Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκάνδαλο χρηματισμού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  12:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω πω, έσπευσαν με μεγάλη σπουδή
να υπερασπιστούν το πρώτο σκάνδαλο των τσιπροκαμμένων, οι ίδιοι που ακόμα σκούζουν για τον Παπακωνσταντίνου και κάθε έναν. Φυσικά αγνοούν ( ; ) ότι ο Κατρούγκαλος είναι καραπασοκτζής!

edit: Ε, ρε, Άκης, Παπαγεωργόπουλος και Βουλγαράκης που σας χρειάζεται!

Είναι τρομακτική η ομοιότητα της απάντησης ΟΛΩΝ των εμπελκόμενων σε σκάνδαλα απ' όπου κι αν προέρχονται!!!!!!!!!

Edited by - Rigelian on 25/03/2015 12:12:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by KostasPVol

Βέβαια, είναι πολύ ανήθικο να υπάρχει τέτοια σκανδαλάρα και ο κατηγορούμενος να εισέπραξε το ολοστρόγγυλο ποσό των μηδέν ευρώ. Χαλάει τη πιάτσα. Χάθηκε να φάει μερικά εκατομμυριάκια, για να θάψουν το θέμα (!?) μερικές φυλάδες που τώρα είδαν και αυτές το φως το αληθινό?



Και πού ξέρεις εσύ αν εισέπραξε ή ότι δεν θα εισπράξει; Επειδή έτσι λέει ο ίδιος; Ποτέ δεν θα το μάθεις, το θέμα είναι πως δε μπορεί να εκπροσωπείς τη μια πλευρά και μετά και την άλλη. Ειδικά για τους δικηγόρους υπάρχει διάταξη στον κώδικα δεοντολογίας. Γι'αυτό γράφει ότι δεν είναι πια δικηγόρος, αλλά ως αρμόδιος Υπουργός είναι ακόμα περισσότερο κατακριτέος κι ας μην υπάρχει ειδική διάπραξη. Γιατί τώρα έχει την εξουσία να διαθέσει το αντικείμενο της δίκης, να δώσει λύση στην αντιδικία ανάλογα με τα συμφέροντα των πρώην πελατών του, των συνεργατών του και ενδεχομένως και των δικών του. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Τόση προσωπολατρεία και φανατισμός που κάθεστε και ανεβάζετε την απάντηση του Κατρούγκαλου; Όποιος μπορεί ας γράψει κάτι πάνω σε αυτά που αναφέρω, γραφείο τύπου έχουν τα κόμματα, δεν χρειάζονται και άλλα.
Ο Χιώτης που έβγαλε το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου αξιόλογος δημοσιογράφος. Το Βήμα προφανώς όπως όλα τα μέσα ενημέρωσης πάει όπου φυσάει το ρεύμα και οι ψηφοφόροι-αναγνώστες. Δε σημαίνει αυτό ότι έχει απαγορευτεί το ρεπορτάζ. Και επί προηγούμενης κυβέρνησης υπήρχαν θέματα αντιπολιτευτικά και βγαίναν σκάνδαλα, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Όποιος μπορεί, το βλέπει... Και ο Κατρούγκαλος δεν είναι ο Σύριζα, είναι υπουργός του Σύριζα, έχει διαφορά...

Και που ξέρω ότι και εσύ δεν έχεις εισπράξει, ή που ξέρεις εσύ ότι εγώ δεν έχω εισπράξει, ή ο γείτονας. Όποιος καταγγέλει κάτι, οφείλει και να το αποδεικνύει. Αν αρχίζουμε τα ποιος ξέρει, τότε όλοι είναι ένοχοι βάσει του πεφωτισμένου σκεπτικού σου. Και ποιος ξέρει λοιπόν ότι ο Τσίπρας δεν έχει κάνει λαμογιές, και ποιος ξέρει αν εσύ δεν είσαι βαλτός από τον Σαμαρά, και ποιος ξέρει αν εγώ δεν τα παίρνω από τον Καμένο. Φοβερό το σκεπτικό σου.

