Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Μετά τα Nimbus 15 τι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

newbierunner
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/10/2014 :  15:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για τα Nimbus 15 μου. Αν και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλα παπούτσια για να συγκρίνω από πρώτο χέρι(ή μάλλον πόδι). Μετά από μια έρευνα κατέληξα στα 3 αυτά μοντέλα:

-Supernova glide 6 boost (http://www.adidas.com/us/supernova-glide-6-boost-shoes/F32276.html)
-Saucony Ride 7 (http://www.saucony.com/en/ride-7/13593W.html)
-Mizuno wave creation 15 (http://www.mizunousa.com/running/mens/running-shoes/neutral/wave-creation-15)

Καταρχήν μιλάμε για τον ίδιο τύπο παπουτσιών? Από την στιγμή που με βόλεψαν τα Nimbus είμαι σε αυτήν την κατηγορία, σωστά?

Υπάρχει κάποια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτά τα μοντέλα? Διαφορές, μειονεκτήματα, πλεονεκτήματα?

Είμαι 1.75, 72 κιλά και 28 ετών. Τον πρόσφατο νυχτερινό ημι της Θεσσαλονίκης τον έτρεξα σε 1:50.

Edited by - newbierunner on 30/10/2014 15:05:47

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  15:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας λιώσει αρκετά Nimbus, στη θέση σου σπό τη Mizuno θα κοιτούσα πιο πολύ τα Enigma. Πιο σκληρά και άκαμπτα, πιο σφιχτά και πιο γρήγορα. Το ίδιο προστατευτικά σε κραδασμούς. Είσαι νέος και ελαφρύς, θεωρώ ότι θα σου κάνουν.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  17:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά τα Enigma αλλά χαλάνε γρήγορα, τουλάχιστον το εξωτερικό μέρος, μετά απο 350 χλμ, εμένα και τα δυο ζευγάρια που έχω, χάλασαν στο ίδιο σημείο. Η σόλα βαστάει και μπορούν να κάνουν κι άλλα χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  17:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω τα Ride θα έπρεπε να τα δεις καλύτερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  18:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikos forlan

Καλά τα Enigma αλλά χαλάνε γρήγορα, τουλάχιστον το εξωτερικό μέρος, μετά απο 350 χλμ, εμένα και τα δυο ζευγάρια που έχω, χάλασαν στο ίδιο σημείο. Η σόλα βαστάει και μπορούν να κάνουν κι άλλα χλμ.



Τα δικά μου Enigma 3, με 500+ km από τον Αύγουστο, από πάνω είναι σα καινούρια. Καθένας μας πατάει διαφορετικά, οπότε τρέχα γύρευε...

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

takis21
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  08:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα από τα Enigma 3 φεύγουν κομματάκια από τη σόλα μετά από 400 χλμ και τρέξιμο μόνο σε άσφαλτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  13:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και σε μένα τα Enigma3 αρχίζουν να έχουν κάποιες φθορές κυρίως στην σόλα (κατά 90% στον δρόμο) με γύρω στα 400χλμ. Παρ'όλα αυτά είμαι ευχαριστημένος απο την αλλαγή (Nimbus 13, ακόμη τα χρησιμοποιώ για λίγα χλμ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

newbierunner
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  15:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον προς adidas κλείνω καθώς στο μαγαζί που τα δοκίμασα ένιωσα καλή εφαρμογή.
Να δοκιμάσω και τα άλλα ή αν δεν τρέξω με αυτά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα είναι πραγματικά στο πόδι μου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2014 :  13:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγόρασα για πρώτη φορά τα nimbus και μου δημιουργούν διάφορους πόνους (μετά τα 10Kms) σε μετατάρσιο ή αχίλλειο (πάντα στο ίδιο πόδι).Στη έκθεση του μαραθωνίου είχα ρωτήσει το περιπτερο της Asics μου είπαν ότι θέλω προσαρμογή αλλά μετά από 70kms τα πράγματα δεν καλυτερεύουν. Συνήθως επιλέγω Brooks ή NB (launch, ghost, ή NB890) χωρίς να έχω παρόμοια θέματα. Εχετε καμμιά ιδέα πρίν τα στείλω......

txs!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2014 :  13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, προσαρμογή σε ένα τόσο προστατευτικό παπούτσι, απλά δεν έχει νόημα. Είναι προφανές, έτσι;
Την αντίθετη περίπτωση να την συζητάγαμε...
Το σετ πόδι-παπούτσι έχει την δική του "χημεία". Καμιά φορά τυχαίνει να μην ταιριάζουν καθόλου, όσο κι αν επιμείνεις.

