Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πες μου παπά μου, ΠΟΥ πάμε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  13:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί πωλητές. Το αν κάποιος δεν μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να πληρώσει το οποιοδήποτε δάνειο σημαίνει ότι ένα ρίσκο που πήρε, έσκασε. Τόσο απλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  13:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(η καλή ή κακή πώληση πώς ακριβώς "αφαιρεί" από τον αγοραστή την ευθύνη;;; Ισχύει για κάθε προϊόν και υπηρεσία.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  14:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει κανένα ηθικό πλαίσιο, και δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
Όταν ο άλλος εξάλλου θέλει να πάρει κάτι, θα πάει πιο κάτω, να το πάρει αν δεν του το δώσεις εσύ.
Και γιατί κολλάτε στις τράπεζες? Που στο κάτω κάτω σου δίνουν με αντικειμενικές εγγυήσεις, ζεστά λεφτά.

Πως θα το εφαρμόζατε αυτό, σε ένα αυτοκίνητο? Για ένα χρυσαφικό, για έναν υπολογιστή, για ένα ταξίδι?
Θα μπαίνατε στην διαδικασία να κρίνετε πρακτικά τις επιθυμίες του άλλου?
Ποιος είναι που θα γίνει κριτής του άλλου?
Εσένα σου αξίζει ένα ακριβό αμάξι, εσένα όχι.
Εσύ αξίζει να αγοράσεις ένα σπίτι, αλλά εσύ όχι, φίλε σε κόβω να χάνεις την δουλειά σου...
Εσύ κοίτα φίλε, έχεις λεφτά τώρα, έχεις τα εχέγγυα, αλλά πιστεύω πρέπει να σπουδάσεις τα παιδιά σου στο εξωτερικό, ή να παντρέψεις την κόρη σου.
Τα θεωρώ απαράδεκτα αυτά τα σενάρια, όχι απλά διαφωνώ.
Η τράπεζα, 1 πράγμα πρέπει να κάνει να σιγουρευτεί ότι δεν θα χάσει τα λεφτά της (και οι καταθέτες τα δικά τους, έτσι μην ξεχνιόμαστε, ή οι φορολογούμενοι). Με ψυχρούς κανόνες.
Όλα τα άλλα είναι... ρατσιστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Ετσι είναι τα πράγματα..."

Εγώ απλώς θα σας πω οτι, κακός πωλητής είναι αυτός που δυσφημεί τον προιόν του. Που το στέλνει δηλαδή εκεί που δεν θα πιάσει τόπο... Κάνει κακό στο προφιλ του, κάνει κακό στην επιχειρηση του (τράπεζα είναι, μαναβικό είναι κτλ) , κάνει κακό στην κοινωνία του.

Σήμερα τα δεδομένα δείχνουν οτι αυτή η πολιτική πώλησης , που δεν εντάσεται σε ένα ηθικό πλαίσιο και καλά κάνει κατ εσάς, απέτυχε. Σωστός πωλητής είναι αυτός που ξέρει τις ανάγκες του πελάτη του όπως και της κοινωνίας του καλύτερα από τον ίδιο τον πολίτη μεμονομένα και στην περίπτωση των δανείων , που έγιναν κόκκινα - μαυρα ή άσπρα :p, ευθύνη έχουν ΠΡΩΤΑ οι τράπεζες. Αλλά αυτές στα ρημάδια τους, χρήμα θέλουν να βγάλουν και σου λένε στο τέλος ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα. Αυτό τους ενδίεφερε, να εξασφαλίσουν τα χρηματά τους έστω και αν αυτό θα έκανε ΜΠΑΧΑΛΟ την αγορά..

