Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 "Πιασμένες" γάμπες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/03/2015 :  15:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά χαρά σε όλους. Δεν γνωρίζω εάν είναι η σωστή ενότητα ή αν θα έπρεπε να ανοίξω το θέμα στο "Προπόνηση - Απόδοση". Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την αναζήτηση αλλά ο τρόπος που βγάζει τα αποτελέσματα δεν βοηθάει καθόλου.

Τους τελευταίους 3 μήνες κάνω σχεδόν όλα τα long run μου στον Υμηττό, ξεκινώντας από χαμηλά και καλύπτοντας υψομετρική διαφορά σχεδόν 400 μέτρα, με τα 5 πρώτα χιλιόμετρα να είναι χωμάτινα και τα υπόλοιπα στην άσφαλτο. Κάνω πλέον πάνω από 20χλμ κάθε Κυριακή. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι απλό και πιθανότατα έχει συζητηθεί πολλές φορές εδώ. Από (κάθε) Δευτέρα το πρωί και για 2-3 ημέρες, η γάμπες μου και ειδικά η αριστερή είναι τελείως πιασμένες σε σημείο ειδικά τη Δευτέρα να δυσκολεύομαι και να περπατήσω. Τρέχω 2.5 χρόνια τώρα, έχω τρέξει 2 Μαραθωνίους και αρκετούς ημί. Το προηγούμενο καλοκαίρι δεν θυμάμαι να πιάνονταν τόσο πολύ ακόμα και μετά από τα απαραίτητα 32άρια της προετοιμασίας.

Είναι η ανηφόρα ή η κατηφόρα που επιβαρύνει τις γάμπες? Υπάρχει περίπτωση να χρειάζομαι πχ μαγνήσιο? Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αποφύγω το πιάσιμο? Δεν είναι ότι με ενοχλεί τόσο πολύ αφού μετά από 2-3 ημέρες περνάει τελείως απλά φοβάμαι μην σημαίνει ότι κάνω κάτι πολύ λάθος ή ότι μπορεί να μου προκύψει κάτι πιο επώδυνο και σημαντικό εάν συνεχίσω στην ανηφορο-κατηφόρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις ....

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι παπουτσια φορας τωρα και τι φοραγες οταν δεν πιανοσουν?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  15:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ίδια ... βέβαια με πολλά περισσότερα χιλιόμετρα φορτωμένα επάνω τους. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? Για να είμαι ειλικρινής μου πέρασε από το μυαλό αλλά ενώ έχω πιο καινούργιο ζευγάρι δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί δεν ήθελα να τα ταλαιπωρήσω στο χώμα ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  15:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς οι γάμπες είναι το αδύνατό σου σημείο. Όλοι έχουμε κάποιο.
Δοκίμασε ένα αθλητικό μασάζ να τις αποφορτίσεις.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  16:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα επιδειξω περισσιο θρασσος και θα γραψω αμεσως μετα τον γκουρου!!! υπαρχει πιθανοτητα να βελτιωθηκες με την παροδο του χρονου ως προς το πατημα σου και το τρεξιμο στις μυτες στην ανηφορα να κουρασε τις γαμπες?

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  16:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 20αρι το έχεις τρέξει ποτε σε τελείως φλατ διαδρομή να δεις αν θα έχεις τα ίδια συμπτώματα?
Η ανηφόρα σε συνδυασμό με το οτι οι γάμπες σου μπορεί να είναι το αδύνατο σημείο και το ότι ασυναίσθητα πατάς λίγο πιο μπροστά λόγω ανηφόρας ίσως σου δίνει την έξτρα φόρτιση.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  18:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχεις δοκιμάσει να τρέξεις φορώντας συμπιεστικά γάμπας, τα έχεις χρησιμοποιήσει για αποκατάσταση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  19:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@echetlos: Εγώ σίγουρα έχω πολλά περισσότερα αλλά σκέφτομαι, εάν όντως οι γάμπες ήταν ένα από αυτά, δεν θα μου είχαν βγάλει το ίδιο πρόβλημα σε ίδιες σε μήκος (ή ακόμα χειρότερα και μεγαλύτερες) αλλά flat διαδρομές? Αθλητικό μασαζ έχω σκεφτεί να κάνω αλλά πριν από Μαραθώνιο και δεν το έχω ψάξει ακόμα τόσο πολύ, δεν γνωρίζω καν που να απευθυνθώ ...

@kalogeridis: Δε νομίζω ότι έχω βελτιωθεί σε αυτό το τομέα, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω κάνει και ποτέ προσπάθεια να βελτιώσω το πως πατάει το πόδι μου στο έδαφος οπότε και στην ανηφόρα μάλλον με τη φτέρνα προσγειώνεται όπως και στο επίπεδο ...

@VTRunner: Ναι πάρα πολλά 20αρια και μεγαλύτερα, σε flat διαδρομές χωρίς να έχω αυτό το πρόβλημα.

@xipolitos: Όχι, ποτέ, πιστεύεις ότι βοηθάνε για τέτοιες περιπτώσεις? Έχεις να προτείνεις κάποιες καλές?

Γενικά, πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο συνδυασμό ανηφόρα και χώμα (πρώτη φορά φέτος που έχω βάλει και κομμάτι σε χώμα) αλλά κυριώς και στο ότι τα παπούτσια έχουν φάει τα ψωμιά τους, οπότε την επόμενη Κυριακή θα δοκιμάσω την ίδια διαδρομή αλλά με άλλο ζευγάρι πολύ πιο καινούργιο, να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση ..

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  20:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
UnHaCkAbLe εγω χρησιμοποιώ τις Χcode που είναι και φθηνές. Υπάρχουν και καλύτερες είναι όμως πιο ακριβές, όπως Compressport ή Skins ή 2xu. Γενικά με έχουν βολέψει σε ικανοποιητικό βαθμό κατά την διάρκεια του τρεξίματος αλλά και μετά στην αποκατάσταση. Βοηθούν επίσης και οι τροφές που περιέχουν σίδηρο οπως σπανάκι φακές φασόλια ξερά κ.λ.π.
http://www.iatronet.gr/diatrofi/threptikes-oysies/article/27404/fagita-me-sidiro-poy-tha-vreite-to-tonwtiko-toy-aimatos.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  21:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείς ότι τις φοράς και μετά το τρέξιμο και εάν ναι, για πόσο διάστημα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  04:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι τις φοράω και μετά απο το τρέξιμο, απο δυο ως τέσσερις ώρες, όλα αυτά βέβαια κατά προσέγγυση, καμμιά φορά τις βγάζω μόλις επιστρέψω αμέσως, εξαρτάται απο το πόσο κουρασμένα νοιώθω τα πόδια μου. Επίσης βάζω χλιαρό προς ζεστό νερό σε μια λεκάνη και κάνω μασάζ για αρκετή ώρα τρίβοντας με φυσικό σαπούνι. Αυτό σε μένα λειτουργεί καλά, με ξεκουράζει και με χαλαρώνει ..και μασχοβολούν τα πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  09:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αφου δεις ολα τα μηχανικά αίτια που σου είπαν,
να δεις και τα αγγεία των ποδιών σε έναν
αγγειολόγο ή αγγειοχειρούργο.
Δεν είναι τίποτα, έναν τρίπλεξ υπέρηχο θα σου κάνει
και θα το δεί.
Κακο κυκλοφορικό στα πόδια εξηγεί αυτό που λες ,
ειδικά αν έχεις κράμπες το βράδυ στον ύπνο,ή τιποτα κιρσούς κλπ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000