Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 fenıx 2 vs suuntto ambıt 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/04/2015 :  00:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα, οι έχοντες αποψη ας δωσουν πληροφοριες γισ τα συγκεκριμενα μοντελα.....

Δεν προλαβαίνω.......

alexkaragian
Forum-Runner

Greece
61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  12:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Είχα και εγώ αυτό το δίλημμα και διαβάζοντας τα παθήματα χρηστών του fenix2 όπως περιγράφονται εδώ :
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=8148&SearchTerms=fenix
κατέληξα να αγοράσω το ambit2.
Το παρήγγειλα πριν 2-3 μέρες από το ιντερνετ από το εξωτερικό σε πολύ καλή τιμή (284 Ευρώ μαζί με τον παλμογρφο) και τώρα το περιμένω.
Για μένα βασικό ρόλο στην επιλογή μου έπαιξε, η συχνότητα βλαβών του fenix2 και το πολύ καλό πανευρωπαικό service της suunto.
Καλή επιλογή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  16:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ως χρήστης FR 610 και Ambit 2s
Η Suunto σε ποιότητα κατασκευής είναι μια κλάση πάνω αλλά το movescount και γενικότερα το λογισμικό τους είναι απαράδεκτο!

Αν δεν ξαναπάρω Suunto θα είναι καθαρά λόγω movescount. Κατά τα άλλα το έχω καταφχαριστηθεί σαν ρολογάκι! Και όμορφο και αξιόπιστο και με πολλά features.

Τώρα το τι θα πρότεινα είναι άλλη ιστορία. Εξαρτάται καθαρά απο τη χρήση.


-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  17:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε επικοινωνία με καταστήματα πληροφορήθηκα ότι το ambit 2 δεν παράγεται πια....εχω ακουσει οτι το service suunto εινα απαιχτο αλλα θα αγοραζατε ενα ρολοι που εχει αντικατασταθει απο νεοτερο μοντελο;;;;τα δικα μου θελω ειναι συγκεκριμενα....μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας, ant+ διοτι εχω ηδη εξοπλισμο, ποιοτητα κατασκευης και εξυπηρετηση απο το service.... στοχος ειναι να παρω ενα ρολοι το οποιο θα με καλυψει για πολλα χρονια....δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τα garmin....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  18:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εδω πουλιέται το 310 που έχει και αυτο σταματήσει να παράγετε.

Δεν θα έσκαγα για το οτι δεν παράγεται, εφόσον υπάρχει εγγύηση. Ποιο πολύ με ενδιαφέρει αν θα έχει bug fixes.


Edited by - papako on 01/04/2015 19:00:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  21:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τον papako. Όσο υπάρχει εγγύηση δεν φοβού τίποτα.
Εμένα η Garmin μου το άλλαξε επί τόπου και χωρίς δεύτερη κουβέντα όταν το πήγα λόγω οξείδωσης (η νεά φουρνιά των 610 ευτυχώς δεν είχε θέμα)

Για μένα το καλύτερο είναι να παίρνεις το φθηνότερο που έχει αυτά που θέλεις γιατί έτσι κι αλλιώς όλα κάποια στιγμή ....

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2015 :  21:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά garmin fenix 2 η Suunto ambit 2;;;;;;;;;κατά την αποψη μου πρεπει να κοιτας και λιγο πιο περα απο την εγγυηση.....αν δηλαδη μολις περασουν τα 2 χροναι κλαταρει ρολοι 350 ευρω......την κατσαμε!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2015 :  08:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρε το Ambit2 θα με θυμηθεις!! μην παρεις το Fenix2 θα με ξαναθυμηθει και πιστεψε με δεν θα το θελεις!!!! χειροτερο ρολοι ever!!!!ριξε μια ματια ποσοι τα πουλανε...ξεφορτωνονται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2015 :  12:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το Fenix2 και πήρα το Ambit3.
Το Fenix2, όπως προειπώθηκε, ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Το GPS αργούσε πολύ να κλειδώσει, είχε χαμηλή ακρίβεια, κολλούσε συχνά στη μέση της προπόνησης, ιδίως αν η μπαταρία ήταν κάτω από 50%, με το έτσι θέλω σταμάτησε να συγχρονίζεται μέσω BT με το κινητό. Μεγάλη απογοήτευση.
Το Ambit3 το βρίσκω τέρας αξιοπιστίας. Δεν έχει κάνει κιχ.
Μου αρέσει το Movescount, σε αντίθεση με το Garmin Connect που δεν το χώνεψα και ιδιαίτερα.
Μειονεκτήματα, σε σχέση με το Fenix2:
- Δεν έχει δόνηση.
- Τα intervals είναι δύσκολα στον προγραμματισμό, αλλά η τελευταία έκδοση για iPhone τα υποστηρίζει.
- Δεν έχει ακόμα εφαρμογή για Android, είπαν πως θα βγάλουν μέσα στον Απρίλιο.
- Δεν έχει επαναλαμβανόμενα ξυπνητήρια.

