Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αναζήτηση βουνίσιου Nimbus
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

newbierunner
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/02/2015 :  11:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα τον πρώτο μου ορεινό αγώνα και μπορώ να πω τον ευχαριστήθηκα.
Οπότε είπα να εξοπλιστώ και με τα κατάλληλα παπούτσια. Για δρόμο έχω ένα ζευγάρι Nimbus 15 και με έχουν βολέψει αρκετά. Οπότε ψάχνω ένα ίδιας φιλοσοφίας παπούτσι για το βουνό.

Από μια αναζήτηση βλέπω αρκετοί προτείνουν το la sportiva ultra raptor? Κάποιο κριτική? Θα με βολέψει? Μήπως να κοιτάξω και προς (κλασσικά) Salomon μεριά? Κάτι σε speedcross ή wings XT?

Είμαι 1.77 ύψος και 72 κιλά και οι διαδρομές που θέλω να τρέχω είναι ότι μπορεί να συναντήσω σε διάφορους ορεινούς αγώνες.

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  10:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα
Κατά την άποψή μου, σε trail παπούτσι ξεκίνησε με ένα ζευγάρι που να μη γλιστράει όταν υπάρχουν βρεγμένες επιφάνειες στο βουνό. Είναι κάτι βασικό στο οποίο δεν μπορεί να σε καλύψει και ένα δρομικό παπούτσι. Εγώ έχω ένα ζευγάρι σάλομον xt wings και ένα ζευγάρι brooks cascadia. Και τα δύο τα θεωρώ αξιόλογα παπούτσια, αλλά στον βρεγμένο βράχο γλιστράνε απίστευτα. Από ό,τι λένε στο φόρουμ, τα la sportiva έχουν καλύτερη πρόσφυση.

Προσωπικά, όταν δεν έχει βρέξει, τρέχω και στο βουνό με τα Nimbus και με έχουν βολέψει μια χαρά γιατί παρέχουν πολύ καλή απορρόφηση κραδασμών, που σε τέτοιο βαθμό, αν έχω καταλάβει καλά, δεν βρίσκεις σε trail παπούτσι (εκτός κι αν πας σε hoka). Τρέχω στον Υμηττό τόσο σε χωματόδρομους όσο και σε βραχώδη μονοπάτια και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Βέβαια δεν πηγαίνω για ταχύτητα, οπότε εκεί ίσως να έχει νόημα ένα πιο τεχνικό trail παπούτσι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

newbierunner
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  11:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως δεν έθεσα σωστά το ερώτημα μου. Δεν θέλω να τρέχω στο βουνό με Nimbus. Θέλω να αγοράσω ένα βουνίσιο παπούτσι. Απλώς ρωτάω από την στιγμή που με έχει βολέψει αρκετά το Nimubs στην άσφαλτο, ποιο θα ήταν ένα αντίστοιχης φιλοσοφίας παπούτσι για το βουνό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  12:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ousake

Καλημέρα
Κατά την άποψή μου, σε trail παπούτσι ξεκίνησε με ένα ζευγάρι που να μη γλιστράει όταν υπάρχουν βρεγμένες επιφάνειες στο βουνό. Είναι κάτι βασικό στο οποίο δεν μπορεί να σε καλύψει και ένα δρομικό παπούτσι. Εγώ έχω ένα ζευγάρι σάλομον xt wings και ένα ζευγάρι brooks cascadia. Και τα δύο τα θεωρώ αξιόλογα παπούτσια, αλλά στον βρεγμένο βράχο γλιστράνε απίστευτα. Από ό,τι λένε στο φόρουμ, τα la sportiva έχουν καλύτερη πρόσφυση.

Προσωπικά, όταν δεν έχει βρέξει, τρέχω και στο βουνό με τα Nimbus και με έχουν βολέψει μια χαρά γιατί παρέχουν πολύ καλή απορρόφηση κραδασμών, που σε τέτοιο βαθμό, αν έχω καταλάβει καλά, δεν βρίσκεις σε trail παπούτσι (εκτός κι αν πας σε hoka). Τρέχω στον Υμηττό τόσο σε χωματόδρομους όσο και σε βραχώδη μονοπάτια και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Βέβαια δεν πηγαίνω για ταχύτητα, οπότε εκεί ίσως να έχει νόημα ένα πιο τεχνικό trail παπούτσι...



