Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Φακός κεφαλής Βοήθεια!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/12/2014 :  12:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Charlie_Brown.  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν το μοντέλο αυτό αξίζει?
Φακός κεφαλής Cree LL-6633 Led 1000 lumens στα 25 ευρώ. (Skroutz)

Θέλω να το χρησιμοποιήσω για βράδυ σε άλσος (Συγγρού) και να κινηματογραφίσω την διαδρομή για ένα project που κάνω και το έχω ξεκινήσει από 1 Δεκ και πρώτα ο θεός θα τελειώσει στις 31 Δεκ βράδυ. Οπότε θέλω κάτι όσο το δυνατόν πιο φωτεινό γιατί η ψηφιακή που χρησιμοποιώ δεν έχει πολύ φωτεινό φακό (f:3).

Χθες πήγα το βράδυ να δοκιμάσω να τραβήξω βίντεο στο άλσος στις 20:00 με 2 φακούς ποδηλάτου που έχω (Topeak WhiteLite™ HP 1W AA) που είναι στα 90 Lumens και δεν έβλεπα ούτε την μύτη μου. Οπότε θα χρειαστώ κάτι γύρω στα 1000 Lumens υποθέτω.

Στο Ebay βρίσκω αρκετά μοντέλα πάνω από 2000 Lumens σχετικά φτηνά, αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να προλαβώ να μου έρθουν την ώρα που τα θέλω.
Δεν θέλω να ξοδέψω πάνω από 40-50 ευρώ. Υπάρχει μήπως κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει?

Σας ευχαριστώ όλους εκ τον προτέρον.

Ζακ

"You can't wake a person who is pretending to be asleep"

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2014 :  12:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Θα σου πρότεινα ή να ρωτήσεις σε κατάστημα με ορειβατικά είδη ή, για ακόμα πιο κατατοπιστικές πληροφορίες, να επικοινωνήσεις με κάποιον σπηλαιολογικό σύλλογο. Πίστεψέ με, έχουν κάνει διατριβή στο θέμα, και είμαι σίγουρη ότι θα είναι πρόθυμοι να σε 'δια-φωτίσουν' :-)

π.χ. Αν θελεις στείλε μήνυμα στον Σέλας: https://www.facebook.com/SELAS.Caving.Club
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2014 :  18:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α οκ
"it's ok to not be shinobu, it's not ok to relinquish the pursuit of shinobuness"
-Lao Tsi (chinese philosaupher)

Edited by - Paraskeuas on 07/12/2014 18:22:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2014 :  10:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
@ousake Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πήρα τηλ αλλά δεν το σηκώνει κανείς...
@Paraskevas ?!? Άσχετο νόμιζα μίλαγες για το Shinobi :p

Μάλλον με βλέπω να παίρνω το εξής μοντέλο που είδα και βιντεάκι στο youtube και μου φαίνεται πώς θα κάνει την δουλειά του μια χαρά:
2000Lm CREE XM-L XML T6 LED. Ελλάδα το βρίσκω 34 ευρώ χωρίς τις μπαταρίες (+12 ευρώ μπαταρίες)... Αγγλικό Ebay το βρίσκω 13 λίρες τον φακό (με μπαταρίες) και 8 τα μεταφορικά. Δηλ. γύρω στα 28 ευρώ.
Τέσπα θα δω τι θα κάνω.



"You can't wake a person who is pretending to be asleep"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  12:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά αγόρασα (ανάθεμα την ώρα) τον 2000Lm CREE XM-L XML T6 LED από Ελληνικό e-shop και 2 μπαταρίες 18650 μάρκας (με έκαψες) UltraFire 5000mAh.
Αν και μέσα στον φακό υπήρχαν ήδη 2 μπαταρίες UltraFire 3800mAh και είπα να δοκιμάσω αυτές πρώτα. Ο τύπος του καταστήματος μου είπε 3 ώρες φόρτισης. (περιττό να πω πώς ο φορτιστής βέβαια είναι της πλάκας. το ψεύτικο παιδικό κινητό με το αυτοκόλητο πάνω με τις δήθεν λειτουργίες, έχει περισσότερες πληροφορίες)
Πήγα χθες το βραδάκι στο άλσος, ανάβω τον φακό και απαγοητεύτικα. Δεν φαίνεται τίποτα(μπορεί οι μπαταρίες να ήταν ξεχασμένες μέσα στον φακό και να είχαν φάει τα ψωμιά τους)
Σήμερα άνοιξα τις σφραγισμένες 5000 και θα τις φορτισω μέχρι το βράδυ και θα πάω να τις δοκιμάσω να δω. (δυστυχώς ο φορτιστής δεν έχει κάποιο λαμπάκι να ξέρω πότε και αν όντως τις φορτίζει)
Νιώθω πώς τα 52 ευρώ που έδωσα θα πάνε άκλαφτα.

