ακολουθοντας καποιο προγραμμα. ποτε δεν εδινα σημασια στους σφυγμους. τρεχοντας με ενα ρυθμό απο 5:45 - 06:20 μπορώ να τρέχω πολύ ώρα και να αισθάνομαι καλα. σε κάθε προπονηση στα πρώτα 3-4 χλμ μου βγαίνει πιο δύσκολα και μετά ειμαι μια χαρα. συνήθως ξεκιναω αμεσως χωρις καποιο ζέσταμα.

προσφατα πήρα απο το lidl το καρδιοσυχνόμετρο.
το δοκιμασα στο ανέβασμα στα σκαλακια της πάρνηθας σε 40' με μηδεν ζεσταμα, και εδειχνε σφυγμους συνεχεια απο 157-178 και στο κατεβασμα σε 24' με σφυγμους απο 145-172. (πηρα ισοτονικο και 1 τζελακι). πως θα το κρινατε?

για την ιστορια βαση ηλικίας εχω 181 μεγιστους σφυγμους. σε ηρεμια 60-62. Τον απριλιο εκανα και ενα τριπλεξ και τεστ κοπωσεως (με αφορμη τον ποσειδωνιο ημι που θα εκανα) και όλα ηταν μια χαρα. στο τεστ κοπωσεως οι σφυγμοι επεσαν μεσα σε 3.45 λεπτα απο 181 σε 107

Edited by - dtziouvaras on 30/07/2014 09:15:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  10:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

να ρωτήσω και εγώ; τρέχω καιρό αλλά οχι ακολουθοντας καποιο προγραμμα. ποτε δεν εδινα σημασια στους σφυγμους. τρεχοντας με ενα ρυθμό απο 5:45 - 06:20 μπορώ να τρέχω πολύ ώρα και να αισθάνομαι καλα. σε κάθε προπονηση στα πρώτα 3-4 χλμ μου βγαίνει πιο δύσκολα και μετά ειμαι μια χαρα. συνήθως ξεκιναω αμεσως χωρις καποιο ζέσταμα.

προσφατα πήρα απο το lidl το καρδιοσυχνόμετρο.
το δοκιμασα στο ανέβασμα στα σκαλακια της πάρνηθας σε 40' με μηδεν ζεσταμα, και εδειχνε σφυγμους συνεχεια απο 157-178 και στο κατεβασμα σε 24' με σφυγμους απο 145-172. (πηρα ισοτονικο και 1 τζελακι). πως θα το κρινατε?

για την ιστορια βαση ηλικίας εχω 181 μεγιστους σφυγμους. σε ηρεμια 60-62. Τον απριλιο εκανα και ενα τριπλεξ και τεστ κοπωσεως (με αφορμη τον ποσειδωνιο ημι που θα εκανα) και όλα ηταν μια χαρα. στο τεστ κοπωσεως οι σφυγμοι επεσαν μεσα σε 3.45 λεπτα απο 181 σε 107




Δύσκολο να βγάλεις άκρη γιατί :
1. Το 220-ηλικία για την ΜΚΣ είναι λάθος! Για να ακριβολογώ έχει πολύ μεγάλα περιθώρια λάθους. Άρα δεν ξέρουμε την πραγματική σου ΜΚΣ
2. Το ρολόι σου έχει επίσης μεγάλα περιθώρια λάθους. Σε 2 φίλους μου δείχνει ότι ναναι... Άλλοι βέβαια λένε ότι τους μετράει σωστά...
3. Δεν μας λες σε ποια ένταση ανέβαινες. Ήταν σχετικά χαλαρά ή 'όλα μέσα';
4. Οι καρδιακοί παλμοί επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες άσχετους με το τρέξιμο. Πχ ύπνος, κοπιαστική εργασία, άγχος, ζέστη, διατροφή
5...


Αν πάντως κάνουμε την υπόθεση ότι τα 1 και 2 είναι αληθή, για το 3 ότι τα έδωσες όλα και για το 4 ότι ήταν μια συνηθισμένη μέρα τότε φαίνεται νορμάλ να αγγίζεις την μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα...


Παρεπιπτόντως δύσκολο θα βρεις γιατρό, μη σχετικό με το τρέξιμο, που σε ένα τυπικο τεστ κοπώσεως θα σε φτάσει στην ΜΚΣ! Οπότε λογικά η μέγιστοι παλμοί σου πρέπει να είναι αρκετά πάνω από 181...

Edited by - huskarl on 30/07/2014 10:32:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  10:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και απο εμένα
Πήρα και εγώ το ρολόι παλμογράφο στην προσφορά του περασμένου μήνα απο το Lild

Έχω αρχίσει όμως να πιστεύω-φοβάμαι ότι οι ενδείξεις του δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες.

Εχθές πήγα το βραδάκι , γύρω στις 9 στο στάδιο της Χωράφας στο Περιστέρι (για να έχετε εικόνα του χώρου προπόνησης) για τρέξιμο.

Σε γενικές γραμμές ξεκούραστος(οκ η κούραση της ημέρας αλλά νορμάλ) , είχα να τρέξω δέκα μέρες και τις τελευταίες δυο είχα κάνει 8 λεπτά σχοινάκι (δυο ανεξάρτητα σετ) tabata(20sec/10sec) την Κυριακή και 4 λεπτά την Δευτέρα.
Έκανα περί τα 7,5 χλμ (το εξωτερικό κουλουάρ αν δε κάνω λάθος σε αυτό το στάδιο είναι 375μ Χ 20 γύρους) σε 50:18 / μο 6:43(ξέρω οτι για κάποιους φαίνεται αστείο :-) ) έχοντας δυνάμεις για τουλάχιστον 2-3χλμ ακόμη (σε χαλαρό ρυθμό άγγιζα άνετα πάνω απο 10-11χλμ συνολικά).