"Ετσι είναι τα πράγματα..."

ps. αν απο αυτο καταλαβαίνεται οτι εγώ είμαι ενάντια στο τραπεζικό συστημα , εγώ φταίω όχι εσείς. :p



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 05/09/2014 16:36:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  16:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν είπα ότι είσαι ενάντια στο τραπεζικό σύστημα.
Σε κάποια περίπτωση που θα πουλήσει κάποιος σε κάποιον, κάτι που δεν ταιριάζει στην περίπτωσή του, εκεί δεν τίθεται θέμα ηθικής. Τίθεται θέμα απάτης.
(πχ πας στο ΠΛΑΙΣΙΟ, και λες, πάει αργά το κομπιούτερ μου, τι μπορώ να κάνω, και αντι να σου προτείνει μια μνήμη επιπλέον, λέμε τώρα, σου προτείνει ένα πλήρες μηχάνημα. Πας στον μηχανικό, και αντί να σου αλλάξει αντλία βενζίνης, επειδή είσαι και ασχετούλης, σου αλλάζει δίσκους, ντίζες, τα πάντα, επειδή κάπου διάβασες ότι θα βοηθήσει).

Αλλά σε όλα τα άλλα, αποτελεί παραβίαση των επιλογών του κάθε πελάτη, κανείς δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει, οι φίλοι και η οικογένεια μόνο είναι αρμόδιοι για συμβουλές (και απλώς για συμβουλές), όχι οι άλλοι.
Ευθύνη με την έννοια της αποτυχίας τεχνικά να προβλέψουν τα ρίσκα, πιθανόν, αλλά όχι από πλαίσιο ηθικής, (του στύλ, ήξερα ότι δεν του χρειάζεται και εγώ το έδινα). Το ήθελε και το έπαιρνε, όπως χιλιάδες ματαιόδοξοι, αγοράζαν porche για να πηγαίνουν για καφέ στο χωριό.

Edited by - Deorum on 05/09/2014 17:08:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  17:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν ξέρεις σαν πωλητής οτι δεν του χρειάζεται του πελάτη σου το προιόν σου ή μέρος του, γιατι θα του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό (στην προκειμένη να είναι αδιάφορο αν θα τον βάλει και μέσα) είσαι κακός πωλητής ΕΣΤΩ και ΑΝ το μαγαζί σου βγάζει κέρδος και ακόμα περισσότερο μέσα από μια διαδικασία ελλείματος στο καλάθι του πολίτη. Μα αυτό δεν το υποστηρίζω εγώ αν θες υποκειμενικά, αλλά ερμηνεύεται από την σημερινή εικόνα. Αν τα δάνεια είχαν σωστό προσανατολισμό , στους σωστούς τομείς και σωστές χρήσεις , δεν θα έπρεπε να χρωστάει ο κόσμος τόσο ωστε να μη μπορεί ο ίδιος να ζήσει. Αυτές οι πρακτικες που είδαμε πολλές φορές να λαμβάνουν χώρα μοιάζουν με αυτές ενός τοκογλύφου με το ευγενικό προσωπείο και όχι ενός παραγωγικού τραπεζίτη...

Πως δεν έχει ευθύνη η τράπεζα για αυτό; Γιατί όλοι αυτοί οι κύριοι είναι στην απέξω των ευθυνών για την σημερινή κατάντια της αγοράς; Εχουν το απυρόβλητο επείδη έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους ακόμα και μέσα σε μια ημι-κατεστραμένη κοινωνία;

Οταν σε μένα έρχεται ένας πελάτης και μου λέει οτι θέλω αυτό (στον δικό μου τομέα ) δεν του λέω πάντα ναι. Του αλλάζω άποψη γιατί απλώς δεν βλέπει μπροστά του και με πολύ κόπο ΑΝ τον καταφέρω να συνεργαστεί του βγάζω αποτέλεσμα. Ετσι κάνεις καλή πώληση, όχι κονσέρβα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  17:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Rigelian


(ποιο πραξικόπημα έφερε Παπαδήμο πρωθυμουργό;;;;;; )


Δεν το πήρες χαμπάρι εσύ;
Αλεξιπτωτιστής; :)
Έγιναν κάπου εκλογές και ξεχάσαμε να ψηφίσουμε ή ψήφισες μονο εσύ;
Εντωμεταξύ αφού ήταν ΤΟΣΟ καλός γιατί δεν τον κρατήσαμε και βγάλαμε το αλλο το ακροδεξιό το κουτσαβακι;



Πραξικόπημα σημαίνει κάτι συγκεκριμένο. Ο Παπαδήμος, καλώς ή κακώς, έγινε πρωθυπουργός με την στήριξη της βουλής, τον ψήφισαν οι βουλευτές που εκλέξαμε.

