Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καταλήψεις - Παιδεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  00:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ για Νομική πήγαινα, και πέρασα Αγγλική Φιλολογία! (με κατέστρεψε η έκθεση, τότε δεν μπορούσα να γράψω σωστά και συγκροτημένα τώρα έστρωσα λίγο).
Και ήμουν καλός και αγαπούσα (και ακόμα αγαπάω) την Φυσική! (δεν κάνω πλάκα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  00:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και το άλλο:

Ναι! είμαι ο καλύτερος!
Αυτό πραγματικά ήθελα για μένα!
Σπουδάζω παίρνω το πτυχίο
και στον κλάδο μου είναι 14.000 στην αναμονή!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  00:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχουμε τα ...ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και έχουμε και τα ...τει....

Δεν έχουμε ας πουμε σχολές ιατρικής , νομικής , μηχανικών , ηλεκτρολόγων, κτλ

Εχουμε τους ανώτατους και τους κατώτερους....εμ !.. οριστε...τώρα, ας φάμε επιστήμη και αέρα κοπανιστό...



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  00:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο πιστεύω ότι εάν ξεκοκάλιζες στα νιάτα σου τον Μαρξ(!!!)
θα είχες μεγαλύτερη ευρύτητα μυαλού
μα προπάντων Φαντασίας
και θα πέρναγες το μάθημα της έκθεσης!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Πόσο όμως είναι αξιοκρατικό το σύστημα αξιολόγησης στη παιδεία, πχ στις Πανελλήνιες?

Πχ, πάει ένα παιδί στον στίβο, κοιτάζουν οι προπονητές που είναι καλύτερο, ρίψεις, άλματα, ταχύτητες ή αντοχή, και το δουλεύουν εκεί. Όχι όπου περάσει με 'άσχετες εξετάσεις' (δείτε παρακάτω τι εννοώ)

Στη παιδεία τι γίνεται, ως προς την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση?
Όλα αχταρμάς:

α) οι εξετάσεις γίνονται στο 95-100% σε θέματα, άμεσα άσχετα με το αντικείμενο που ενδιαφέρεται να ακολουθήσει ο υποψήφιος. Χώρια που παίζει ρόλο κι η παπαγαλία, αλλά ας την αφήσουμε αυτή. Προκρίνεται ο καλύτερος μαθητής ως μαθητής, όχι ως προς το πόσο καλός θα είναι στη δουλειά του.


β) Είτε καθηγητής θέλει να γίνει κάποιος, είτε γιατρός, είτε στρατιωτικός είτε δικηγόρος κλπ, όλοι δίνουν παρόμοιες εξετάσεις στις πανελλήνιες. Μισό βαθμό πάνω ή κάτω αν γράψει κάποιος ή αν βάλει ο βαθμολογητής, αλλάζει η επαγγελματική σταδιοδρομία του εξεταζόμενου, Κάποιος που τώρα είναι μηχανολόγος, για μισό βαθμό όταν έγραφε εξετάσεις μπορεί να του έτυχε να μη κάνει ανασκαφές στην Αμφίπολη!

Μηπως θα έπρεπε να υπάρχει ένα σύστημα που να λέει, εσύ κάνεις για αυτά τα επαγγέλματα, για τα άλλα μην ασχολείσαι και μη τα βάζεις στο μηχανογραφικό. Μήπως εκτός από τους καθηγητές, αξιολόγηση για που είναι κατάλληλοι χρειάζονται και οι μαθητές?



Κώστα σε άλλα μαθήματα εξετάζεται ο υποψήφιος για δικηγόρος, σε άλλα για γιατρός, σε άλλα για καθηγητής ή στρατιωτικός.
Η παπαγαλία ισχύει μόνο σε 2-3 μαθήματα από τα 16 που εξετάζονται πανελλαδικά.

Αν με το παράδειγμα εννοείς πως ο μηχανολόγος με μισό βαθμό παραπάνω θα γινόταν αρχαιολόγος κάνεις λάθος. Δεν θα γινόταν ποτέ αυτό, ανήκουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

Το σχόλιό σου για τον προσανατολισμό των μαθητών ανάλογα με τις δεξιότητές τους είναι πολύ σωστό και καίριο. Θα πρέπει να είναι κεντρικό θέμα της παιδείας. Να αναδείξει τις ιδιαίτερες τάσεις του μαθητή.

Τέλος θα μου επιτρέψεις να πω πως τα μαθήματα δεν είναι και τόσο άσχετα με τα αντικείμενα. Είναι μεγάλη η συζήτηση επ' αυτού και δύσκολα γίνεται απ' αυτό εδώ το βήμα. Επίτρεψέ μου να επικαλεστώ το ότι είμαι πιο κοντά στο αντικείμενο.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ κοντινή συγγενής μου
είχε έφεση στα φιλολογικά
και της το έλεγαν οι καθηγητές της
Αυτή ήθελε Ιατρική αλλά δεν πέρασε
Πιθανόν εάν δεν υπήρχαν κάποιες ατυχίες
(εξωγενείς την περίοδο των εξετάσεων)
να πέρναγε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Υπάρχει και το άλλο:

Ναι! είμαι ο καλύτερος!
Αυτό πραγματικά ήθελα για μένα!
Σπουδάζω παίρνω το πτυχίο
και στον κλάδο μου είναι 14.000 στην αναμονή!!!



