Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ο 1ος μου ημιμαραθώνιος (HELP!!!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2015 :  21:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου !! Θα ολοκληρώσω τις προπονήσεις μου και θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Δεν σου κρύβω ότι η ψυχή μου θέλει να συμμετάσχω η λογική λέει ότι δεν είμαι ακόμη έτοιμος. Θέλω όμως να το παλέψω. Μάλλον με βλέπω να στήνομαι στην γραμμή εκκίνησης. θα δείξει. Σας ευχαριστώ παιδιά όλους.
quote:
Originally posted by xipolitos

Το κατάστημα είναι του Leonardo που είναι κι΄αυτός δρομέας και αξίζει να υποστηριχθεί.

Εγω πάντως θα σε συμβούλευα εφ΄όσον κάνεις τις προπονήσεις που έχεις βάλει στο πρόγραμμα σου να πας στον αγώνα και να δοκιμάσεις, άλλωστε αν δεν πέσεις στα βαθειά δεν μαθαίνεις να κολυμπάς.
Η τελική απόφαση βέβαια είναι δική σου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimmy motley
Newbie Forum Runner

20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2015 :  21:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα και από μένα,πρώτη φορά γράφω στο forum και θα ήθελα κατ'αρχάς να απευθύνω χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη.φέτος έτρεξα τον πρώτο μου ημι (σταμόπουλο)και ακολούθησα ένα πρόγραμμα 10 εβδομάδων με 3 προπονήσεις την εβδομάδα (TR,διαλλειματική,LR)και το έβγαλα άνετα για τις δυνατότητες μου 2:26:53.το πρόγραμμα το βρήκα στο site της wind και σε συνεννόηση με ένα γυμναστή που δουλεύουμε μαζί.νομίζω πως 3 εβδομάδες είναι λίγο άλλα αν το πας με μέτρο μπορείς να το βγάλεις.και κάτι άλλο πως έχασες τόσα κιλά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessalonikios
Newbie Forum Runner

34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2015 :  21:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε τεσσερις εβδομαδες αυτο που θα μπορουσες ειναι να κανεις τον ημιμαραθωνιο με χαλαρο τρεξιμο.
χαμηλο σταθερο τεμπο.. σαν ενα μεγαλο longrun. Να το δεις σα προπονηση κ οχι σαν αγωνα.
ναι ειναι δυσκολο, οταν οι γυρω τρεχουν με υψηλο ρυθμο, αλλα ειναι κ ενα.. μαθημα αφοσιωσης στο προγραμμα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2015 :  21:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα κι από εμένα αγαπητέ Πέτρο και συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την πρόοδό σου. Έχουμε περίπου την ίδια ηλικία και τον ίδιο χρόνο ενασχόλησης με το τρέξιμο. Η ταπεινή μου γνώμη είναι πριν τρέξεις ημιμαραθώνιο να έχεις οπωσδήποτε κάνει ένα long run 16-18 km. Είναι πολύ ριψοκίνδυνο να πας απότομα από τα 10 στα 21. Ένα τζελάκι πιθανώς είναι χρήσιμο. Εγώ παίρνω ένα της Zipvit των 60 ml κάπου μεταξύ 8ου-10ου χιλιομέτρου, το οποίο κουβαλάω στην εσωτερική τσέπη του σορτς. Φυσικά απαιτείται δοκιμή από πριν για να δεις πως το δέχεται το πεπτικό σου. Ισοτονικά, saltsticks, παγούρια και ζώνες δε χρειάζονται. Σκέτο νεράκι στους σταθμούς ανεφοδιασμού.
Καλή επιτυχία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2015 :  03:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Πέτρο, μπράβο και από εμένα που έχασες τα κιλά που ήθελες. Ωραία αίσθηση να φεύγει (με υγιεινή διατροφή και άσκηση) τόσο βάρος από πάνω μας. Σου εύχομαι καλή διατήρηση Τώρα όσον αφορά τον ημιμαραθώνιο φαίνεται να το έχεις πάρει απόφαση, οπότε καλή επιτυχία από μένα, χωρίς συμβουλές γιατί τρέχω πολύ λιγότερο καιρό από σενα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2015 :  09:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Τα κιλά τα έχασα με σωστή διατροφή μετρημένη θερμιδικά επί καθημερινής βάσεως για τους πρώτους 4 μήνες στην συνέχεια η ίδια διατροφή απλά δεν μετρούσα θερμίδες (ζυγίζοντας τα φαγητά κλπ) παράλληλα δε 3 φορές την εβδομάδα ελαφρύ τζόκινγκ στο στάδιο και τις υπόλοιπες γρήγορο περπάτημα 45 λεπτά. Το ποσό των θερμίδων που έπρεπε να καταναλώνω το είχα υπολογίσει με βάση ειδικό πρόγραμμα. Άμα σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω περισσότερα.
quote:
Originally posted by jimmy motley

