Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος Αθηνών: Τακτική, Περάσματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  14:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το γρήγορο πέρασμα στην αρχή έχει μεγάλο ρίσκο και μπορεί να εξελιχθεί σε μια αρκετά επώδυνη εμπειρία. Η κλασική δεν προσφέρετε για ατομικό ρεκόρ. Αν το όνομα σου δεν είναι Φέλιξ Κάντι, πιστεύω πως ενα αργό πέρασμα στην αρχή είναι το καλύτερο για να απολαύσεις την διαδρομή και να μην μπεις.....περπατώντας στο καλλιμάρμαρο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  14:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστεύω πως το ιδανικό είναι το even split (+-1min) Εγώ είχα γεμάτο positive (+4m) αλλά στα το εντυπωσιακό είναι πως προσπέρασα πολύ κόσμο μετά τα μισά (στο 25οχμ ήμουν 255ος γενικής και τερμάτισα 206ος)

SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 12/11/2014 15:06:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  14:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα μου βγαίνει πάντα (πλην όταν έτρεχα με τραυματισμό οπότε δεν "έτρεχα") αρνητικό split μέχρι και 8 λεπτά. Φέτος, βγήκε 5 λεπτά πιο γρήγορα το δεύτερο μισό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  15:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

πιστεύω πως το ιδανικό είναι το even split (+-1min) Εγώ είχα γεμάτο positive (+4m) αλλά στα το εντυπωσιακό είναι πως προσπέρασα πολύ κόσμο μετά τα μισά (στο 25οχμ ήμουν 255ος γενικής και τερμάτισα 206ος)

SWIM BIKE RUN



Και εγώ ήμουν στη θεση 424 στον ημι αλλά τερμάτισα στο 289. Το ότι κάνουμε positive split δε σημαίνει ότι πάμε και περίπατο στο 2ο μισό

Νομίζω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο δρομικό "high" από το να αισθάνεται κανείς ότι επιταχύνει μετά από μια ήδη κουραστική διαδρομή. Τη στιγμή εκείνη αισθανόμαστε ότι νικήσαμε την κούραση, τα εμπόδια και ότι βγήκαμε "από πάνω" στην όλη κατάσταση. Το ότι είναι ψυχολογικά ανεβαστικό όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό να φυλάξουμε πολλές δυνάμεις για το τέλος. Το πιθανότερο είναι ότι δε θα πάρουμε το μέγιστο που μπορούμε...

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  20:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για ερασιτέχνες δρομείς που κοιτάνε πρώτα να απολαύσουν την διαδρομή και να είναι δυνατοί στον τερματισμό και κατά δεύτερο ρόλο να πλησιάσουν το 100% των δυνατοτήτων τους αξιόπιστη λύση είναι να τρέχουν βάσει των σφυγμών τους.

Τις τελευταίες φορές που έτρεξα την κλασική (2011 και 2012) προσπάθησα να πειθαρχήσω ειδικά στα πρώτα 10 χλμ και να μην ξεπεράσω τους 150 σφυγμούς στα πρώτα 5 χλμ και τους 160 σφυγμούς στα επόμενα 5 (έχοντας 210 μαξ και τρέχοντας το αγωνιστικό δεκάρι με 190-200 σφυγμούς). Κατά την γνώμη μου αν δεν πιάσεις υψηλούς σφυγμούς στα πρώτα 10 χλμ θα σε βοηθήσει να στρώσεις το καρδιοαναπνευστικό σου για όλο το μαραθώνιο και να πιάσεις υψηλότερες αποδόσεις στο δεύτερο μισό.

Για εμένα, ότι τακτική και αν ακολουθείς στην κλασική, την θεωρώ αποτυχημένη αν σε φέρνει σε κατάσταση να τρέχεις μετά το 30χλμ (όταν τελειώνει δηλαδή η ανηφόρα)σε ρυθμό παρόμοιο ή χειρότερο από το ανηφορικό κομμάτι.

Edited by - Droulas13 on 12/11/2014 20:30:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  22:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman



Και εγώ ήμουν στη θεση 424 στον ημι αλλά τερμάτισα στο 289. Το ότι κάνουμε positive split δε σημαίνει ότι πάμε και περίπατο στο 2ο μισό

Νομίζω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο δρομικό "high" από το να αισθάνεται κανείς ότι επιταχύνει μετά από μια ήδη κουραστική διαδρομή. Τη στιγμή εκείνη αισθανόμαστε ότι νικήσαμε την κούραση, τα εμπόδια και ότι βγήκαμε "από πάνω" στην όλη κατάσταση. Το ότι είναι ψυχολογικά ανεβαστικό όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό να φυλάξουμε πολλές δυνάμεις για το τέλος. Το πιθανότερο είναι ότι δε θα πάρουμε το μέγιστο που μπορούμε...

