Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  16:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μαζί με την Κα. Αγγελοπούλου, και ο ΔΟΛ πλέον ανοιχτά υποστηρίζει ΣΥΡΙΖΑ.
Φυσικά είναι απόλυτο δικαίωμα του, και σεβαστό.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι τελικά ποιος είναι καθεστωτικός, ποιος διαπλεκόμενος, και γιατί όταν κάποιο άλλο μέσο (πχ SKAI, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ κτλ) έχει μια αντίθετη θέση, αυτόματα αυτοί κάνουν πλύση εγκεφάλου, είναι ανήθικο αυτό που κάνουν ή κατακριτέο. Το ίδιο και στα κανάλια τηλεόρασης βέβαια, που θεωρείτε αρκετοί ότι σε μεγαλύτερο ποσοστό υποστηρίζουν τις μνημονιακές πολιτικές (επειδή αναφέρουν πχ την δήλωση ξένων αξιωματούχων?) και ότι τελικά δεν ακούγονται ισότιμα και οι 2 πλευρές. Πόσες και πόσες εκπομπές, 2ώρες πχ, είναι ασταμάτητα αντιμνημονιακού περιεχομένου (από τον Λαζόπουλο και το Extra 3 και τον Τράγκα κτλ κτλ, ή τα πρωινάδικα και διάφορα άλλα που τα βλέπω μόνο στις διακοπές όταν πάω στους γονείς μου, γιατί τηλεόραση δεν έχω, και από το πρωί ως το βράδυ πόσο πεινάει ο κόσμος ακούω. Που μπορεί να ισχύει δεν λέω ότι δεν ισχύει ούτε είναι το θέμα μου, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι ... η ενημέρωση είναι μονόπατη. (ειλικρινής απορία ξανά, ξέρω δεν με πιστεύετε μερικοί αλλά τι να σας κάνω).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  16:51:28  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο βλέπεις Mega?

Ειλικρινά σε ρωτάω... γιατί μου χεις πει ότι δεν έχεις τηλεόραση. Οπότε να υποθέσω ότι τα συμπεράσματα σου για το Mega που έγραψες και άλλη μέρα βασίζονται σε δημοσιεύσεις???

Γιατί εγώ δεν έβλεπα και μετά τα τελευταία μηνύματα σου το χω γυρίσει 2-3 φορές κα πραγματικά δεν την βλέπω ΑΥΤΗ τη τεράστια αλλαγή και υποστήριξη στον σύριζα και τη πρεμούρα που έχουν να βγει που λες εσυ... Ειλικρινα στο ίδιο στυλ βλεπω τους ίδιους δημοσιογράφους (πρετεντέρηδες κλπ) και καταλαβαίνω και μάλιστα απόλυτα εάν προσπαθούν να ρίξουν και λίγο τους τόνους μπροστά στο αναπόφευκτο ΄γιατι έχουν ή ελπίζουν σε γέφυρες στο μέλλον...

Αλλά το ότι το mega σπρώχνει τον σύριζα ...δεν το βλέπω. Να μου πεις ο Λαζόπουλος ή η ελληνοφρένεια ΝΑΙ. Αλλα αυτές ήταν οι μόνες 2 εκπομπές ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλες (και για αυτό μας κάνουν και τόσο εντύπωση) το ίδιο -και περισσότερο δημαγωγικές αφου αλλο μια σατυρική εκπομή και άλλο τα θεωρούμενα από τον μέσο πολίτη "εγκριτα" δελτία- απο την ανάποδη . Η εξαίρεση που επιβεβαίωνε τον κανόνα (και είχαν μάλιστα και θέματα να βρουν στέγη νομίζω)

Μήπως υπερβάλεις λίγο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  17:03:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Γιώργο βλέπεις Mega?

Ειλικρινά σε ρωτάω... γιατί μου χεις πει ότι δεν έχεις τηλεόραση. Οπότε να υποθέσω ότι τα συμπεράσματα σου για το Mega που έγραψες και άλλη μέρα βασίζονται σε δημοσιεύσεις???