καλησπέρα και από μένα,πρώτη φορά γράφω στο forum και θα ήθελα κατ'αρχάς να απευθύνω χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη.φέτος έτρεξα τον πρώτο μου ημι (σταμόπουλο)και ακολούθησα ένα πρόγραμμα 10 εβδομάδων με 3 προπονήσεις την εβδομάδα (TR,διαλλειματική,LR)και το έβγαλα άνετα για τις δυνατότητες μου 2:26:53.το πρόγραμμα το βρήκα στο site της wind και σε συνεννόηση με ένα γυμναστή που δουλεύουμε μαζί.νομίζω πως 3 εβδομάδες είναι λίγο άλλα αν το πας με μέτρο μπορείς να το βγάλεις.και κάτι άλλο πως έχασες τόσα κιλά;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2015 :  09:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά καλημέρα και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά όσων αφορά τα κιλά νιώθω άλλος άνθρωπος. Έχει αλλάξει η διάθεσή μου έχω ενέργεια να κάνω πράγματα. Τι να σας λέω. Δεν θέλω με τίποτε να ξαναγυρίσω εκεί που ήμουν. Για αυτό και τώρα πλέον η ζωή μου από άποψης διατροφής έχει αλλάξει ριζικά. Σας εύχομαι μια καλή εβδομάδα. Καλά να περνάτε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2015 :  13:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από προσωπική εμπειρία όσον αφορά τα της διατροφής, τις θερμίδες καλό είναι να τις μετράει ο διατροφολόγος και αυτό γιατί έχει τη γνώση και την εμπειρία ώστε να μας συμβουλεύει για μια πλήρη και υγιεινή διατροφή την περίοδο που χάνουμε τα κιλά.

Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συνηθίσει το μάτι και το στομάχι στις ποσότητες συν τον πρώτο καιρό να μετράμε το βάρος μας ανά μία (στο μέλλον ανά 2) εβδομάδα/ες (Τετάρτη είναι μια καλή μέρα εφόσον κάνουμε ισορροπημένη διατροφή) και έτσι ανάλογα τις διακυμάνσεις να ρυθμίζουμε τις ποσότητες προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Μόνο έτσι έχει φανεί μέχρι τώρα ότι μπορούμε να διατηρηθούμε στο επιθυμητό βάρος για όσα χρόνια θέλουμε. Ειδάλλως μπαίνοντας (άτσαλα κιόλας ως μη επιστήμονες) στο παιχνίδι των θερμίδων μάλλον θα το χάσουμε κάποια στιγμή.


Βρήκα εδώ δύο θέματα για ημιμαραθώνιο Πέτρο, στα παραθέτω χωρίς να μπορώ να τα αξιολογήσω.

http://www.runnermagazine.gr/proponhsh/trexe-ton-teleio-imimarathonio

http://www.runnermagazine.gr/proponhsh/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-20%CF%87%CE%BB%CE%BC-%CE%AE-%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%BF

Edited by - P.D.etl on 18/08/2015 13:01:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  17:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τα λινκ πραγματικά ειναι οτι πρέπει αυτην την στιγμή. Να εισαι καλά. Τώρα οσον αφορά το θέμα των θερμίδων - απώλειας βάρους εχεις απόλυτο δίκιο έτσι είναι. Καλό ειναι να το κανουμε με την βοήθεια ενος διατροφολόγου. Τωρα στην περιπωση την δικη μου να σου πω. Αφου εκανα καποιες εξετάσεις στην αρχη να δω που βρίσκομαι μαζι και εξετασεις για τυχον θυρεοειδή (Ευτυχώς ολα καλά) στη συνεχεια ειχα το βιβλίο ενος καθηγητή διατροφολόγου το οποιο διαβασα και εφαρμοσα αυτα που ελεγε. Βεβαια ειχα ορεξη να το ψαξω μονος μου και να ο δω στην πραξη αν δουλευει. Σιγουρα δεν ειναι ομως και ο σωστος τρόπος αυτος. Το πιο σωστο ειναι αυτο που εγραψες.
quote:
Originally posted by P.D.etl

Από προσωπική εμπειρία όσον αφορά τα της διατροφής, τις θερμίδες καλό είναι να τις μετράει ο διατροφολόγος και αυτό γιατί έχει τη γνώση και την εμπειρία ώστε να μας συμβουλεύει για μια πλήρη και υγιεινή διατροφή την περίοδο που χάνουμε τα κιλά.

Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συνηθίσει το μάτι και το στομάχι στις ποσότητες συν τον πρώτο καιρό να μετράμε το βάρος μας ανά μία (στο μέλλον ανά 2) εβδομάδα/ες (Τετάρτη είναι μια καλή μέρα εφόσον κάνουμε ισορροπημένη διατροφή) και έτσι ανάλογα τις διακυμάνσεις να ρυθμίζουμε τις ποσότητες προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Μόνο έτσι έχει φανεί μέχρι τώρα ότι μπορούμε να διατηρηθούμε στο επιθυμητό βάρος για όσα χρόνια θέλουμε. Ειδάλλως μπαίνοντας (άτσαλα κιόλας ως μη επιστήμονες) στο παιχνίδι των θερμίδων μάλλον θα το χάσουμε κάποια στιγμή.


Βρήκα εδώ δύο θέματα για ημιμαραθώνιο Πέτρο, στα παραθέτω χωρίς να μπορώ να τα αξιολογήσω.

http://www.runnermagazine.gr/proponhsh/trexe-ton-teleio-imimarathonio

http://www.runnermagazine.gr/proponhsh/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-20%CF%87%CE%BB%CE%BC-%CE%AE-%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%BF

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  18:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά :) Πάντα θα υπάρχουν οι πειθαρχημένες και ίσως τυχερές εξαιρέσεις που μπορούν με τη βοήθεια ενός έγκυρου βιβλίου να καταφέρουν το στόχο τους. Δεν είμαστε ότι σπουδάσαμε ή ότι δε σπουδάσαμε. Με θέληση, στόχο και πειθαρχία μπορούμε να σπουδάζουμε σχεδόν ότι μας αρέσει και για όσο ζούμε. Εγώ ως διατροφολόγος προσπάθησα αλλά τελικά δε θέλησα να τα καταφέρω Καλή επιτυχία και πάλι στους αγώνες σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lithovatis
Forum-Runner

73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  23:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά εγώ δεν είμαι υπερ διατροφολόγων ......
Ήμουνα 120 κιλά και τα έχασα με αρκετά ζόρικο τρόπο
και απλά άλλαξα συνήθειες και απο την στιγμή που κατάλαβα
τι μπορεί να κάνει το σώμα μου δεν έκοψα το φαί αλλά
το μοίρασα , τρώω περισσότερο αλλά κάνω και περισσότερα .
Χωρίς παρεξήγηση αλλά απο τους 10 που είδα να πληρώνουνε
διατροφολόγο για να τους λέι τι να κάνουνε μόνο αυτοί που το ψάξανε
και πειραματιστίκανε τα καταφέρανε .....
Δλδ μιλάμε για 1. Αμα δεν έχεις την θέληση απο μόνος σου
όσο κράξιμο και να σου ρίξει ο διατροφολόγος και όσες διατροφές και
να σου γράψει δεν .......

Α και piatrop συγχαρητήρια που σε αυτή την ηλικία προσπάθησες
και πέτυχες κάτι που οι περισσότεροι τα παρατάνε.
Εχώ είμαι μικρότερος σου αλλά τα κιλά τα είχα και τώρα ποια στα 86
(καλοκαίρι) δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου πάλι όπως ήμουνα !!!
Επίσης τπτ δεν είναι τυχαίο παιδιά και ότι τρώμε είμαστε ......

Edited by - Lithovatis on 20/08/2015 23:29:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  00:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως τα "βασικά" νούμερα αν μπορώ να το πω έτσι, δλδ κιλά, ύψος, ηλικία είναι αρκετά καλά, δεν θεωρώ ότι πρέπει να το βλέπετε τόσο απόμακρο το κάτι καλύτερο.
Και εγώ το ίδιο ύψος και κιλά έχω, (είμαι 34ετών βέβαια) αλλά για αυτά τα πράγματα μέχρι τα 40-50 το σώμα τραβάει μια χαρά. (εντάξει δεν μιλάμε για πρωταθλητισμό υψηλού επιπέδου).
Πόσοι και πόσοι δρομείς δεν είναι σε παρόμοια ή και χειρότερα "Βασικά νούμερα" και κάνουν κάτι χρόνους... να σας πέσει το σαγόνι κάτω.
Δεν μιλάω απλά για ηλικία, μιλάω και για βάρος/ύψος κτλ.