Το αποτέλεσμα των εκλογών και η ψήφος μεγάλου ποσοστού ψηφοφόρων χειραγωγείται ποικιλοτρόπως με δόλο (ΜΜΕ, εφημερίδες, εξαπάτηση ψηφοφόρων από προεκλογικά προγράμματα που κάθε άλλο παρα υλοποιούνται, διορισμοί, ακόμη και δωροδοκίες).
Επιθυμία των άνομων συμφερόντων είναι να μας πλασάρουν μέχρι και τους δικούς τραπεζίτες σε όποιο πόστο τους γουστάρει.

Μην έχουμε ως θέσφατο όποια απόφαση παίρνουν κόβοντας και ράβοντας οι ίδιοι τους νόμους στα μέτρα τους οι 'εκλεγμένοι', πόσω μάλλον όταν δεν γνωστοποιούνται προεκλογικά ή έστω δεν επικυρώνονται με δημοψήφισμα που σημαίνει ενεργή Δημοκρατία.

Στο τέλος θα διαβάσουμε ότι αν οι βουλευτές πάρουν ένα μπαζούκας και σκοτώσουν 3 εκατομμύρια κόσμο, ναι μεν αλλά να μη ξεχάσουμε ότι είναι εκλεγμένοι.
Δεν είναι θεοί, υπάλληλοί μας είναι και ΠΡΕΠΕΙ να μας υπηρετούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  19:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Οταν ξέρεις σαν πωλητής οτι δεν του χρειάζεται του πελάτη σου το προιόν σου ή μέρος του, γιατι θα του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό (στην προκειμένη να είναι αδιάφορο αν θα τον βάλει και μέσα) είσαι κακός πωλητής ΕΣΤΩ και ΑΝ το μαγαζί σου βγάζει κέρδος και ακόμα περισσότερο μέσα από μια διαδικασία ελλείματος στο καλάθι του πολίτη. Μα αυτό δεν το υποστηρίζω εγώ αν θες υποκειμενικά, αλλά ερμηνεύεται από την σημερινή εικόνα. Αν τα δάνεια είχαν σωστό προσανατολισμό , στους σωστούς τομείς και σωστές χρήσεις , δεν θα έπρεπε να χρωστάει ο κόσμος τόσο ωστε να μη μπορεί ο ίδιος να ζήσει. Αυτές οι πρακτικες που είδαμε πολλές φορές να λαμβάνουν χώρα μοιάζουν με αυτές ενός τοκογλύφου με το ευγενικό προσωπείο και όχι ενός παραγωγικού τραπεζίτη...

Πως δεν έχει ευθύνη η τράπεζα για αυτό; Γιατί όλοι αυτοί οι κύριοι είναι στην απέξω των ευθυνών για την σημερινή κατάντια της αγοράς; Εχουν το απυρόβλητο επείδη έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους ακόμα και μέσα σε μια ημι-κατεστραμένη κοινωνία;

