Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Γάμπες στα πρωτα χιλιομετρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/12/2014 :  17:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα
στα πρωτα χιλιομετρα τελευταιες μερες οταν ξεκιναω νιωθω τα ποδια σου σαν τσιμεντο , πισω γαμπες και λιγο πιο κατω , μετα τα 2 χιλιομετρα περνανε ολα!

ρωταω και σας τους εμπειρους αν ειναι κατι φυσιολογικο τωρα που τις αρχες

παντα καλες διατασεις κανω
αλλα οταν ξεκιναω ποτε,

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  18:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
blofas δεν πιστεύω να κάνεις κάπποια blof-α..; δοκίμασε να κάνεις διατάσεις και πρίν ξεκινήσεις.
Αυτό που εγώ κάνω όταν ξεκινάω είναι να πηγαίνω στην αρχή χαλαρά και μετά να αυξάνω ταχύτητα σταδιακά ρίχνοντας πάλι το ρυθμό προς τα τελευταία χλμ, αυτός ο τρόπος σε μένα δείχνει να λειτουργεί καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  19:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καπου κοιταξα πριν λιγο σε ενα site εξωτερικου οτι μπορει να ειναι επειδη ειμαι νεος δρομεας,
ή ειναι θεμα ελαστικοτητας και "τσιμεντονουν" ετσι, γιαυτο και ρωταω , στην αρχη οταν ξεκινησατε (παει καιρος βεβαια) αν ειχατε ιδια συμπτωματα
δεν ζητω ιατρικες συμβουλες εξαλλου οπως ειπα δεν ειναι ανυσηχιτικο γτ μυικα το νιωθω και μετα φευγει
καποιος αλλος μου ειπε , τα παπουτσια φταινει αλλα δεν εχω κανει πανω απο 300 με αυτα
θα το δοκιμασω παντως διατασουλες στην αρχη, ετσι μπαινω και εγω low low και μετα ανοιγω και τελος πεφτω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  19:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.coachingservices.gr/expert.asp?range=131

ΤΙ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ GOOGLARONTAS
SITE ΚΡΟΜΜΥΔΑ

ΙΔΙΟΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΣΗ....
Αγαπητε βασίλη κανω τρεξιμο (jogging)εδω και 4 χρονια σχεδον μερα παρα μερα 35 λεπτα , τον τελευταιο καιρο παρατηρω οτι στο ξεκινημα στα πρωτα 5 λεπτα εχω πονους στις γαμπες. Ειναι υπερκοπωση να σταματήσω προσωρινα? μήπως φταινε τα παπουτσια μου?
Απάντηση Κρομμυδα
Πράγματι μια αιτία μπορεί να είναι τα παπούτσια αν τα έχεις πολύ καιρό, οπότε θέλουν άλλαγμα, αλλιώς υπάρχει περίπτωση να πονάς αν τρέχεις σε σκληρό τερέν, ( άσφαλτο, πλάκες πεζοδρομίου ) ή πραγματικά έχεις κουραστεί. Εντόπισε τι φταίει για να αντιδράσεις σωστά. Πάντως ότι κι αν φταίει καλό είναι να βάζεις τα πόδια σου σε παγωμένο νερό για 10 λεπτά μετά τη προπόνηση.

ΕΓΩ
ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ ---- 300 ΧΛΜ MAX
ΣΚΛΗΡΟΝ ΤΕΡΕΝ --- ΠΑΝΤΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ... ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΟΥΤΕ ΑΤΟΝΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΤΑΩ , ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΑΜΠΕΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟ...
ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΑΝΤΑ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  19:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
να ξεκινάς πολύ αργά, και να σκεφτείς να αλλάξεις το στύλ των παπουτσών σου. Αν είναι neutral να δοκιμάσεις stability ή αν ειναι stability να δοκιμάσεις neutral.
Ή αν είναι χοντροπάπουτσο να δοκιμάσεις λεπτο-πάπουτσο, ή το αντίθετο.
Πιστεύω κάπου θα το βρείς.
Μέχρι να το βρείς θα έχει περάσει κανας χρόνος και θα είσαι κομπλέ.
Και εγώ το είχα το θέμα, θεωρώ πως ήταν συνδυασμός όλων των ανωτέρο, και ότι απλά... ήθελε τον χρόνο του. Όσο σε πονάνε πάντως, πήγαινε αργά ή/και σταμάτα.
Μπορεί όσο γίνονται οι προσαρμογές και δυναμώνουν οι γάμπες, όπου όλα πρήζονται -πως όταν κάνεις βάρη- και σε πονάει. Οπότε αργά για να φτάσεις κάποια στιγμή θα γίνουν όλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  19:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum σε ευχαριστω για την απαντηση , energy boost εχω ,
στην αρχη δεν ειχε τιποτα λιγο γονατα , αλλα τωρα που βαζω χλμ , νιωθω αυτο το τσιμεντωμα (μονο για κανα 2χλμ περιπου)
σε ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  20:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο πιθανό είναι βέβαια ότι απλά είσαι κουρασμένος. Δεν το καταλαβαίνεις εύκολα, το καταλαβαίνουν όμως οι γάμπες σου.
Όταν σε πιάσει δοκίμασε να ξανατρέξεις μετά από 2 μέρες πάλι. Θα το έχεις?
Αν όχι, απλά είσαι κουρασμένος.
Πάρτο πιο αργά/αραιά/λιγότερα χλμ. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτός είναι ο μόνος δρόμος, δεν μεταμορφώνεται ξαφνικά το σώμα σε 2-3 μήνες, από 20-25 χρόνια (πόσο είσαι) που δεν είχες ξανα-τρέξει. Τα πνευμόνια και η καρδιά ανοίγουν γρήγορα, αλλά τα πόδια παραμένουν εκεί που ήσουν και πριν 3-4 μήνες, και τσακ ενώ ο κινητήρας έχει δύναμη να σπρώξει, αυτά διαμαρτύρονται εντονότατα. Πάρτο αργά, μην αγχώνεσαι και σε μερικούς μήνες θα φύγει μόνο του.
(θέλω να πιστεύω πάντα)
Υπήρχαν φορές που συνέχιζα να το πιέζω και δεν μπορούσα καν να περπατήσω μετά. Αν έτρεχα μετά από 2-3 μέρες πέταγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  22:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΠΛΟΦΑ... ότι λύνονται τα πόδια σου μετά τα 2 χλμ είναι εκπληκτικό!
Κανονικά θα πρέπει να περιμένεις (4) τέσσερα χιλιομετράκια και μετά να κάνεις ό,τι θέλεις
Μην είσαι βιαστικός... όλα βαίνουν καλώς...και φυσιολογικώς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASPAN
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  15:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ιδιο θεμα το εχω με τα καλαμια οταν παω στο ζεσταμα αργα 5,30 απο την εξωτερικη μερια καλαμιου ο κνημιαιος μυς γινεται τσιτα ετοιμος να σπασει.Μετα απο 2 με 3 κμ και αφου κανω διατασεις υπαρχει βελτιωση και οταν ο ρυθμος γινει πιο γρηγορος 4,50 εξαφανίζεται. Ας μαθουμε να ζουμε με τους πονους.Καποια στιγμη θα εξαφανιστουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  17:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το ίδιο ακριβώς. Στο 5'20" σφιχτά πολύ, όπως το είπες, στο 4'40" χαλαρά. Αλλάζει λίγο και το πάτημα φυσικά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  17:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως φταίνε τα ''χορτάρια''
κι οι ανάποδες στροφές
όταν τρέχουν παλικάρια
σε κλειστές κι ακριανές