Τέλος πάντων, για να μη το κουράζουμε με ό,τι κατεβάζει το μυαλό σας για να αποδείξετε ανύπαρκτα πράγματα. Ο δρόμος είναι ανοικτός, και τα σκυλιά δεμένα. ΕΝΑΣ έστω καλοθελητής και με το αζημείωτο αν βρεθεί που θα αναφέρει ότι έδωσε το 12% στον Κατρούγκαλο, θα αποδείξει το βάσιμο της καταγγελίας. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένας να το καταγγέλει, επιτρέψτε τον καθένα που βάζει το μυαλό του να δουλέψει, να έχει ως ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το "ρεπορτάζ" ήταν κατασκευασμένο από ημέρες, και έτοιμο να παίξει μία ημέρα πριν την επίσκεψη Τσίπρα στη Γερμανία, για να δώσει την ευκαρία στα γερμανικά μμε να μιλάνε για την Ελλάδα με τους διεφθαρμένους υπουργούς, υπονομεύοντας τη προσπάθεια της κυβέρνησης που γίνεται για όλους μας. Κάποιους δεν τους συμφέρει να βελτιωθούν τα πράγματα, και δεν θέλουν ούτε να το επιδιώκουμε.

Όσο για τη φυλάδα και τον έγκριτο δημοσιογράγο, είναι οι ίδιοι που επί χρόνια κάνανε μούγκα στη στρούγκα στα αμέτρητα και πραγματικά σκάνδαλα που καταγγέλονταν επί προηγόυμενης κυβέρνησης. Ενδεικτικά αναφέρω τις αποκαλύψεις το hot doc. Και δεν λέω ότι έπρεπε να τα υιοθετήσουν. Αλλά η δημοσιογραφική δεοντολογία επιβάλει τη δημοσίευση και τη γνωστοποίηση των καταγγελόμενων.

Έτσι αυτό δεν είναι δημοσιογραφία. Αυτό που γινόταν και αυτό που γίνεται είναι ΕΜΕΤΟΣ, και με σκοπό να εξυπηρετήσει άθλια συμφέροντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  13:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα αυτό που μερικοί έχουν και μερικοί δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε επειδή στο παρελθόν ήταν Χ-Ψ-Ζ στρατοπέδου... δεν είναι ιδιαίτερα καλό.

Επί της ουσίας μπορούμε επιτέλους να απαντήσουμε?

Θεωρώ πως εμείς, σε όσα πράγματα ακούγαμε κριτική απαντάγαμε επί της ουσίας, και όχι με αφορισμούς (μιλάει αυτός που έχει κάνει ΑΥΤΟ... κτλ). Είχαμε κάτι να πούμε, ότι κοίτα δεν είναι έτσι για 1-2-3 λόγους.

Να είσαι διαιτητής σε έναν αγώνα και να έχεις παίξει και στοίχημα ταυτόχρονα τον αγώνα, είναι περίεργο δεν είναι?
Και σκέψου εδώ δεν είναι καν διαιτητής (όπου η φάση θα παίξει στο replay και ίσως εκτεθεί...) είναι υπουργός, όπου με μια υπογραφή και χωρίς να δώσει αναφορά σε κανέναν τακτοποιείς τους πελάτες σου επ'αμοιβή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  13:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρεπιπτώντως το παράδειγμα το είπα περισσότερο σαν παράδειγμα, δεν έχω καταλήξει ακόμα μέσα μου σε κάτι, γιατί κάπου άκουσα μια απάντηση που κάπως με κάλυψε και δεν το έχω αναλύσει και ιδιαίτερα.
Και δεν θέλω να υιοθετήσω εύκολα καταγγελίες ενός στρατοπέδου, που ξέρω ότι απλά ψάχνουν αφορμές.

