Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  15:30:02  Εμφάνιση Προφίλ
@trexantiris Μανώλη έβγαλες την διαδρομή ξυπόλυτος;...

Edited by - xipolitos on 12/11/2015 16:05:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SirCharles
Newbie Forum Runner

Morocco
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ
Μιας κ έγινε θέμα η πράξη των 2 κορασίδων να θέσω έναν προβληματισμό μου περί ίσου αγώνα. Έχουμε ίσο αγώνα όταν ένας ξεκινά ζωσμένος τζελάκια που κρέμονται σαν φυσεκλίκια κλέφτη κ αρματωλού το 1821,ενώ άλλος αναμένει τον ανεφοδιασμό του στον κάθε σταθμό ? Εάν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο σαν δρομείς δημιουργεί πλεονέκτημα ? Δεν θα ήταν καλύτερα όλοι να ανεφοδιαζόμαστε στους σταθμούς ? Μήπως είναι μικρής σημασίας το αν κ πόσα τζελ θα πάρει κάποιος κ κακώς το σκέφτομαι έτσι ? Μήπως να δω λίγο Δόγκανο να χαλαρώσω ? Να φάω παγωτό? Θα έχει πολλά χιόνια φέτος..? Προβληματισμοί....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  15:46:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by SirCharles

Μιας κ έγινε θέμα η πράξη των 2 κορασίδων να θέσω έναν προβληματισμό μου περί ίσου αγώνα. Έχουμε ίσο αγώνα όταν ένας ξεκινά ζωσμένος τζελάκια που κρέμονται σαν φυσεκλίκια κλέφτη κ αρματωλού το 1821,ενώ άλλος αναμένει τον ανεφοδιασμό του στον κάθε σταθμό ? Εάν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο σαν δρομείς δημιουργεί πλεονέκτημα ? Δεν θα ήταν καλύτερα όλοι να ανεφοδιαζόμαστε στους σταθμούς ? Μήπως είναι μικρής σημασίας το αν κ πόσα τζελ θα πάρει κάποιος κ κακώς το σκέφτομαι έτσι ? Μήπως να δω λίγο Δόγκανο να χαλαρώσω ? Να φάω παγωτό? Θα έχει πολλά χιόνια φέτος..? Προβληματισμοί....



Αυτος τωρα τι προβληματισμος ειναι? Αν ειναι δικαιο καποιος που εχει την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει και να κουβαλαει μαζι του τζελακια ενω καποιος που δεν εχει να περιμενει στους σταθμους??? (Γιατι μονο ετσι μπορω να το εκλαβω).


_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  15:49:08  Εμφάνιση Προφίλ
σε λίγο θα μιλάμε για άνισο αγώνα επειδή κάποιος έχει τρια παιδιά και απαιτητική δουλειά ενώ ο άλλος κάθεται.. ή επειδή ο ένας έχει καλύτερα παπούτσια.. μην το τραβάμε. Τα τζελάκια δεν είναι ντόπα, όποιος θέλει με παίρνει, φτηνά είναι, τα κουβαλάει πάνω του και τα χρησιμοποιεί.
Μανώλη έτρεξες 42,2 ασφάλτινα χμ σε ρυθμό 4:58'' ξυπόλητος???

quote:
Originally posted by SirCharles

Μιας κ έγινε θέμα η πράξη των 2 κορασίδων να θέσω έναν προβληματισμό μου περί ίσου αγώνα. Έχουμε ίσο αγώνα όταν ένας ξεκινά ζωσμένος τζελάκια που κρέμονται σαν φυσεκλίκια κλέφτη κ αρματωλού το 1821,ενώ άλλος αναμένει τον ανεφοδιασμό του στον κάθε σταθμό ? Εάν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο σαν δρομείς δημιουργεί πλεονέκτημα ? Δεν θα ήταν καλύτερα όλοι να ανεφοδιαζόμαστε στους σταθμούς ? Μήπως είναι μικρής σημασίας το αν κ πόσα τζελ θα πάρει κάποιος κ κακώς το σκέφτομαι έτσι ? Μήπως να δω λίγο Δόγκανο να χαλαρώσω ? Να φάω παγωτό? Θα έχει πολλά χιόνια φέτος..? Προβληματισμοί....



SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 12/11/2015 15:50:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:04:58  Εμφάνιση Προφίλ
Τωρα να βαλω φωτια στην κουβεντα ;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=The+influence+of+commercially-available+carbohydrate+and+carbohydrate-protein+supplements+on+endurance+running+performance+in+recreational+athletes+during+a+field+trial

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Carbohydrate+...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Effect+of+carbohydrate+intake+on+half-marathon+performance+of+well-trained+runners

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:09:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ισος ειναι ο αγωνας φιλε μου, αυτα ειναι και λιγο θεμα προτιμησης οπως τα παπουτσια και τα ρουχα που χρησιμοποιει ο καθενας την ημερα εκεινη.

Edited by - dkoukou on 12/11/2015 16:10:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spirosk
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:10:48  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ηθελα κι εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω ολο το φορουμ για το πλουσιο με πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες που ακολουθησα οσο μπορουσα για να εχω εναν πετυχημενο τερματισμο στον πρωτο μου κλασσικο μαραθωνιο και να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας. Εχοντας πολυ ηπιες προπονησεις και καπως πιο σοβαρα μονο τους μηνες Σεπτεμβριος (150 χλμ), Οκτωβριος (120 χλμ) και Νοεμβριος (18χλμ). Στοχος απλα και μονο να τερματησω τον αγωνα σε χρονο καπου στις 5 ωρες χωρις να μην μπορω να παρω τα ποδια μου την επομενη μερα. Τελικα τερματισα σε 5ω 36λ.

Ομολογω να πω πως πειραματιστικα με τα τζελακια και την συχνοτητα ποσης νερου και ειχα βγαλει τα συμπερασματα μου. Μονο με τα σολτ στικς που τα πηρα στον αγωνα χωρις να τα δοκιμασω πριν αλλα ευτυχως δεν μου δημιουργησαν καποιο θεμα αντιθετως μαλιστα με βοηθησαν.

Το κυριοτερο πανω στο οποιο δουλεψα σε οσες προπονησεις εκανα πριν τον αγωνα ηταν να μαθω να ακουω το σωμα μου και να καταλαβαινω τα μηνυματα που μου στελνει και να εκτελω αναλογως.

Ακολουθησα τους ρυθμους που ειχα σχεδιασει πιστευω κατα γραμμα. Ξεκινησα αρκετα αργα βλεπωντας πολλους να με προσπερνουν χωρις να με επηρεαζει αυτο ψυχολογικα. Αλλωστε πιστευω οτι για τον καθενα που τρεχει πρωτη φορα το βλεπει σαν μοναδικη εμπειρια και απολαμβανει καθε στιγμη. Χαιρετουσα το κοσμο, εδινα το χερι μου στα παιδια, παρατηρουσα τον βηματισμο αλλων δρομεων και γενικα παρακολουθουσα την διαδρομη. Ειχα σχεδιασει οτι στο 10ο θα πρεπει να νιωθω σαν να μην εχω τρεξει καθολου και οτι στο 20ο θα πρεπει να ειμαι αρκετα ανετος χωρις καμια ενοχληση. Να πω οτι η μεγαλυτερη μου αποσταση που ειχα στο περελθον ηταν περιπιυ 1 μηνα πριν τον αγωνα 31,62χλμ με μεγαλη απροσεξια σε νερα με αποτελεσμα τις 2 επομενες ημερες να νιωθω χαλια. Και τελικα ετσι εγινε. Στο 10ο δεν ειχα καταλαβει απολυτως τιποτα, στο 20ο ολα μια χαρα. 25-28 ειχα ενα κατι με την ψυχολογια μου. Μου φαινονταν και ειναι βουνο η υπολοιπη διαδρομη (ειχα αγχωθει κι ολας με ολα τα σχετικα οτι μετα τον Σταυρο ξεκιναει ο Μαραθωνιος) αλλα στον Σταυρο τελικα καταλαβα οτι εχω αρκετες δυναμεις και ετσι ενιωσα οτι μπορω να βγαλω μερος των δυναμεων μου στο δρομο κι ετσι τελικα εγινε. Ανεβασα ρυθμο και κρατησα καλα μεχρι τον τερματισμο. Το δευτερο ημι εγινε κατα 20 λεπτα περιπου γρηγοροτερα.