Σε όλη την διάρκεια οι παλμοί μου ήταν 163-170 στα πρώτα χιλιόμετρα και 170-176 όσο η κούραση άρχισε να επιδρά.Ανέβηκα πολύ ψηλά μόνο στην τελική ευθεία που έδωσα γιατί αισθανόμουν οτι είχα δυνάμεις(καμιά 100ριά μέτρα δηλαδή) και παρατηρώντας ότι όποτε έκοβα υπήρχε άμεσα πτώση των σφυγμών στους 162-168 δηλαδή στα επίπεδα της ξεκούραστης αρχής.

Ξέρω πως για να έχω αξιόπιστες και επιστημονικά τεκμηριωμένες πληροφορίες πρέπει να περάσω απο ένα εργομετρικό αλλά μέχρι τότε προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται και βέβαια να αποφύγω πιθανούς κινδύνους.

Με περίπου 1,80 και 91 κιλά , πρώην παχύσαρκος (140----->91) που τρέχει ένα χρόνο τώρα (απο τον 7/2014 ξεκίνησα σιγά σιγά και αφού είχα χάσει τα 35-40 απο αυτά τα κιλα) τελικά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως βάζω τον οργανισμό μου σε μεγαλύτερο κίνδυνο απ΄'όσο αισθάνομαι με το να λειτουργεί τόσο ψηλά για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ή μήπως τελικά η ενδεχόμενη αναξιοπιστία του παλμογράφου μου δημιουργεί περισσότερες αναστολές και φόβους απ΄ότι πρέπει;

Συγνώμη για το μακροσκελές της τοποθέτησης μου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  11:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Suisac!
Η ορθή χρήση του καρδιοσυχνόμετρου είναι και το πιο σημαντικό στη κουβέντα μας.
Πιο συγκεκριμένα πρέπει να μάθεις να αξιολογείς τα δεδομένα των παλμών που μας παρέθεσες.Αυτή η αξιολόγηση προϋποθέτει την γνώση της μέγιστης καρδιακής σου συχνότητας, που μπορεί να επιτευχθεί με ελεγχόμενη αυξανόμενη προσπάθεια.
Τότε μόνο θα μάθεις άν υπερέβαλλες ή όχι στη χθεσινή σου προπόνηση...και αν θες την αποψή μου παρόλο που εκείνη την ώρα στο στάδιο είχε υψηλά ποσοστά υγρασίας (ήμουν κι εγώ εκεί) δε έβαλες σε κίνδυνο τον εαυτό σου.(κάνε καρδιολογικές και αιματολογικές εξετάσεις για να διαπιστώσεις την καταλληλότητα σου και να ενταχθείς στη μεγάλη δρομική οικογένεια)
Το εργαλείο που προμηθεύτικες είναι αξιόπιστο (το έχω αντιπαραβάλει με garmin και suudo και polar την ίδια στιγμή στον ίδιο αθλούμενο!!!) και εντυπωσιαστηκα ...απλά καθυστερεί περιπου 2" για να δώσει τη νέα ένδειξη.
Καλούς δρόμους.
myrunner.gr

Edited by - Peri330 on 30/07/2014 12:27:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  12:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Peri330 , ευχαριστώ για την απάντηση ,

Θεωρητικά βάση ηλικίας 220-age η μέγιστη καρδιακή συχνότητα είναι 182 , το ζήτημα είναι πως πρακτικά την ξεπερνάω εύκολα όταν δώσω μεγάλη ένταση σε βαθμό να πιστεύω....πως είναι μικρό το νούμερο.

Είσαι εσύ που έτρεχες με την λευκή μπλούζα myrunner παρέα με έναν ψηλό και έβλεπα συνεχώς την πλάτη σας; :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  13:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@huskarl: στο τυπικο τεστ κοπωσης με σταματησε ο γιατρος οταν επιασα τους 181 σφυγμους βαση του τυπικου υπολογισμου για τους μεγιστους σφυγμους

οσον αφορα τα σκαλακια, στην ουσια γρηγορο σκαρφαλωμα εκανα παρα "τρεξιμο". δεν ειμαι στην κατηγορια που βγαζω τα σκαλακια τρεχοντας.....ο μεσοσ ρυμθμος μαζι με καποιεσ στασεισ 2-3 δευτερων για νερο ηταν 20min/km βασει τισ καταγραφης του runtastic.

θα το δοκιμασω ξανα σημερα τρεχοντας με βαση την αισθηση και θα δω στο τελοσ την καταγραφη της μεσης και μεγιστης ΚΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2014 :  13:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εύλογα λοιπόν διαπιστώνεις από μόνος σου ότι ο θεωρητικός τρόπος υπολογισμού της hrmax δεν έχει πρακτική εφαρμογή...

Πιθανόν να ήμουν εγώ...ή αθλουμενός μου...
Όσο για τις πλάτες μας που έβλεπες...κι εμείς βλέπαμε τη δική σου καθώς σε προσπερνούσαμε...γιατί δεν εχει σημασία ποιός τρέχει πιο γρήγορα από κάποιον άλλον...σημασία έχει να καταλάβουμε ότι ο αντίπαλός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...
...η φιλοσοφία...
myrunner.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000