Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  00:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα εντάξει ο Σακελλαρίδης το διεύψευσε.
Οι προτάσεις αυτές που αρνήθηκε ότι έκανε ο Γιούνκερ, είπε, δεν ήταν από τον ίδιο προσωπικά, αλλά από τους Θεσμούς.
(δλδ όποιος δέχεται την ορολογία "θεσμούς" αντί για "τρόικα" δεν νιώθει το δούλεμα?)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  00:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το να έχεις δικό σου νόμισμα, όντως σε γλιτώνει από την επιστροφή στην νεολιθική εποχή, και σε πάει μόνο στην εποχή του χαλκού. Άντε του μεσαίωνα. Καθώς με τον υπερπληθωρισμό θα προσπαθείς να σβήσεις την πυρκαγιά. Η πυρκαγιά θα υπάρχει πάντως.

(καλά για τα διάφορα κέντρα, που με ευρουδάκια τους ζεστά ζεστά υποκινούν τέτοιες καταστάσεις δεν βλέπετε συνωμοσίες ή πονηρά κίνητρα, μόνο για τίποτα άλλα κουφά βλέπετε όπως τα cds του Ανδρίκου ή τίποτα πιο τραβηγμένο ακόμα. Εδώ που κάνει μπαμ και δεν θέλει καμία άλλη παραπάνω εξήγηση -ότι θα κερδίσουν είναι αυτονόητο, το μόνο που μπορεί να αμφισβητεί κανείς είναι το κίνητρο-, δεν το θεωρείτε ύποπτο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  00:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη δηλαδή. Η Ισλανδία στην εποχή του χαλκού επέστρεψε? Έτσι την τρομοκρατούσαν ότι θα γίνει (βλέπετε δυο σελίδες πριν), αλλά είδαμε στη πράξη τι έγινε.
Φυσικά εδώ δεν αποκλείεται πράγματι να πάμε στην εποχή του χαλκού. Δεν εξαρτάται άλλωστε αποκλειστικά από το χέρι μας. Όταν μας έχουν φτάσει στο απροχώρητο οι τελευταίες κυβερνήσεις εσκεμένα μάλιστα, και όταν υπάρχουν άνθρωποι που τις ψήφιζαν/ανέχονταν, μη ζητάμε και πολλά για σωτηρία.
Πραγματικά. Είναι δυνατό να ψηφίζει κανείς κάποιους, ή να ανέχεται, τους "σας διορίσαμε" και τους δωροδοκηθέντες της Ζήμενς, και τώρα να ξυπνήσουνε (πολλοί μάλιστα ακόμη δεν ξύπνησαν), και να ζητάνε σωτηρία?

Για το "δούλεμα" προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει. Την ουσία κοιτάζω. Οι μεν άλλαζαν ονομασίες, και συνέχιζαν το ξεπούλημα. Οι τωρινοί άλλαξαν ονομασία, αλλά προσπαθούν να σώσουν και κάτι (αυτά που εμπεδώστε το, ΔΕΝ σώζονται με συμβατικό τρόπο τουλάχιστον). Εκ των αποτελεσμάτων θα κρίνουμε και τη συνέχεια τον επόμενο καιρό. Ήθελα πάντως να ξέρω σε τι μπορεί να ελπίζει κανείς όταν η λύση των δανειστών μας οδηγεί να γίνουμε η Αιθιοπία της Ευρώπης (2010 - 2014 κάθε χρονιά και κάθε μήνας όλο και χειρότερα. Αλλά ας μη βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Δείτε και Ισπανία και πάει λέγοντας), ενώ η ρήξη θα είναι μεν αξιοπρέπεια για όσους θέλουν να έχουν, αλλά θα είναι παράλληλα και παλούκι για όσους θέλουν ομελέτα χωρίς να σπάσουν αυγά.

Ε ναι λοιπόν, αφου ΔΕΝ γίνεται αλλιώς έτσι όπως τα εάκαν αυτοί που ψήφιζαν/ανέχονταν μερικοί αμετανόητοι, να πάμε στην εποχή του χαλκού. Δεν υπάρχει και άλλη λύση εκτός από το να ξεβρακωθούμε στις θεσμοτρόικες και να γίνουμε οι υποτακτικοί του κάθε Γιούνκερ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  08:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ο πιστός θέλει να πιστέψει θα πιστέψει ο κόσμος να χαλάσει.

Μπορεί να έχει πέσει τσουνάμι μαζί με σεισμό 8.5ρίχτερ, να μην έχει μείνει κολυμπιθρόξυλο όρθιο γύρω σου,
να έχουν σκοτωθεί όλοι σου οι φίλοι και οι γνωστοί και οι συγγενείς, και μετά από 100.000 νεκρούς να σωθεί ένας.