Στην αναμονή για τι; Διορισμό στο Δημόσιο; Τότε το κριτήριο είναι λάθος. Πρέπει να γνωρίζει ο υποψήφιος όλες τις παραμέτρους. Κάθε χρόνο σε όλη την Ελλάδα διοργανώνονται ημερίδες όπου ειδικοί εξηγούν τα πάντα ως προς τον επαγγελματικό προσανατολισμό και βοηθούν γονείς και παιδιά στις αποφάσεις τους. Π.Χ. στην Πάτρα γίνονται 3 με 4 τέτοιες ημερίδες τον χρόνο. Ακόμα και η δευτεροβάθμια εκπαίδευση εδώ έχει γραφείο προσανατολισμού όπου ο μαθητής μπορεί να κλείσει ραντεβού και να συζητήσει τα πάντα για τις πιθανές του επιλογές.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κύριε Δημοσθένη
εάν εγώ θέλω να γίνω καθηγητής φυσικής αγωγής
τι πρέπει να γίνει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Κύριε Δημοσθένη
εάν εγώ θέλω να γίνω καθηγητής φυσικής αγωγής
τι πρέπει να γίνει;



Για να διεκδικήσεις θέση στα τμήματα ΤΕΦΑΑ δίνεις Πανελλήνιες από οποιαδήποτε κατεύθυνση καθώς και αγωνίσματα στίβου και κολύμβησης. Αυτά για το πτυχίο. Η είσοδος σε οποιαδήποτε σχολή δεν συμαίνει και υποχρέωση από μεριάς του κράτους διορισμού στο δημόσιο. Για εκεί υπάρχουν άλλες εξετάσεις μετά το πτυχίο. Αλλά βέβαια υπάρχουν και άλλες διέξοδοι. Τώρα αν δεν σε καλύπτουν πρέπει να σταθμίσεις τα πράγματα και να αποφασίσεις.

Αυτό που έγώ λέω στους μαθητές μου είναι πως:
δεν μπορείς να έχεις πάντα αυτό που θέλεις αλλά αν προσπαθήσεις αρκετά τις περισσότερες φορές αποκτάς αυτό πoυ χρειάζεσαι (κλεμμένο από τον Mick Jagger)


...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει μια λύση για να αναπτύσσονται σωστά οι δεξιότητες... αλλά δεν θα αρέσει σε αρκετούς εδώ μέσα.
(ιδιωτικά πανεπιστήμια, με κατατακτήριες εξετάσεις σε αυτά, και ο πρώτος χρόνος... δοκιμαστικά. Το ίδιο γίνεται φυσικά και με τα δημόσια, απλά στα δημόσια δεν υπάρχει καμία πυγμή, καμία δυνατότητα διαγραφής/αποβολής ούτε καν η βούληση για κάτι τέτοιο, μετά θα λέμε και τι θα γίνουν τώρα τα παιδιά... κτλ κτλ, δλδ τεχνικά είναι ανέφικτο αυτήν την στιγμή, αλλά αν μπορούσε γιατί όχι καλύτερα με δημόσια πανεπιστήμια δεν διαφωνώ, απλά δεν θα γίνει ποτέ στην πράξη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  10:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα άλλο θέμα στην Ελλάδα, είναι το απωθημένο -της γενιάς της κατοχής άραγε?- των γονιών μας, να πάρουμε ένα πτυχίο για (να έχουμε καλύτερες πιθανότητες) να αποκατασταθούμε. Πάρε ένα πτυχίο "να υπάρχει" και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.....
Αυτό σε συνδυασμό με τις πολιτικές επιλογές:
1)Δώσε θέσεις σπουδών στο λαό, να φαίνονται οι νέοι ως φοιτητές και όχι ως άνεργοι και να είναι χαρούμενοι οι ψηφοφόροι γονείς τους και
2)Κάθε επαρχιακή πόλη, ή κωμόπολη, που σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να έχει και ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα, αφενός μεν για να κινείται η τοπική οικονομία, αφετέρου δε για να ξαναχαίρονται οι ψηφοφόροι γονείς.
Με όλα αυτά δημιουργήθηκε πληθωρισμός προσφερόμενων θέσεων και γεμίσαμε με ολοένα και πιο υποβαθμισμένα ιδρύματα και με ολοένα και περισσότερους άνεργους με πτυχίο.
Και οι περισσότεροι πτυχιούχοι είναι -τουλάχιστον ήμασταν- προσανατολισμένοι σε μια ασφαλή υπαλληλική θέση. Επιλέξαμε τα λίγα και σίγουρα, μακριά από το ρίσκο της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και της επιχειρηματικότητας και γίναμε μια παθητική κοινωνία, που τα περιμένει όλα από τους ξένους προκειμένου να μην αλλάξει και να μην ξεβολευτεί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  11:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θα πει ανταγωνισμός σε ασύλληπτες ταχύτητες: γίνε παιδί μου γιατρός ή δικηγόρος..

Μάθε παιδί μου γράμματα, την θυμάστε την ταινία;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  11:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περιμένοντας στον προθάλαμο για τον γιατρό πριν 5-6 χρόνια
ξεχώριζα ''φυσικά'' από τους υπόλοιπους κοιλαράδες

Ένας με κοίταξε καλά-καλά και με ρωτάει:
-Εσείς κύριε είστε οικοδόμος;
-Όχι!,του λέω, Μπετατζής είμαι!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  12:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό είναι το συστημα μας:

http://youtu.be/Df4a36cfm2E

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 29/10/2014 12:11:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  16:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σ κόσμος που ζούμε έχει γίνει άνω-κάτω, τότε προφανώς κάτι δεν πάει καλά με την παιδεία και την εκπαίδευη. Αντί για τόση δυστυχία, θα είχαμε προ πολλού "φύγει" για τα άστρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000