Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κασιδιάρης - Μπαλτάκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  11:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(κάνετε λογικά αλματάκια από αυτά που λέω σε αυτά που νομίζετε ότι εννοώ...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian



Ποιος είπε ότι αν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη την θεωρώ αλάθητη;

Ναι, είναι λάθος και πρέπει να αλλάξει το Σύνταγμα. (βέβαια, καταλαβαίνεις ότι εδώ είναι λίιιιιιιιιγο διαφορετικό). Θέλω την εφαρμογή του Συντάγματος μέχρι να αλλάξει. Τόσο απλά.




Και αν τα "λάθη" της γίνονται "έτσι";

Συμφωνώ στο ότι μέχρι να αλλάξει το Σύνταγμα, πρέπει να το εφαρμόζουμε.

Ρε συ Rigelian με τρελλαίνεςι ώρες ώρες. Σαν αυτό το "ωραίο" που λες: "εμένα ο Κεντέρης μου προσέφερε θέαμα και δεν ξεχνώ αυτές τις στιγμές συγκίνμησης που ένιωσα". Μα σε κορόίδευε!-Άσχετο με αυτό που συζητάμε, αλλά με κάτι τέτοια, λίγο να μιλήσω μαζί σου, θα με κάνεις τούρμπο.....να δεις μετά πόσο θα κατεβάσω τους χρόνους μου.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by oldman

quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν γίνεται να εμπιστεύεσαι την δικαιοσύνη και να θεωρείς ότι η κυβέρνηση την χειραγωγεί. Άρα είτε την εμπιτεύεσαι και θεωρείς ότι ο Μπαλτάκος λέει βλακείες είτε δεν την εμπιστεύεσαι.



Η εμπιστοσύνη, δεν είναι ένα "καθήκον". Είναι κάτι που χτίζεται, με πολύ κόπο, προσοχή και διαδικασία που παίρνει χρόνο! Το αν εμπιστεύεται κανείς τη δικαιοσύνη εξαρτάται από την αντίληψη που σχηματίζει κατά τις επαφές μαζί της.

Είναι άλλο πράγμα το αν την αναγνωρίζουμε ως αρμόδια αρχή και άλλο το αν την εμπιστευόμαστε.

A little less conversation, a little more action please...



Συμφωνώ στην αναγώριση, διαφωνώ στην επιστοσύνη:
ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ σε έναν (μεγάλο) βαθμό να εμπιστεύεσαι την δικαιοσύνη, για πολλούς λόγους. Αυτή η επιλογή δεν εξαρτάται απαραίτητα από αυτά που λες.

Ναι, είναι, μέχρι ένα σημείο, καθήκον, χωρίς εισαγωγικά.





Το μόνο καθήκον που έχουμε είναι να αποδεχόμαστε και να εφαρμόζουμε τις αποφάσεις της (όπως έκανε και ο Σωκράτης ένα πράγμα). Εμπιστοσύνη δεν οφείλουμε πουθενά και σε όσους επιλέγουμε να τη δείξουμε, την αναστέλλουμε εύκολα, γιατί η φύση της εμπιστοσύνης είναι εύθραυστη!

Αν η δικαιοσύνη δεν έκανε λάθη, δε θα υπήρχαν διαδικασίες εφέσεων και δευτεροβάθμια ή ανώτατα δικαστήρια. Αν όλοι είχαν την τυφλή εμπιστοσύνη που προτείνεις κανένας δε θα προσέφευγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο κατά αποφάσεων των ελληνικών δικαστηρίων. Ψάξε λίγο να δεις περιπτώσεις που τα ελληνικά δικαστήρια έχουν καταδικαστεί σε πρόστιμα, έχουν πολύ ενδιαφέρον. Θα δεις ότι τα δικαστήρια έχουν πολλές φορές εκδώσει αποφάσεις που βασίζονται μεν σε νόμους, παραγνωρίζοντας όμως άλλους νόμους που υπηρετούν ΥΠΕΡΤΕΡΕΣ αρχές.

Η πολυνομία και η μη εφαρμογή του "δεδικασμένου" (και πιθανά πολλοί άλλοι παράγοντες) στη χώρα μας συνεισφέρουν πολύ σε αμφιβιτήσιμες αποφάσεις.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα, είναι δύο πολύ διαφορετικά αυτά που λες, δεν υπάρχει σύγκριση! Άλλωστε θα μπορύσα να πω ότι δεν κορόιδεψε ποτέ εμένα, αντίθετα εσύ υπήρξες αφελής! (καταλαβαίνεις το point μου)
(ανεβαίνεις Θεσσαλονίκη; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(όχι, δεν πάω Θεσσαλινίκη.Ανεβαίνω Λυκαβηττό την Κυριακή για προπόνηση για τον Παρνασσό. ...Καλά, μπορεί να ανέβω και Υμηττό, μην βαράς...!)