Όπως το ίδιο φυσικά ίσχυε και από την ανάποδη κάποτε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  13:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους, οι μεγάλες αλήθειες αναγνωρίζονται: "Όποιος καταγγέλει κάτι, οφείλει και να το αποδεικνύει. " Σημιτικότερος του Εθνάρχη Σημίτη και, επιτέλους, όποιος έχει στοιχεία να πάει στον Εισαγγελέα.

Αρκετά σπιλώθηκε το όνομα του Παπακωνσταντίνου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  14:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1 κι 1 κάνουν δύο. Δεν ξέρει κανείς αν πήρε ή θα πάρει λεφτά ο Κ. από τα εργολαβικά του που ως υπουργός και από άλλο μετερίζι δείχνει πως σπεύδει να υπηρετήσει, όλοι όμως (εκτός από τους συνήθεις βέβαια εδώ μέσα) καταλαβαίνουν ότι δε μπορεί να υπηρετείς και τις δύο αντίθετες πλευρές στην ίδια υπόθεση. Ως δικηγόρος δεν θα μπορούσε να εκπροσωπήσει το δημόσιο, να γίνει υπουργός και να δικαιώσει τους πριν λίγο πελάτες του, ως υπουργός πώς σου φαίνεται, δεν είναι ακόμα χειρότερο; Και να κερδίσουν μάλιστα χρήματα οι συνεργάτες του (έστω κι αν ο ίδιος δεν βγάλει χρήματα)...
KPVol μια φορά μπορείς να απαντήσεις επί της ουσίας; Έλεος με τους συμψηφισμούς πια, τόσος φανατισμός δεν δικαιολογείται με τίποτα!
Από τους προδότες και τις χούντες και τους δούλους περάσαμε στους εμετούς τώρα, καλά πάμε...

quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by KostasPVol

Βέβαια, είναι πολύ ανήθικο να υπάρχει τέτοια σκανδαλάρα και ο κατηγορούμενος να εισέπραξε το ολοστρόγγυλο ποσό των μηδέν ευρώ. Χαλάει τη πιάτσα. Χάθηκε να φάει μερικά εκατομμυριάκια, για να θάψουν το θέμα (!?) μερικές φυλάδες που τώρα είδαν και αυτές το φως το αληθινό?



Και πού ξέρεις εσύ αν εισέπραξε ή ότι δεν θα εισπράξει; Επειδή έτσι λέει ο ίδιος; Ποτέ δεν θα το μάθεις, το θέμα είναι πως δε μπορεί να εκπροσωπείς τη μια πλευρά και μετά και την άλλη. Ειδικά για τους δικηγόρους υπάρχει διάταξη στον κώδικα δεοντολογίας. Γι'αυτό γράφει ότι δεν είναι πια δικηγόρος, αλλά ως αρμόδιος Υπουργός είναι ακόμα περισσότερο κατακριτέος κι ας μην υπάρχει ειδική διάπραξη. Γιατί τώρα έχει την εξουσία να διαθέσει το αντικείμενο της δίκης, να δώσει λύση στην αντιδικία ανάλογα με τα συμφέροντα των πρώην πελατών του, των συνεργατών του και ενδεχομένως και των δικών του. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Τόση προσωπολατρεία και φανατισμός που κάθεστε και ανεβάζετε την απάντηση του Κατρούγκαλου; Όποιος μπορεί ας γράψει κάτι πάνω σε αυτά που αναφέρω, γραφείο τύπου έχουν τα κόμματα, δεν χρειάζονται και άλλα.
Ο Χιώτης που έβγαλε το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου αξιόλογος δημοσιογράφος. Το Βήμα προφανώς όπως όλα τα μέσα ενημέρωσης πάει όπου φυσάει το ρεύμα και οι ψηφοφόροι-αναγνώστες. Δε σημαίνει αυτό ότι έχει απαγορευτεί το ρεπορτάζ. Και επί προηγούμενης κυβέρνησης υπήρχαν θέματα αντιπολιτευτικά και βγαίναν σκάνδαλα, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Όποιος μπορεί, το βλέπει... Και ο Κατρούγκαλος δεν είναι ο Σύριζα, είναι υπουργός του Σύριζα, έχει διαφορά...

