Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθωνιος Ναυπλιου 2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 23

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  21:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικά απεχθάνομαι τους αγώνες που είναι σε γύρους. Σε οποιαδήποτε απόσταση.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  21:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...συγχαρητηρια Αρη!Παντα υπαρχει η επομενη φορα...και οι εμπειριες του παρελθοντος αποτελουν τα εφοδια ...για την μελλοντικη υπερβαση, οποτε τιποτα δεν παει χαμενο...γι'αυτο και δικαιολογημενα χαμογελουσες κατα τον τερματισμο σου!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  23:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κριμα! πολυ δυνατη και πληρης η περιγραφη σου, τοσο που εχει ψαρωσει ο νεος που βλεπει σεινικο τοιχος στον υπνο του... δε θα μπω σε σκεψεις του στυλ <<τι παω να κανω εγω με το τυπου προγραμμα κατα Εχετλο >> αλλα θα παω να κανω υπερβαση και για σενα... το επιπεδο σου ειναι περιπου ιδιο με το δικο μου (ισως στα μικρα να μου ριχνεις στα αυτια!!!) και πιστευω πως το θεμα σου ηταν διατροφικο και ψυχολογικο. το πρωτο ευκολα βρισκεται μεσω εργομετρησης , το δευτερο πρεπει να δουλεψεις μεσα σου... ειδικα στο κομματι 26-30 δε θελω να ξερω τις ακριβεις σκεψεις που εκανες ...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2015 :  23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

κριμα! πολυ δυνατη και πληρης η περιγραφη σου, τοσο που εχει ψαρωσει ο νεος που βλεπει σεινικο τοιχος στον υπνο του... δε θα μπω σε σκεψεις του στυλ <<τι παω να κανω εγω με το τυπου προγραμμα κατα Εχετλο >> αλλα θα παω να κανω υπερβαση και για σενα... το επιπεδο σου ειναι περιπου ιδιο με το δικο μου (ισως στα μικρα να μου ριχνεις στα αυτια!!!) και πιστευω πως το θεμα σου ηταν διατροφικο και ψυχολογικο. το πρωτο ευκολα βρισκεται μεσω εργομετρησης , το δευτερο πρεπει να δουλεψεις μεσα σου... ειδικα στο κομματι 26-30 δε θελω να ξερω τις ακριβεις σκεψεις που εκανες ...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



κρατήθηκα να μην το πω εγώ και το φανέρωσε ο γέρος!

στα ίδια επίπεδα είμαστε περίπου 3-4 άτομα και είναι γροθιά στο στομάχι τέτοιες αναλύσεις λίγες μέρες πριν τον αγώνα στόχο. ευτυχώς κάνω ενδυνάμωση κορμό καιρό τώρα και δεν πονάει όσο θα έπρεπε

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  00:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

προσωπικά απεχθάνομαι τους αγώνες που είναι σε γύρους. Σε οποιαδήποτε απόσταση.




το ίδιο και γώ
άλλο ένα "μειονεκτημα" για κάποιον που παει για ατομικό ρεκόρ στον μαραθώνιο ήταν η ώρα έναρξης, για τον μέσο δρομεα ειδικά δεν λέει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  00:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Nek2000


Θα πάω να αγοράσω μεγάλα ακουστικά που καλύπτουν όλο το αυτί για να τα φοράω στους επόμενους αγώνες




Μου πήρε 3-4 λεπτά αλλά στο τέλος το κατάλαβα!


"My sport is your sport's punishment"


Τι 3-4; Αν δεν το σχολίαζες θα πέρναγε ετσι:)
Πολύ άσχετο το "ποτό" με τον αγώνα πάντως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  00:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή όταν ακούω Mike Tyson το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό δεν σκέφτηκα ότι πρέπει να το εξηγήσω :)
Για όσους δνε ξέρουν ή δεν θυμούνται λοιπόν:
https://www.youtube.com/watch?v=xlIOqypvT-g
http://assets.nydailynews.com/polopoly_fs/1.60976!/img/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/gallery_1200/evander-holyfield-ear-bitten.jpg
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  01:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη έκανα 2-3-4-5... Σκέψεις -παρατηρήσεις με απολύτως φιλική διάθεση. Τις γράφω ενώ διαβάζω, χωρίς να έχω δει το αποτέλεσμα. Όταν βλέπω, γυρίζω κ προσθέτω ή αφαιρώ:)

1. Πολλά τα 32Κ για το χρονο που τα τρέχεις (6:40), ακομα κ γρηγορότερα να τα ετρεχες ειναι πολλά! Πόσο σου έβγαινε το 32αρι με 6:40; Πόσες μέρες αποκατάσταση ήθελες;
Μάλιστα 2 30αρια στη σειρά;
Ακομα χειρότερα τα 3Χ32 σε διάστημα 10 εβδομάδων ουσιαστικά!
Ο ημιθεουλης ντανιελς προτείνει LR έως 29Κ ή εως 2,5 ώρες, ότι έρθει πιο γρήγορα!
Πιστεύω πως πήγες ψόφιος στον αγώνα. Ίσως οι πολύ σφιγμένοι μηροί που είδε ο μασέρ κάτι λένε...