Γιατί εγώ δεν έβλεπα και μετά τα τελευταία μηνύματα σου το χω γυρίσει 2-3 φορές κα πραγματικά δεν την βλέπω ΑΥΤΗ τη τεράστια αλλαγή και υποστήριξη στον σύριζα και τη πρεμούρα που έχουν να βγει που λες εσυ... Ειλικρινα στο ίδιο στυλ βλεπω τους ίδιους δημοσιογράφους (πρετεντέρηδες κλπ) και καταλαβαίνω και μάλιστα απόλυτα εάν προσπαθούν να ρίξουν και λίγο τους τόνους μπροστά στο αναπόφευκτο ΄γιατι έχουν ή ελπίζουν σε γέφυρες στο μέλλον...

Αλλά το ότι το mega σπρώχνει τον σύριζα ...δεν το βλέπω. Να μου πεις ο Λαζόπουλος ή η ελληνοφρένεια ΝΑΙ. Αλλα αυτές ήταν οι μόνες 2 εκπομπές ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλες (και για αυτό μας κάνουν και τόσο εντύπωση) το ίδιο -και περισσότερο δημαγωγικές αφου αλλο μια σατυρική εκπομή και άλλο τα θεωρούμενα από τον μέσο πολίτη "εγκριτα" δελτία- απο την ανάποδη . Η εξαίρεση που επιβεβαίωνε τον κανόνα (και είχαν μάλιστα και θέματα να βρουν στέγη νομίζω)

Μήπως υπερβάλεις λίγο?




Καλα η Ελληνοφρενεια δεν τον σπρωχνει, μαλλον το αντιθετο, απλα ισως φαινεται αυτο, επειδη κραζουνε τις παπαριες των αλλων κατα του Συριζα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  17:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Όχι, δεν έχω τηλεόραση καν. Ήταν σε τέτοια αχρηστία και από τότε που έγινε ψηφιακό δεν πήγα καν ποτέ να πάρω αποκωδικοποιητή, οπότε τώρα και να θέλω δεν δείχνει. Μόνο για ταινίες υπάρχει η συσκευή της τηλεόρασης (μέσω υπολογιστή) και σειρές.
Τηλεόραση βλέπω μόνο όταν πάω διακοπές στο χωριό μου, και οι γονείς μου την έχουν ανοιχτή από το πρωί ως το βράδυ, και αυτές που είπα ήταν οι εντυπώσεις μου. Πολύ κλάψα βρε παιδί μου, πολύ κλάψα, δικαίως ή αδίκως δεν ξέρω, αλλά όχι ότι τα δείχνουν όλα καθησυχαστικά ή αισιόδοξα, το αντίθετο. Σε πιάνει η καρδιά σου.

edit. Θεωρώ πως η απαισιοδοξια και η ανάδειξη της πίκρας, φτώχειας πείνας κτλ, δουλεύει πάντα υπερ της αντιπολίτευσης. Όχι τώρα, πάντοτε.

Edited by - Deorum on 15/01/2015 17:10:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  17:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Λέγοντας ΔΟΛ εννοούσα τα ΝΕΑ, ΤΟ ΒΗΜΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  17:20:56  Εμφάνιση Προφίλ
Κατέβασαν το βίντεο που ανέφερε ο Κώστας! Μάλλον τους επηρέασαν τα σχόλια..!
Εδω το βίντεο ΕΛ.ΛΑ.Δ.Α μόνο με την μουσική.
http://youtu.be/WXy9jnvjnzo

Edited by - xipolitos on 15/01/2015 17:51:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  20:14:15  Εμφάνιση Προφίλ
Έκανα έντιτ Γρηγόρη στο ποστ της προηγούμενης σελίδας, επειδή το κατέβασε το κόμμα, αλλά το είχε σώσει άλλος uploader που το ανέβασε ο ίδιος και το βρήκα. https://www.youtube.com/watch?v=iRyJzX2zz5w

