Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Συμπίεση μηρού για αποκατάσταση και απόδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/02/2015 :  09:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας

Τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρούμε από μια θλάση προσαγωγών , η ερώτηση μου είναι τα συμπιεστικά μηρού
θα με βοηθήσουν σιγά σιγά να επανέλθω πάλι? (ειμαι στο στάδιο αποκατάστασης και ενδυνάμωση των προσαγωγών) και επίσης θα με προστατεύσουν από μελλοντικές φθορές του μυ?
Θα ήθελα την εμπειρία από όσουν διαθέτουν γτ αυτοί καλά τα γράφουν στην πράξη τι γίνεται όμως?

ευχαριστώ

Edited by - blofas on 18/02/2015 11:18:38

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλά, να αναφέρω ένα άρθρο που έχω πετύχει εδώ στο runningnews στην περίπτωση που δεν το χεις δει. Δεν είμαι γνώστης του θέματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  11:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το είδα ναι φίλε μου, αλλά θα ήθελα την βιωματική εμπειρία κάποιου και άν όντως κάνει αυτά που αναφέρει,

ευχαριστώ παρεπιπτόντως για την απάντηση και το ενδιαφέρον σού,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

έχοντας περάσει περυσι ένα τετράμηνο με ενδυνάμωση και ελεγχόμενο τρέξιμο για να επανέλθω απο σύνδρομο κοιλιακου προσαγωγού, πριν τελειώσουν οι θεραπείες και παρά την αντίθετη γνώμη του φυσικοθεραπευτή έτρεξα ημί τον οποίο τερμάτισα με αρκετή δυσκολια λόγω έλλειψης προπονήσεων. Αφού τελείωσα τις θεραπείες έτρεξα 19χλμ βουνό και πάλι ανέτοιμος αλλά και πάλι τερμάτισα αναμενόμενα. Και στους 2 αγώνες με συμπιεστικό κολάν το οποίο μου είχε προτείνει και ο φυσιοθεραπευτής οι αγώνες βγήκανε οριακά μεν αλλα βγήκανε. Αν δεν το φορούσα θεωρώ ότι ειδικά το βουνό δεν θα το έβγαζα. Επίσης σε αρκετά λονγκ ραν πάνω από 25χλμ με το συμπιεστικό κολάν τα πόδια είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση την άλλη μερα απ'ότι χωρίς να το φοράω.
Τα συμπιεστικά που σκέφτεσαι κάνουν την ίδια δουλειά και τα έχω κι εγώ στα υπόψιν και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν. Απλά πρόσεχε την θλάση στο συγκεκριμένο σημείο γιατί αν δεν ξεκουραστείς περνάει πολύ δύσκολα ή μπορεί να σου βγάλει και άλλα θέματα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  14:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε vtrunner σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου, το ξερω , εχω 2 μηνες που ταλαιπωριεμαι, γτ εκανα και 2 εβδομαδες να ξεκινησω να το φτιαξω, πιο πολυ μου εχει διαλυσει την ψυχολογια, αυτη την περιοδο ειμαι στα τελιωματα , εχει φυγει ο πονος απλα κουραζεται ευκολα και ειναι αδυναμο , θεωρω οτι με την ενδυναμωση θα στρωσει και να του βαζω λες σιγα σιγα χιλιομετρακια?
σε αυτη την φαση λες πιο πολυ λαστιχα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2015 :  22:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν στην ενδυνάμωση δεν έχεις καθοδήγηση απο κάποιον(π.χ. φυσικοθεραπευτή) ναι τα λάστιχα είναι πολύ καλά όπως κι όλες οι ισομετρικές ασκήσεις κορμού. Επίσης το σημερινό αρθράκι http://www.runningnews.gr/item.php?id=20670 νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει αρκετά. Αναλόγα με την κατάστασή σου κάνε 2-3 σετ με 7-8 ασκήσεις από τις προτεινόμενες και με τόσες επαναλήψεις που να βγαίνουν τα σετ με κούραση μεν αλλά όχι εξάντληση. Με 2 φορές την εβδομάδα νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά. Τρέξιμο σε σταθερό τέμπο χωρίς υπερβολές και διατάσεις στον προσαγωγό οπωσδήποτε.

Καλή επάνοδο.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PanosPap
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  12:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.επειδη εχω και εγω θέμα με κοιλιακούς-προσαγωγούς ποιό συμπιεστικό κολλαν προτείνεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  13:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@PanosPap: έχω το A400 της Skins με το οποίο ειμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά και τα συμπιεστικά μηρού να πάρεις πιστεύω θα είναι το ίδιο. Το σημαντικό βέβαια δεν είναι το κολάν ή τα συμπιεστικά αλλά η δουλειά που θα γίνει για να επανέρθει.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PanosPap
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  15:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Μιχάλη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  20:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μιχαλη ευχαριστω φιλε , εγω τα παραγγειλα , θα γραψω εντυπωσεις, εγω τωρα το παω , την μια μερα ενδυναμωση , την αλλη off, την αλλη 5χιλιομετρα το πολυ, χαλαρα με καλες διατασεις ωστε να παρει παλι ελλαστικοτηατα ο μυς ,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2015 :  22:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by blofas

μιχαλη ευχαριστω φιλε , εγω τα παραγγειλα , θα γραψω εντυπωσεις, εγω τωρα το παω , την μια μερα ενδυναμωση , την αλλη off, την αλλη 5χιλιομετρα το πολυ, χαλαρα με καλες διατασεις ωστε να παρει παλι ελλαστικοτηατα ο μυς ,



Ωραίος, αναμένουμε εντυπώσεις.
Για την ενδυνάμωση λάστιχα μπορείς να κάνεις και καθημερινά απλά όταν έχεις να κάνεις και τρεξιμο ας πούμε κάνε λιγότερες επαναλήψεις και σετ και τις διατάσεις πάντα στο τέλος.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000