Οταν σε μένα έρχεται ένας πελάτης και μου λέει οτι θέλω αυτό (στον δικό μου τομέα ) δεν του λέω πάντα ναι. Του αλλάζω άποψη γιατί απλώς δεν βλέπει μπροστά του και με πολύ κόπο ΑΝ τον καταφέρω να συνεργαστεί του βγάζω αποτέλεσμα. Ετσι κάνεις καλή πώληση, όχι κονσέρβα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Απαντώ λοιπόν για πολλοστή φορά.
Δεν είναι δουλειά ΚΑΝΕΝΟΣ να έχει ούτε καν ΑΠΟΨΗ, τι μου χρειάζεται και τι όχι.
Είναι ίσως το όνειρό μου για κάτι.
Θα έρθει ο άσχετος να μου πει ότι δεν μπορείς να το κάνεις?
Ναι έχω όνειρο, να κάνω το #$@ παξιμάδι για να πάρω ένα ακριβό αμάξι?
Εσένα τι σε νοιάζει? (όσο δεν σε κλέβω?)
Θέλω να δουλέψω σκληρά, να δανειστώ, να στείλω τα παιδιά μου στο εξωτερικό για σπουδές.
Ή να τα φάω στα μπουζούκια.
Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις αν εγώ αυτό που κάνω είναι καλό ή κακό?
Και με ποιο δικαίωμα?

Και τέλος επι του πρακτικού κομματιού.
Αν δεν μου δώσεις την ευκαιρία του δανείου, με υποθήκη...
θα πουλήσω το σπίτι.
Ή θα τα πάρει ο τοκογλύφος (ο επίσημος, όχι η τράπεζα που συκοφαντικά/καθ'υπερβολή την λέτε έτσι)

Σημειώνω δεν μιλάμε για δουλειές.
Που θα προτείνεις αυτό που θεωρείς πιο συμφέρον/αποδοτικό στον άλλον. Εκεί παίζει η εντιμότητα (να τον έχεις και στο μέλλον, να διατηρήσεις το καλό σου όνομα κτλ) ή απάτη, η παραπλάνηση κτλ. Εκεί είναι κάτι διαφορετικό. Προφανώς, αν πας σε έναν γιατρό να στο κάνω χοντρό, και του πείς, θέλω να σου δώσω 100.000, να μου κάνεις μια ένεση με νεράκι, γιατί κάπου διάβασα ότι γιατρεύει τον καρκίνο, προφανώς εκεί και θα πείς όχι στον πελάτη. Για λόγους ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟΥΣ όχι ηθικούς, κάτι διαφορετικό.

Αλλά στα άλλα που λέω εγώ, πρόκειται για καθαρά επιλογές ζωής.
Εγώ θέλω να αγοράσω ένα σπίτι, ένα αμάξι, να πάω ένα ταξίδι ζωής ή να σπουδάσω τα παιδιά μου.
Τι θα μου πείς? Όχι, σου απαγορεύω να πας ένα ταξίδι, στην χρονιά?
Θέλω να γυρίσω την ευρώπη, και μετά να δουλέψω να ξεπληρώσω.
Μόνο η οικογένεια ή οι κοντινοί φίλοι, και πάλι απλώς συμβουλευτικά και μόνο αν τους δώσω το δικαίωμα. Αλλιώς... ούτε καν αυτοί.


Edited by - Deorum on 05/09/2014 19:51:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  20:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού λοιπόν λύσαμε το θέμα του πραξικοπήματος (να μην αλλάξουμε και τα λήμματα των λεξικών) και συμφωνούμε για το ότι δεν έγινε πραξικόπημα, πάμε και στο "χιλιοτραγουδισμένο" στο φόρουμ αυτό ζήτημα των εκλογών. Δημοκρατία σημαίνει ότι αποδεχόμαστε το εκλογικό αποτέλεσμα γιατί αυτό είναι το μόνο μετρήσιμο και αντικειμενικό δεδομένο. Τα όσα γράφεις Κώστα περί χειραγώγησης των εκλογών είναι θεωρίες δικές σου, μη επαληθεύσιμες και αποδείξιμες που ούτως ή άλλως δεν αλλάζουν την ουσία. Δημοκρατία είναι να γίνεται αυτό που θέλουν οι περισσότεροι. Το γιατί το θέλουν και πως έφτασαν να το θέλουν δεν ενδιαφέρει (δεν γίνεται καν να ενδιαφέρει, ούτε και ενδιαφέρει πουθενά στον κόσμο). Αρκεί απλώς όταν πήγαν στο εκλογικό κέντρο να έριξαν το ψηφοδέλτιο που ήθελαν μέσα στην κάλπη. Πάντα κάποιοι θα υποστηρίζουν ότι το εκάστοτε κόμμα που κυβερνάει, το κατάφερε επειδή κορόιδεψε τον κόσμο, έταξε, έδωσε, χειραγώγησε κ.λπ., έτσι δε βγάζουμε άκρη.
Εξάλλου, οι βουλευτές ψηφίζουν στο όνομά μας και κατά την κρίση τους. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που ψήφισαν, επειδή κάνουν άλλα από αυτά που περίμενες, απλά τους μαυρίζεις, όπως και τα κόμματά τους. Το επιχείρημα με τα μπαζούκας το αφήνω αναπάντητο...