Πάντως πιστεύω ότι μπορεί να μην είναι τόσο πολύ καμένοι (σίγουρα είναι πάντως), και έφτιαξαν το βίντεο για να προσελκύσουν τα τρολ και κάποιους από αυτούς που ρίχνουν άκυρο. Βλέπω να βγαίνει πρώτο από τα κόμματα του 0,00τίποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  20:33:29  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα είναι απο τα πλέον "απίστευτα" βίντεο που έχω δει! Μου έφτειαξες τη μέρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  20:37:56  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα που τα ΜΜΕ χάνουν το παιχνίδι και για πρώτη φορά δεν θα βγει αυτός που πατρονάρουν, θα προσπαθήσουν να γλύψουν εκεί που έφτυναν, επειδή έχουν να χάσουν πάρα πολλά αν δεν διατηρηθεί το καθεστώς για αυτά. Αν τα βρούνε, "όλα θα πάνε καλά για όλους". Αν δεν θελήσει η νέα κυβέρνηση να τα βρει, που περιττό να πω ότι δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να συμμαχήσει πόσω μάλλον με τέτοια ΜΜΕ, τότε θα αντιμετωπίσει λυσσαλέα επίθεση. Όχι για πολύ πάντως, μια και ένα-ένα πολλά κανάλια θα κλείνουν μη μπορώντας να επιβιώσουν με κομμένες επιδοτήσεις και χορηγίες, και έχοντας να πληρώσουν για πρώτη φορά για τις συχνότητες, φόρους κλπ.

Όσο για τη νέα κυβέρνηση, οφείλει να μη κάνει κανενός είδους συνδυαλλαγή με τους ανωτέρω, για δυο λόγους. Πρώτον γιατί αυτό είναι το δίκαιο, και δεύτερον για να πάρει "εκδίκηση" (ΜΕ ΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ, χωρίς αδικίες αλλά σύμφωνα με τα προβλεπόμενα) από αυτούς που τόσα χρόνια, ακόμη και τώρα, αλλοιώνουν με τη προπαγάνδα εκ δόλου το εκλογικό αποτέλεσμα, και μειώνουν το ποσοστό του κόμματος με τις τρομό-οικονομικό-υστερίες.
Α ναι. Υπάρχει και 3ος λόγος, ότι ο κόσμος δεν θα ανεχτεί νέες μαφιοκρατίες. Μη τα πληρώσει η νέα κυβέρνηση και για τους προηγούμενους...

- Έχω χρόνια να ανοίξω TV για ενημέρωση ή ειδήσεις. Πριν δυο βδομάδες έψαχνα στις ειδήσεις των web-tv των καναλιών κάτι άσχετο για τα χιόνια, και στα 5 λεπτά που είδα συνολικά προχωρόντας τις ειδήσεις, έφριξα από τη προπογάνδα που γίνεται. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά το εκλογικό αποτέλεσμα αλλοιώνεται από σκόπιμη παραπληροφόρηση και μονομερή "ενημέρωση".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2015 :  21:41:07  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτή είναι η ισότιμη ενημέρωση στην Ελλάδα. Μια τεράστια αποκάλυψη, που ως τώρα ΘΑΦΤΗΚΕ. Για να δούμε αύριο τα πρωτοσέλιδα των έγκριτων εφημερίδων...

Αφορά το http://www.zeit.de/wirtschaft/2015-01/griechenland-troika-emails-antonis-samaras

http://www.koutipandoras.gr/article/131226/mas-kyvernaei-server-diavaste-tin-aporriti-allilografia-sto-hot-doc-poy-kykloforei



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  12:55:03  Εμφάνιση Προφίλ
@sam διαβάζω καλά; Λες πως δε σε αφήνω να πεις την άποψή σου;

quote:
Originally posted by sam

Ακραιος και φασιστής λοιπόν (και φασιστας και ότι θες) είσαι μάλλον εσύ (όχι εσύ προσωπικά) εάν δεν με αφήνεις να πω την άποψη μου πάνω σε αυτό.