Και που ξέρω ότι και εσύ δεν έχεις εισπράξει, ή που ξέρεις εσύ ότι εγώ δεν έχω εισπράξει, ή ο γείτονας. Όποιος καταγγέλει κάτι, οφείλει και να το αποδεικνύει. Αν αρχίζουμε τα ποιος ξέρει, τότε όλοι είναι ένοχοι βάσει του πεφωτισμένου σκεπτικού σου. Και ποιος ξέρει λοιπόν ότι ο Τσίπρας δεν έχει κάνει λαμογιές, και ποιος ξέρει αν εσύ δεν είσαι βαλτός από τον Σαμαρά, και ποιος ξέρει αν εγώ δεν τα παίρνω από τον Καμένο. Φοβερό το σκεπτικό σου.

Τέλος πάντων, για να μη το κουράζουμε με ό,τι κατεβάζει το μυαλό σας για να αποδείξετε ανύπαρκτα πράγματα. Ο δρόμος είναι ανοικτός, και τα σκυλιά δεμένα. ΕΝΑΣ έστω καλοθελητής και με το αζημείωτο αν βρεθεί που θα αναφέρει ότι έδωσε το 12% στον Κατρούγκαλο, θα αποδείξει το βάσιμο της καταγγελίας. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένας να το καταγγέλει, επιτρέψτε τον καθένα που βάζει το μυαλό του να δουλέψει, να έχει ως ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το "ρεπορτάζ" ήταν κατασκευασμένο από ημέρες, και έτοιμο να παίξει μία ημέρα πριν την επίσκεψη Τσίπρα στη Γερμανία, για να δώσει την ευκαρία στα γερμανικά μμε να μιλάνε για την Ελλάδα με τους διεφθαρμένους υπουργούς, υπονομεύοντας τη προσπάθεια της κυβέρνησης που γίνεται για όλους μας. Κάποιους δεν τους συμφέρει να βελτιωθούν τα πράγματα, και δεν θέλουν ούτε να το επιδιώκουμε.

Όσο για τη φυλάδα και τον έγκριτο δημοσιογράγο, είναι οι ίδιοι που επί χρόνια κάνανε μούγκα στη στρούγκα στα αμέτρητα και πραγματικά σκάνδαλα που καταγγέλονταν επί προηγόυμενης κυβέρνησης. Ενδεικτικά αναφέρω τις αποκαλύψεις το hot doc. Και δεν λέω ότι έπρεπε να τα υιοθετήσουν. Αλλά η δημοσιογραφική δεοντολογία επιβάλει τη δημοσίευση και τη γνωστοποίηση των καταγγελόμενων.

Έτσι αυτό δεν είναι δημοσιογραφία. Αυτό που γινόταν και αυτό που γίνεται είναι ΕΜΕΤΟΣ, και με σκοπό να εξυπηρετήσει άθλια συμφέροντα.


Edited by - Gypaetos on 25/03/2015 14:24:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  15:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο αν κάνω τώρα μια εργασία, και αύριο με βάλουν σε ένα σημαντικό πόστο (πχ υπουργό) που εμπλέκεται με την ασχολία που έχω τώρα, φυσικά και δεν θα είμαι απολογούμενος για όσα έχω κάνει ως τώρα. Η δεοντολογία επιβάλλει όταν πάρω το νέο πόστο, να παραιτηθώ από ό,τι σχετίζεται με τα προηγούμενα, κάτι που έγινε στη συγκεκριμενη περίπτωση.

