Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καταλήψεις - Παιδεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  17:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λείπουν Τρεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  17:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απαιτώ ενημέρωση για την ''περίπτωση Λοβέ''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  18:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H οικονομική κρίση που επέβελλαν στην χώρα μας γίνεται η αφορμή για να εξαθλιώσουν το λαό και να υφαρπάξουν τις κοινωνικές υπηρεσίες και τον πλούτο μας, αλλα και να μετατρέψουν την εργατική δύναμη σε φθηνό αναλώσιμο δυναμικό χωρίς δικαιώματα στα χέρια του κεφαλαίου προς εκμετάλευση. Μαζί με όλα αυτά έρχεται και η παράδοση των δημοσίων αγαθών και υπηρεσιών. Η γραφειοκρατική αξιολόγηση έρχεται σαν μέσο χειραγώγησης των εκπαιδευτικών και μάλιστα χωρίς καμμία πρόβλεψη για επιμόρφωση, για να επιτειχθεί η σκόπιμη κατεδάφιση του δημόσιου σχολείου και η παράδοση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας σε ιδιωτικά συμφέροντα. Αντί η παιδεία να γίνεται το όχημα που θα μπορούσε να μας βγάλει απο την κρίση. με την επιχειρούμενη απαξίωαη της οδηγείται σταδιακά στην εγκατάλειψη με σκοπό την παράδοση της στα ιδιωτικά συμφέροντα της αγοράς, έτσι μετατρέπεται σε όχημα που θα μας οδηγήσει ακόμα πιο βαθειά στην κρίση. Η προπαγάνδα δε και η σπίλωση του κύρους των εκαιδευτικών απο τα ΜΜΕ τους επιτρέπει και στρώνει τον δρόμο στην εξασθένηση των κοινωνικών αντιστάσεων, με αποτέλεσσμα την επίτευξη του ξεπουλήματος στα ιδιωτικά συμφέροντα. Η αξιολόγηση απο "ειδικούς και ειδήμονες" βάζει τα θεμέλια του εκφασισμού της εκπαίδευσης και κατα συνέπεια της κοινωνίας, Η αντιπρόταση εδω θα πρέπει να είναι οριζόντια αμεσοδημοκρατική εμπλοκή της κοινωνίας, εκπαιδευτικών γονέων και σπουδαστών στις συν-αποφάσεις και την πορεία της εκπαίδευσης. Ολες οι άλλες προτάσεις περί δήθεν συμπράξεις των ιδιωτικών κεφαλαίων κ.λ.π. 'εχουν ως σκοπό την διάλυση της παιδείας και την παράδοση της στα "κοράκια". Αν η εκπαίδευση δεν πηγαίνει καλά αυτό προφανώς εκθέτει τις κυβερνήσεις και τα υπουργεία, γιατί αυτόμοτα δείχνει τις παραλήψεις και την απαξίωση του συστήματος της παιδείας που συνετελέσθει επι τόσα χρόνια. Η σωστή αξιολόγηση είναι αυτή που εμείς κάνουμε στις εως τώρα κυβερνήσεις και το σύστημα παιδείας που εφάρμοσαν, και ο βαθμός που παίρνουν είναι άπειρες μονάδες κάτω του μηδενός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  19:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

πονηρούλη....γυπαετέ.....
μιάς και ενημερώνεσαι μας βάζεις και το λίνκ απο την χθεσινή συνάντηση Λοβέρδου με θέμα:
Αυθαίρετες διώξεις καθηγητών.....
πιστεύω να το είδες και αυτό, αλλά σφυρίζουμε αδιάφορα...

Υ.Γ:.....α, και κανείς εδώ δεν είπαι ότι είναι κατά της αξιολόγησης, η διαφωνία μας είναι ότι εσύ λές ότι δεν γίνεται και εγώ ότι γίνεται.....ok;;;;;;........



Ούτε ξέρω για πιο λινκ μιλάς ούτε κι έχω υποχρέωση να κάνω ρεπορτάζ παιδείας. Συζητάμε για καταλήψεις, είπα τη γνώμη μου, συζητάμε για αξιολόγηση, ξαναείπα τη γνώμη μου και δεν διάβασα και καμιά σοβαρή αντίκρουση. Είσαι υπέρ της αξιολόγησης που ήδη γίνεται, λες, αλλά ποια είναι αυτή ακριβώς, τι εννοείς; Την αποφοίτηση από το πανεπιστήμιο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  21:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παραδίδομαι.............
αντε ξανά, είπες ότι δεν γίνεται καμμία αξιολόγηση, σωστά;;
είπα ότι γίνεται και ΕΔΩ είναι η διαφωνία μας και δεν εννοώ την αποφοίτηση
και ΔΕΝ είπα ότι είναι τέλεια
αυτό που στην ουσία λέω είναι ότι και η μέση εκπαίδευση είναι ότι ισχύει στην κοινωνία μας
κανένας δρομέας-καθηγητής στο forum;;

