Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  19:52:41  Εμφάνιση Προφίλ
Πες μου όμως βρε μανώλη (roberto) ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά η γνώμη ενός νορμάλ χριστιανού...

ΕΣΥ ...δεν το βλέπεις ότι είναι πειραγμένος εκεί πάνω??? Πέρα απο τακτ και (ψευδο)ευγένειες...

Ας πούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό που σκεφτόμαστε ο καθένας.

"Δεν έφαγε εχθές ο νίκος φασόλια ...άρα διά τής εις άτοπον απαγωγής ο γιώργος έφαγε φακές"

Για μένα μακάρι να γνώριζα την οικογένεια του και να τους έδινα μια συμβουλή να πάνε να τον κοιτάξουνε...

Κάτι τέτοιοι όπως είπα καταλήγουν ένας κίνδυνος για τη κοινωνία ...και εάν κλείνουμε τα μάτια μας δεν αποκλείεται να είμαστε εμείς αυτοί που θα τους αφήσουμε να πιλοτάρουν κανα airbus αύριο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  20:13:13  Εμφάνιση Προφίλ


Αμφισβήτησε κάποιος από τους συνομιλητές μου, αυτήν τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία; Ως είναι φυσικό, ΟΧΙ.
[/quote]

Καλά να πάθουμε...

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  20:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
@Petros_1 και @sam δεν μπαίνω σε διαδικασία να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σας, απλά ενίσταμαι στο τρόπο και στις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται, καθώς και σε χαρακτηρισμους τόσο για θέματα θρησκείας όσο και σε προσωπικό επίπεδο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  20:33:47  Εμφάνιση Προφίλ
ok ....η απάντηση σου μου δείχνει ότι ήθελα να μαθω. Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  20:39:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Πες μου όμως βρε μανώλη (roberto) ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά η γνώμη ενός νορμάλ χριστιανού...

ΕΣΥ ...δεν το βλέπεις ότι είναι πειραγμένος εκεί πάνω??? Πέρα απο τακτ και (ψευδο)ευγένειες...

Ας πούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό που σκεφτόμαστε ο καθένας.

"Δεν έφαγε εχθές ο νίκος φασόλια ...άρα διά τής εις άτοπον απαγωγής ο γιώργος έφαγε φακές"

Για μένα μακάρι να γνώριζα την οικογένεια του και να τους έδινα μια συμβουλή να πάνε να τον κοιτάξουνε...

Κάτι τέτοιοι όπως είπα καταλήγουν ένας κίνδυνος για τη κοινωνία ...και εάν κλείνουμε τα μάτια μας δεν αποκλείεται να είμαστε εμείς αυτοί που θα τους αφήσουμε να πιλοτάρουν κανα airbus αύριο.



Σταμάτη, νομίζω τα παραλές λίγο. Έχει την άποψη του ο Πέτρος, όπως έχεις και εσύ τι δική σου. Όσο "πειραγμένο" μπορεί να θεωρείς εσύ τον Πέτρο , άλλο τόσο "πειραγμένο" μπορεί να θεωρεί και αυτός εσένα.
Αλλά έτσι, δεν βγαίνει πουθενά. Στην τελική, ούτε συζήτηση γίνεται ούτε συμπεράσματα επί αυτών που λέτε βγαίνει. Οπότε ποιο το κέρδος? κανένα.
Ίσα ίσα που μπορεί να ειπωθούν και 10 κουβέντες παραπάνω που να φέρουν σε δύσκολη θέση εκτός εσάς των δύο και άλλους που σας διαβάζουν.

Φυσικά μπορείς να πεις ότι "...Μανώλη άμα χαλιέσαι, μην μας διαβάζεις και μη μας σχολιάζεις" . Όμως εντάξει, δεν είμαστε σκοταδιστές. Δεν ασχολούμαστε μόνο με ότι μας βρίσκει σύμφωνους και χαϊδεύει τις απόψεις και τα πιστεύω μας. Ερευνούμε διαβάζουμε και μιλάμε για όλα. Έτσι έρχεται η πρόοδος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  20:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
Το θεμα ειναι περισσότερο ποιοι θεωρούν πειραγμένους ποιους... (και όχι αποκλειστικα λόγω απόψεων όπως ίσως μπορεί ή θελει να πιστεύει καποιος)

Ποιοι επίσης θεωρούν εαυτους απολιτικ σε αυτή τη "παραθεση" ιδεών...

Οπως είπα προσωπικά με καλύπτει η απάντηση σου. Καλό βράδυ


(ps. Σωστα με αποκάλεσες Σταμάτη. Ετσι όνομάζομαι. Νομίζω όμως ότι έπρεπε να γραψεις "Πετρος" ή ορθότερα "Petros_1")

Edited by - sam on 28/03/2015 20:59:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:07:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam


"Δεν έφαγε εχθές ο νίκος φασόλια ...άρα διά τής εις άτοπον απαγωγής ο γιώργος έφαγε φακές"



Όχι ακριβώς έτσι. "Μπορείς να μου αποδείξεις ότι ο Νίκος έφαγε φασόλια χθες; Όχι. Άρα ο Νίκος δεν έφαγε φασόλια χθες. άρα έφαγε φακές"
Μ αυτή τη λογική αν το πάμε ανάποδα, δηλαδή να αποδείξουμε ότι ο Νίκος έφαγε φακές, τότε θα καταλήξουμε ότι ο Νίκος τελικά έφαγε φασόλια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:13:18  Εμφάνιση Προφίλ
και όμως ...για ξανασκέψου

Δεν μπορεις να μου αποδειξεις ότι ο νίκος εφαγε φασόλια? ....αρα ο γιώργος (σκεψου ποιος είναι ο γιώργος) έφαγε φακες...