Απεναντίας, εκτός από το να εξετάζουμε επί της ουσίας που εννοείται ότι πρέπει να κάνουμε, οφείλουμε να εξετάζουμε και το ποιόν και τις προθέσεις του καταγγέλοντα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με μια φυλλάδα που δεν την έπιασε ο πόνος για ενημέρωση, αλλά που εξυπηρετεί άθλιους σκοπούς. Πρέπει τουλάχιστον να το έχουμε υπόψη μας, και να είμαστε 1.000.000 φορές πιο προσεκτικοί. Είδηση γνωστή από ημέρες για τη φυλλάδα, κρατήθηκε να παίξει τη παραμονή της επίσκεψης Τσίπρα στη γερμανία. Ακόμη και αν ο Κατρούγκαλος αποδειχτεί νομικά ή ηθικά ένοχος, ο διαχρονικά άθλιος ρόλος της φυλλάδας, δεν αλλάζει.


@ Gypaetos. Επειδή λοιπόν 1 και 1 κάνουν δύο, και επειδή κόβονται αποδείξεις για κάθε είσπραξη (εκτός και αν πιστεύεις ότι έπαιρναν το 12% μαύρα), καθώς και επειδή δεν βρίσκεται ούτε ένας να επιβεβαιώσει ότι έδωσε το 12%, ψάξτε εσείς οι πεφωτισμένοι κατά την έκφρασή σου, τις αποδείξεις που κόπηκαν, για να βρείτε ποιος εισέπραξε τι, από ποιον, και για ποιο λόγο. Αν βρεις κάτι, ενημέρωσέ μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  16:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης εαν ισχυει(δεν λεω οτι ειναι αληθεια, ελπιζω να το μαθουμε)αυτο που ειπε ο Κατρουγκαλος οτι αμοιβη θα εισεπρατε η εταιρεια μονο σε περιπτωση που θα κερδιζαν τη δικη στο δικαστηριο κ οχι σε περιπτωση νομοθετικης επιλυσης του θεματος,τοτε δεν υπαρχει ουτε ηθικο ζητημα, μαλλον για καποιους θα υπαρχει κ τοτε,δλδ ποσο μ@@ ειναι να νομοθετει την επαναπροσληψη τους με αποτελεσμα να χασει την αμοιβη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  17:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι όπως το είπε o Andrem.
Γιαυτό λέω, είναι κάπως πολύπλοκο το ζήτημα, (βέβαια και αυτό μπορεί να είναι ένας ελιγμός τώρα της τελευταίας στιγμής) μου ακούγεται ίσως σαν ένα σκάνδαλο στο οποίο εγκλωβίστηκε και θα εγκλωβιζόταν έτσι και αλλιώς γιατί ένας εργατολόγος μόνο με τέτοιες εργολαβίες ασχολείται, οπότε ακόμα τηρώ στάση αναμονής.

Βέβαια από την ανάποδη, επί αντιπολίτευσης του ΣΥΡΙΖΑ ίσχυε ακριβώς το ίδιο, με πολλά "σκάνδαλα" εμένα να μου φαίνονταν πολύ περίεργα.
Όπως ο χρηματισμός του Χαικάλη, από τον κουμπάρο του Καμμένου, διάφορα επισόδεια κτλ με την αστυνομία με βιντεάκια σε επιλέκτικα καρέ, κτλ κτλ.

Αυτό όμως δεν αλλάζει πως πρέπει να απαντάμε επί της ουσίας, και όχι "Ποιος είσαι εσύ, που τότε δεν μίλαγες".



