Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 timex ironman T5K267
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/05/2015 :  19:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ελπίζω να είμαι στο σωστό μέρος. Λοιπόν έχουμε και λέμε. Όπως ξέρετε ψάχνω καιρό ρολόι τρεξίματος και.. προέκυψε από έμπιστο άτομο το συγκεκριμένο μοντέλο. Το χρησιμοποιεί ο ίδιος επομένως δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας.

Το ρολόι είναι 3 ετών περίπου.
Η μπαταρία απ όσο μου είπε κρατάει 8-10 ώρες σε πλήρη λειτουργία(δε θα το χρειαστώ πάνω από 4 ώρες πιθανότατα).
Δεν έχει ζώνη παλμών(κοστίζει 50 ευρώ αλλά προσωπικά δεν την έχω άμεση ανάγκη).

Με δεδομένο πως αν είχα λεφτά θα έπαιρνα απλά καινούριο αλλά δεν... θεωρείτε πως αξίζει η αγορά? πιο πολύ φοβάμαι για το γεγονός πως πλησιάζει τα 3 χρόνια.

το ρολόι είναι αυτὀ: http://www.bemultisport.com/Timex-Ironman-Global-Trainer-GPS-T5K267-p/5k267.htm

Τάσος

know your limits. then destroy them.

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  20:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από περίπου 1.5 χρόνο εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι από το forum, πήραμε το συγκεκριμένο ρολόι μέσω ebay περίπου 95 ευρώ αν δεν κάνω λάθος (με τη ζώνη παλμών μέσα).
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι η μπαταρία, αν έχεις και το φωτάκι αναμένο για να σε βλέπουν τη νύχτα, έχει μόνο 4 ώρες λειτουργίας. Χωρίς αυτό 8-10 ώρες όντως τις αντέχει. Το GPS σε ανοικτό χώρο πιάνει σε περίπου 1 λεπτό, αν κάνεις σωστά το αρχικό setup των δορυφόρων. Το πρόγραμμα που το "συνοδεύει" απαράδεκτο, αλλά τη δουλειά του την κάνει, να κατεβάσεις δηλαδή τα δεδομένα στον Η/Υ και από εκεί στο web, στο training peaks (το οποίο θεωρώ ότι υπολειπεται του strava, τουλάχιστον στα free editions). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για bike, swim οπότε δεν μπορώ να ξέρω εάν παίρνει νερό ή να κρίνω πως είναι τα αντίστοιχα μενού του. Για απλό τρέξιμο είναι καλό, για συνδυασμό με τη ζώνη επίσης, αν και έχει κάποια πρακτικά μειονεκτήματα (δεν σε αφορούν όμως αφού δεν τη θέλεις).
Η οθόνη μπορεί να χωριστεί σε 4 τμήματα και θεωρώ ότι είναι και ευανάγνωστη.

Επίσης για κάποιο ανεξήγητο λόγο, το έχουν κάνει να αποθηκεύει μόνο τις τελευταίες 20 προπονήσεις οπότε "γεμίζει" γρήγορα και είναι εύκολο να ξεκινήσεις αγώνα, να πατήσεις το start και μέχρι να καταλάβεις ότι έχεις "Memory full" να έχεις τρέξει κανά 2 λεπτά, μετά να εκνευριστείς κλπ.

Η εμπειρία τώρα ενός φίλου που το πηρε μαζί με εμένα ήταν κακή. Του μπήκε νερό απο το κολύμπι, δεν δουλεύει ο παλμογράφος (στο ρολόι, όχι η ζώνη!), κλπ. Βέβαια σε όλα τα πράγματα παίζει ρόλο η τύχη αλλά και η χρήση.

Ως συμπέρασμα λοιπόν, για εμένα, με τη χρήση που του κάνω (4 περίπου προπονήσεις των 50 λεπτών την εβδομάδα), το ρολόι καινούργιο, με παλμογράφο στα 95 ευρώ ήταν κελεπούρι.

Ελπίζω να βοήθησα

Edited by - denvas on 11/05/2015 20:15:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  22:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστώ για την απάντηση φιλαράκι.

ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσω μόνο για τρέξιμο(άντε ίσως και ποδηλατο κάποιες φορές) και το φωτάκι λογικά δε θα μου χρειαστεί αφού δεν κάνω προπονήσεις βράδυ κι αν κάνω καμία είμαι έτσι κι αλλιώς (πολύχρομο) καρναβάλι οπότε με βλέπουν οι πάντες, είτε το θέλουν είτε όχι!

μου κάνει εντύπωση βέβαια που μιλάς για μόνο 95 ευρώ καινούριο με τη ζώνη μαζί. ίσως τα 50 τότε μετά από 3 χρόνια και χωρίς ζώνη να είναι πολλά.

αυτό με το gps σε 30 δεύτερα με 1 λεπτό μου το είπε και το παλικάρι, δεν με απασχολεί αφού δεν ξεκινάω προπόνηση με το που βγω απ το σπίτι.

σχετικά με το πρόγραμμα δεν με πολυαπασχολεί επίσης καθώς μέχρι τώρα όλες τις προπονήσεις τις καταγράφω αλλού.

οι 20 προπονήσεις στη μνήμη μια χαρά μου φαίνονται, δε θα χρειαστώ παραπάνω.

όπως κατάλαβες ουσιαστικά θέλω να δω αν κάνει καλά τις βασικές του λειτουργίες και απ ότι κατάλαβα από αυτά που λες δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα στον τομέα αυτό.

να δούμε μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος να βοηθήσει.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000