Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Tihio Race
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  18:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραια διαδρομη αν και λιγο επικινδυνη λογω ριζων και πλατανοφυλων.Συμμετηχα στα 25χλμ και ειδα μπολικους να εχουν χτυπησει.Το μονο αρνητικο για μενα ηταν η σηματοδοτηση.αρκετες φορες χαθηκα και οι κορδελες ηταν ελειπης.Ευχομαι του χρονου να διορθωθουν τα παραπανω μικροπροβληματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  18:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματι η σηματοδοτηση ηταν προβληματικη.Κι εγω εχασα 2 φορες τον δρομο μου,τη δευτερη μαλιστα στον τερματισμο.Πρεπει να εκφρασω τον θαυμασμο μου για 2-3 δρομεις των 25 χλμ,οι οποιοι περασαν εμενα και το γκρουπ στο οποιο ημουν (ολοι 15αρηδες) σαν σταματημενους μετα την επανενωση των 2 διαδρομων.Καταπληκτικοι δρομεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pns
Forum-Runner

Greece


103 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  19:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1oς μου ορεινος αγωνας, και συμμετοχη στα 15 χλμ.

Η διαδρομη καταπληκτική, η οργανωση επισης, οι παροχές απεριόριστες και πλούσιες σε όλους τους τομείς.

η σημανση πράγματι ήταν προβληματικη σε κάποια τμήματα, αλλά το είδα και αυτο σαν μια προκληση (ο ενθουσιασμος του πρωταρη)

Μπράβο σε όλους, οργανωτες και συμμετεχοντες


NIKE+

Edited by - pns on 17/05/2015 19:16:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  19:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε πολύ τους διοργανωτές για τον άψογο αγώνα. Άριστη διοργάνωση, άφθονες παροχές, πανέμορφα τοπία. Σε κάθε σταθμό είχαμε όλα τα απαραίτητα, μέχρι και τζελάκια. Η σήμανση μου φάνηκε επαρκέστατη. Σε δύο σημεία που έχασα τη διαδρομή, μου πήρε απλά 20-30 δευτερόλεπτα να την ξαναβρώ. Φρέσκο φαγητό στο τέλος και πολλά δώρα για τους τυχερούς.

Τι άλλο να θέλει κανείς από έναν αγώνα βουνού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  11:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά μπράβο στους κατοίκους/εθελοντές και τους διοργανωτές. Ηταν η δεύτερη φορά που συμμετείχα και ο αγώνας με την αλλαγή του τελευταίου κομματιού, που απο δασικός έγινε ονειρικό μονοπάτι, αν και έγινε πιο δύσκολος, μπορώ με σιγουριά να πω οτι είναι η ομορφότερη διαδρομή 25χλμ που εχω κάνει ποτέ.
Αν και εφέτος πιο δύσκολος, έριξα τον περσινό χρόνο σχεδόν μια ώρα.
Αυτή τη φορά κατασκήνωσα οικογενειακώς απο το προηγούμενο βράδυ έτσι πρόλαβα να απολαύσω και το χωριό και τη φιλοξενία του.
Το pasta party απο την προηγούμενη το βράδυ ήταν πολλών αστέρων, ενώ ο Τειχιώτικος ουρανός το βράδυ...αμέτρητων αστεριών.
Η διαδρομή είναι η πεμπτουσία του trail running και αξιοποιεί στο έπακρο τα μοναδικά ελληνικά στοιχεία που έχουμε την τύχη να προσφέρουμε.
Δύσκολη διαδρομή και ειδικά με τη ζέστη, για κάποιους έγινε μαρτύριο.
Οι εθελοντές σε όλους τους -πληρέστατους- σταθμούς ήταν καταπληκτικοί και στο τέλος είχαν ετοιμάσει, τοπικά εδέσματα και αμέτρητα σουβλάκια με μπύρες και κρύα νερά. Αμέτρητα τα δώρα με τις κληρώσεις όπως και στους νικητές.

Να είμαστε καλά για να βρεθούμε εκεί και του χρόνου.

ΥΣ. Δεν θα σταθώ οτι αυτός ο τεράστιος αθλητής ο Δ.Θεοδωρακάκος βγήκε πρώτος με άνετο ρυθμό... αλλά ότι μετά απο τον αγώνα την προηγούμενη εβδομάδα, 74χλμ στο champions league του αθλήματος, ήρθε και έτρεξε σε έναν τοπικό αγώνα χωρίς ιδιαίτερη προβολή απλά επειδή γουστάρει. Respect...