Κανένα παπούτσι δεν έχει πρόσφυση σε βρεγμένη πέτρα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  20:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by newbierunner

Ίσως δεν έθεσα σωστά το ερώτημα μου. Δεν θέλω να τρέχω στο βουνό με Nimbus. Θέλω να αγοράσω ένα βουνίσιο παπούτσι. Απλώς ρωτάω από την στιγμή που με έχει βολέψει αρκετά το Nimubs στην άσφαλτο, ποιο θα ήταν ένα αντίστοιχης φιλοσοφίας παπούτσι για το βουνό?



Αντίστοιχο παπούτσι των Nimbus στο βουνο είναι το

GEL-FujiTrabuco™ 3 Neutral

http://www.asicsamerica.com/Shop/Footwear/Running/Mens/GEL-FujiTrabuco%E2%84%A2-3-Neutral/p/0010223255.7590

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostask13
Advanced Forum-Runner

Greece
389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2015 :  23:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skiritis

Κανένα παπούτσι δεν έχει πρόσφυση σε βρεγμένη πέτρα...



Οι εταιρείες συνήθως χρησιμοποιούν διαφορετικής υφής σόλες ανάλογα με την χρήση που προορίζεται το παπούτσι.

Παπούτσια trail running που προορίζονται για βρεγμένο έδαφος συνήθως έχουν πιο μαλακό υλικό στην σόλα για καλύτερη πρόσφυση. Εννοείται ότι υστερούν σε αντοχή καθώς φθείρονται πιο γρήγορα ιδιαίτερα όταν το έδαφος είναι στεγνό.
Για παπούτσια που προορίζονται για στεγνό έδαφος χρησιμοποιούνται υλικά στη σόλα συνήθως πιο σκληρά για να έχει η σόλα μεγαλύτερη διάρκεια αντοχής.

Πιο συγκεκριμένα, η Inov-8 στη σειρά rocklit και x-talon που τα προτείνει για πιο μαλακά και βρεγμένα εδάφη χρησιμοποιεί τη σόλα sticky. Αντίθετα, στη σειρά trailroc που τα προτείνει για στεγνά και πιο σταθερά εδάφη χρησιμοποιεί πιο σκληρή σόλα για μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά που είναι πιο αυξημένη στο στεγνό έδαφος.

Χαρακτηριστικά, με το trailroc 245 έκανα πατινάζ σε βρεγμένες πέτρες σε αντίθεση με το rocklit 243 τα οποία "γάτζωναν" στις βρεγμένες πέτρες.

Αντίστοιχη κατηγοριοποίηση στις σόλες έχει και η La sportiva.

Edited by - kostask13 on 19/02/2015 23:52:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  08:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostask13

quote:
Originally posted by skiritis

Κανένα παπούτσι δεν έχει πρόσφυση σε βρεγμένη πέτρα...



Οι εταιρείες συνήθως χρησιμοποιούν διαφορετικής υφής σόλες ανάλογα με την χρήση που προορίζεται το παπούτσι.

Παπούτσια trail running που προορίζονται για βρεγμένο έδαφος συνήθως έχουν πιο μαλακό υλικό στην σόλα για καλύτερη πρόσφυση. Εννοείται ότι υστερούν σε αντοχή καθώς φθείρονται πιο γρήγορα ιδιαίτερα όταν το έδαφος είναι στεγνό.
Για παπούτσια που προορίζονται για στεγνό έδαφος χρησιμοποιούνται υλικά στη σόλα συνήθως πιο σκληρά για να έχει η σόλα μεγαλύτερη διάρκεια αντοχής.

Πιο συγκεκριμένα, η Inov-8 στη σειρά rocklit και x-talon που τα προτείνει για πιο μαλακά και βρεγμένα εδάφη χρησιμοποιεί τη σόλα sticky. Αντίθετα, στη σειρά trailroc που τα προτείνει για στεγνά και πιο σταθερά εδάφη χρησιμοποιεί πιο σκληρή σόλα για μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά που είναι πιο αυξημένη στο στεγνό έδαφος.

Χαρακτηριστικά, με το trailroc 245 έκανα πατινάζ σε βρεγμένες πέτρες σε αντίθεση με το rocklit 243 τα οποία "γάτζωναν" στις βρεγμένες πέτρες.

Αντίστοιχη κατηγοριοποίηση στις σόλες έχει και η La sportiva.



Σωστά όλα αυτά, αλλά όταν κατεβαίνεις με ταχύτητα κατηφορικό κομμάτι και πρέπει να πατήσεις σε βρεγμένες λείες πέτρες, δεν νομίζω να σε κρατήσει καμία σόλα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  08:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επί του θέματος θα πρότεινα LaSportiva Ultra Raptor και Asics Trabuco.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000