Όταν είχα πάρει τα Kinvara 3, τα υπόλοιπα παπούτσια μου ήταν επίσης 4mm (έως και 0mm) και σχετικά πιο σκληρά και minimal. Θέλω να πω ότι τα πόδια μου ήταν μαθημένα στην κατηγορία αυτή. Κι όμως τα Kinvara μού έσκιζαν τις γάμπες σε οτιδήποτε πάνω από 10Κ, για ανεξήγητο λόγο.
Όσο κι αν επέμεινα, μιας και μού άρεσαν πολύ, αυτή η αίσθηση δεν άλλαξε ιδιαίτερα.
Στείλ' τα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xrhos
Newbie Forum Runner

Greece
36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2014 :  14:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cranfield

Αγόρασα για πρώτη φορά τα nimbus και μου δημιουργούν διάφορους πόνους (μετά τα 10Kms) σε μετατάρσιο ή αχίλλειο (πάντα στο ίδιο πόδι).Στη έκθεση του μαραθωνίου είχα ρωτήσει το περιπτερο της Asics μου είπαν ότι θέλω προσαρμογή αλλά μετά από 70kms τα πράγματα δεν καλυτερεύουν. Συνήθως επιλέγω Brooks ή NB (launch, ghost, ή NB890) χωρίς να έχω παρόμοια θέματα. Εχετε καμμιά ιδέα πρίν τα στείλω......

txs!!!



Αγορασα τα nimbus15 μετα απο πολλα χρονια που φορουσα μονο new balance. Μετα τα 14-16 χλμ προπονησης πονουσα κ στα 2 ποδια στον αχιλλειο, πραγμα που μου συνεβαινε πρωτη φορα.Τελικα αποφασιασα να τρεξω τον μαραθωνιο του 14 με τα nimbus κ οχι με τα παλια μου new balance λογο φοβου της βροχης κ τελικα (ευτυχως) δεν ειχα καμια ενοχληση.
Γνωμη μου ειναι να τους δωσεις ακομη 30-40 χλμ πρωτου τα στειλεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2014 :  14:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο συμφωνώ απόλυτα για την προσαρμογή και τον κοίταγα τον υπεύθυνο στην Asics με μισό μάτι....δεν καταλάβαινα τι εννούσε ο ποιητής..αλλά είπα μάλλον κάτι δεν ξέρω εγώ ας προσπαθήσω. Ευτυχώς έτρεξα τον μαραθώνιο με ολοκαίνουργια launch και ήταν (όπως πάντα) απίθανα!!!
txs
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2014 :  14:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Launch και ξερό ψωμί!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rungalileo
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2014 :  08:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά τα nimbus μου βγάλανε θέμα σε αχίλλειο και μετατάρσιο ( νευρώμα μορτων) με αποτέλεσμα να παει ο Μαραθωνιος αντί για τρεξιμο βόλτα . Οι προπονήσεις μου ήταν με enigma3 και δεν μου είχαν βγάλει τίποτα . Πρακτικά γύρισα σε enigma και γενικά δύσκολα θα ξανα προδώσω τη mizuno
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2014 :  08:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στο μεταρτάσιο νομίζω μόνο φθαρμένο παπούτσι βγάζει πρόβλημα
όσο για το πάρκο τρίτση μόνο nimbus και καθάρισες xaxaxa
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2014 :  08:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα παπούτσι μπορεί να σου βγάλει φουσκάλα, σημεία τριβής, μούδιασμα από στενή εφαρμογή ή κάτι παρόμοιο, τέλος πάντων...
Σε καμμία περίπτωση νευρίνωμα ή γενικότερα, να σε τραυματίσει.
Προφανώς είχες κάποιο θέμα από την προετοιμασία σου, το οποίο ενετάθη από τις απαιτήσεις του αγώνα και εκεί απλά εμφανίστηκε.
Μην δίνουμε στα παπούτσια μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που πραγματικά τους αναλογεί...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000