Επιπλέον, δε σε αποκάλεσα "φασίστα". Να διαβάζεις αυτά που σου γράφουν. Δεν το υπονόησα καν. Άλλο είναι το νόημα όσων έγραψα. Η ιδέα σου περί "δημοσίου συμφέροντος" είναι λανθασμένη (κατά τη γνώμη μου). Ο άνθρωπος είναι πιο σημαντικός από το κράτος, είναι πιο σημαντικός από το κοινωνικό σύνολο.

Υ.Γ.: Κοινωνίες σκλάβων όντως υπήρξαν. Η πιο πετυχημένη ήταν η Οθωμανική αυτοκρατορία, όπου βάση νόμου όλοι ήταν σκλάβοι.


Edited by - Bloom on 16/01/2015 13:00:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  13:42:39  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι βρε παρεξήγησες. Δεν με είπες εσύ Φασίσα και δεν έκανα ΚΑΜΙΑ μομφη εναντίον σου. Σέ άλλα προηγούμενα σχόλια πήγαινε αυτό. Συγγνωμη κιόλας εάν έστω και για λίγο θεώρησες ότι το λέω σε σένα.

(και εγώ συμφωνώ -υπο κάποιες προυποθέσεις- ότι ο άνθρωπος είναι πιο σημαντικός -απο την δική του οπτική τουλάχιστον-....αλλά αυτό το παιχνίδι το έχουμε χάσει εδώ και καιρό.)

Edited by - sam on 16/01/2015 14:11:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  14:02:04  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΙ να συμπληρώσω εδώ γιατί ίσως δεν ήταν κατανοητό με την προηγούμενη ανάρτηση μου. Όταν λέω ότι αναγκαστικά συμβιβάζεσαι με τη κοινωνία για να ζεις σε αυτήν, υποστηρίζοντας και την διαφορετική άποψη σου πιθανότατα εάν η διαφωνία είναι κοινωνικά αποδεκτή ...περιμένοντας ίσως κάποτε κάτι να αλλάξει (ή και φεύγεις ακόμα ψάχνοντας για πιο "ταιριαστή" κοινωνία), αυτό δεν σήμαινει ότι υπάρχουν ΜΟΝΟ αυτές οι δύο επιλογές. Αυτές οι επιλογές υπάρχουν οταν αποφασίζεις να σέβεσαι την όποια κοινωνία.

Ακριβώς επειδή ο άνθρωπος ειναι -έτσι και αλλιώς- πάνω απο όλα (και στο μυαλό των περισσοτέρων έτσι είναι τουλαχιστον) μπορείς ακόμα να βγεις και έξω απο τα κοινωνικά πλαίσια και να κάνεις επανάσταση. Είτε απαιτώντας να σταματήσει η δουλεία στην Οθωμανική Αυτοκρατορία και ελευθερώνοντας του σκλάβους ο ίδιος είτε οδηγωντας -χωρίς ηθικές αναστολές- μεθυσμένος χωρίς δίπλωμα.

(ή και να πάρεις τα όπλα εάν έρθει κανείς να σου πάρει τη κατσίκα.)

ΠΡΟΣΕΞΕ ...ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ... Λέω όμως ότι απο τη μεριά της κοινωνίας και με τις ΕΚΑΣΤΟΤΕ διαμορφωμένες συνθήκες που υπάρχουν και στις 2 (ή στις 3 μαζί με τη κατσίκα) περιπτώσεις παρουσιάζεις -για την κοινωνία- αντικοινωνικές τάσεις (ή και δράσεις)

ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΦΥΣΙΚΑ...

(ή μπορεί και να φέρεις τελικά τη κοινωνία πιο κοντά σε σένα κάτι που συνήθως είναι και η εξαίρεση... Πολύ λίγες "επαναστάσεις" συγκριτικά στις επαναστάσεις που κάνουμε ενάντια στη κοινωνία έχουν τελικά επίδραση πάνω της. Κάποιες έχουν πάντως)

Edited by - sam on 16/01/2015 14:09:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  14:47:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ο άνθρωπος ποτέ δεν επιλέγει να σεβαστεί μια κοινωνία, ή να ενταχθεί σε αυτή (ή τη διπλανή της, που κρίνει καλύτερη). Ο άνθρωπος από τη γέννησή του τρώει στη μάπα την κοινωνία στην οποία έτυχε να τον ξεπετάξει η ταλαίπωρη μάνα του (που ούτε αυτή είχε ποτέ επιλογή).

Και η κοινωνία βασισμένη στη δύναμη του πλήθους τσακίζει τον άνθρωπο με τόσους τρόπους ώστε στο τέλος δεν καταλαβαίνει πως είναι τσακισμένος - ε λοιπόν αυτό επειδή στους πολλούς φαίνεται καλό, σωστό, πρέπον ή κάτι παρόμοιο, δεν το κάνει κάτι άλλο από ότι πραγματικά είναι: βαρβαρότητα. Δεν υπάρχει πολιτισμός, είναι φαντασίωση. Είναι πρόσχημα. Κατά βάθος το μόνο θεμέλιο της κοινωνίας είναι η βία.

(ΥΓ.: @sam σόρρυ, νόμιζα το δεύτερο πρόσωπο απευθυνόταν σε μένα, επειδή είχες ξεκινήσει γράφοντας "φίλε bloom").

Edited by - Bloom on 16/01/2015 15:02:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  16:13:36  Εμφάνιση Προφίλ
τελικά συμφωνούμε κάπου όσο και εάν δεν φαίνεται αρχικά

Καλώς ή κακώς ο άνθρωπος ανήκει στα κοινωνικά ζώα και είναι έτσι όπως τα λες αναγκασμένος να βιώνει τη βία της κοινωνίας (όπως και ο λυκος π.χ. τη βία της αγέλης και όποιοδήποτε άλλο ζώο αναπτύσεται μέσα σε κοινωνικους ιστούς την αντίστοιχη βία τους).

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Έτσι όταν λέμε (λέω) ότι η κοινωνία έχει το δίκιο είναι επειδή δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα κάποια άλλη θεωρητική προσέγγιση όταν ζητάς να ζεις ΜΕΣΑ σε αυτήν. Μπορείς να φερεις αντιρρήσεις, μπορείς να υποστηρίξεις κάτι διαφορετικό (εάν σου δίνεται φυσικά καν η δυνατότητα για αυτά) αλλα στο τέλος της ημέρας αυτό που τελικά θα αποφασίσει η κοινωνία, είναι και το "σωστό" αφού, στο τέλος της ημέρα πάντα, η δική της οπτική είναι που μένει. Και εαν στο μέλλον η κοινωνία δεκτεί κάτι τελείως διαφορετικό πάλι θα είναι αυτό το "σωστό".

Το αντικειμενικό σωστό, έαν υπάρχει τέτοιο, είναι λίγο θεωρητικό (εάν βιολογικός μας σκοπός είναι η επιβίωση π.χ., τότε στη ζωή μας κάποιος θα πει ότι αυτό που έχει πρώτα απο όλα σημασία είναι το πως θα ζήσουμε ΕΜΕΙΣ πιο πολυ, πιο καλα, πιο άνετα, ακόμα και με τους νόμους της ζούγκλας όπως συνηθίζουν να λένε.)