Για να πω και κάτι για το θέμα των τραπεζικών δανείων: προφανώς και έχουμε ελευθερία στις συναλλαγές και συμφωνώ 100% με τον Deorum, αλλά ειδικά στο θέμα των στεγαστικών και άλλων τραπεζικών δανείων είναι αναγκαίο και κάποιο regulation. Οι συνέπειες του υπερδανεισμού είναι καταστροφικές όχι μόνο για τους δανειζόμενους αλλά και γενικότερα. Γι'αυτό πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια όπως δανεισμός μέχρι κάποιο ποσοστό του εισοδήματος κ.λπ., γιατί αλλιώς αρχίζουν τα προβλήματα, για τράπεζες και για οφειλέτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  23:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μμναι... λοιπον, εγώ λέω άλλο πράγμα. Δεν λέω τι όνειρα πρέπει να έχεις εσύ (Deorum) ή ο Gypaetos, λέω πως μια τράπεζα σε μια χώρα θα πρέπει να ισοσταθμίζει κάποιους παράγοντες δανειοδότησης που έχουν να κάνουν ΚΑΙ με μια εθνική γραμμή , ένα εθνικό συμφέρον. Ονειρέψου όσο θες, να ταξιδέψεις, να πάρεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο, να , να .. Σαν τράπεζα όμως δεν μπορώ να δίνω χρήματα στον κόσμο και να τον βάζω να υποθηκεύει το σπίτι του όταν έχουν καταρεύσει βασικές συνθηκες επιβίωσης ή όταν ΞΕΡΩ οτι προς τα εκεί πάμε. Οταν θα λύσουμε βασικά προβλήματα, τότε οκ ας σκεφτούμε και τα ταξίδια, τα αυτοκίνητα και τις διακοπές. (εννοώ να πάρουμε δάνεια για αυτά, γιατί υπάρχουν και άλλοι τρόποι πχ να ταξιδέψει κανείς αν πραγματικά το θέλει).Αυτό λέω. Ετσι λοιπον ,κατ εμε, προκείπτει τεράστια ευθύνη από το διευθυντή τραπεζας μέχρι και τον τελευταίο πωλητή πακέτων.