Ολα καλα λοιπον, πηρα φοβερη ικανοποιηση, πολυ δυνατα συναισθηματα, πραγματικα απολαυσα καθε δευτερολεπτο του αγωνα. Τωρα καταλαβαινω ολους οσους περιμεμουν με αγωνια τον επομενο μαραθωνιο η και την συμμετοχη τους σε οποινδηποτε αλλο αγωνα δρομου. Ραντεβου στον επομενο!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ
Mε μπαρες δημητριακων απο φουρνο,αλατακι και νερακι μια χαρα και ανετα βγαινει ο αγωνας......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:31:47  Εμφάνιση Προφίλ
Σε οτι με αφορα,τα link απο το fb τους σβήστηκαν.
Νομιζω αρκετά ασχοληθήκαμε εδω μέσα με τις κοπελίτσες...Αυτές κάνανε την πλάκα τους,η τουλάχιστον έτσι νομίζουν,κάναμε κι εμείς τη δική μας και τέλος...Απο δω και πέρα,αξία τους δινουμε οσο ασχολούμαστε με τα "κατορθώματά" τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:53:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

Mε μπαρες δημητριακων απο φουρνο,αλατακι και νερακι μια χαρα και ανετα βγαινει ο αγωνας......



Τις μπαρες πώς θα τις φας τρεχοντας? Το μαγνησιο που χανεις απο τον ιδρωτα απο πού θα το παρεις?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  16:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
μπαρες μια χαρα τρωγονται και τρεχοντας και πετωντας, το θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα τις απορροφησεις σε σχεση με τα gel που πανε στο συστημα αμεσως. Και εκτος των gel παντα εχω και μια μπαρα μαζι (οχι σκετη δημητριακων, ενα energy cake τυπου) για μετα το 20-24, να χει κατι το στομαχι εκτος gel & νερου. Μη σου πω οτι την τρωω σε δυο δοσεις, μιση στο 22 κ μιση στο 28 ξερωγω, αναλογα πως με παει. Μετα το 30 εχεις μπουχτισει με τα gel κ τα χιλιομετρα οποτε ορεξη για δευτερη μπαρα δε παιζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  17:05:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by dkoukou

Τωρα να βαλω φωτια στην κουβεντα ;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=The+influence+of+commercially-available+carbohydrate+and+carbohydrate-protein+supplements+on+endurance+running+performance+in+recreational+athletes+during+a+field+trial

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Carbohydrate+...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Effect+of+carbohydrate+intake+on+half-marathon+performance+of+well-trained+runners




μμμμμμ σωστα ολα αυτα αλλα για 20ρια που εχεις ακομα αποθεματα γλυκογονου ολα ωραια ειναι. Στα 30 που πεφτει τοιχος οεο τι κανουμε; Στον πρωτο μαραθωνιο θυμαμαι στα long run τα Σαββατα επαιρνα gel 70g (!) στο 10ο χλμ για να βγαλω 19χλμ. Εντελως αχρηστο. Τωρα μια μπαρα υδατανθρακα (αντε να περασει η μανια με Atkins που εχουμε γεμισει πρωτεινης) για ανω των 24-25 φτανει και gel μονο στον αγωνα. Ειμαι τυχερος που μεχρι στιγμης δεν ειχα ποτε μα ποτε θεμα στομαχικο με gel/ισοτονικα κλπ (κι ας εχω φαει οτι μου διναν σε αγωνες εξω).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  17:09:29  Εμφάνιση Προφίλ
@spirosk: έτρεξες με σύνεση και ανταμείφθηκες! Είναι σημαντικό να διατηρείς δυνάμεις για ένα μεγάλο κομμάτι της διαδρομής. Join the club και καλή συνέχεια εύχομαι (και πιθανόν να τρέξεις την απόσταση αυτή και πριν φτάσει η ώρα του επόμενου Αυθεντικού Μαραθωνίου :))