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζήση, copy paste από γραπτό μου πριν: Ποιος είπε ότι αν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη την θεωρώ αλάθητη; Τουναντίον, ακριβώς το αντίθετο λέω: Κάνει λάθη αλλά έχω καθήκον (μεταξύ άλλον) να την εμπιστεύομαι.

Φυσικά και κάνει λάθη, άνθρωποι είμαστε, φυσικά και συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, τα οποία αναφέρονται σε συγκεκριμένες αποφάσεις. Φυσικά και προσφεύγεις πιο πάνω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε συνολική εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ζήση, copy paste από γραπτό μου πριν: Ποιος είπε ότι αν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη την θεωρώ αλάθητη; Τουναντίον, ακριβώς το αντίθετο λέω: Κάνει λάθη αλλά έχω καθήκον (μεταξύ άλλον) να την εμπιστεύομαι.

Φυσικά και κάνει λάθη, άνθρωποι είμαστε, φυσικά και συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, τα οποία αναφέρονται σε συγκεκριμένες αποφάσεις. Φυσικά και προσφεύγεις πιο πάνω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε συνολική εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη!



Χρησιμοποιείς τη λέξη εμπιστοσύνη για να περιγράψεις την υποταγή!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι άλλο πράγμα την ΣΕΒΟΜΑΙ, και άλλο πράγμα την εμπιστεύομαι.
Το είπα και πιο πάνω.
Ότι την ΣΕΒΟΜΑΙ και πειθαρχώ στις αποφάσεις της (για να μην γίνουμε ΣΟΜΑΛΙΑ), δεν σημαίνει ότι μέσα μου με έχει κιόλας πείσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Ζήση! Όχι βέβαια, ποια υποταγή;;;;;;;;;;;;

Γιώργο, σαφέστατα είναι διαφορετικά, σαφέστατα μιλάω για σεβασμό ΚΑΙ για εμπιστοσύνη. Αν δεν έχεις πεισθεί μέσα σου, ίσως δεν σημαίνει ότι φταίει η δικαιοσύνη αλλά η προπαγάνδα, για σκέψου το.

Εδώ ξαναβγαίνουμε στις αγορές που είναι το major επίτευγμά μας ως χώρα τα τελευταία χρόνια και εμείς ασχολούμαστε με υποκλοπές και λόγια του δρόμου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  12:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΥΓ: Πείτε μου και ότι πέσατε από τα σύννεφα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  14:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κατάφερες μετά από 5 χρόνια κάτι την στιγμή που οι άλλοι το έχουν καταφέρει στο μισό διάστημα δεν είναι πάντως και ιδιαίτερη επιτυχία.
Και ακόμα δεν καταφέραμε καλά καλά οπότε μην βιάζεσαι.
Πόσες ευκαιρίες χάσαμε, πόσο χρόνο χάσαμε, γιατί οι άλλες χώρες μπήκαν, ψεκάσαν, βγήκαν, και εμείς ακόμα δεν έχουμε καταφέρει απλά πραγματάκια? Και αντί να βγούμε σιδερένιοι θα ξαναβγούμε πως, με ξύλινα ποδαράκια, έτσι τσίμα τσίμα να σιγοπερπατήσουμε?
Τίποτα, εγώ που είμαι υπερ του μνημονίου στο λέω, όχι κανάς αντιμνημονιακός, τίποτα δεν κάναμε. Μας προτείναν το EFSF και το ΔΝΤ 100 μέτρα, και εμείς κάναμε μόνο μα μόνο τα απολύτως απαραίτητα, άντε να το ποσοτικοποιήσω τα 30. Με χαράτσια σε όλους, που βγήκαν αντισυνταγματικά. Με 1.5εκ άνεργους. Για να μην σκαλίσουν εκεί που όντως πονάει. Κάναμε κοινώς για μια ακόμα φορά, πασαλείμματα.
Σου λέει ο μηχανικός 10 πράγματα που πρέπει να φτιάξεις στο αμάξι για να είναι σωστό, και εσύ αλλάζεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα ίσα ίσα να τσουλάει, και λες τα άλλα δεν χρειάζονται.
Με όσα έχουν γίνει ως τώρα, μπροστά δεν πάμε. Οι αγορές δεν είναι πανάκεια. Και η ρουμανία είναι στις αγορές, αλλά παραμένει ρουμανία, Γερμανία δεν είναι, ούτε Ελβετία. Και ήδη αρχίσαμε... να μοιράζουμε 500ρικά.