You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  13:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια πολύ ωραία γιορτή για ακόμα μια φορά κάτι που δείχνει ότι το χουν πάρει παραπάνω από ζεστά εκεί στο Τείχιο και καθιερώνουν υψηλά στανταρς

Χαρακτηριστικό ότι στα εξωαγωνιστικά και πέρα από τα πάρα πολλά πλούσια δώρα που είχε η κλήρωση ότι καθως πέρσι είχαν παρατηρηθεί κάποιες ελλείψεις στα σουβλάκια για τους τελευταίους δρομείς ...φέτος είχαν μεριμνήσει για 1500!!! καλαμάκια (μαζι με πλούσια παρελκόμενα και πολλές κρύες μπύρες_ για σκάρτα 200 δρομείς ...(έτσι ήταν φυσικό εκατοντάδες καλαμάκια να περίμεναν ακόμα στις σχάρες όταν φεύγαμε το απόγευμα -με το ΔΩΡΕΑΝ πούλμαν της διοργάνωσης-)

Στα χαρακτηριστικά τώρα του αγώνα και ίσως και 2-3 σημεία που θα μπορούσαν να βελτιωθούν και άλλο...

- Η ζέστη δυστυχώς δεν ήταν σύμμαχος και ταλαιπώρησε αρκετά τους δρομείς όμως είναι μέσα στο παιχνίδι και αυτή... Ξεκινώντας πάντως από την Αθήνα τα πούλμαν αρκετά νωρίς στις 5 είναι λογικό να ξεκινάει ο αγώνας σχετικά αργούτσικα για την εποχή στις δεκα για προλάβουν να έρθουν και να κάνουν και το ζέσταμα τους οι δρομείς οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια εκεί για κάτι καλύτερο εκτός από το να ελπίζεις για συνεφιασμένες κυριακές . Έτσι και αλλιώς άλλωστε τρέχοντας στην Ελλάδα οι περισσότεροι είμαστε συνηθισμένοι πλέον σε τέτοιες συνθήκες εάν και κάθε αρχή της καλοκαιρινής σαιζόν φυσικό είναι να έχει και τη δυσκολία της...

- Ως feedback, το νέο κομμάτι που αντικατέστησε τον περσινό -ομολογουμένως βαρετό- χωματόδρομο στο 16-22 δεν έδειξε να αρέσει -επίσης δικαίως κατά τη γνώμη μου- στη πλειοψηφία των δρομέων (τουλάχιστον με όσους μίλησα και ήταν αρκετοί) καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο η κίνηση εκτός μονοπατιού τις περισσότερες φορές με τα συνεχόμενα άνω κατω, το σαθρό έδαφος και τις απότομες κλίσεις μαζί με την έλλειψη βεβαιότητας για το που πρέπει να πας και τη ζέστη που μέσα στη πυκνή βλάστηση χωρίς κάποιο αεράκι ήταν εξίσου επώδυνη ....δεν σε άφηναν να απολαύσεις τον αγώνα.

- Δεν θυμάμαι την σήμανση πέρσι όπως δεν θυμάμαι όμως και προβλήματα, ωστόσο φέτος υπήρξαν κάνα δυο σημεία που πήγαμε και εμείς λάθος (εάν και αρκετά προσεκτικοί θα έλεγα) αλλά βέβαια ήμασταν παρέα και όλο και κάποιος το καταλάβαινε γρήγορα. Πάντως και τα πρώτα παιδιά χάθηκαν για κάποια λεπτά οπότε κάτι ίσως θα μπορούσε να βελτιωθεί εκεί....

- Η υποστήριξη στους σταθμούς επαρκέστατη εώς και εντυπωσιακή (αυτό για το σταθμό όπου με άλειψαν μόνοι τους με αντηλιακό που δεν είχα προλάβει να βρω και να βάλω κατα την εκκίνηση καθώς είχα ξεχάσει να φέρω δικό μου)

- Με τη τελευταία αλλαγή (καλή η κακή και εάν θα παραμείνει είναι ένα άλλο θέμα) θα έλεγα ότι σε συνδιασμό πάλι και με τη ζέστη που μάλλον θα έχει συνήθως η περιοχή αυτή τη περίοδο του χρόνου, ειδικά με ώρα έναρξης μετά τις 10, μιλάμε για ένα σχετικά δύσκολο 25άρι πλέον...

- Το μετάλλιο εντυπωσιακό ειδικά για τέτοιας μικρο/μεσαίας απόστασης αγώνα...

Αρκετά ευχαριστώ λοιπόν στους διοργανωτές και τους εθελοντές και ελπίζω να μπορέσω να τιμήσω και άλλες φορές την αξιέπαινη προσπάθεια τους...