A little less conversation, a little more action please...



Δεν λέει κανείς να φυλάξεις πολλές. Η πρόκληση είναι να φυλάξεις ακριβώς όσες πρέπει. Εκεί να δεις ψυχολογικό ανέβασμα. Πάντως πιστεύω πως δεν υπα΄ρχει ένα σενάριο για όλους. Απλά αν εξαιρέσεις τους αρκετά γρήγορους θεωρώ πως η κλασσική ταιριάζει περισσότερο σε αρνητικά περάσματα. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει την στρατηγική του, την δουλεύει και αν του βγει δικαιώνεται.

quote:
Originally posted by oldman



Και εγώ ήμουν στη θεση 424 στον ημι αλλά τερμάτισα στο 289. Το ότι κάνουμε positive split δε σημαίνει ότι πάμε και περίπατο στο 2ο μισό

.



Ακριβώς. Πέρασες πολλούς που είχαν επιλέξει positive splits (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πλάκα κάνω)

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

Edited by - Dimosthenis on 12/11/2014 22:32:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  22:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Για ερασιτέχνες δρομείς που κοιτάνε πρώτα να απολαύσουν την διαδρομή και να είναι δυνατοί στον τερματισμό και κατά δεύτερο ρόλο να πλησιάσουν το 100% των δυνατοτήτων τους αξιόπιστη λύση είναι να τρέχουν βάσει των σφυγμών τους.

Τις τελευταίες φορές που έτρεξα την κλασική (2011 και 2012) προσπάθησα να πειθαρχήσω ειδικά στα πρώτα 10 χλμ και να μην ξεπεράσω τους 150 σφυγμούς στα πρώτα 5 χλμ και τους 160 σφυγμούς στα επόμενα 5 (έχοντας 210 μαξ και τρέχοντας το αγωνιστικό δεκάρι με 190-200 σφυγμούς). Κατά την γνώμη μου αν δεν πιάσεις υψηλούς σφυγμούς στα πρώτα 10 χλμ θα σε βοηθήσει να στρώσεις το καρδιοαναπνευστικό σου για όλο το μαραθώνιο και να πιάσεις υψηλότερες αποδόσεις στο δεύτερο μισό.

Για εμένα, ότι τακτική και αν ακολουθείς στην κλασική, την θεωρώ αποτυχημένη αν σε φέρνει σε κατάσταση να τρέχεις μετά το 30χλμ (όταν τελειώνει δηλαδή η ανηφόρα)σε ρυθμό παρόμοιο ή χειρότερο από το ανηφορικό κομμάτι.


Πήγα τη διαδρομή με παλμούς 150-162, με μέγιστους 181 σύμφωνα και με τα δεδομένα της πρόσφατης εργομέτρησης. Τελικά βγήκε negative (περίπου κατά 1' και 30'') και σχετικά άνετα (03:54:50). Ωστόσο ξέρω πως είχα ακόμα να δώσω, άνοιγα χιλιόμετρο-χιλιόμετρο, τον τοίχο δεν τον βρήκα και έμεινα με ένα μικρό παράπονο.
Ψάχνοντας τα περάσματα των Ελλήνων (επειδή ξέρουν τη διαδρομή) έχω καταλήξει πως για να κάνει κάποιος την υπέρβασή του ή για να τον τρέξει σαν αγώνα αν θέλετε, θα πρέπει να περάσει ή even ή ελαφρά positive παίρνοντας τα ανάλογα ρίσκα, εφόσον βοηθά και ο καιρός βέβαια. Του χρόνου στις αρχές Νοέμβρη θα πέσει πολύς προβληματισμός για τον αν θα πάμε στο όριο ή απλά θα πάμε συντηρητικά και ότι βγει, το οποίο βέβαια θα είναι πάντα λιγότερο από αυτό που μπορείς να δώσεις...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  01:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ρισκάρει ο vfalcon και πάει 4 λεπτά πιο γρήγορα το πρώτο μισό
δεν πρόκειται να κάνει πιο γρήγορα από 3.10 τελικό χρόνο
Πιο αργά θα καταλήξει έως καταστροφικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Droulas13

Για ερασιτέχνες δρομείς που κοιτάνε πρώτα να απολαύσουν την διαδρομή και να είναι δυνατοί στον τερματισμό και κατά δεύτερο ρόλο να πλησιάσουν το 100% των δυνατοτήτων τους αξιόπιστη λύση είναι να τρέχουν βάσει των σφυγμών τους.