Υ.Γ: ε, όσο για το "άλλο" λίνκ, όντως δεν μου κάνει εντύπωση που δεν το πρόσεξες.. συνάνηση Λοβέρδου-εκπαιδευτικών έγινε χτές και όλα τα μέσα στο ίντερνετ έχουν και λεπτομέρειες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  22:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Όποιος θέλει, ας ανοίξει το λινκ (είναι φρέσκο, παίζει παντού η είδηση) να δει κι άλλη μια περίπτωση που προφανώς... ο διευθυντής δεν έκανε τα πάντα... Εναλλακτικά μπορεί να φταίει και η εμπορευματοποιηση της παιδείας... Αλλά αξιολόγηση, ποτέ, μακριά από μας!
Προφανώς κι ο καθηγητής αγγλικών "αξιολογημένος" θα ήταν, όπως έγραφαν Zoro και Fidelio...

http://www.patrastimes.gr/arthro.php?id=74484

"Πάτρα: Τρόμος εν ώρα μαθήματος - Καθηγητής έκοψε τις φλέβες του με χαρτοκόπτη και πασάλειψε το πρόσωπό του με αίματα (ΝΕΟΤΕΡΟ)
Σε κατάσταση σοκ οι μαθητές
"



Την Κυριακή είμαι καλεσμένος σε σπίτι φίλου που είναι καθηγητής στο 8ο της Πάτρας. Θα μάθω και θα ενημερώσω

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2014 :  17:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν σήμερα είχε καφέ-συζήτηση με καθηγητή μέσης εκπαίδευσης.
Το συμπέρασμα της συζήτησης είναι ότι ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ όσα χρόνια είναι διορισμένος (20 χρόνια!!) Μόνο όσοι κάνουνε αίτηση για κενή διευθυντική θέση περνάνε ένα τυπικό τεστ αξιολόγησης!!
Τα πέρνω όλα πίσω τα προηγούμενα.................


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2014 :  20:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς ή Ευτυχώς, στην Ελλάδα είμαστε όλοι εν δυνάμει καθηγητές.
Όλες οι επιστήμες, γίνονται ΚΑΙ καθηγήτες, αν χρειαστεί, οικονομολόγοι, νομικοί, φυσικοί, χημικοί δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πέρα από τις παραδοσιακές "καθηγητικές" σχολές των φιλολόγων.
Και εγώ θα μπορούσα να είμαι καθηγητής, αλλά δεν θα το επιδιώξω.
Αν όμως είχαμε την επετηρίδα... τώρα θα ερχόταν η σειρά μου.
Γιατί όχι, μήπως να αγωνιστώ, όπως άλλοτε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2014 :  21:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καν' το όπως ξέρεις εσύ!
Άλλωστε... ένα τυπικό τεστ αξιολόγησης είναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2014 :  02:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Λοιπόν σήμερα είχε καφέ-συζήτηση με καθηγητή μέσης εκπαίδευσης.
Το συμπέρασμα της συζήτησης είναι ότι ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ όσα χρόνια είναι διορισμένος (20 χρόνια!!) Μόνο όσοι κάνουνε αίτηση για κενή διευθυντική θέση περνάνε ένα τυπικό τεστ αξιολόγησης!!
Τα πέρνω όλα πίσω τα προηγούμενα.................






Εύγε, γιατί το έψαξες και διπλό εύγε γιατί το διευκρίνησες κι ανακάλεσες μετά -όχι ότι είχαμε κάτι να χωρήσουμε. Οι περισσότεροί μας, έχουμε μια άποψη και κάνουμε τα πάντα για να την τεκμηριώσουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2014 :  17:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Και πρώτα απ' όλα τι εννοούμε λέγοντας παιδεία; Την πληροφορία, την τεχνική, το δίπλωμα εξειδίκευσης που εξασφαλίζει γάμο αυτοκίνητο κι ακίνητο, με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλισθέντος, ή την πνευματική και ψυχική διάπλαση ενός ελεύθερου ανθρώπου, με τεχνική αναθεώρησης κι ονειρικής δομής, με αγωνία απελευθέρωσης και με διαθέσεις μιας ιπτάμενης φυγής προς τ' άστρα; Αυτή την δεύτερη παιδεία την αποσιωπούν, και δεν την δίνουν δωρεάν, γιατί δεν συντηρεί και δεν υπηρετεί συστήματα, αντίθετα, τα ελέγχει, τα αναθεωρεί και τα αποδυναμώνει."