Παρ όλα αυτά, από τη στιγμή που έδωσα σχεδόν 500€ για να αγοράσω το κορυφαίο, υποτίθεται, μοντέλο της κορυφαίας εταιρίας και έφαγα τρελή απογοήτευση, χάνοντας και 250€ από την πώληση μέσα σε τρεις μήνες, δεν θα ξαναέπαιρνα Garmin ποτέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2015 :  12:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου επιμένεις θα προτείνω κι εγώ κάτι με καθαρά τεχνολογικά, οικονομικά και αξιοκρατικά κριτήρια.

Πάρε το Ambit....είναι πιο πουλμούρ :) :)
(και καλύτερη απόσβεση θα κάνεις γιατί φοριέται και εκτός τρεξίματος)

Μην το πολυψάχνεις. Το 310 που είπε ο φίλος πιο πάνω κάνει 140 ευρώ (παν-κατ) και κάνει ότι και τα άλλα (εκτός τα βαρόμετρα και κάτι άλλα που μάλλον ζείς χωρίς αυτά εκτός κι αν πίσω απ το giakos κρύβεται ένα Θεοδωρακάκος που οργώνει όλα τα βουνά)
Επίσης αφού απο ότι φαίνεται είσαι κι εσύ γκατζετάκιας, στα 2 χρόνια που λες μετά την εγγύηση να είσαι σίγουρος ότι θα θες άλλο :)
Την υγειά μας να χουμε και δουλίτσα φυσικά και χαλάλι. Αλλος τα δίνει για παπούτσια, άλλος για ταξίδια και για αγώνες. Εμείς στα "μπλιμπλίκια". Καλοφόρετο!

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2015 :  14:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν διάβασα αρκετά άρθρα είδα αρκετα video και μίλησα και επισκεφτηκα 2 -3 μαγαζιά...τα συμπερασματα που εβγαλα ειναι τα εξής:
1.και τα 2 ρολογια ειναι σουπερ....το fenix ειναι ποι αυτονομο ενας μικρος υπολογιστης ενω το suunto ειναι πιο πολυ εξαρτημενο απο υπολογιστη. σαν χαρακτηριστικα το φενιξ διαθετει παραπανω κυριως σε οτι εχει να κανει με την συνδεσιμοτητα bloototh κλπ που εμενα δεν με ενδιαφερουν ετσι και αλλιως...θετικο για το φενιξ η ευκολια το να βρισκεις αξεσουαρ μιας και υπαρχουν παντου....το ant+ πολυ σημαντικο επίσης το οποιο το διαθετουν και τα 2 ρολογια....μπαταρια σχεδόν ίδια..επιπλεον θετικο για φενιξ2 η ειδοποιηση με δονηση που δεν διαθετει το αμπιτ2. Πυξίδες βαρομτρα κλπ ειναι μεσες ακρες παρομοια...
2.εγγυηση 2 χρονια και τα 2...ποιοτητα κατασκευης ενα + στην Suunto..Βεβαια η πιοτητα κατασκευης ειναι μη αντικειμενικα μετρησιμο μεγεθος...για παραδειγμα αν εισαι προσεκτικος με το ρολοι τοτε θα αντεξει..αν το πετας κατω το αφηνεις απο εδω και εκει κλπ τοτε και απο ατσαλι να ειναι θα σπασει....
3.για εμας τους ερασιτεχνες δρομεις που μας αρεσει να ασχολουμαστε και να φτιχνουμε προπονησεις το Suunto ειναι αυτο που θελουμε...
4. τιμη fenix 329 euro στην ελλαδα ενω το ambit 427 ευρω ενω απο ιντερνετ το βρισκεις max 300 euro amaxon.de kaı 260 σε site που πρεπει να ψαξεις λιγο με ενα μειλ στην εταιρεια αν ειναι επισημος πωλητης.....to suunto ambıt2 δεν παράγεται πια απο την εταιρεια
Οι επιλογες μου ειναι αυτα τα 2 ρολογια....εφοσον μπορεσω και πουλησω το δικο μου τοτε μαλλον θα παρω το Suunto ambit2....η επικυρωση της αποφασης θα εξαρτηθει και απο απαντηση απο την Suunto στο εξής:τι γινεται με το σερβις ρολογιων που εχουν αντικασταθει με αλλα...η εδω εταιρεια μου απαντησε οτι αν δεν υπαρχουν ανταλλακτικα σου προτεινουν αντικασταση με καινουριο σε καλη τιμη (το ιδιο μου ειπε και η garmin)...αν ισχυει αυτο και η τιμη παραμενει στα 250 ευρωπαμε βουρ για suunto...

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000