Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κύστη Baker.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Simon660r
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/08/2015 :  15:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.
Μετά από χτύπημα κατά τη διάρκεια τρεξίματος, είχα κάποιες ενοχλήσεις, ήπιους πόνους, αίσθηση βάρους, ελαφριά δυσκολία στην κίνηση του γόνατως. 2 επισκέψεις σε γιατρό. Την πρώτη μού είπε χονδροπάθεια και μου έδωσε αντιφλεγμονώδη(loxitan ή κάτι τέτοιο). Βελτιώθηκε η κατάσταση κάπως, αλλά το πρόβλημα ήταν ακόμα εκεί. Τη 2η μ' έστειλε για μαγνητική, η οποία λέει 《παρατηρείται μικρή συλλογή και μικρή κύστη baker》. Όλα τα υπόλοιπα καθαρά. Μου είπε γνωστά. Όχι καθίσματα, όχι σκάλες, ναι ισομετρικές-κολύμπι. Τώρα θα μου πείτε 《ε, και τι θες απ' τη ζωή μας;》Με δεδομένο ότι έχουν περάσει συνολικά 4 μήνες, που μου φαίνεται αιώνας, και ότι δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση για το αν αυτή η κατάσταση περνάει από μόνη της (μπορεί να περάσει, μπορεί να μεγαλώσει, να πιέσει νεύρα, να σκάσει και να απελευθερώσει υγρο κτλ), υπάρχει κάποιος φίλος με προηγούμενη εμπειρία ή γνώσεις που να μπορεί να μου εξηγήσει τι γίνεται στην περίπτωσή μου;
Ευχαριστώ.

gastas
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2015 :  10:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα
Δεν είναι κάτι το έχω στο δεξί γόνατο χρόνια
με το τρέξιμο κολύμπι ποδήλατο είμαι μια χαρά
θα ζήσεις μαζί της .
κάποιες φορές ερεθίζεται μεγαλώνει και έχεις μια κάποια δυσκαμψία
μετά υποχωρεί και πάει λέγοντας
Καλή ενδυνάμωση στα πόδια θέλει ( σε εμένα τουλάχιστον )
Σε 2 μαραθώνιους που έχω τρέξει δεν με ενόχλησε ποτέ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simon660r
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2015 :  11:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Σκέφτομαι να το πάω συντηρητικά κανένα μήνα ακόμα,
μπας και γίνει κανένα θαύμα και φύγει από μόνη της
και μετά θα προσαρμοστώ αναγκαστικά.
Σε περιορίζει σε κάποιον τομέα; Πχ έτσι όπως το αισθάνομαι τώρα,
αν δοκίμαζα καθίσματα-προβολές, θα μ' ενοχλούσε αρκετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simon660r
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2015 :  22:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω ένα update στο θέμα, καθώς υπήρξαν κάποιες εξελίξεις και μπορεί να φανεί χρήσιμη η εμπειρία σε κάποιον:
Ο πρώτος γιατρός που πήγα με ξεπέταξε, η αλήθεια είναι, με ένα «κάνε ισομετρικές και θα γίνεις περδίκι» (και δίκιο να έχει, εκτιμώ το να μου περιγράφει ο γιατρός την ακριβή κατάσταση που αντιμετωπίζω, ώστε να ξέρω πώς θα κινηθώ) κι επειδή με έτρωγε το πρόβλημά μου, αποφάσισα να δω και κάποιον ο οποίος, κατά τα λεγόμενα γνωστών μου, θεωρείται αξιόπιστος στην περιοχή. Αφού είδε τη μαγνητική και αφού μου έκανε εξέταση σε κάποιες κινήσεις του γόνατος, μου είπε πως θεωρεί ότι η κύστη baker προϋπήρχε, πιθανόν λόγω της καθημερινής καταπόνησης(αν δεν έβγαζα μαγνητική, μπορεί να μην το καταλάβαινα ποτέ). Είναι κάτι που χρήζει παρακολούθησης, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον τραυματισμό μου. Εγώ, όταν έφυγα από τον προηγούμενο γιατρό, ο οποίος δεν μου εξήγησε τίποτα, θεώρησα πρωτεύων πρόβλημα την κύστη. Καταλαβαίνετε ψυχολογία όταν ακούς από 'δώ κι από 'κεί πως αυτό δεν περνάει ποτέ. Επίσης, μου είπε πως παίρνει τόσο καιρό επειδή αφορά οστό και όχι μυ. Αφού δε μ' ενοχλούν οι κινήσεις που δοκίμασε και αφού με κλίμακα 1-10, όπου 10 οι πόνοι-ενοχλήσεις στην αρχή, εγώ αισθάνομαι 4 προς 3, άρα βελτιώνεται, μου είπε να το πάω 1 μήνα με γραμμικές ασκήσεις(αν θυμάμαι καλά τη λέξη), δλδ ασκήσεις σε μηχάνημα(ποδήλατο- ελλειπτικό), ώστε να καθορίζεται η κίνηση από το μηχάνημα, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να ξεφύγει κάτι ή να υπάρχει έντονη επαφή στο έδαφος και να αρχίσω το ελεύθερο τρέξιμο στα τέλη Σεπτεμβρίου προς Οκτώβρη. Και τέλος, ως προς την αστάθεια που νιώθω στην έξω πλευρά του γόνατος, μου είπε να δυναμώσω ένα κομμάτι του τετρακέφαλου με την εξής άσκηση:καθιστός, πόδι τεντωμένο, με τα δάχτυλα να κοιτάνε προς τα έξω(όπως κάνουμε πλασέ στο ποδόσφαιρο) και κινήσεις προς τα επάνω. Σε γενικές γραμμές, θα λυθεί το θέμα.
Αυτά κι ελπίζω να μη κούρασα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000