Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τρέξιμο και αποκατάσταση έξω μηνίσκου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

rolas21
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/08/2014 :  22:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι πρώτη φορά που γράφω, γι αυτό και παρακαλώ συγχωρέστε μου την πολυλογία.
Καταρχάς ευχαριστώ την παρέα του φόρουμ για τα ωραία και πολύτιμα πράγματα που έμαθα διαβάζοντάς σας. Είναι πολύ σπουδαίο το ότι μοιράζεστε τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας γύρω από το τρέξιμο, ιδιαίτερα για κάποιον ο οποίος ξεκινάει τώρα.

Λίγα λόγια για εμένα. Είμαι 28 χρονών, 1.76, 75 κιλά και τρέχω τους τελευταίους 3 μήνες.
Σε αυτό το διάστημα έχω καταφέρει να τρέξω 1.30 ώρα συνεχόμενα με 6min/km.

Δεν με ενδιαφέρει βέβαια αυτήν την περίοδο τόσο ο χρόνος, όσο το να μπορέσω να δυναμώσω τα πόδια μου και να χτίσω την καρδιοαναπνευστική ικανότητα, χωρίς να τραυματιστώ.

Ως απώτερο σκοπό έχω να ακολουθήσω πρόγραμμα αρχαρίου για ημιμαραθώνιο του Ηal Ηigdon, ώστε να μπορέσω, πρώτα ο Θεός, να τρέξω τον επόμενο ημιμαραθώνιο του Ναυπλίου το 2015, εάν με το καλό ξαναγίνει. Δεν με βιάζει κάτι δηλαδή.

Όσον αφορά τώρα το θέμα μας.

Πριν 2 χρόνια μετά από 5χ5 έπαθα ρήξη έξω μηνίσκου.
Η μαγνητική βρήκε επίσης μικρή παρουσία υγρού.
Ο ορθοπεδικός, που είναι οικογενιακός φίλος, μου είπε πως δεν ήταν κάτι ανησυχητικό και πως θα μπορούσα να αποφύγω το χειρουργείο με φυσικοθεραπείες.
Εγώ βέβαια, εφόσον είχε περάσει το μέγα σοκ του τραυματισμού (φοβερός πόνος), θεώρησα καλό το να μην κάνω τις φυσικοθεραπείες...
Αποτέλεσμα λόγω και της φύσης της δουλειάς μου (βάρη και ορθοστασία) να συνζώ από τότε, με έναν μικρό πόνο στο δεξί γόνατο έπειτα από ορθοστασία ή κούραση.

Και ερχόμαστε στο σήμερα. Όταν πριν 3 μήνες ξεκίνησα το τρέξιμο, το μόνο που με φόβιζε ήταν ο τραυματισμός μου.
Στις πρώτες προπονήσεις, αφότου γύριζα στο σπίτι από το στάδιο, ένιωθα το γόνατό μου βαρύ και κατά την κλίση πόναγα ελαφρά στο σημείο του έξω μηνίσκου.

Έπειτα όμως συνέβει το περίεργο. Προπόνηση με την προπόνηση, η ενόχληση υποχωρούσε σε σημείο μάλιστα που τον τελευταίο μήνα, να έχει εξαφανιστεί εντελώς!!
Πλέον δεν πονάω στο γόνατο μετά από ορθοστασία, ούτε μετά την προπόνηση.
Για πρώτη φορά έπειτα από τον τραυματισμό μου μπορώ και κάνω βαθιά καθίσματα χωρίς να πονάω στο ελάχιστο.

Με δεδομένο ότι φέτος για κολύμπι έχω δεν έχω πάει 5 φορές, πιστεύω πως κατά 100% το τρέξιμο "ευθύνεται" για την αποκατάσταση του τραυματισμού μου.

Ερώτηση:
Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς μέσω του τρεξίματος να αποκατασταθεί παρόμοιος τραυματισμός;


ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν συνιστώ σε κάποιον να αμελεί τις υποδείξεις γιατρού.

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2014 :  15:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μάλλον ήταν "μερική ρήξη" και σε δύο χρόνια ακινησίας σου πέρασε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000