Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Γενική Απεργία 27 Νοεμβρίου 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  14:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Μα Γιώργο εγω δεν μιλαω για τον Σύριζα... Λάθος ταμπέλα βάζεις στην κουβέντα μου (και πιστεύω ότι ΕΣΥ ειδικά, δεν το κάνεις σκόπιμα, οπότε το προσπερνώ)

Γυπαετέ ποιος σου είπε και σένα ότι εγώ υποστηρίζω την "δημοκρατικότητα" της Γερμανίας? Να μου πείτε βέβαια όμως όλοι εσείς οι Δημοκράτες χωρίς έγνοιες και ανησυχίες (γιατί εγώ έχω και πολλές) μέχρι που αντέχουν οι ευαισθησίες σας: στο 3%"? στο 5%? ...ή μόνο άμα αύριο συμφωνήσουν τα κόμματα εξουσίας ότι εαν στις επόμενες εκλογές δεν βρεθεί νέο κόμμα που να συγκεντρώσει το 99%, δεν μπαίνει ...εε μόνο τότε ίσως θα χουμε πρόβλημα? Αααα και ο νόμος περί ευθύνης υπουργών μέχρι πια σοβαρότητα του έγκληματος να ισχύει?

Αφού το βλέπετε ποσοτικά ...ξεκαθαρίστε μου και τα ποσοστά να ξέρω δηλαδή πόσο τις εκατό δημοκράτες είμαστε όλοι μας...

Εγώ το είπα. Όταν ξεκινήσεις τις εκπτώσεις στη Δημοκρατία τότε βαδίζεις ήδη σε άσχημο δρόμο που δεν θα σε βγάλει κάπου καλά...



Είναι η στιγμή που διαπιστώνεις ότι δεν έχει νόημα πλέον η συζήτηση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Είναι η στιγμή που διαπιστώνεις ότι δεν έχει νόημα πλέον η συζήτηση...", είπε ο Γυπαετός περπατώντας με το κεφάλι σκυφτό πέρα από το βασίλεμα του ήλιου.

The End





People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 28/11/2014 15:15:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδη υπαρχει η απορια για το εαν εχει δικαιωμα καποιος να ΜΗΝ απεργησει,εχω την εντυπωση οτι η συμμετοχη του ιδιωτικου τομεα στις απεργιες ειναι πολυ μικρη,ακομα και του δημοσιου το ιδιο(ετυχε την πεμπτη να περασω απο 3 υπηρεσιες και ειδα ελαχιστα γραφεια αδεια),υπηρξε μηπως καποιο προβλημα με οσους δεν συμμετειχαν;
Για τον τροπο που παιρνουν τις αποφασεις οι συνδικαλιστες(οι οποιοι παντα κοιτανε πρωτα το προσωπικο συμφερον μετα το κομματικο και τελος το συντεχνιακο) χωρις να ειμαι σιγουρος ,υποθετω με τον ιδιο τροπο που η συγκυβερνηση αλλα υποσχοταν προεκλογικα ,αλλα ελεγε ακομα και μετα τις εκλογες στις προγραμματικες δηλωσεις και αλλα εκανε,δηλαδη εγιναν εκλογες στα συνδικατα και εξουσιοδοτησαν τους εκλεγμενους να αποφασιζουν ποτε θα γινει απεργια οποτε κρινουν αυτοι,και οποτε τους πει το οκ η τροικα μετα απο καμια μυστικη συναντηση στις Βρυξελες που μετα την αποκαλυψη την βαφτισαν τυπικη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετσι είναι andrem αλλά κάποιοι άνθρωποι άλλες φορές θέλουν να καταργήσουν τους θεσμους από την πισω πόρτα , και άλλες φορές να μην τους αγγίζουν.

Για την κυβέρνηση η δημοκρατία είναι άριστη, για τα σωματεία δεν είναι.

Αντι λοιπον να κάτσουν να συζητήσουν πως θα μπορούσαν να κάνουν τον μηχανισμό να λειτουργεί για όλους, κόβουν και ράβουν στις πλάτες των αδυνάτων.

Αυτό έλειπε τωρα , το σωματείο να αποφασίζει υπερ αυτών που τους καταπατουν τα δικαιώματα... Η παράνοια και το ψέμα των νεο-φιλελέδων.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Man was born forever free,
but is everywhere with chains.
Trapped inside this earthly prison cell.

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Η φύση από μόνη της είναι ανελεύθερη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(Γιώργο (deorum) - ποτε θα ανοιξουμε ενα θρεντ για το interstellar. ; )

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 28/11/2014 15:46:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  15:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι η στιγμή που όταν διαπιστώνουμε ότι εκλογές δεν σημαίνει ντε και καλά Δημοκρατία επειδή χρειάζονται και χίλιες δυο άλλες προϋποθέσεις για να είναι Δημοκρατία στη πράξη και όχι στα λόγια, αποχωρούμε διακριτικά επειδή άλλα καταλάβαμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  16:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά πόσοι ήθελαν να κάνουν απεργία;
Πόσοι απήργησαν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


~ Τελικά πόσοι ήθελαν να κάνουν απεργία; Πόσοι απήργησαν;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  17:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαλλον απηργησαν οσοι ηθελαν(η τολμησαν) να κανουν απεργια, δλδ ελαχιστοι.
Ε ας το καταργησουμε κ αυτο, δεν πειραζει ,που ξερεις μπορει καποια μερα να θελουν κ να τολμησουν πολλοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  17:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς.
Δεν χρειάζεται να κάνουν όλοι (ακόμα..).