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  18:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Andrem από αυτά που έχω ακούσει από τα ΜΜΕ, αμοιβές θα εισέπραττε σε κάθε περίπτωση ευνοϊκής έκβασης της υπόθεσης, έστω και εξωδικαστικής. Έτσι άλλωστε είναι σχεδόν πάντα τα εργολαβικά (και σωστά).
Ξαναλέω όμως ότι δεν έχει σημασία αν εισέπραξε, ή αν θα εισπράξει, σημασία έχει ότι είναι ανήθικο ακόμα και αν είναι νόμιμο αυτό που γίνεται, ακόμα κι αν δεν εισέπραξε ο ίδιος. Και είναι μη ηθικό όχι το πρώτο μέρος φυσικά, η υπογραφή εργολαβικού, αλλά η ανάληψη του αρμόδιου υπουργείου στην συνέχεια! Μάλιστα είδα στην τηλεόραση κάποια εργολαβικά από τα... "χαλκεία" που είχαν υπογραφές και ημερομηνίες μετά τις εκλογές (δεν ξέρω όμως αν ήταν και μετά την ανάληψη του υπουργείου). Ας πήγαινε σε κάποιο άλλο υπουργείο ο Κ. προκειμένου να μην... στερηθεί η χώρα των υπηρεσιών του!

quote:
Originally posted by andrem

Επισης εαν ισχυει(δεν λεω οτι ειναι αληθεια, ελπιζω να το μαθουμε)αυτο που ειπε ο Κατρουγκαλος οτι αμοιβη θα εισεπρατε η εταιρεια μονο σε περιπτωση που θα κερδιζαν τη δικη στο δικαστηριο κ οχι σε περιπτωση νομοθετικης επιλυσης του θεματος,τοτε δεν υπαρχει ουτε ηθικο ζητημα, μαλλον για καποιους θα υπαρχει κ τοτε,δλδ ποσο μ@@ ειναι να νομοθετει την επαναπροσληψη τους με αποτελεσμα να χασει την αμοιβη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  21:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν προκειται εγω προσωπικα να καταπιω σκανδαλο διαφθορας για κανεναν Κατρουγκαλο ,φυσικα κ δεν προκειται για κατι τετοιο κ η οποιαδηποτε συγκριση με Ακηδες Παπαγεωργοπουλους κ.α ειναι τουλαχιστον ατυχης,εαν πραγματι υπαρχει το 12% σε καθε περιπτωση ευνοικης εκβασης της υποθεσης εστω κ εξωδικαστικης οπως λες οτι μπορει να ισχυει, συμφωνω οτι υπαρχει θεμα κ θα πρεπει να παραιτηθει,δεν εχω πειστει για το τι εχει γινει κ περιμενω να δω.
Το νεο στοιχειο με τις υπογραφες κ ημερομηνιες μετα τις εκλογες εαν λεει αληθεια ο Κατρουγκαλος οτι ειναι μισθολογικη διαφορα εργαζομενου κ οχι απολυμενου η διαθεσιμου δειχνει κατα τη γνωμη μου ενδοια επιχειρηματων απο μερους του Βηματος κ πιο πιθανο να εχει δικιο ο Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  22:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Θεωρώ πως εμείς, σε όσα πράγματα ακούγαμε κριτική απαντάγαμε επί της ουσίας, και όχι με αφορισμούς (μιλάει αυτός που έχει κάνει ΑΥΤΟ... κτλ). Είχαμε κάτι να πούμε, ότι κοίτα δεν είναι έτσι για 1-2-3 λόγους.

Με κλασικότερο παράδειγμα τον Rigelian, και τη παράκρουση που τον διακατέχει για τα κίνητρα του Βαξεβάνη, όταν αδυνατεί να αντικρούσει τα σκάνδαλα που φέρνει στο φως ο προαναφερόμενος (και τα οποία παρεμπιπτόντως θάβουν κάποιες φυλλάδες και κανάλια που μας σώζουν).

------

Εξάλλου μια και είδα σχεδόν να εκθιάζεται σε threads ο Παπακωνσταντίνου ("Αρκετά σπιλώθηκε το όνομα του Παπακωνσταντίνου" ΧΑΧΑΧΑΧΑ) ο οποίος και επισήμως κρίθηκε ένοχος για τις πράξεις του, έστω λαμβάνοντας ως δώρο ποινή χάδι, βάζω ένα κείμενο που κανονικά δεν θα χρειαζόταν να μπει, αν υπήρχε καλύτερη αντίληψη.

