Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκάλα-σκαλοπάτια!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/08/2014 :  17:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η προπονηση σε σκαλοπατια σε τι σε βοηθαει ακριβως(αργο κατεβασμα-γρηγορο ανεβασμα)
Αντοχη,εκρηκτικοτητα,ταχυτητα;
Ποσο επιπονη ειναι για τα γονατα
Κανει κανενας τετοια προπονηση απο δω μεσα;
Ευχαριστω

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  20:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ανέβαινα στον τρίτο που έμενα πηδώντας 2-2 τα σκαλιά με τα πόδια σχεδόν ενωμένα γιατί μου είχανε πει ότι βοηθάει στις γάμπες. Αλλά ήταν μέρος Καλλισθενικής περισσότερο παρά για τρέξιμο. Όχι ότι δεν με ωφέλησε στο τρέξιμο βέβαια.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι εγινε ρε παιδια κανενας αλλος δεν εχει αποψη;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  15:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runnersworld.com/running-tips/why-stair-climbing-is-good-for-runners
http://www.livestrong.com/article/481859-the-effects-of-running-stairs-on-the-knees/
Γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει το ρίσκο. Εδώ περπατάς σε σκάλα και νιώθεις ότι καταπονείς τα γόνατα, πόσο μάλλον και να τρέξεις.
----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord

Edited by - DaedraLord on 05/08/2014 15:33:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  16:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε χρόνο τα σκαλιά αποτελούν μέρος της προετοιμασίας και μαζί με τα σπριντ στην ανηφόρα γίνονται 2 φορές την εβδοαμάδα για 1.5 μήνα.
Για κάποιον ερασιτέχνη δε θα το συνιστούσα.Η ηλικία και το βάρος παίζουν το ρόλο τους επίσης.Η πρώτη σε συνδυασμό με την πρώτερη ενασχόληση με αθλήματα και χειρονακτικές εργασίες μας δίνει εικόνα για τα γόνατα.Το βάρος για ευνόητους λόγους.Εννοείται ότι δεδομένου προβλήματος(ιστορικού) με τα γόνατα το αποφεύγεις.
Εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι από άποψη ταχυδύναμης,εκρηκτικότητας και καρδιοαναπνευστικών προσαρμογών είναι ,για μένα, μία πολύ καλή προπόνηση.Κάνω 6-7χλμ ζέσταμα, διατάσεις, 2σετ Χ5 ανεβοκαταβάσματα. διατάσεις 4Χ120 ανηφόρα σπριντ.2χλμ αποθεραπεία
Κι επειδή κάθε προπόνηση έχει μέσα και τεχνική,προσπαθείς να πατάς μύτες,λυγισμένα γόνατα, ίσια πλάτη.Έχω καιρό να τα κάνω και μόνο που τα θυμήθηκα κουράστηκα

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  17:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Κάθε χρόνο τα σκαλιά αποτελούν μέρος της προετοιμασίας και μαζί με τα σπριντ στην ανηφόρα γίνονται 2 φορές την εβδοαμάδα για 1.5 μήνα.
Για κάποιον ερασιτέχνη δε θα το συνιστούσα.Η ηλικία και το βάρος παίζουν το ρόλο τους επίσης.Η πρώτη σε συνδυασμό με την πρώτερη ενασχόληση με αθλήματα και χειρονακτικές εργασίες μας δίνει εικόνα για τα γόνατα.Το βάρος για ευνόητους λόγους.Εννοείται ότι δεδομένου προβλήματος(ιστορικού) με τα γόνατα το αποφεύγεις.
Εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι από άποψη ταχυδύναμης,εκρηκτικότητας και καρδιοαναπνευστικών προσαρμογών είναι ,για μένα, μία πολύ καλή προπόνηση.Κάνω 6-7χλμ ζέσταμα, διατάσεις, 2σετ Χ5 ανεβοκαταβάσματα. διατάσεις 4Χ120 ανηφόρα σπριντ.2χλμ αποθεραπεία

Κι επειδή κάθε προπόνηση έχει μέσα και τεχνική,προσπαθείς να πατάς μύτες,λυγισμένα γόνατα, ίσια πλάτη.Έχω καιρό να τα κάνω και μόνο που τα θυμήθηκα κουράστηκα

Εγω ασχολουμαι 2 χρονια με το τρεξιμο σε σγωνες,αλλα πολλα χρονια με το ποδοσφαιρο ερασιτεχνικα
Εχω υψος 1,75 και 72 κιλα,γενικα με τα γονατα δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα
Το τελευταιο καιρο εχω βρει μια σκαλα(περιπου 30 σκαλια)και μετα απο 6-7 χιλιομετρα κανω δεκα επαναληψεις
Νομιζω οτι κανει καλη δουλεια απο αποψη εκρηξης-δυναμης

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  19:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά σε βρίσκω φίλε μου
Απλά προσεκτικά.Στην Καλαμαριά που πήγαινα εγώ είχε εκεί μία τέτοια σκάλα σαν τη δική σου.Για να αλλάζω και το βαθμό δυσκολίας πήγαινα δύο δύο, τρία τρία,τέσσερα τέσσερα.Αλλά το ένα ένα με δυσκόλευε το περισσότερο.Είμαι και 2 μετρα άνθρωπος

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  20:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ακόμη δεν έχω πεισθεί. Προτιμώ την ανηφόρα, ειδικά σε ανώμαλο δρόμο. Θα το δοκίμαζα αλλά έχω βεβαρυμένο ιστορικό με το γόνατό μου από τραυματισμό οπότε αν θέλετε μπορώ να έρθω να σας βλέπω ενώ τρωω το παγωτό μου :P

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000