Τις τελευταίες φορές που έτρεξα την κλασική (2011 και 2012) προσπάθησα να πειθαρχήσω ειδικά στα πρώτα 10 χλμ και να μην ξεπεράσω τους 150 σφυγμούς στα πρώτα 5 χλμ και τους 160 σφυγμούς στα επόμενα 5 (έχοντας 210 μαξ και τρέχοντας το αγωνιστικό δεκάρι με 190-200 σφυγμούς). Κατά την γνώμη μου αν δεν πιάσεις υψηλούς σφυγμούς στα πρώτα 10 χλμ θα σε βοηθήσει να στρώσεις το καρδιοαναπνευστικό σου για όλο το μαραθώνιο και να πιάσεις υψηλότερες αποδόσεις στο δεύτερο μισό.

Για εμένα, ότι τακτική και αν ακολουθείς στην κλασική, την θεωρώ αποτυχημένη αν σε φέρνει σε κατάσταση να τρέχεις μετά το 30χλμ (όταν τελειώνει δηλαδή η ανηφόρα)σε ρυθμό παρόμοιο ή χειρότερο από το ανηφορικό κομμάτι.


Πήγα τη διαδρομή με παλμούς 150-162, με μέγιστους 181 σύμφωνα και με τα δεδομένα της πρόσφατης εργομέτρησης. Τελικά βγήκε negative (περίπου κατά 1' και 30'') και σχετικά άνετα (03:54:50). Ωστόσο ξέρω πως είχα ακόμα να δώσω, άνοιγα χιλιόμετρο-χιλιόμετρο, τον τοίχο δεν τον βρήκα και έμεινα με ένα μικρό παράπονο.
Ψάχνοντας τα περάσματα των Ελλήνων (επειδή ξέρουν τη διαδρομή) έχω καταλήξει πως για να κάνει κάποιος την υπέρβασή του ή για να τον τρέξει σαν αγώνα αν θέλετε, θα πρέπει να περάσει ή even ή ελαφρά positive παίρνοντας τα ανάλογα ρίσκα, εφόσον βοηθά και ο καιρός βέβαια. Του χρόνου στις αρχές Νοέμβρη θα πέσει πολύς προβληματισμός για τον αν θα πάμε στο όριο ή απλά θα πάμε συντηρητικά και ότι βγει, το οποίο βέβαια θα είναι πάντα λιγότερο από αυτό που μπορείς να δώσεις...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας



Δεν πειράζει, καλύτερα έτσι παρά να είχες βρει τοίχο και να σκεφτόσουν σήμερα πού έπρεπε να κόψεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην μένεις με κανένα παράπονο, μόνο μπράβο σου αξίζουν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι παράπονο είχες; Ήθελες να βρεις τοίχο;;;
Ή απλά θεώρησες πως είχες πολλές δυνάμεις ακόμα οπότε έκανες κακή κατανομή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Τι παράπονο είχες; Ήθελες να βρεις τοίχο;;;
Ή απλά θεώρησες πως είχες πολλές δυνάμεις ακόμα οπότε έκανες κακή κατανομή;


Το δεύτερο, προφανώς, Αργύρη. Του χρόνου.
Πάντως το καθιερωμένο ραντεβού με το διάφραγμα στο 33-35 ήρθε για 3η συνεχή χρονιά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  21:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα αναφέρω την δική μου εμπειρία, πέρσυ και φέτος. Πέρσυ ξεκίνησα πιο γρήγορα στην αρχή, στο 30ο ήμουν 6' πιό γρήγορα από φέτος, αλλά στο τέλος ήμουν 36' πιό αργός. Πρέπει να κρατήσεις δυνάμεις για το τέλος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  06:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω για Κλασικη, μια φορα την εχω τρεξει και παλια, αλλα γενικα ειμαι του negative split και ειδικα στην αρχη πιστευω οτι πρεπει να ξεκινας λιγο πιο αργα για να μην καψεις πολυ γλυκογονο, μεχρι να ζεσταθει καλα το σωμα και φυσικα να καταναλωσεις οτι μπορεις περισσοτερο απο τζελακια κτλ(μεχρι το 30οχλμ).
Πιστευω το καλυτερο ειναι Negative με 1-2' διαφορα για φλατ παντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Δεν ξερω για Κλασικη, μια φορα την εχω τρεξει και παλια, αλλα γενικα ειμαι του negative split και ειδικα στην αρχη πιστευω οτι πρεπει να ξεκινας λιγο πιο αργα για να μην καψεις πολυ γλυκογονο, μεχρι να ζεσταθει καλα το σωμα και φυσικα να καταναλωσεις οτι μπορεις περισσοτερο απο τζελακια κτλ(μεχρι το 30οχλμ).
Πιστευω το καλυτερο ειναι Negative με 1-2' διαφορα για φλατ παντα.



Συμφωνω και επαυξανω, αν μαλιστα προκειται για αναγλυφο αναλογο της κλασσικης, οπου η κατηφορα ερχεται στο τελος, δηλαδη τρεχεις ´τσαμπα ´ τοτε το negative ειναο μονοδρομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000