Οταν μιλάω για ηθικό πλαίσιο δεν εννοώ να σου πουν εσένα μην επιθυμείς να πάρεις ένα αυτοκίνητο , εννοώ να σου πουν πως μεγάλε δεν γίνεται αυτό το πράγμα που ζητάς με τα δεδομένα που τρέχουν γενικά στην αγορά. Την κατρακύλα της δηλαδή...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  01:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Αφού λοιπόν λύσαμε το θέμα του πραξικοπήματος (να μην αλλάξουμε και τα λήμματα των λεξικών) και συμφωνούμε για το ότι δεν έγινε πραξικόπημα, πάμε και στο "χιλιοτραγουδισμένο" στο φόρουμ αυτό ζήτημα των εκλογών. Δημοκρατία σημαίνει ότι αποδεχόμαστε το εκλογικό αποτέλεσμα γιατί αυτό είναι το μόνο μετρήσιμο και αντικειμενικό δεδομένο. Τα όσα γράφεις Κώστα περί χειραγώγησης των εκλογών είναι θεωρίες δικές σου, μη επαληθεύσιμες και αποδείξιμες που ούτως ή άλλως δεν αλλάζουν την ουσία. Δημοκρατία είναι να γίνεται αυτό που θέλουν οι περισσότεροι. Το γιατί το θέλουν και πως έφτασαν να το θέλουν δεν ενδιαφέρει (δεν γίνεται καν να ενδιαφέρει, ούτε και ενδιαφέρει πουθενά στον κόσμο). Αρκεί απλώς όταν πήγαν στο εκλογικό κέντρο να έριξαν το ψηφοδέλτιο που ήθελαν μέσα στην κάλπη. Πάντα κάποιοι θα υποστηρίζουν ότι το εκάστοτε κόμμα που κυβερνάει, το κατάφερε επειδή κορόιδεψε τον κόσμο, έταξε, έδωσε, χειραγώγησε κ.λπ., έτσι δε βγάζουμε άκρη.
Εξάλλου, οι βουλευτές ψηφίζουν στο όνομά μας και κατά την κρίση τους. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που ψήφισαν, επειδή κάνουν άλλα από αυτά που περίμενες, απλά τους μαυρίζεις, όπως και τα κόμματά τους. Το επιχείρημα με τα μπαζούκας το αφήνω αναπάντητο...

Για να πω και κάτι για το θέμα των τραπεζικών δανείων: προφανώς και έχουμε ελευθερία στις συναλλαγές και συμφωνώ 100% με τον Deorum, αλλά ειδικά στο θέμα των στεγαστικών και άλλων τραπεζικών δανείων είναι αναγκαίο και κάποιο regulation. Οι συνέπειες του υπερδανεισμού είναι καταστροφικές όχι μόνο για τους δανειζόμενους αλλά και γενικότερα. Γι'αυτό πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια όπως δανεισμός μέχρι κάποιο ποσοστό του εισοδήματος κ.λπ., γιατί αλλιώς αρχίζουν τα προβλήματα, για τράπεζες και για οφειλέτες.

Δεν ενδιαφέρει?????????????
Δεν ενδιαφέρει αν τυχόν κάποιοι μαφιόζοι παρεισφύσουν στη Δημοκρατία ενός κράτους, και τη καταλύσουν με διάφορα νομότυπα (και ούτε) τεχνάσματα?
Από που και ως που θα κοιτάζουμε μόνο το αποτέλεσμα, και όχι πως αυτό υπήρξε?

Για τη χειραγώγηση έχω βάλει άπειρα θέματα, κι εσύ λες πως ούτε καν τα βλέπεις. Οκ, όποιος θέλει κρύβει το κεφάλι του στην άμμο και δεν βλέπει τίποτα. Το 'σας διορίσαμε' του Πάγκαλου ούτε καν αυτό δεν παίρνεις ως ΟΜΟΛΟΓΙΑ ξεκάθαρης χειραγώγησης των εκλογικών αποτελεσμάτων, κατ'εξακολούθηση όλων των εκλογικών αναμετρήσεων μάλιστα?
Τώρα, που είδες τη πλειοψηφία (!!!!!!!!!!!!!), που κάνει αυτά που κάνει, μόνο απορία δημιουργείται.

Για το πραξικόπημα (που δεν το έγραψα εγώ), που συμφωνήσαμε ότι δεν υπήρξε? Τουλάχστον για τύποις πραξικόπημα, σηκώνει πάααααρα πολύ έρευνα.