Επιμένω



Edited by - sam on 28/03/2015 21:14:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:19:53  Εμφάνιση Προφίλ
χαχα ...δεν είχα προσέξει ότι έβαλες δύο διαφορετικά ονόματα. Εγώ αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι ούτε ότι δεν έφαγε φασόλια αποδεικνύεται επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις ότι έφαγε. Θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν έφαγε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:21:27  Εμφάνιση Προφίλ
Μου ανοίξατε την όρεξη.. να είχαμε και λίγη ρέγγα μαζί με τα όσπρια...

Edited by - xipolitos on 28/03/2015 21:22:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:22:32  Εμφάνιση Προφίλ
Όσπρια Σάββατο βράδυ δεν κάνει. Έχουμε και αγώνα αύριο
Πέτρο, Λευτέρη, Βαγγέλη δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα τις Κυριακές δεν πάμε στην εκκλησία γιατί πάμε και τρέχουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:27:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nek2000

χαχα ...δεν είχα προσέξει ότι έβαλες δύο διαφορετικά ονόματα. Εγώ αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι ούτε ότι δεν έφαγε φασόλια αποδεικνύεται επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις ότι έφαγε. Θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν έφαγε



μα ναι.... είναι ακομα πιο ανόητο:

Δεν μπορεί να αποδείξει η επιστήμη 1000% και πέραν κάθε αμφισβήτησης τη θεωρία του μπιγκ μπανγκ π.χ. ....

...αρα η εκκλησία -διά τής εις άτοπον απαγωγής μαλιστα!- έχει δικιο για τη "Γένεση".

Αυτο λεμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  21:31:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nek2000

Όσπρια Σάββατο βράδυ δεν κάνει. Έχουμε και αγώνα αύριο
Πέτρο, Λευτέρη, Βαγγέλη δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα τις Κυριακές δεν πάμε στην εκκλησία γιατί πάμε και τρέχουμε



Συντρέχουμε

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Petros_1
Forum-Runner

50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  16:30:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by roberto4carlos

@Petros_1 και @sam δεν μπαίνω σε διαδικασία να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σας, απλά ενίσταμαι στο τρόπο και στις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται, καθώς και σε χαρακτηρισμους τόσο για θέματα θρησκείας όσο και σε προσωπικό επίπεδο.


Αγαπητέ roberto4carlos, μπορείς να μου υποδείξεις κάποιον απαξιωτικό χαρακτηρισμό που να έχω αποδώσει σε οποιοδήποτε συνομιλητή μου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Petros_1
Forum-Runner

50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  16:47:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by big-blue

''ΚΑΙ μετὰ τοῦτο εἶδον τέσσαρας ἀγγέλους ἑστῶτας ἐπὶ τὰς τέσσαρας γωνίας τῆς γῆς, κρατοῦντας τοὺς τέσσαρας ἀνέμους τῆς γῆς, ἵνα μὴ πνέῃ ἄνεμος ἐπὶ τῆς γῆς μήτε ἐπὶ τῆς θαλάσσης μήτε ἐπὶ πᾶν δένδρον.''...
Η γη ήταν τετράγωνη κατά την αγία γραφή...

Φίλε big-blue, στην Αγία Γραφή αναφέρεται, ότι οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού. Σύμφωνα με το σκεπτικό το δικό σου: Άρα κατά την Αγία Γραφή οι ουρανοί έχουν φωνή και διηγούνται την δόξα του Θεού. Λοιπόν, όπως εδώ υπάρχει συμβολισμός, έτσι, και στην περίπτωση που αναφέρεις, υπάρχει συμβολισμός.

Η εξιχνίαση του θέματος για το ποιο σχήμα έχει και αν κινείται η γη, ή όχι, ανήκει στα δευτερευούσης σημασίας θέματα, σε εκείνα δηλαδή, στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, που προφανώς η Αγία Γραφή τα άφησε να τα εξηγήσει η επιστήμη. Η οποία στο θέμα αυτό έδωσε τη σωστή απάντηση.

Οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία, επιστημονικά αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής, απαντούν στα Κυριότερα θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους. Δηλαδή στα της κοσμογονίας. = Για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, και όλη η ζωντανή ύπαρξη. Θέματα στα οποία επειδή απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση, δεν μπορούν να εξιχνιασθούν δια πειραμάτων, όπως μας βεβαιώνει η επιστήμη, δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000