Ειδική Δικαιοσύνη για τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, κρίθηκε ένοχος από το Ειδικό Δικαστήριο για το αδίκημα της νόθευσης δημοσίου εγγράφου -έκανε λαθροχειρία στη λίστα Λαγκάρντ, αφαιρώντας τα ονόματα τριών συγγενικών του προσώπων- και του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης ενός έτους με τριετή αναστολή. Για το αδίκημα της πρώην απιστίας, ο πρώην υπουργός κρίθηκε αθώος.

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος που πίστευε πως, στη χώρα που χρεοκόπησε και κανένας πολιτικός δεν οδηγήθηκε στην Δικαιοσύνη, ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου θα κατέληγε στη φυλακή;

Το Ειδικό Δικαστήριο έχει έναν «ειδικό» ρόλο και αποτελείται από «ειδικούς» δικαστές.

Οι «ειδικοί» δικαστές του Ειδικού Δικαστηρίου έβγαλαν μια «ειδική» απόφαση.

Βέβαια, οι «ειδικοί» δικαστές δεν έκαναν καλό στον Γιώργο Παπακωνσταντίνου, κρίνοντάς τον, ουσιαστικά, αθώο.

Ο μόνος που πρέπει να το έχει αντιληφθεί αυτό είναι ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου.

Η απουσία Δικαιοσύνης συνεχίζει να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας, και, αν δεν υπάρξει Δικαιοσύνη, η χώρα θα καταστραφεί ολοσχερώς.

Και τότε δεν θα υπάρξει Ειδικό Δικαστήριο, για όλους όσοι ευθύνονται για την καταστροφή της χώρας.

Δεν θα πρέπει ποτέ να ξεχνάμε πως ζούμε στη χώρα όπου οι δωσίλογοι της Κατοχής όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν για τις άθλιες πράξεις τους αλλά ανέλαβαν και υψηλά αξιώματα μετά την Κατοχή.

΄Ο παππούς του Γιώργου Παπακωνσταντίνου συνεργάστηκε πολύ καλά με τους Ναζί στην Κατοχή.

Ο εγγονός τίμησε την οικογενειακή παράδοση.

Και η Δικαιοσύνη ήταν παρούσα.

Και τότε και τώρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  22:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χμ, όταν ο Βαξ. μιλάει για σκάνδαλα τότε τα φέρνει στο φως και δεν χρειάζονται αποδείξεις και εισαγγελείς, όταν το Βήμα μιλάει για σκάνδαλα τότε γινόμαστε τυπικότατοι και περιμένουμε τη δικαιοσύνη, την οποία όμως λοιδωρούμε όταν δεν καταλογίζει ποινές που θα μας άρεσαν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  22:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό, ναι, είναι σοβαρό και στοιχειοθετημένο επιχείρημα: "Ο παππούς του Γιώργου Παπακωνσταντίνου συνεργάστηκε πολύ καλά με τους Ναζί στην Κατοχή."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  23:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνο που ο Βαξεβάνης παρουσιάζει και τις αποδείξεις, που πιάνουν σελίδες επί σελίδων.

Είναι τόσο πολλά τα έγγραφα, που κάποια στιγμή κουράζομαι να τις μελετώ.

Αν οι δικαστές αποφάσιζαν να ασχοληθούν, θα είχαν πάρα πολύ έρευνα.

Για τις αποδείξεις τις φυλλάδας, άλλο τίποτα εκτός από το ότι ο κατηγορούμενος εισέπραξε ΜΗΔΕΝ ευρώ, δεν βρήκα. Ας βγάλει ντε ένα παραστατικό, για να προχωρήσει η έρευνα.

Ο Βαξεβάνης όταν καταγγέλει κάτι, το συνοδεύει με πλήθος στοιχείων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000