Υπάρχει μήπως κάποιο ευγενικό μέλος που θα μπορούσε να μου δανείσει τον δικό του φακό έναντι αμοιβής?
Ξέρω πώς δεν είμαι τακτικό μέλος εδώ μέσα για να έχω τέτοια απαίτηση, αλλά είμαι τακτικός (καθημερινός) δρομέας στο Άλσος Συγγρού (ψηλός αδύνατος με γένι). Προς το παρόν επιπλέον χρήματα για να πάρω κάποιον καλύτερο φακό μάρκας πχ Petzl και όχι Κινέζικης μπούρδας που πήρα δεν μπορώ να διαθέσω. Αν ήξερα από πριν, θα έβαζα λίγα χρήματα παραπάνω να πάρω έναν καλό και όχι τάχα μου 2000 Lumen my ass. Τον φακό θα τον χρησιμοποιήσω από την Τετάρτη (17-12-14)μέχρι της 31 Δεκ που θα τελειώσει το project μου.

Ευχαριστώ όσους διαβάσουν το μήνυμα αυτό.

Ζακ




"You can't wake a person who is pretending to be asleep"

Edited by - Charlie_Brown on 20/12/2014 14:57:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Running_Angel
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  15:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Running_Angel Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
θα σου συνιστούσα να τον επιστρέψεις αφού δεν σου κάνει την δουλειά που θέλεις μιας κ 52ε δεν είναι κ λίγα....

Εχω τον φακό απο το Night run της energizer κ μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο δυνατός είναι. Αν θέλεις μπορώ να στον δανείσω. Μπορώ να τον έχω αν θέλεις απο Τετάρτη η Πέμπτη στο κέντρο....

--##--##--##--##--##--##--##--##--##--##--##--##--

RunKeeper Id: cdangelcd(at)yahoo.com Or Ak
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  18:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν μπορώ να τον επιστρέψω αν και ο φακός ήρθε σε κουτί που δεν ήταν σφραγισμένο και είχε και χτυπήματα. Ούτε καν εγχειρίδιο χρήσης είχε. Όταν του είπα πριν λίγες μέρες να τον δοκιμάσω πρώτα να δω αν μου κάνει, μου είπε πώς δεν μπορείς να αγοράσεις αμάξι και αν δεν σου κάνει να το επιστρέψεις. Έπρεπε να του το γυρίσω χωρίς να τον δοκιμάσω. (Να σημειωσω πως την πληρωμη μου την εκανα με paypal)
Το θέμα μου είναι πως εχω ξεκινησει τις ληψεις απο 1 Δεκ και καθημερινα κανω την ληψη μιση ωρα αργοτερα απο την προηγουμενη μερα.(δεν ειχα αυτη την προθεση αλλα σκεφτηκα πως ετσι θα ηταν καλυτερα)
Για αυτο και δεν επεστρεψα τον φακο αμεσως, ουτε και προσπαθησα να βρω λυση μεσω ebay γιατι δεν θα ηξερα ποτε θα μου ερθει και οι ληψεις μου απο την Τεταρτη υπολογιζω να αρχισω να χρειαζομαι τον φακο.
Γενικα ειμαι ανοργανωτος και χωρις προγραμμα ανθρωπος για αυτο και τωρα τρεχω και δεν φτανω. Ουτε το προτζεκτ δεν μπορω να το αναβαλλω για αλλη στιγμη. Πρεπει να τρεξει μεχρι της 31 για λογους σημειολογιας. Ηδη αισθανομαι οτι ακουγομαι περιεργος και φορτικος.
@ Running_Angel Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου. Θα σε ενημερωσω :)


"You can't wake a person who is pretending to be asleep"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2014 :  18:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην ψαχνεις για εξοπλισμό τρεξίματος. Χρειάζεται φακός για video. Eπειδη ειμαι του χώρου, θα σου στείλω pm με τα σχετικα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  10:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά δοκίμασα τον φακό με τις τάχα μου 5000 μπαταρίες και έφεγγε αξιοπρεπώς για να βλέπω μπροστά μου. Τώρα η μηχανή το τι βλέπει αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αλλά στην παρούσα φάση δεν με ανησυχεί η ποιότητα της λήψης και τόσο. Ίσα ίσα να φαίνεται μου αρκεί. Πήρα και καινούργιο φορτιστή με λαμπάκι να ξέρω πότε τελείωσε η φόρτιση και όλα καλά.
Να ευχαριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν την αναρτησή μου και ειδικά αυτούς που μου απάντησαν.
@ousake: Σε ευχαριστώ που μου πρότεινες τον σπηλαιολογικό σύλλογο
@Paraskeuas: Εεεε... thanks I guess.
@Running_Angel: Τι να πω... Και μόνο που προσφέρθηκες να δανείσεις κάτι σε κάποιον άγνωστο λέει πολλά για σένα.
@Unforgiven: Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.

"You can't wake a person who is pretending to be asleep"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000