Edited by - sam on 18/05/2015 13:16:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  13:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα για δεύτερη φορά τον αγώνα αυτό και το πρώτο που θα πω είναι ότι ήταν αρκετά πιο
δύσκολος και αρκετά πιο ενδιαφέρον από πέρισυ.
Η σήμανση κάποιες φορές δεν φαινόταν καλά γιατί έπρεπε να κοιτάς που πατάς, το μονοπάτι
μετά την κορυφή γινόταν ολοένα και πιο δύσκολο. Κι εγώ χάθηκα δυο τρεις φορές (για 10 μέτρα)
αλλά βρήκα αμέσως το δρόμο μου.
Οι άνθρωποι που διοργανώνουν τον αγώνα και οι εθελοντές είναι από τους πιο ενθουσιώδης και
υπέροχους που έχω γνωρίσει ποτέ. Όσο για τους ανθρώπους του χωριού, κάνουν τα πάντα για να μας
περιποιηθούν, αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ από καρδιάς.
Κατά τα λοιπά, εγώ πήγα στη φάση της προετοιμασίας μου για τη Ζήρεια, αλλά λίγο με πήρε από κάτω,
αν μου φάνηκε δύσκολο το χτεσινό, τι θα γίνει στη Ζήρεια;
Ο χρόνος μου ίδιος με πέρισυ σχεδόν (4:11 πέρισυ, 4:12 φέτος) δεν με ικανοποίησε καθόλου, το μόνο
θετικό ότι σήμερα δεν πονάω πουθενά (παρότι χθες πίστευα ότι σήμερα δεν θα μπορώ να περπατήσω).
Καλή αποκατάσταση σε όλους...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  13:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα εχθές ήμασταν σε αρκετά σημεία λίγο πολύ όλοι σαν ζαλισμένα κοτόπουλα στο φούρνο και η δυσκολία στα σημεία αυτά έμοιαζε μεγαλύτερη λόγω αυτού..

Στη ζήρεια για να μην ανησυχείς δεν θα έχει -εύχομαι δηλαδή- τη ζέστη αυτή στα δύσκολα τουλάχιστον κομμάτια στα ψηλά (το αντίθετο πιθανότατα) και επίσης η σήμανση και το ίχνος των μονοπατιών δεν θα σε ανησυχήσουν... Κλίσεις και υψομετρική ΝΑΙ θα υπάρχουν αλλά θα πηγαίνεις και εσύ -θέλοντας και μή- και πιο χαλαρά σε σχέση με εχθές που όπως και να το δεις ήταν από τους αγώνες που μπορούσες να πιέσεις εάν ήθελες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  13:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις...
Να σε ρωτήσω, τι χρόνο έκανες εχτές και τι χρόνο έχεις στη Ζήρεια
(για να έχω κάτι να συγκρίνω...)

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν συγκρίνονται πάντα οι χρόνοι έτσι απλά ...Άλλη προπόνηση μπορεί να κάνουμε εγώ και εσύ αλλά και άλλες ιδιαιτερότητες να έχουν οι αντοχές μας ή η ταχύτητα μας στα πιο μικρά με τα πιο μεγάλα...

Εγώ είμαι όπως φαίνεται και άλλωστε από τους αργούς δρομείς στους αγώνες τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια (όχι ότι πιο πριν ήμουν κανένας γρήγορος αλλά το έβλεπα ίσως πιο ανταγωνιστικά και ακολουθούσα συνήθως και κάποιο πρόγραμμα)...

Εχθές πήγαινα με παρέα στις 4μιση ώρες. Στη ζήρεια γύρω στις 7 ήμουν (και εκτιμώ ότι θα είμαι εάν πάω και φέτος..) Όμως και στις 2 περιπτώσεις με επιπλέον κιλά, χωρίς "φορμαρίσματα" και προετοιμασίες και χωρίς πολλές προπονήσεις (χωρίς προπονήσεις στη πραγματικότητα αλλά τις πιο πολλές φορές χαβαλετζίδικα μόνο σε αγώνες 20-40κμ απο κυριακή σε κυριακή) αλλά έχοντας ωστόσο χτίσει με το καιρό (έτσι φαίνεται τουλάχιστον στους σχετικούς αγώνες που έχω πάει) μια μεγαλύτερη άνεση και αντοχή, κάνοντας ίσως και πιο προσεγμένη διαχείριση δυνάμεων, στα μεγαλύτερα και τα πιο επίπονα...