Μάνος Χατζιδάκις - Παιδεία
http://youtu.be/liIbdDLt1Ok
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2014 :  17:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα είδα τον κουμπάρο που είναι φιλόλογος, και μου είπε ότι θα αρχίσει από τον Ιανουάριο αξιολόγηση από Διευθυντή και Σύμβουλο (ελπίζω όχι με κομματικούς όρους, αλλά επί τη βάσει αντικειμενικών κριτηρίων).
Διευκρινίζω κι εγώ ότι αξιολόγηση θέλω για να διδάσκουν οι ικανότεροι και για να υπάρχει κι ένας έλεγχος, να μην υπάρχουν αργομισθίες, όχι για να πουν μετά με οριζόντια κριτήρια: απολύω το χειρότερο 20%, επειδή θέλει η τρόικα απολύσεις. Αυτό τι να το κάνω;
Ρε Ζορό, ειλικρινά δεν προλαβαίνω όλη την ειδησεογραφία! Σιγά μην έχω καμιά όρεξη να κάνω αβάντα στον Λοβέρδο ή στον οποιονδήποτε (ας είναι και δρομέας - έτρεξε στις Σπέτσες στο δεκάρι, τον έχω δει κι αλλού!).
Τέλος πάντων, κλείνω με ενωτικό μήνυμα: σήμερα μόνο θρύλος, άντε να δούμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2014 :  20:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

"Και πρώτα απ' όλα τι εννοούμε λέγοντας παιδεία; Την πληροφορία, την τεχνική, το δίπλωμα εξειδίκευσης που εξασφαλίζει γάμο αυτοκίνητο κι ακίνητο, με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλισθέντος, ή την πνευματική και ψυχική διάπλαση ενός ελεύθερου ανθρώπου, με τεχνική αναθεώρησης κι ονειρικής δομής, με αγωνία απελευθέρωσης και με διαθέσεις μιας ιπτάμενης φυγής προς τ' άστρα; Αυτή την δεύτερη παιδεία την αποσιωπούν, και δεν την δίνουν δωρεάν, γιατί δεν συντηρεί και δεν υπηρετεί συστήματα, αντίθετα, τα ελέγχει, τα αναθεωρεί και τα αποδυναμώνει."

Μάνος Χατζιδάκις - Παιδεία
http://youtu.be/liIbdDLt1Ok



Αυτό εκφράζεται πιο σπαρακτικά μέσα από το βαλς των χαμένων ονείρων...

http://www.youtube.com/watch?v=5q9H2cd36RU

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  01:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εύγε Fid
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το "παιδομάζωμα" στη σύγχρονη εκδοχή του ονομάζεται δημόσια εκπαίδευση...

Αν υπάρχει μία λύση για όλα τα προβλήματα κοινωνικά, οικονομικά, πολιτισμικά, περιβαλλοντικά κ.α. που αντιμετωπίζουμε ως ανθρωπότητα και έθνος, τότε αυτή είναι σίγουρα η παιδεία. Όχι όμως αυτή η παιδεία που όλοι γνωρίζουμε...

Αυτό που αποκαλούμε σήμερα δημόσια εκπαίδευση, από τα γενοφάσκια του, δεν ήταν τίποτε άλλο από έναν καλοφτιαγμένο μηχανισμό βιομηχανικής παραγωγής υπηκόων για τα μεγαλοαφεντικά του πλανήτη.

Η ουσιαστική παιδεία έχει ως αφετηρία την Πλατωνική ρήση "χρή τον ελεύθερον ελευθέρως μανθάνειν" (ο ελεύθερος πρέπει να μαθαίνει ελεύθερα) και έχει σκοπό την απελευθέρωση των απεριόριστων δυνατοτήτων του ανθρώπου.

Και αυτή η παιδεία υπάρχει σήμερα, στα "δημοκρατικά σχολεία", είναι όμως μόνο για ελάχιστα, πολύ προνομιούχα παιδιά. Το βίντεο του είναι πραγματικά συγκλονιστικό, γιατί μας δείχνει αυτό που θα μπορούσε και θα έπρεπε να είναι, όχι μόνο τα σχολεία, αλλά ο κόσμος μας γενικότερα...

η παιδεία των ελεύθερων πολιτών 1/2
http://youtu.be/ldJPd_V501I
η παιδεία των ελεύθερων πολιτών 2/2
http://youtu.be/2JKcC-HXnCU
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000