Και να φωνάζεις με λυγμούς, τελικά ναι,
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ.
Αν κάποια πράγματα είναι ιερά... δεν ξεριζώνονται με τίποτα.


Ούτε οι Λετονοί καταστράφηκαν πάντως, και είναι η ταχύτερη αναπτυσσόμενη χώρα στην Ευρώπη, και το καλύτερο με σταθερές υποδομές/μεταρυθμίσεις που θα κρατήσουν αυτές τις αλλαγές για πάντα.
Economic recovery 2010–2012[edit]
The economic situation has since 2010 improved,[22] and by 2012 Latvia was described as a success by IMF managing director Christine Lagarde[23] showing strong growth forecasts. The Latvian economy grew by 5.5% in 2011[24] and by 5.6% in 2012 reaching the highest rate of growth in Europe.[25] Unemployment, however, remains high, and GDP remains below the pre-crisis level.[26]

Και να προσθέσω, έτσι για να μην νομίζετε, δεν νομίζω ότι θα έρθει η εποχή του χαλκού (ο Βαρουφάκης το είπε) ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση. Θα ζήσουμε, όλα μια ιδέα είναι. Θα στερηθούμε κάποιες πολυτέλειες (αυτή η άποψη μου βέβαια ίσχυε και για εντός του μνημονίου με τη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ). Όμως είναι κρίμα, όταν οι άλλοι ζούν στο επίπεδο του 2015, εμείς να επιστρέψουμε στην ζωή του 1995. Οι φτωχοί θα την πληρώσουν περισσότερο πάντως, με τις ανύπαρκτες πλέον κρατικές δομές.
Και ναι, αν είχαμε δικό μας νόμισμα θα ήταν διαφορετικά ίσως καλύτερα ίσως χειρότερα, αλλά θα ήταν πολύ επικίνδυνο και κανείς δεν ξέρει που θα κατρακυλάγαμε. Ίσως δεν φτάναμε καν εδώ, γιατί μια σταθερή σταδιακή υποτίμηση 5% επί 10 χρόνια τσούπ, να όλες οι περικοπές που ζητούνται τώρα μονομιάς και μας τσούζει. Αλλά σαν τελική σούμα καλύτερα δεν θα είμασταν. Στα ίδια ή και χειρότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  10:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης δεν βλέπω πουθενά ότι είναι Αιθιοπία, ή ότι ειναι ηθικό σωστό, να εργάζομαι εγώ σήμερα και να δίνω το 50% των 1000 ευρώ που βγάζω μικτά, για να μου μείνουν 500, (παράδειγμα λέω, τα ποσοστά όμως είναι αυτά), για να συμπληρώσει ο άλλος τα 1400 σύνταξη, ή την διπλή σύνταξη, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο όπως σύνταξη στα 53. Όλοι οι βολεμένοι, επικαλούνται δήθεν ότι μάχονται για όσους πεινάνε.


BREAKING NEWS.

Ο ΨΑΛΙΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΔΝΤ.

ΘΑ τους τρελάνουμε όλους! Στους ουρανούς αδέρφια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  11:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο
η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και το ξέρεις. Εκτός και αν πιστεύεις ότι με τα νέα προτεινόμενα μέτρα θα τροφοδοτηθεί η περιβόητη ανάπτυξη. Φυσικά και όταν είσαι χρεωμένος απαιτούνται θυσίες, όχι όμως αυξάνοντας το ποσοστό φτωχών της χώρας. Στη παρούσα φάση εγώ αυτό βλέπω να προτείνεται από τους αλληλέγγυους "θεσμούς" και όχι κάτι προς όφελος της πραγματικής ανάπτυξης.
Ακόμα χειρότερα όταν τα μέτρα δείχνουν να έχουν μέχρι και εκδικητικό χαρακτήρα όχι ως προς το πολιτικό σύστημα αλλά προς τον πληθυσμό (τελικά έτσι φαίνεται) που όλοι οι Ευρωπαίοι συμπονούν με δωρεάν δηλώσεις συμπόνιας αλλά ουδείς δεν κάνει πίσω.
Αυτά που προτείνονται (άσε για τους χειρισμούς, λίγο εγκράτεια στα ΜΜΕ δεν βλάπτει) και από τις 2 πλευρές δεν έχουν σχέση με τη χώρα ή το χρέος ή οποιασδήποτε μορφής βιωσιμότητα....και το ξέρεις.
Και βέβαια στο σημερινό χάλι δεν φταίει σίγουρα η "1η φορά αριστερά" ή οι ψηφοφόροι που όλοι κράζουν. Έχει και η Ευρώπη μέρος της ευθύνης είτε γιατί δάνειζε έχοντας τα μάτια κλειστά είτε γιατί δάνειζε χωρίς να ελέγχει την βιωσιμότητα της επένδυσής της.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  12:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Ούτε οι Λετονοί καταστράφηκαν πάντως, και είναι η ταχύτερη αναπτυσσόμενη χώρα στην Ευρώπη.......