Απο την άλλη το υποκειμενικό σωστό (πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα συμφωνα σενα) το ξέρεις τελικά μόνο εσύ και έτσι κάποιες φορές ταιριάζει με το γενικό "σωστό" ενώ κάποιες φορές όχι. Και είτε ακολουθείς τις δικές σου αξίες στη ζωή σου (και όταν αυτές δεν ταιριάζουν με τις κοινωνικές αξίες είσαι "επαναστάτης" ή και "εγκληματίας"), είτε δεν το ακολουθείς (και όταν δεν ταιριάζουν με τις κοινωνικές αξίες είσαι "συμβιβασμένος" ή ίσως και ένα άβουλο robot που μπορεί να έχει απάντηση να σου δώσει, εάν το ρωτήσεις ποιο είναι το καλό, αλλά θα συνεχίσει να εκτελεί εντολές)

Προσωπικά βρίσκω λαθος πάρα πολλες αξίες της "κοινωνίας" μας. Θα ήθελα να ήταν αρκετά διαφορετική. Στα περισσότερα λοιπόν έχω συμβιβαστεί και εγώ αλλά κάνω και τις μικρές μου επαναστάσεις σε κάποια πράγματα που δεν δέχομαι να τα καταπιώ διαφορετικά. Είμαι αντικοινωνικός λοιπόν σε αρκετά θέματα. Για μεγαλύτερες επαναστάσεις δεν ξέρω να σου πω... Πάντως εάν ερχόντουσταν να μου πάρουν τη κατσίκα για να μοιράσουνε το κρέας τους στους 100 ...δεν θα ήταν αυτό και το μεγαλύτερο μου πρόβλημα απέναντι στη κοινωνία. Αυτό έγραψα. Απεναντίας. Θα το βρισκά "σωστό". Και υπο προυποθέσεις θα το βρισκα σωστό και για τη κατσίκα του γείτονα. Ποιες είναι οι προυποθέσεις? Κάποιες αξίες που εκτιμώ πάνω απο τον πλούτο και την ατομικη ιδιοκτησία... Η ισότητα, οι ίσες ευκαιρίες, η δικαιοσύνη (όχι να θέλουμε να δουλεύει ο ένας για να τρώνε οι 99, αυτό θα το έβρισκα λάθος), η αξιοκρατία (κάποιοι που προσπαθούν περισσότερο να επιβραβεύονται με κάποιο τρόπο περισσότερο, όχι όμως πολλαπλάσια απο αυτό που πραγματικά χρειάζονται) κτλ κτλ

Ομως αλλού βρίσκονται τα μέτωπα μου με τη κοινωνία και δεν είναι ο πλούτος μου (ή η διασφάλιστη του πλούτου του καθένα) ένα απο αυτά... Σε άλλους βεβαια καταλαβαίνω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο τους πρόβλημα. Δικαίωμα τους λοιπόν και μπορούν να αποφασίσουν όπως νομίζουν για τις αντιδράσεις τους εάν ποτέ έρθει εκείνη η ώρα να τους ζητηθεί η κατσίκα. Όπως εμένα μου ζητούνται σήμερα πράγματα με τα οποία δεν συμφωνώ (και έχω συμβιβαστεί -με ντροπή το ομολογώ- με τα περισσότερα απο αυτά) το θεωρώ πολύ φυσιολογικό η κοινωνία να περιμένει να συμβιβαστούν και αυτοί.

Το αν θα το κάνουν ή θα ανοίξουν έναν πόλεμο μέχρι τελικής πτώσης θα είναι πιθανότατα ένα ζητούμενο. Υποψιάζομαι μάλιστα ότι οι ροκφέλερ και οι σοραίοι αλλά και οι δικοί μας οι λάτσηδες και οι μπόμπολες είναι έτσι και αλλιώς περισσότερο "επαναστάτες" απο εμένα (και αυτο γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων η ανοδος τους στους θρόνους τους έγινε με κάποιες δικές τους "επαναστάσεις" ενάντια στο τι θεωρούσε η κοινωνία ηθικό ή νόμιμο)

Πάνω κάτω αυτά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000