(Ισως φταίνε τα φεγγάρια
που 'μαι τόσο μοναχή
νοιώθω πως γερνώ τα βράδια
και χρωστάω στη ζωή)

Στίχοι:Σαμαρτζής με την Ελένη Βιτάλη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  19:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ''ΧΟΡΤΑΡΙΑ''

Σε πονάνε τα ποδάρια
και οι κνημιαίοι μυς
να σου φαίνονται κλωνάρια
που θα σπάσουνε ευθύς;

Μα πεντέμισυ σαν φύγεις
και πιο γρήγορα μετά
σε ρυθμό, να καταλήγεις
ότι είναι πια λυτά;

Ίσως φταίνε τα ''χορτάρια''
στου γηπέδου τις στροφές
όταν τρέχουν παλικάρια
σε κλειστές κι ακριανές

13-12-2014

Σας ευχαριστώ πολύ
και σας αγαπώ περισσότερο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  21:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΩ τι εγραψε ο ποιητης!
Germane εισαι ποιοτητα!
Οι γαμπες ομως παλι τσιμεντο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  23:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γαμπες στα πρωτα χιλιομετρα?
εγω μην σου πω στα 500 μετρα.
γαμπες, παντου γυρω μου, γυναικειες καλοσμιλεμενες γαμπες με προσπερνουν καθε κυριακη.


...
αστειατορας.


"it's ok to not be shinobu, it's not ok to relinquish the pursuit of shinobuness"
-Lao Tsi (chinese philosaupher)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  13:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by blofas

ΠΩ τι εγραψε ο ποιητης!
Germane εισαι ποιοτητα!
Οι γαμπες ομως παλι τσιμεντο!



...βασικά ότι είπανε οι παραπάνω:
- Δώσε ακόμα χρόνο προσαρμογής στο σώμα σου! Μέχρι πάντως τις γάμπες να τις αισθάνεσαι ότι "δεν καταλαβαίνουν μία", μην το ζορίζεις και πολύ σε εντάσεις και χιλιομετρικό όγκο!
- Συνδυασμός επιφάνειας - παπουτσιού και τρόπου πατήματος, μπορούν να επηρρεάσουν σημαντικά το πόσο πιάνεσαι στις γάμπες (μέχρι τουλάχιστον αυτές να προσαρμοστούν)!
- Καλή προθέρμανση πριν το κύριο πρόγραμμα ΕΙΔΙΚΑ τώρα που έχεις αυτό το θέμα...
- Μετά την προθέρμανση κάποιες ήπιες διατάσεις, πριν μπεις στο κύριο πρόγραμα. Όχι διατάσεις αφότου έχεις τελειώσει το πρόγραμμα (όσο αφορά τις κουρασμένες και σφιγμένες γάμπες τουλάχιστον)! Μετά από μια κουραστική προπόνηση, το μόνο που δε θα θέλουν οι γάμπες σου είναι να διαταθούν...
- Μπορείς να τις "μασαζάρεις" και μόνος σου (foam roaller, stic κλπ)

Υ.Γ. μήπως χρησιμοποποιείς "μετατάρσιο τρέξιμο" (δηλαδή το πέλμα προσγειώνεται στα μετατάρσια ότι πατάει στο έδαφος), κάτι που ζορίζει παραπάνω τις γάμπες, αλλα τουλάχιστον τις κάνει και δυνατότερες;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  10:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κεντρο και πιο μπροστα πεφτει το ποδι μου,
επισης δοκιμασα και συμπιεστικες αλλες μαλλον χειροτερα λειτουργουν σε εμενα,
στα μεγαλα δεν ξερω πως να κινηθω , πολλοι μου λενε ξεκινα με 6/χλμ για 2 χιλιομετρα (ως ζεσταμα) και αλλοι μου λενε περπατα 10 λεπτα κανε διατασεις και μετα ξεκινα το long run σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000