Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:31:28  Εμφάνιση Προφίλ
Το ραντεβού για το 2015 κλείστηκε την στιγμή που τερμάτισα τον αγώνα του 2014. Τέτοιες γιορτές δεν πρέπει να χάνονται.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:01:02  Εμφάνιση Προφίλ
Μιας και εχει ανοιξει το θεμα εδω θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο.
Τρεχω περιπου 1.5 χρονο, εχω παρει μερος σε αρκετους αγωνες (10Κ αποκλειστικα) και εχω ενα χρονο γυρω στα 52-55' στο 10αρι.

Υπαρχει περιπτωση να βγαλω το Μαραθωνιο με 3 εβδομαδιαιες διαλλειματικες προπονησεις (2χ10χλμ σε 10 σετ 400αρια στο 4.20/χλμ) και μια τεμπο 10χλμ@5.45 χωρις long run σε κατω απο 5.30 ωρες ή να μην το δοκιμασω καν?

δεν υπαρχει χρονος για long run τα σ/κ οποτε δεν γινεται αλλιως. Ισως να μπορεσω να κανω 1 των 25χλμ κανενα 10ημερο πριν τον αγωνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:13:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αφού δεν θες ή δεν μπορείς να κάνεις προετοιμασία μαραθωνίου, για ποιον λόγο θες να πάρεις μέρος σε έναν μαραθώνιο;
Γιατί δεν δουλεύεις τα 10άρια σου ή έναν ημί (που κι αυτός θέλει LRs βέβαια) κι όταν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες βλέπεις και για τα 42;
Τι θα σου προσφέρει να πας σχεδόν περπατώντας από τον Μαραθώνα στην Αθήνα;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:20:13  Εμφάνιση Προφίλ
Για Ημι εχω στο προγραμμα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αυτον της Αθηνας.

Το γιατι τρεχει καποιος εναν Μαραθωνιο εχει πολλες προεκτασεις. Το τι θα μου προσφερει να τρεξω/περπατησω απο το Μαραθωνα στην Αθηνα εχει και αυτο πολλες προεκτασεις.

Θεωρω οτι ή σε 3.30 το κανω ή σε 5.30 το κανω επειδη θα ειναι η μια και μοναδικη φορα που θα το κανω θα μου προσφερει ακριβως τα ιδια συναισθηματα.

Η ερωτηση ηταν αν τεχνικα γινεται αυτο που λεω ή οχι. Αν μου πεις οτι γινεται μπορει και να ζοριστω να κανω κατι παραπανω στην προετοιμασια. Αν μου πεις οτι αποκλειεται τοτε μαλλος δεν πρεπει να το σκεφτομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:34:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gabri

Για Ημι εχω στο προγραμμα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αυτον της Αθηνας.

Το γιατι τρεχει καποιος εναν Μαραθωνιο εχει πολλες προεκτασεις. Το τι θα μου προσφερει να τρεξω/περπατησω απο το Μαραθωνα στην Αθηνα εχει και αυτο πολλες προεκτασεις.

Θεωρω οτι ή σε 3.30 το κανω ή σε 5.30 το κανω επειδη θα ειναι η μια και μοναδικη φορα που θα το κανω θα μου προσφερει ακριβως τα ιδια συναισθηματα.

Η ερωτηση ηταν αν τεχνικα γινεται αυτο που λεω ή οχι. Αν μου πεις οτι γινεται μπορει και να ζοριστω να κανω κατι παραπανω στην προετοιμασια. Αν μου πεις οτι αποκλειεται τοτε μαλλος δεν πρεπει να το σκεφτομαι.



Τεχνικά, πολύ πιθανό να γίνεται. Σκέψου ότι μιλάμε για ~7.5'/χλμ μέσο όρο ρυθμού. Κάποιοι μπορούν να περπατήσουν πολύ γρήγορα και να πάνε με τόσο. Οπότε δεν αποκλείεται.

Πίστεψέ με, μαραθώνιος χωρίς τα ζόρια της προετοιμασίας έχει χάσει το 70% της μαγείας του!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:34:22  Εμφάνιση Προφίλ
Gabri, αυτό που θέλει να πει ο Echetlos νομίζω είναι ότι "δεν έχει νόημα" να κάνεις έναν μαραθώνιο περπατώντας. Σαφως ο καθ'ένας βρίσκει νοήματα αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πραγματικά πιστεύω είναι άνευ νοήματος. Θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο. Άλλο να έχεις κάνει μια σωστή προετοιμασία και εν τέλει να ταλαιπωρηθείς στον αγώνα διότι άρχισες να πονάς αλλά αποφάσισες να μην το βάλεις κάτω. Άλλο να έχεις κάνει θυσίες για να βρεις χρόνο να κάνεις LRs και να ταλαιπωρηθείς.

