Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Δείτε πώς την πάτησα. Να μας γίνει μάθημα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  09:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά αλλά μια επίσκεψη σε γιατρό επιβάλλεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  14:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως ορισμένοι δρομείς (ερασιτέχνες στην καλύτερη, όπως και εγώ) κάνουν έναν αγώνα ή μια προπόνηση χωρίς τροφοδοσία (νερό κτλ). Πραγματικά δηλαδή δε μπορώ να μπω στο μυαλό τους...Άλλοι, αρκετά πιο αργοί από εμένα μπροστά στους σταθμούς τροφοδοσίας δε σταματούσαν ούτε για 10 δευτερόλεπτα για να πιουν το ποτήρι το νερό (αγώνας πρόσφατος στο Λουτράκι), το μισό τους χύνονταν, λες και ήταν ο μπέκελε και θα έχανε τον αγώνα για 2-3 δευτερόλεπτα...
Ε αν αυτό το συνδυάσεις με καιρό αλλά και με δυσκολία αγώνα (βλ. Σπέτσες, ορεινός ύδρα κτλ) έχεις στο τέλος τα γνωστά αποτελέσματα...
(και τα λέω σε σένα να τα ακούω κ γώ που έλεγε κ ο Στράτος...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  12:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα έχω την προγραμματισμένη επάνοδο στο τρέξιμο, γενικά επανήλθα στο φυσιολογικό πολύ γρήγορα και αυτή την εβδομάδα ήμουν πολύ συντηρητικός. Φαίνεται ήταν πολύ ελαφριά η περίπτωση και δε βρέθηκε κάτι άλλο. Απλά, θα προσέχω όπως θα έπρεπε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  14:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αρκετά σύνηθες στους αθλητές και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται. Πρέπει για να αποκλείσεις τα κακά ενδεχόμενα να κάνεις εκτός από εξετάσεις αίματος και ούρων και υπέρηχο κοιλίας-ουροδόχου κύστεως-νεφρών. Μπορεί να είναι από μια μικρή πέτρα που κατέβηκε στο νεφρό και άλλαξε θέση με τις ταλαντώσεις, από τραυματισμό της ουρήθρας (από άλατα που σχηματίστηκαν λόγω αφυδάτωσης) ή κάτι άλλο πιο σοβαρό. Όντας παθών και εγώ μετά από δύσκολο ορεινό αγώνα (και όχι αμέσως μετά αλλά μετά από 3 ημέρες), έκανα τις εν λόγω εξετάσεις αποκλείοντας κάτι σοβαρό (αφού επισκευτηκα και ουρολόγο, ακτινολόγο και μικροβιολόγο). Με σχετική ξεκούραση πέρασε σε 4-5 ημέρες και από τότε 3 χρόνια δεν ξαναεμφανίστηκε.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ιατρική διερεύνηση για να αποκλειστεί σοβαρό ενδεχόμενο. Εάν αυτό αποκλειστεί, δεν θεωρείται κάτι σοβαρό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

running_grandpa
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  15:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως επειδή βλέπω σε κάποια σχόλια αναφορά σε αιματουρία, να πω ότι άλλο η ραβδομυόλυση και άλλο η αιματουρία. Στη ραβδομυόλυση το χρώμα των ούρων είναι καφέ σαν τσάι ή κόκα κόλα, οχι κόκκινο. Εδώ φαίνεται μια εικόνα:
http://upandhumming.com/2014/02/rhabdomyolysis-and-runners-warning-signs-symptoms/

Περαστικά και καλή επάνοδο στο τρέξιμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  19:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ω ναι, ήταν σαν κόκα κόλα, δεν το μπερδεύεις με τίποτα.
Και αποδείχτηκε ότι δεν έχω κάτι άλλο, αλλά και σήμερα που έτρεξα το ευχαριστήθηκα
quote:
Originally posted by running_grandpa

Πάντως επειδή βλέπω σε κάποια σχόλια αναφορά σε αιματουρία, να πω ότι άλλο η ραβδομυόλυση και άλλο η αιματουρία. Στη ραβδομυόλυση το χρώμα των ούρων είναι καφέ σαν τσάι ή κόκα κόλα, οχι κόκκινο. Εδώ φαίνεται μια εικόνα:
http://upandhumming.com/2014/02/rhabdomyolysis-and-runners-warning-signs-symptoms/

Περαστικά και καλή επάνοδο στο τρέξιμο!


Edited by - kostao on 29/10/2014 19:16:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  20:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατι παρεμφερες επαθα εγω προπερσι στην Εδεσσα, 9/6 αν θυμαμαι καλα με 25+ βαθμους , δεν ειχε τακτικη τροφοδοσια σε νερο και στο τελευταιο χλμ, σε καθε βημα μου, εφευγαν ουρα... σταγονες βεβαια, αλλα δε σας το κρυβω οτι μυρισα καφε βρακι απο το φοβο μου. η γυναικα μου ακομα εχει να το λεει οτι αν με ξαναδει τοσο χαλια σε τερματισμο (δεν εμαθε για τα ουρα) θα παψει να εινα συμμαχος μου στο τρεξιμο. τοτε ο ανεφοδιασμος ηταν ανα 4 χλμ (εγω υπολογιζα ανα 2,5) και ο 2ος ανεφοδιασμος ηταν μια ΠΟΜΟΝΑ!!!... που επειδη ειχε βαλτωσει τα παντα τριγυρω δεν πηγαινε κανεις να πιει νερο... και πως να πιει με την πιεση που επεφτε το νερο απο τα 2 μετρα? εγω την επαθα παροτι ετρεχα απο την αφετηρια με ενα μισολιτρο νερο στο χερι, το οποιο χρειαστηκε να το μοιραστω με εναν συναθλητη που ειχε λιποθυμικες τασεις (μαλλον ηλιαση ηταν) και ξεμεινα απο νερο . χοντρη φολα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000