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  18:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας μου επιτραπει για το θεμα των εκλογων της δεδηλωμενης κ.λ.π να κανω ενα υποθετικο σεναριο κ ενα υποθετικο ερωτημα.
Ας πουμε λοιπον οτι ο ΣΥΡΙΖΑ κανει προεκλογικα μερικα κλικ ακομα προς τα δεξια κ καθησυχαζει τους πολιτες οτι δε θα κανει κατι ακραιο.Ας πομε οτι το πιο ακραιο μεταξυ αλλων θα ειναι η καταργηση του νομου περι ""προαιρετικης"" φορολογησης των ιερων αγελαδων της Ελλαδας των εφοπλιστων.Κερδιζει με αυτοδυναμια τις εκλογες, οι προγραμματικες της νεας κυβερνησης προς την ιδια κατευθυνση και σε λιγο καιρο επικρατουν οι ακραιοι οπου μεταξυ αλλων δημευουν σιγα σιγα την ιδιωτικη περιουσια, με λιγο πιο αγαρμπο τροπο απο την τροικα.Για να μην το χοντρυνω πολυ , η προταση της πλευρας Λαφαζανη για κοινοκτημοσυνη γυναικων κ τεκνων δεν περναει τελικα.
Εχοντας προνοησει ο Τσιπρας, δεν ενοχλει καθολου τους δικαστικους κ δεν χρειαζεται να βγει κατι αντισυνταγματικο, η βγαινουν καποια αντισυνταγματικα μεν αλλα λογω εκτακτων καταστασεων που περναει η πατριδα επιτρεπονται. Το ερωτημα ειναι, θα περιμενατε το τελος της τετραετιας να αλλαξουν την ψηφο τους οσοι εξαπατηθηκαν κ ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ η παρα την απεχθεια που ισως εχετε ορισμενοι για τετοιας μορφης δραση θα βγαινατε στους δρομους ?
Ας μην πουμε για την αντιμετωπιση απο τα ΜΑΤ που θα εχει φτιαξει ο Στρατουλης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  19:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrem

Μαλλον απηργησαν οσοι ηθελαν(η τολμησαν) να κανουν απεργια, δλδ ελαχιστοι.
Ε ας το καταργησουμε κ αυτο, δεν πειραζει ,που ξερεις μπορει καποια μερα να θελουν κ να τολμησουν πολλοι.



Ακριβως! και καποιοι που το τολμησαν τελικα και αψηφησαν τις απειλες και την τρομοκρατια, ειναι ανεργοι ή και περιμενουν το δικαστηριο μηπως και δικαιωθουν οτι απολυθηκαν παρανομα.
Το θεμα ειναι οτι οσο περιμενουν να βγει το Δικαστηριο, το πιατο τους ειναι αδειο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  20:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον ιδιωτικό τομέα δεν τολμάνε να απεργήσουν έτσι και αλλιώς. Είναι άνεργοι... δυστυχώς έτσι και αλλιώς, με ή χωρίς απεργία έτσι όπως κατάντησε η κατάσταση.
Απο προσωπική πείρα, δεν ενοχλεί κάποιον εργοδότη αν κάποιος εργαζόμενος απεργήσει. Το πιστεύω 100%. Τον ενοχλεί όμως αν είναι γενικά αντιδραστικός, και λόγω ιδεολογιών αρνητικά προκατηλημένος σε οποιαδήποτε μικρή ή μεγάλη πράξη.
Όχι η απεργία καθεαυτή, αλλά το γενικότερο πνεύμα που αντί να βλέπει κάποιος μια συνεργασία, έχει την νοοτροπία τώρα είμαι σε εχθρικό περιβάλλον. (φταίει βέβαια και η επιχείρηση για αυτήν την αποξένωση όταν προκαλείται, αλλά κυρίως φταίει η προηγούμενη κατήχηση που έχει φάει ο εργαζόμενος και έχει έρθει αντί για εργασία, προετοιμασμένος για ... ότι ετοιμάζονται να του την φέρουν. Ότι είναι σίγουρος, ότι εκεί που μπαίνει για εργασία, εξ'αρχής τον κλέβουν. Όπως το γνωστό ανέκδοτο με τον γρύλλο πιστεύω το ξέρετε). Ε έτσι δεν γίνεται δουλειά.

Οι του δημοσίου, δεν έχουν τέτοια προβλήματα, απεργούν μια χαρά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει οποιοσδήποτε δημόσιος υπάλληλος που πραγματικά φοβάται την απεργία, μπορεί όμως να λυπάται το χαμένο μεροκάματο, κάτι που είναι φυσικά σεβαστό.
Όμως απεργούν απεργούν αυτοί, δεν απεργούν δεν απεργούν οι άλλοι, στο τέλος να περνιούνται τα μέτρα να τα πάρουμε από τους μεν, να τα δώσουμε στους δε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  20:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τον ιδιωτικό τομέα Deorum προδικάζεις πως ο εργαζόμενος έρχεται προκατειλημμένος για δουλειά. Αναρωτιέμαι ο εργοδότης όταν του έπερνε συνενtευξη δεν τα βλέπει αυτα;.. Οχι απαραίτητα,διάθεση για εργασία υπάρχει , όπως και πολλές υποσχέσεις απο τον δεύτερο...

Οτι προκυπτει στις εργασιακές σχέσεις έχει αιτία, το κλίμα που έχει δημιουργηθεί είναι τρομοκρατικό και ενισχύει την ρουφιανιά , τον ατομικισμο.

Ας βρεθεί κάποιος από αυτο το φορουμ να μου πει οτι εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και νιώθει οτι εργάζεται στην wonderland...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 28/11/2014 20:51:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000