Εκτιμώ ότι όταν κάνεις περισσότερα μεγάλα θα μπορείς να κάνεις καλύτερα τους υπολογισμούς σου για τους χρόνους σου και θα βλέπεις και τα χιλιόμετρα/υψομετρικά πριν τον αγωνα διαφορετικά από ότι τώρα που αναγκαστικά τα προβάλεις/συγκρίνεις σε μικρότερους αγώνες παρόλο που στα πιο πολύωρα θα δεις ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο πέρα από τη ταχύτητα και αυτοί πρέπει να δοκιμαστούν καταρχάς.... Εχθές π.χ. πιθανότατα κάποιος που έκανε 3 ή 3 μιση ώρες να έφτασε στο τέρμα μή μπορώντας να κάνει 5 χιλιόμετρα παραπάνω έστω και περπατώντας εάν έπρεπε ενώ κάποιος που έκανε 4 να μπορούσε να το κάνει άλλη μια φορά (στους δικούς του φυσικά ρυθμούς)

Οπότε εάν πας πρώτη φορά σε κάτι που βλέπεις ότι είναι πιο μεγάλο από ότι γνωρίζεις ως τώρα, από το να αδειάσεις τελείως στη μέση και να μαρτυρήσεις μετά, θα έλεγα να μην έχεις αυστηρούς στόχους χρονικά και να δοκιμάσεις καταρχάς τον εαυτό σου στις "περισσότερες ώρες" κρατώντας δυνάμεις στην αρχή και ας κάνεις και χειρότερο χρόνο από αυτόν που θα μπορούσες τελικά (άσε που εάν έχεις δυνάμεις στο βουνό έχεις πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες να κερδίσεις χρόνο στο τέλος που οι ρυθμοί μπορούν να απέχουν πολλά λεπτά μεταξύ τους ανάλογα με τη κατάσταση σου τη κάθε στιγμή)

Δεν σου λέω να φοβηθείς κανέναν αγώνα (το αντίθετο μάλιστα) αλλά ταυτόχρονα σε χιλιόμετρα/προσπάθειες που δεν γνωρίζουμε ακόμα, να το δεις και ως προετοιμασία σου για την επόμενη φορά που θα μπορέσεις να το χτυπήσεις (εάν αυτός είναι ο σκοπός σου) πιο κοντά στα όρια σου...

Edited by - sam on 18/05/2015 14:35:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  15:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω στόχο κάποιο χρόνο στη Ζήρεια, δεν με νοιάζει καν αρκεί να είμαι μέσα στα όρια, γιαυτό σε
ρώτησα για να καταλάβω αν θα μπορέσω να κάνω τη Ζήρεια σε ένα χρόνο 6:30 -7:30 ώρες.
Το μόνο που με απασχολεί τώρα είναι το ενεργειακό, οι ώρες είναι πολλές και θέλει προσεκτικό
χειρισμό... (τα υπόλοιπα στο θέμα της Ζήρειας, μην χαλάμε αυτό εδώ)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  18:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζουμε αν εχουν αναρτηθεί φωτογραφίες απο τον αγώνα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  19:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντωμεταξύ είδα και την ευχαριστήρια επιστολή της διοργάνωσης και με πιάσαν οι ενοχές που είπα πως δεν μου πολυάρεσε το νέο κομμάτι...

Μας κάνουν ότι μπορούν από τη ψυχή τους και κοιτάμε τον γάιδαρο στα δόντια ....Άσε που για να ανοιχτεί το νέο κομμάτι φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχουν πέσει πάρα πολλές ώρες προσωπικής εργασίας για να βρεθεί και να αποφασιστεί το πέρασμα, να σκαφτεί το χώμα όπου χρειαζόταν και να γίνουν σκαλάκια, να φύγουν κλαδιά, να καθαριστούν ρίζες κλπ

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pns
Forum-Runner

Greece


103 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  19:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειπαν ότι θα ανεβουν τις προσεχείς μέρες στο site του αγώνα και στο FB

NIKE+
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2015 :  20:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία, μου φάνηκε ότι η διαδρομή τα είχε όλα. Ανηφόρες, κατηφόρες, ανοιχτά μονοπάτια, δύσβατα μονοπάτια, μη ανοιγμένα μονοπάτια, παρθένο δάσος, ξέφωτα, κορυφογραμμή, λιβάδια, χωριό, δασικούς δρόμους και λίγο άσφαλτο για ξεκούραση! Μέχρι και το Θεοδωρακάκο να στέκεται δίπλα μας στην εκκίνηση!

Edited by - chamav on 18/05/2015 20:06:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000