Edited by - Deorum on 04/04/2014 15:03:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  15:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα τρελλαθώ με αυτά που ακούω. Όλα όσα τραβάμε τόσα χρόνια με τα μηνμόνια οφείλονται στο ότι βγήκαμε εκτός αγορών. Τώρα που βγαίνουμε στις αγορές, έστω και για μικρό ποσό σε σχέση με το συνολικό χρέος, είναι κάτι πολύ σημαντικό και αυτό δεν αλλάζει από τα υπόλοιπα που σωστά γράφεις. Ούτε και φυσικά αλλάζει τα υπόλοιπα που σωστά γράφεις.

Είναι, όμως, το ΜΕΙΖΟΝ.

Όχι και δεν είναι επιτυχία που βγαίνουμε στις αγορές ρε παιδιά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  15:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην ξεχνάτε ότι η ύφεση επίσημα άρχισε στα μέσα του 2008, όμως φτάσαμε στο 2011-2012 για να δούμε τα πολύ μεγάλα ζόρια. Έτσι κι εδώ, θα περάσει καιρός μέχρι να δούμε τα αποτελέσματα στην πραγματική οικονομία, στην τσέπη μας.

Θυμίζω ότι στις αρχές του 2010 πολλοί άσχετοι έλεγαν "και τι μας νοιάζει εμάς που πέφτουν στα σπρεντς;" κτλ κτλ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  15:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτυχία να δανείζεσαι από τις αγορές;
Άντε να το δω και αυτό!!!!
Δεν ξοφλήσαμε ακόμα τα προηγούμενα και θα πάρουμε και από τις αγορές!!!!!!! Ωραία, το πήδημα συνεχίζεται!!!!!!!!
Να μου λέγανε "μπορεί η χώρα να δανειστεί από τις αγορές αλλά δεν το κάνει" να πω μάλιστα, αλλά να δανείζεται με τόσα αγγούρια πίσω της...... εγώ το λέω "νέες στάσεις στο πήδημα".
Με χαλίκι για να γλιστράει..................

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2014 :  15:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Θα τρελλαθώ με αυτά που ακούω. Όλα όσα τραβάμε τόσα χρόνια με τα μηνμόνια οφείλονται στο ότι βγήκαμε εκτός αγορών. Τώρα που βγαίνουμε στις αγορές, έστω και για μικρό ποσό σε σχέση με το συνολικό χρέος, είναι κάτι πολύ σημαντικό και αυτό δεν αλλάζει από τα υπόλοιπα που σωστά γράφεις. Ούτε και φυσικά αλλάζει τα υπόλοιπα που σωστά γράφεις.

Είναι, όμως, το ΜΕΙΖΟΝ.

Όχι και δεν είναι επιτυχία που βγαίνουμε στις αγορές ρε παιδιά...



Επιτυχία είναι κάτι για το οποίο βρίσκεις λόγους να χαίρεσαι. Τώρα εμείς πρέπει να χαρούμε επειδή ο Στουρνάρας και ο Σαμαράς, με τις πλάτες των Γερμανών, παίζουν θέατρο ότι έχουμε πλεονασματική οικονομία και βγαίνουν στις αγορές; Πρέπει να χαίρομαι που ο Σαμαράς θα μπορεί να ξαναπάρει δανεικά χωρίς όρους για να τα σκορπάει όπου μπορεί για να ξανακερδίσει τις εκλογές; Πρέπει να χαίρομαι που θα συνεχίσει να υπονομεύεται το μέλλον των παιδιών μου από τους ίδιους απατεώνες που το υπονομεύουν τριάντα χρόνια τώρα; Πρέπει να χαίρομαι που χάνεται και η τελευταία ευκαιρία να εξορθολογιστεί η λειτουργία της αγοράς;

Βγήκε ο άρρωστος από την εντατική και του φορέσαν κοστούμι για να τον πλασάρουν για γαμπρό, αυτό έγινε. Απορώ που δεν το βλέπεις έτσι! Και πριν απαντήσεις να δηλώσεις ενώπιον όλων αν είσαι από την Καλαμάτα!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000