Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παραγγελια παπουτσιων online
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Nikoro
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/05/2015 :  11:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Πρόσφατα έχω παραγγείλει ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια Nike Airmax, από μία ιστοσελίδα, έως τώρα αμφιβόλου εμπιστοσύνης. Περιμένω ενάμιση μήνα περίπου και δεν έχουν στείλει ούτε tracking number.
Τους έστειλα επανειλημμένα μηνύματα, μέχρι που τους ζήτησα να μου ακυρώσουν την παραγγελία εφόσον δεν έχει πακεταριστεί ακόμα και μου στέλνουν την ίδια απάντηση κάθε φορά (μπορώ να την ποστάρω εάν είναι απαραίτητο).

Η ιστοσελίδα είναι αυτή: http://www.greece-airmaxhome.org/

'Οποιος έχει ιδέα ή γνώμη για την συγκεκριμένη ιστοσελίδα, παρακαλώ ας απαντήσει.

Ευχαριστώ

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikoro

Καλημέρα

Πρόσφατα έχω παραγγείλει ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια Nike Airmax, από μία ιστοσελίδα, έως τώρα αμφιβόλου εμπιστοσύνης. Περιμένω ενάμιση μήνα περίπου και δεν έχουν στείλει ούτε tracking number.
Τους έστειλα επανειλημμένα μηνύματα, μέχρι που τους ζήτησα να μου ακυρώσουν την παραγγελία εφόσον δεν έχει πακεταριστεί ακόμα και μου στέλνουν την ίδια απάντηση κάθε φορά (μπορώ να την ποστάρω εάν είναι απαραίτητο).

Η ιστοσελίδα είναι αυτή: http://www.greece-airmaxhome.org/

'Οποιος έχει ιδέα ή γνώμη για την συγκεκριμένη ιστοσελίδα, παρακαλώ ας απαντήσει.

Ευχαριστώ



Το ότι είναι αμφιβόλου εμπιστοσύνης το λες και μόνος σου , νομίζω πως ενάμιση μήνα μετά αν πρέπει να κάνεις κάτι είναι να προσπαθήσεις να σώσεις ότι μπορείς να σώσεις και αν μπορείς απο τα χρήματα σου.

Πως έχεις πληρώσει, Paypal(κάνε dispute), μέσο κάρτας(credit , debit προχώρα στις διαδικασίες που ορίζει η τράπεζα σου)

Ένα απο τα πράγματα που έχω μάθει είναι να αποφεύγω ιστοσελίδες που δε μου γεμίζουν το μάτι και δέχονται.............western union.
Μπορεί να ακουστεί χαζό σε πολλούς ειδήμονες του χώρου αλλά ειδικά την western την έχω συνυφασμένη (παρότι ιδιαίτερα γνωστή) μια διάφορες απατεωνιές στον θέμα τον eshop απο περίεργες χώρες και με περίεργες ιστοσελίδες.

Υ.Γ. Αν έχεις πληρώσει με κάρτα δε κάνεις και μια ακύρωση της για καλό και για κακό....

Υ.Γ.Μόνο ο αυτόματος μεταφραστής θα ήταν για εμένα αρκετός ώστε να μην τους δώσω καν στοιχεία.

Edited by - Suisac on 07/05/2015 12:05:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σελίδα δείχνει να είναι απάτη (άσχετο κινέζικο όνομα στη κατοχύρωση του domain, όλα τα στοιχεία επικοινωνίας σε gmail και ένα κινέζικο κινητό τηλέφωνο που εμφανίζεται εδω στα στοιχεία του domain: http://reports.internic.net/cgi/whois?whois_nic=greece-airmaxhome.org&type=domain σχετικά με τη κατοχύρωση του, το +86.13416523222 αναφέρεται και σε άλλες σελίδες ως πιθανό scam http://www.scamadviser.com/check-website/shoes-online-au.org). Υπάρχουν δεκάδες άλλες σελίδες κλώνοι που το παίζουν καταστήματα απο τον ίδιο:

https://www.google.gr/search?sourceid=navclient&aq=&oq=www.greece-airmaxhome.org%2f+scam&hl=el&ie=UTF-8&rlz=1T4GUEA_elGR520GR520&q=www.greece-airmaxhome.org%2f+scam&gs_l=hp....0.0.0.4634...........0.rXbWhtYN7DU#hl=el&q=%2B86.13416523222


Πως πλήρωσες? Που πλήρωσες? Έδωσες στοιχεία πιστωτικής ή σε πήγε σε κάποιο paypal.... Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις τη κατάσταση με τη πιστωτική σου και το πιο πιθανό -ειδικά εάν η πλατφόρμα πληρωμής δεν ήταν κάποια γνωστή όπως paypal- να την ακυρώσεις άμεσα.