"Πάντα κάποιοι θα υποστηρίζουν ότι το εκάστοτε κόμμα που κυβερνάει, το κατάφερε επειδή κορόιδεψε τον κόσμο, έταξε, έδωσε, χειραγώγησε κ.λπ., έτσι δε βγάζουμε άκρη"
Γιατί δεν βγάζουμε άκρη?
Ένα κι ένα δυο. Προεκλογικά είπες ότι θα έκανες το Α. Τελικά έκανες το Β (για την ακρίβεια το Ω). Ισόβια μέσα, στέρηση των πολιτικών σου δικαιωμάτων για να μάθεις να μη παίζεις με τη Δημοκρατία. Και έρευνα σε τι αποσκοπούσες και ποιοι ήταν από πίσω σου, γιατί ήθελες την εξουσία με απάτη.


- Για τα δάνεια.
Η επιθυμία πολλών για άσκοπα δάνεια για 'χαζομάρες', δεν είναι επειδή έτσι τους ήρθε μια ωραία πρωία, αλλά αποτελεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό προϊόν πλύσης εγκεφάλου. Ο υπερκαταναλωτισμός τεχνηέντως ωθεί τον κόσμο να εμπεδώσει ως νοοτροπία την άσκοπη σπατάλη, την αναζήτηση του ακόμη 'καλύτερου'. Όχι μόνο με τις διαφημίσεις, αλλά αν παρατηρήσει κανείς, ακόμη και στα μικρά παιδιά (και στα νεογέννητα!), καλλιεργείται υποσυνείδητα η νοοτροπία.

Γιώργο για το "Και τέλος επι του πρακτικού κομματιού.
Αν δεν μου δώσεις την ευκαιρία του δανείου, με υποθήκη...
θα πουλήσω το σπίτι."

Ε, αυτό θα το κάνει ο ένας στους χίλιους (και καλά να πάθει αυτός ο ένας). Οι άλλοι 999 θα σωθούνε. Γιατί άλλο να υποθηκεύσεις το σπίτι έχοντας τη ψευδαίσθηση ότι θα το πάρεις πίσω επειδή δεν θα χρεοκοπήσεις, και άλλο να το πουλήσεις για να πας στη Μύκονο, ή να πάρεις καινούργιο ιχ και τάμπλετ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  02:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτηκα ότι θα το έγραφες αυτό.
Και συμφωνώ φυσικά.
Το νόημα δεν αλλάζει αυτού που είπα όμως, όλοι αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.
Και για ένα χαζο διακοποδάνειο, ή μια φουσκωμένη πιστωτική το σπίτι δεν μπαίνει υποθήκη, και άρα δεν χάνεται. (γιαυτό και τα επιτόκια σε αυτά ήταν από 10 έως 19%).
Οπότε ναι, είναι ένα καλό ρίσκο, αν είσαι αναξιόπιστος δανειολήπτης, να βρεθείς μετά μαυρισμένος στον τειρεσία αλλά λίγο πολύ να μην πάθεις τίποτα. (εκτός από το να αναγκάσεις εμάς τους συνεπείς να πληρώνουμε τα σπασμένα σου)
Δεν έχασε κανείς το σπίτι του, από φουσκωμένη πιστωτική επειδή αγόρασε λάπτοπ.
Νομίζω δλδ, αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας μας διαφωτίσει.