Κάποιος μπορεί να πει ότι και η Κίνα είναι πρότυπο, ή ας μην αρχίσω να παραθέτω χώρες μη φτάσουμε και στο Μπαγκλαντές. Και η Ελλάδα "είχε" πρωτογενές πλεόνασμα για να γελάνε οι πέτρες από τη κατάντια με την οποία "επιτεύχθηκε".

Καλό και το παράδειγμα του τσουνάμι, αλλά δεν κατάλαβα που κολλάει.

quote:
Θα στερηθούμε κάποιες πολυτέλειες (αυτή η άποψη μου βέβαια ίσχυε και για εντός του μνημονίου με τη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ)

Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να αποφύγουμε το πισωγύρισμα, ας το υποστούμε επειδή αγνοήσαμε τους βιαστές, και όχι επειδή ξεβρακωθήκαμε σε αυτούς όπως έκαναν οι προηγούμενοι.
Οι Σουλιωτοπούλες προτίμησαν να πέσουν στον γκρεμό αντί να πάνε στο χαρέμι.
Στη Κατοχή όσοι αντιστάθηκαν, θα μπορούσαν να είχαν πει ας κάνουμε το κορόιδο κι ας συμμαχήσουμε.
Όλοι πέρασαν στην ιστορία επειδή αντιστάθηκαν, όχι επειδή υπέκυψαν.
Αν εμείς θέλουμε να περάσουμε στην ιστορία επειδή τα κατεβάσαμε στις βιαστές...

quote:
Όμως είναι κρίμα, όταν οι άλλοι ζούν στο επίπεδο του 2015, εμείς να επιστρέψουμε στην ζωή του 1995.

Υπό ποια έννοια οι άλλοι θα ζούνε στο 2015, ή και εμείς? Ψάχνοντας στα σκουπίδια? Με εξώσεις Ισπανίας? Με μισθούς που δεν στέκουν στην Ελλάδα? Άντε και να υποκύψουμε, το 2015 που θα "μείνουμε", κατάντια θα είναι (και αυτό).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2015 :  15:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://patrinaki.blogspot.gr/2015/06/blog-post_24.html

Κι άλλη λίστα βρε παιδί μου!!! Και τα ονόματα πάντα ίδια....
Βρε λες να είναι αλήθεια;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  07:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ βαθιά συμπλέγματα...

http://www.avgi.gr/article/5626502/proti-fora-diadilosi

ΥΓ: Δεν έγινε ηγεμονία η αριστερά, κουκλίτσα μου. Κυβέρνση εκλεγμένη έγινε με δεκανίκι καμμένο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  08:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντελώς όμως βαθειά συμπλέγματα.

Αν έχετε αμφιβολία σκεφτείτε πως θα αντιδρούσατε και τι θα λέγατε,
αν η επίσημη εφημερίδα του κυβερνώντος κόμματος έλεγε.

-Το μετρό θα είναι κλειστό, αλλά εσείς δεν έχετε ανάγκη γιατί το ταγάρι που φοράτε, σας επιτρέπει να κάθεστε ακόμα και λερωμένα παγκάκια.
-Είστε ενάντια στον καπιταλισμό, γιατί γενικά δεν τα πάτε καλά με το καινούργια καθαρά ρούχα, , όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
-Καταλαβαίνουμε, ότι λόγω της χαμηλής σας τάξης και οικονομικής κατάστασης, αναγκαστικά κάποια έξοδα κόβονται, όπως έξοδα για σαπούνια ή ξυραφάκια για πόδια ή μασχάλες. Δείχνουμε κατανόηση.

και διάφορα άλλα.

Τι θα λέγατε?
Και αυτό να μην είναι από κάποιο απλό blog Κτλ. Αλλά από κυβερνητική εφημερίδα. (ούτε καν φιλικά-προσκείμενη)


ΚΑι τώρα το απολύτως οξύμορο. Καταλήγει η όμορφη αυτή σελίδα.
ΕΣΠΑ.
Με την συγχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
κτλ.

Αλήθεια πόσα πήρανε?
Μήπως ήταν σαν τα 250.000 της ΜΚΟ του Κραουνάκη, που τσιρίζει σαν τρελός? Όπως όλοι που νιώθουν ότι πάνε να ξεβολευτούν, και ρε παιδί μου πως πάντα αυτοί (ή οι βουλευτές των 8000€) θυμούνται τους φτωχούς και πονάνε για αυτούς. Εγώ με τα 500-600€ τελικά είμαι πολύ απάνθρωπος αντί να τους συμπονώ. Αυτοί για να βγάζουν 8000€ ή να παίρνουν επιδοτήσεις οι ΜΚΟ τους, μάλλον θα είναι ανώτεροι άνθρωποι.