2. Πολύ αισιόδοξο το σενάριο για τα χιλιόμετρα 30-42. Εννοώ πως ο ρυθμός που ήθελες (05:25-5:00) ειναι πολύ μακριά από αυτό που ήθελες (05:50;) κ από αυτό που ξεκίνησες τον αγώνα

3. Με 2:06 πέρασμα δε βλέπω εύκολο το 4:10

4. Μήπως είχες έλλειψη υδατανθράκων; 2ο gel στο 23, κ μάλιστα isogel (νομίζω 20 κ όχι 25gr υδατανθράκων). Ο τοίχος ήρθε, έμεινες ενεργειακά. Ενώ υπολογίζεις τα πάντα, νομίζω αυτό το κομμάτι δεν το είχες πάρει ζεστά.

5. Με ρεκόρ στο 30αρι 3 ώρες, το οποίο το έκανες μέσα στο μαραθώνιο, έχοντας δηλ. αλλα 12χλμ, τα οποία ειναι κ τα χειρότερα, το 4:12 ηταν εφικτό, το 4:00 εξωπραγματικό! Θέλω να πω, πως έβαλες πολύ υψηλούς στόχους κ φόρτωσες τον εαυτό σου, αγχωνεσαι, ανεβαίνουν οι σφυγμοι, γίνεται μύλος το στομάχι...

6. Το σενιαρισμα του μαλλιού ηταν κορυφαίο! Πάμε γερά, δε μασάμε, οι αγώνες δεν τελειώνουν ποτέ!

Το θετικο ειναι πως συνολικά το χαρηκες και πως μάζεψες εμπειρίες. Ξεκούραση κ από καλοκαιράκι πάμε γερά για Τον μαραθώνιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  14:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας

@tzatzikis90
42km είναι πάρα πολλά. Όχι για να τα βγάλει κάποιος, αλλά για να τα βγάλει όπως ακριβώς θέλει. Και επειδή τα πάντα μπορέι να συμβούν, έχε πάντα ένα plan b στο μυαλό σου. Καλή επιτυχία λοιπόν και μη μασάς. Προσωπικά πιστεύω ότι την 1η φορά ο στόχος πρέπει να είναι μόνο ο τερματισμός και προτείνω να τρέξει κάποιος χωρίς να βλέπει το ρολόι. Απλά πρέπει να αγνοήσει τον ενθουσιασμό της εκκίνησησης και να πάει πραγματικά αργά τα πρώτα km, συντηριτικά μέχρι το 30-32 και μετά που αρχίζει ο πραγματικός αγώνας βλέπεις τι δυνάμεις σου έχουν μείνει.

@kalogeridis
Δεν τα είπα για να ψαρώσει κάποιος. Και γω σχετικά νέο θεωρώ τον εαυτό μου στο τρέξιμο. Τα γράφω για να τα θυμάμαι εγώ, με όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ. Οι δύσκολες σκέψεις είναι σε 2 σημεία 1)στο σημείο που βλέπεις ότι χάνεις κάποιους, ή όλους τους στόχους, οπότε ο αγώνας μπορεί να γίνει μαρτύριο κι οι μόνες επιλογές που μένουν είναι η εγκατάλειψη κι ο «απλός» τερματισμός 2)στο σημείο που είσαι τελείως άδειος ενεργειακά και το μυαλό δε μπορεί να δώσει εντολή να προχωρήσει το σώμα.