Edited by - Deorum on 06/09/2014 02:06:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  02:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ενδιαφέρει! Συζητάμε αν είναι πραξικόπημα η κυβέρνηση Παπαδήμου και σου λέω ότι ΔΕΝ είναι γιατί πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από την βουλή που εκλέχτηκε από τον λαό. Τέλος. Δεν υπάρχει μα και μου, έτσι είναι, πού διαφωνείς ακριβώς; Όλα τα άλλα, ότι εξαπατήθηκε ο κόσμος με διορισμούς κλπ είναι για να συζητάμε, δεν αλλάζουν όμως την ουσία. Μετά από λίγους μήνες έγιναν ξανά εκλογές και πάλι ο κόσμος (καλώς ή κακώς) τα ίδια κόμματα ψήφισε (με άλλα ποσοστά ασφαλώς). Τι δεν καταλαβαίνεις; Γιια ποιο πραξικόπημα λοιπόν συζητάμε; Η νομιμοποίηση της εκάστοτε κυβέρνησης γίνεται μέσα από τις εκλογές και την ψήφο εμπιστοσύνης, δε νομιμοποιούνται οι κυβερνήσεις ανάλογα όταν θα θεωρήσεις εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος ότι ο λαός δεν παραπλανήθηκε!!! Τόσο απλά! Για να στο θέσω και διαφορετικά: αύριο μεθαύριο εκλέγεται πρώτο κόμμα ο Καζάκης που σου αρέσει (υπόθεση κάνουμε), και βγαίνει ο Ρίγκο και αρχίζει ότι κορόιδεψε τον κόσμο με ψεύτικες υποσχέσεις, ότι χάιδεψε αυτιά κ.λπ. Ε, και; Δεν τον ψήφισαν; Νόμιμα δεν θα σχηματίσει κυβέρνηση; Τι σημασία έχει το τι πιστεύεις εσύ κι εγώ; Σημασία έχει τι πιστεύει η πλειοψηφία, η οποία φυσικά δεν έχει το αλάθητο του πάπα, αλλά στις δημοκρατίες έχει το αυτή κυβερνά. Ο Παπανδρέου το 1981 μας έβγαλε από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ που έλεγε; Δεν κυβέρνησε παρ'όλα αυτά τόσα χρόνια και ξαναβγήκε πρώτο κόμμα; Τέθηκε (ή θα έπρεπε να τεθεί) κάποιο ζήτημα νομιμοποίησης της κυβέρνησης πχ επειδή δεν έδιωξε το νέφος σε 100 ημέρες όπως υποσχόταν ή επειδή στη συνέχεια τα βρήκε μια χαρά με τους Αμερικάνους και το ΝΑΤΟ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  11:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει ρίσκο και ρίσκο. Αλλά να λες οτι έχεις 50% πιθανότητες να συμβεί αυτό ή εκείνο , και άλλο να λες έχεις 75% (βάζω το 75 γιατί θεωρώ οτι εκεί ξεκινά αυτό που ονομάζουμε ΑΞΙΟΙΠΙΣΤΊΑ, και προφανώς όχι στο 90 ή το 100%). Τέλος πάντων κάπως έτσι.


Φιλελεύθερος είμαι ,αλλά με την συμβολή διακριτικών μηχανισμών ελέγχου, που δεν θα υπαγορεύουν ΤΙ ακριβώς ΠΡΕΠΕΙ να θέλουμε, αλλά να μας λένε φερειπειν πως αυτό που θέλουμε ΔΕΝ γίνεται αυτήν την στιγμή. Αναφέρομαι δηλαδή στην σχέση της τράπεζας με το κράτος ως προς τις κατευθύνσεις που θα δίνουν στην αγορά και τον κόσμο της για παραγωγή και ευημερία που προκύπτει μέσα από αυτή. Οχι οτι να΄ναι φιλελευθερισμός, όχι κάντε οτι θέλετε - δηλαδή αυτό τι διαφορά εχει απο την αναρχία ; :p (Που την αγαπάμε φυσικά σαν ρομαντικοί τύποιυ που είμαστε :) )

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  11:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα εγώ το λέώ, οι αναρχικοί, (το φωνάζω σε έναν φίλο μου) κατά βάθως είναι φιλελευθεροί, απλά δεν το έχουν καταλάβουν ακόμα.
Όταν καταλάβουν, ότι κάποιες κρατικές λειτουργείες δεν μπορούν να εξαφανιστούν (όπως και οι μισητοί "μπάτσοι", αλλά ακόμα και οι μεγάλες επιχειρήσεις, γιατί τα λάπτοπ δεν φιάχνονται με πορδές, ή τα κινητά, ή ακόμα και οι μετακινήσεις των 200ευρώ, ή τα μπλουζάκια των 5ευρώ), τι μένει? Φιλελευθερισμός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000