Αλλιώς, μην κάνεις "προετοιμασία" για μαραθώνιο και απλά δήλωσε να πας να τον κάνεις.

Για να καταλάβεις, κι εγώ πολλές φορές σκέφτομαι ότι μπορώ να κάνω Αθήνα-Σπάρτη-Αθήνα. Σε έναν μηνα; Σε έναν μήνα! Σε δύο; Σε δύο! Αλλά τι νόημα έχει αν δεν έχω ιδρώσει, αν δεν έχω κάνει θυσίες, αν δεν έχω μπει στο πετσί τπυ αγώνα, της προετοιμασίας και του τι παω να κάνω;

Για να σου απαντήσω "τεχνικά", ναι, ΟΚ μπορείς. Τίποτα δεν είναι αδύνατον. και εγώ αύριο πάω Κόρινθο με τα πόδια. Θα κουραστώ αλλά θα φτάσω (μεθαύριο ).

Είναι και το πως βρίσκει κανείς χαρά. Αν εσύ θα βρεις χαρά με το να τερματίσεςι έναν μαραθώνιο "έτσι", ναι, κάνε το, μπορείς. Εγώ προσωπικά, δεν θα έβρισκα χαρά να κάνω Αθήνα-Σπάρτη-Αθήνα σε 2 μήνες και ας με έδειχναν όλα τα media και ας είχα όλους τους χορηγούς. Θα ένιωθα ότι κοροιδεύω.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:35:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ok, τώρα είδα ότι απάντησε ο Echetlos. Και να που λέμε το ίδιο πράγμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:38:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

...Και να που λέμε το ίδιο πράγμα.



Ωχ, ν' ανησυχώ...???

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

...Και να που λέμε το ίδιο πράγμα.



Ωχ, ν' ανησυχώ...???

"My sport is your sport's punishment"



Τώρα το πήρες χαμπάρι; Σε πολλά συμφωνούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:43:03  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε δούλεψε μην μπει φυλακή κανένας αθώος...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:49:15  Εμφάνιση Προφίλ
"Κλειστόν λόγω μαραθωνίου"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:26:28  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνω με αυτο που λετε περι προσπαθειας.
Απλα δεν ειπα οτι καθομαι στον καναπε μου και θα σηκωθω του χρονου στις 8/11 να παω στο Μαραθωνα. Ειπα οτι θα κανω 3 προπονησεις την εβδομαδα 10χλμ ( 2 διαλλειματικες και 1 τεμπο) την φορα χωρις long runs. Οποτε θα καταβαλλω ενα 60% της συνολικης προσπαθειας ενος ατομου που κανει σωστη προετοιμασια και θα τερματισω αντιστοιχα σε αναλογο χρονο της προσπαθειας μου.

Γι αυτο και δεν ρωτησα αν μπορω να το κανω σε 8 ωρες γιατι προφανως και μπορω ετσι οπως ειμαι τωρα. Η ερωτηση ηταν κατω απο 5.30.

Θεωρω οτι ο χρονος εντος οριου αγωνα και κυριως κατω απο 6 ωρες για μενα ειναι αξιοπρεπης. Αλλιως θα ειχε οριο 5 ωρες και θα ετρεχαν 5000 αντι για 15000 (π.χ.).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:31:18  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ, σωστό όπως το θέτεις.
Δεν ξέρω να σου πω αν μπορείς να κάνεις 5:30 ώρες. Δεν ξέρω πως είναι να πονάς, δεν μου έχει τύχει. Ξέρω επίσης ότι τα LRs σου προετοιμάζουν τα πόδια για το συνεχές "ντούκου ντούκου". Οπότε, θα υποφέρεις αν δεν έχεις κάνει LRs. Δεν ξέρω να σου πω πως θα βγει.
Άλλοι κάνουν LRs και κάνουν 5:30 ώρες. Οπότε χωρίς LRs δεν ξέρω τι γίνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:39:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΛεξανδρα αρα αν καταλαβαινω καλα τα LRs εχουν σαν σκοπο την "εκπαιδευση" των ποδιων στον πονο και οχι τοσο το καρδιοαναπνευστικο. Σωστα?

Αν λοιπον εχω τρεξει εναν Ημι(αρκετα νωριτερα βεβαια τον Μαιο) και τρεξω και ενα 25αρι δυο βδομαδες πριν τον αγωνα, ποσο μεγαλο προβλημα μπορει να εχω μεσα στον αγωνα, που με βαση τους χρονους που λεω μπορω να περπαταω και σε καποια "ανυποφορα" σημεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:44:06  Εμφάνιση Προφίλ
τα long είναι και για το καρδιοαναπνευστικό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000