@dkoukou: Δημήτρη δε βάζεις απλά φωτιά...ήρθες με φλογοβόλο!!! :Ρ :Ρ

@SirCharles: θα ήθελα να μας διαφωτίσεις στους δικούς μου προβληματισμούς που ακολουθούν:
- Εσύ πως έτρεξες στη φετινή Κλασική; Χωρίς τζελάκια ή με τζελάκια;
- Στην περίπτωση που έτρεξες χωρίς δικό σου ανεφοδιασμό παρά μόνο με αυτά που σου δίνουν οι σταθμοί, το έκανες γιατί:
- Δεν ήθελες να ξοδέψεις χρήματα για τα τζελάκια του αγώνα και των προπονήσεων;
- Δεν ήθελες να ξοδέψεις χρήματα για τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να κουβαλάς αυτά τα τζελάκια ή αυτός ο εξοπλισμός σου φαίνεται βαρύς και μη πρακτικός;
- Ιδεολογικά πιστεύεις ότι δε θα έπρεπε να κουβαλάς τα δικά σου τζελάκια (ή οτιδήποτε άλλο για ενεργειακή φόρτιση) παρά μόνο να βασίζεσαι σε αυτά που θα βρεις στους σταθμούς;
- Έχεις διαβάσει από τους κανονισμούς του αγώνα ότι η μεταφορά προσωπικών αντικειμένων τροφοδοσίας δεν επιτρέπεται; Και αν ναι, θα μπορούσες σε παρακαλώ να επισυνάψεις τον κανονισμό;

@xipolitos & Nestoras: όλη η διαδρομή βγήκε άνευ υποδημάτων (οποιαδήποτε είδους). Καταραμένη φτώχεια! :Ρ

@Elda: Μαρία η Θεσσαλονίκη θα αποτελέσει τον αγώνα *μου* ;-))) Και κάτι άλλο… Στη φωτογραφία που ανέβασες, είδες που ο Σωτήρης έχει φύγει μπροστά (καμιά φορά είχε αποσχιστικές τάσεις ;-) Εκεί έπεφτε φωνή για αυτοσυγκράτηση από πλευράς μου :Ρ :D

@winarg: Αργύρη ένα χρωματάκι το πήραμε όλοι. Π.χ. εκεί που τελειώνει το σορτσάκι το πώς φαίνεται η διαφορά πάνω στο πόδι!


Free your feet...free your senses!

Edited by - trexantiris on 12/11/2015 17:12:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  17:11:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by LEON T

Mε μπαρες δημητριακων απο φουρνο,αλατακι και νερακι μια χαρα και ανετα βγαινει ο αγωνας......



Τις μπαρες πώς θα τις φας τρεχοντας? Το μαγνησιο που χανεις απο τον ιδρωτα απο πού θα το παρεις?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Οπως τα κανα εγω τη κυριακη και γλυτωσα ολα τα τζελακια που απο πολλους ακουω οτι σε ανακατευουν και ποιος ξερει ποσα χημικα εχουν μεσα,οσο για το μαγνησιο νομιζω εχουν οι μπαρες αφου εχουν ξηρους καρπους....μη πω για τα σαλστικς που ακουσα κοσμο να εχει παρει 7-8-10!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2015 :  17:14:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by LEON T

Mε μπαρες δημητριακων απο φουρνο,αλατακι και νερακι μια χαρα και ανετα βγαινει ο αγωνας......



Τις μπαρες πώς θα τις φας τρεχοντας? Το μαγνησιο που χανεις απο τον ιδρωτα απο πού θα το παρεις?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Οπως τα κανα εγω τη κυριακη και γλυτωσα ολα τα τζελακια που απο πολλους ακουω οτι σε ανακατευουν και ποιος ξερει ποσα χημικα εχουν μεσα,οσο για το μαγνησιο νομιζω εχουν οι μπαρες αφου εχουν ξηρους καρπους....μη πω για τα σαλστικς που ακουσα κοσμο να εχει παρει 7-8-10!!!







Οπως τα κανα εγω τη κυριακη και γλυτωσα ολα τα τζελακια που απο πολλους ακουω οτι σε ανακατευουν και ποιος ξερει ποσα χημικα εχουν μεσα,οσο για το μαγνησιο νομιζω εχουν οι μπαρες αφου εχουν ξηρους καρπους....μη πω για τα σαλστικς που ακουσα κοσμο να εχει παρει 7-8-10!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000