Τα χρήματα σου ξέχνα τα... Μπορείς να πας στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά απλά για να μπλοκαριστεί αυτή η σελίδα από το ελληνικό net (να μην την πατήσουν άλλοι κοινώς). Μην περιμένεις να σου φέρουν τον κινέζο με χειροπέδες δηλαδή...

ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ...ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Αγορες ΜΟΝΟ από αξιόπιστα επώνυμα ιντερνετικά καταστήματα. Δεν είναι απλά το 50 ή 100 ευρώ που μπορείς να χάσεις απο την αγορά σου αλλα το χειρότερο μπορείς να χάσεις και όλο σου το διαθέσιμο της κάρτας που χρησιμοποιείς εάν κρατάνε και τα στοιχεία σου...,

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως, αν σου έρθουν κάποια στιγμή και τρέξεις κάποιον αγώνα με αυτά, μην απορήσεις που θα έχεις μία τάση να βρίσκεσαι κοντά στις μπανάνες που θα δίνουν στον τερματισμό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(και πάντα να ξέρεις πως υπάρχουν και χειρότερα. Μου χει τύχει πελάτης πρόσφατα που έδωσε 22000!!! ευρώ για να αγοράσει πολυτελές αυτοκίνητο μέσα από το internet από ψεύτικη σελίδα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(και η σελίδα άνοιξε 17.04.2015. Πως κατάφερες βρε και την βρήκες απο τους πρώτους? (δεν είναι ενάμιση μήνας αλλα κάνας μήνα θα πάει τώρα). ΤΟ πιο πιο πιθανό είναι να κλείσει το ίδιο γρήγορα σε λίγες βδομάδες μόλις μαζευτούν μερικές καταγγελίες άλλα αφού ήδη αυτός κάνει τη μπάζα του και απλά την ανοίξει ξανά μαζί με άλλες κάτω από άλλα ονόματα)

Edited by - sam on 07/05/2015 12:42:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lithovatis
Forum-Runner

73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Υ.Γ.Μόνο ο αυτόματος μεταφραστής θα ήταν για εμένα αρκετός ώστε να μην τους δώσω καν στοιχεία.


Μόνο αυτό που είπε φτάνει ......
Δεν είναι καν καλοφτιαγμένη η σελίδα.
Αμα είναι με pay pal η αγορά κάτι γίνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikoro
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Έχω πειστεί, ήταν βιαστική και επιπόλαιη κίνηση.
Την παραγγελία την έκανα στις 24 Μαρτίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikoro
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, εφόσον τα λεφτά μου κι εγώ πιστεύω τα έχω χάσει, τι προτείνετε να κάνω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  12:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) ακύρωση της κάρτας σου με την τράπεζα σου
2) επικοινωνία με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (210-6476463) απλά για να αναφέρεις το γεγονός και τη σελίδα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  14:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως σου είπαν και πιο πάνω
αν έχεις πληρώσει με κάρτα μίλησε με την τράπεζα. έχεις πιθανότητες να πάρεις πίσω τα χρήματα σου. Υπάρχει διαδικασία.
Αν έχει πληρώσει με paypal, στείλε τους email να σου πουν τι πρέπει να κανεις. Από το paypal θα τα πάρεις σίγουρα πίσω αν δεν έχουν περάσει 40 μέρες.

αν έχεις πληρώσει με άλλο τρόπο, δεν μπορείς να πάρεις τίποτα πίσω

Αγορές από το internet να κανεις μονο με paypal. αν ένα site δεν έχει paypal, μακριά.
Εξαιρείται το amazon, που δεν έχει paypal αλλα είναι το πλέον αξιόπιστο (με πωλητή το amazon)

Στέφανος

Edited by - papako on 07/05/2015 14:24:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνει μπαμ η ιστοσελίδα ότι είναι ύποπτη.
Κακώς, πολύ κακώς έγινε η αγορά χωρίς να έχεις κάποια άποψη από κάποιον άλλον που έχει ψωνίσει από το ίδιο site. Πρώτα πάιρνεις γνώμες και μετά προχωράς. Δεν περιμένεις να γίνεις εσύ το πρώτο "πειραματόζωο" σε ένα eshop.

Το "καλό" είναι ότι γίνεται μάθημα και για σένα και για τους υπολοίπους το πως πρέπει να ψωνίζουμε από το δίκτυο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000