@big-blue
Ευχαριστώ για την κριτική.
1)Είχα σας max επιτρεπτό LR τις 3:30 ώρες. Και 32 και στο 6:40 δεν γινότανε. Τα 3 30άρια έγιναν σε 3.13(6:26), 3:19(6:38 σε δρόμους με κυκλοφορία) και 3:09(6:18). Δεν αποκλείεται να ήμουν κουρασμένος λόγω των 12 σερί LR. Εκεί που έχει δίκιο ο μασερ για τους μηρούς, είναι ότι έχω κόψει σχεδόν τελείως τις διατάσεις
2)Αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη αυτή τη στρατηγική και μετά τον αγώνα-τεστ 23km που είχα μπολικες δυνάμεις και έκανα το τελευταίο τρίτο του στο 5:14 ενώ τα τελευταία 2km στο 5:00 υπο καταρρακτώδη βροχή. Βέβαια, άλλο να επιτεθείς στο 16ο κι άλλο στο 30ο.
3)Το τέλειο σενάριο για sub 4 είχε ημι 2:04 και 2o 1:56
4)Το ενεργειακό είναι κομβικό. Τα zipvit, gu, και τα μικρά της high5 μου πέφτουν πολύ πηχτά και βαριά. Οπότε κατέληξα στα αραιωμένα isogel.Ο κατασκευαστής κι ο εισαγωγέας τους, προτείνουν ένα ανά 25-30 λεπτά. Στον ΚΜΑ με πείραξε το 1 ανά 45 λεπτά με max τα 3. Το τελευταίο 30άρι μου το έβγαλα για πρώτη φορά μόνο με νερό και υποτονικό. Και γενικά έπαιρνα μόνο ένα gel στα μεγάλα μου. Την επόμενη φορά θα πάρω μόνο ένα gel πχ στο 18-20
Κάνω βέβαια και μια σκέψη μήπως με πείραξαν τα 5-6 saltsticks καθώς στην προετοιμασία αυτή δεν τα χρησιμοποιούσα.
5)Το ρεκόρ στο 30άρι μου ήταν 3:09 γιατί δεν είχα αγωνιστικό 30άρι, παρά μόνο LR. Οι σφιγμοί μου είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ψηλοί και 200αρίζω σχετικά εύκολα.
6)Έφτιαξα το μαλλί, γιατί μετά από ταλαιπωρία 5 σχεδόν ωρών, αυτό που μένει είναι η φωτό στον τερματισμό. Να είναι τουλάχιστον αυτή καλή.


Επιπλέον συμπέρασμα, δεν ξαναπάω σε μαραθώνιο 2 γύρων, ή 200 δρομέων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  16:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη μπράβο σου που δεν απογοητεύεσαι!

Αυτό είναι το ωραίο του μαραθωνίου: κάνεις "θυσίες", προγραμματισμούς, όλα by the book, και επειδή τα 42χλμ είναι μεγάλη απόσταση, δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  18:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή εισαι οργανωτικός κ τυπικός θα σε αποζημιώσει. Επίσης τα πολλά χλμ της προετοιμασίας ειναι μια πολύ καλή βάση.
Για gel εγώ παίρνω τα energy up, ειναι τόσο αραιά όσο κ τα high5 αλλα με 25gr. Εγώ ήπια 8+ 1 μπανάνα στο φετινό ΑΜΑ + μέγιστη υδανανθρακωση τις δυο προηγούμενες μέρες. Νομίζω πως θα σου χρειαστούν. Τα saltsticks γιατί να σε πειράξουν. Αλάτι ειναι.
Ριλαξ τώρα, τέλειο αίσθημα ειναι αυτό μετά από τέτοια προετοιμασία κ σχέδια για τα επόμενα :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2015 :  10:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο (deorum) τελικά τι γίνεται με τις φωτό; Είδα στο site σου να γράφεις οτι υπάρχει συννενόηση με την διοργάνωση. Άρα περιμένουμε την διοργάνωση να βγάλει κάποια ανακοίνωση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2015 :  14:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aroulio σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μοιράστηκες μαζί μας, τόσο την προετοιμασία/πλάνο σου όσο και τον αγώνα. Ειδικά σε μερικούς από εμάς που είμαστε του ίδιου επιπέδου και εμπειρίας, μας είναι πολύ χρήσιμα. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και ο ανάγλυφος τρόπος που περιγράφεις την εναλλαγή συναισθημάτων. Θερμά συγχαρητήρια για τον αγώνα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sitapothikarios
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  00:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διοργάνωση θα βγάλει κάποια στιγμή διπλώματα η να τα σχεδιάσουμε μόνοι μας
Επίσης πόσες μέρες θέλει η συνεργαζόμενη εταιρία να ετοιμάσει τα βιντεάκια
Το δικό μου το χω παραγγείλει εδώ και 6 μέρες ενώ λέει ότι εντός 2-3 μέρες θα τα χει έτοιμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyretos
Forum-Runner

Greece


62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  10:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ sitapothikarios: Και μένα μου είχαν αργήσει το βιντεάκι, αλλά τους έστειλα ένα mail στο video@irewind.com με συνημμένη την απόδειξη των 8 € (και το BiB number) και μου το στειλαν σε μια ώρα. Κάνε αν θες μια προσπάθεια :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 23 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000