Edited by - Deorum on 18/06/2015 08:18:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καμία σοβαρή επιστημονική ομάδα, δεν χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως "επιτροπή αλήθειας"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  19:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως η Τρέμη το τιμάει το ψωμάκι που τρώει από τα ουσιαστικά αφεντικά της (σύμφωνα πάντα και με τα τελευταία payrolls που διέρρευσαν)... δεν μπορείς να πεις.

http://www.koutipandoras.gr/article/143634/i-heironomia-tis-tremi-pros-ton-eyaggelato-gia-na-kopsei-ton-glezo-otan-aytos-milise

Τώρα να πω ότι στα υπόλοιπα νέα κάποιοι εξακολουθούν να θέλουν να ζουν σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο όπου "εμείς φταίμε"

(Γιώργο, καμιά επιτροπή αλήθειας δεν χρειαζόμαστε. Με ροζ γυαλιά θα γίνει η δουλειά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  20:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς τον SAM.
Δεν είσαι στο Σύνταγμα βρε, στην συγκέντρωση?
Δεν με νοιάζει τη κάνει η Τρέμη. Εξάλλου τα βλέπω σπάνια. Θεωρώ πως κανέναν υπερ-του-ευρώ/μένουμε-ευρώπη/αντί-συριζαίο κτλ, δεν τον νοιάζει τι κάνει η Τρέμη βασικά.
Είναι σαν να σου πω εγώ για την Ραχήλ Μακρή.
Θα μου πεις, εντάξει οκ.

Στα άλλα, δεν φταίμε πάντα εμείς, και δεν είναι αγγελικά πλασμένος (συμφωνούμε).
Πάντως δεν φταίμε και ποτέ. (πάλι συμφωνούμε νομίζω)
Με ροζ γυαλάκια δεν θα γίνει η δουλειά, δεν ξέρω ποιος τα φοράει όμως. Ή ποιος βλέπει τα γεγονότα ψυχρά. Ή σε τι βαθμό τα φοράμε. Όλοι έχουμε συμπάθειες κτλ.
Και η λέξη επιτροπή ΑΛΗΘΕΙΑΣ, είναι ύποπτη. Σαν να λέμε η αυτού εξοχότητα. Αν την έβαζε η πρώην κυβέρνηση, θα σου φαινόταν σωστή? Σου φαίνεται ότι φτάνουν σε συμπεράσματα ξεκινώντας από το 0, ή είχαν ήδη έτοιμο το συμπέρασμα, και απλά προσπάθησαν να αποδείξουν αυτό που ήδη πιστεύαν.

Επί της ουσίας για το ποιόν, βιογραφικό, πεπραγμένα αυτών που την αποτελούν δεν έχω να πω τίποτα. Ας μας πείτε εσείς. Αν επρόκειτο για κάποιου είδους ασθένεια πάντως, μου θυμίζουν αντιμετώπιση δηλητήριου μπλέ σκορπιού, αντί για χημειοθεραπείες. (και μην μου πείτε έτσι και αλλιώς θα πέθαινες, γιατί θα σας αλλάξω το παράδειγμα ή θα το εμπλουτίσω κτλ).

Και για να σας προλάβω, αν υπάρξει κούρεμα χρέους, θα υπάρξει γιατί όντως πλέον δεν θα είναι βιώσιμο, όπως έχει ξανα-υπάρξει, και όχι γιατί είναι μια επιτυχία.
Το να κουρευτεί το χρέος φαντάζομαι δεν είναι αυτο-σκοπός. Φαντάζομαι έχει να κάνει με το να αποκτήσουμε καλύτερο επίπεδο ζωής.
Αν είναι να καταστούμε μόνοι μας πολύ χειρότεροι, μόνο και μόνο για να κουρευθεί το χρέος δεν λέει τίποτα.

Και ιδιωτικές τράπεζες διαγράφουν χρέη. Όμως καλύτερα να είμαι υγιής και να τα εξυπηρετώ, παρά να να φτάσω σε σημείο να είναι πλεόν μη - εξοφλησιμα, μόνο και μόνο για να πω, επιτυχία διεγράφη το χρέος μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  21:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
πάντως δεν το περίμενα, κάτι είχε.
Τώρα που κατάλαβα ότι δεν θα είναι 3 και ο κούκος ίσως πάω και εγώ σε κάποια επόμενη.

http://www.lifo.gr/now/politics/68687
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  22:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαφωνώ με κάθε συγκέντρωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000