Φυσικά να σεβόμαστε την απόσταση και τους αγώνες, γιατί οι τραυματισμοί καραδοκούν, αλλά μην θεωρείτε ότι ξεκινάτε με κάποιο εγγενές disadvantage (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει).και ότι είστε καμένα χαρτιά. Μια χαρά είστε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  15:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Να είσαι καλά και καλά χιλιόμετρα και σε εσένα.
quote:
Originally posted by P.D.etl

Να 'σαι καλά :) Πάντα θα υπάρχουν οι πειθαρχημένες και ίσως τυχερές εξαιρέσεις που μπορούν με τη βοήθεια ενός έγκυρου βιβλίου να καταφέρουν το στόχο τους. Δεν είμαστε ότι σπουδάσαμε ή ότι δε σπουδάσαμε. Με θέληση, στόχο και πειθαρχία μπορούμε να σπουδάζουμε σχεδόν ότι μας αρέσει και για όσο ζούμε. Εγώ ως διατροφολόγος προσπάθησα αλλά τελικά δε θέλησα να τα καταφέρω Καλή επιτυχία και πάλι στους αγώνες σου

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  15:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και συγχαρητήρια και σε εσένα που κατάφερες να χάσεις όλα αυτά τα κιλά. Συμφωνώ απόλυτα οτι για να καταφέρει κανείς να χάσει κιλά και να διατηρήσει το νεο του βάρος θελει πολύ πειθαρχία αλλα και πολύ μεγαλη θεληση. Χωρις θεληση δεν γινεται τιποτε. Να εισαι καλα και καλα και υγιη χιλιομετρα σου ευχομαι.
quote:
Originally posted by Lithovatis

Παιδιά εγώ δεν είμαι υπερ διατροφολόγων ......
Ήμουνα 120 κιλά και τα έχασα με αρκετά ζόρικο τρόπο
και απλά άλλαξα συνήθειες και απο την στιγμή που κατάλαβα
τι μπορεί να κάνει το σώμα μου δεν έκοψα το φαί αλλά
το μοίρασα , τρώω περισσότερο αλλά κάνω και περισσότερα .
Χωρίς παρεξήγηση αλλά απο τους 10 που είδα να πληρώνουνε
διατροφολόγο για να τους λέι τι να κάνουνε μόνο αυτοί που το ψάξανε
και πειραματιστίκανε τα καταφέρανε .....
Δλδ μιλάμε για 1. Αμα δεν έχεις την θέληση απο μόνος σου
όσο κράξιμο και να σου ρίξει ο διατροφολόγος και όσες διατροφές και
να σου γράψει δεν .......

Α και piatrop συγχαρητήρια που σε αυτή την ηλικία προσπάθησες
και πέτυχες κάτι που οι περισσότεροι τα παρατάνε.
Εχώ είμαι μικρότερος σου αλλά τα κιλά τα είχα και τώρα ποια στα 86
(καλοκαίρι) δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου πάλι όπως ήμουνα !!!
Επίσης τπτ δεν είναι τυχαίο παιδιά και ότι τρώμε είμαστε ......

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  15:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ φιλε μου για τα καλά σου λόγια. Μας δίνουν κουράγιο να συνεχίσουμε.Καλά χιλιόμετρα και σε εσένα.
quote:
Originally posted by Deorum

Πάντως τα "βασικά" νούμερα αν μπορώ να το πω έτσι, δλδ κιλά, ύψος, ηλικία είναι αρκετά καλά, δεν θεωρώ ότι πρέπει να το βλέπετε τόσο απόμακρο το κάτι καλύτερο.
Και εγώ το ίδιο ύψος και κιλά έχω, (είμαι 34ετών βέβαια) αλλά για αυτά τα πράγματα μέχρι τα 40-50 το σώμα τραβάει μια χαρά. (εντάξει δεν μιλάμε για πρωταθλητισμό υψηλού επιπέδου).
Πόσοι και πόσοι δρομείς δεν είναι σε παρόμοια ή και χειρότερα "Βασικά νούμερα" και κάνουν κάτι χρόνους... να σας πέσει το σαγόνι κάτω.
Δεν μιλάω απλά για ηλικία, μιλάω και για βάρος/ύψος κτλ.

Φυσικά να σεβόμαστε την απόσταση και τους αγώνες, γιατί οι τραυματισμοί καραδοκούν, αλλά μην θεωρείτε ότι ξεκινάτε με κάποιο εγγενές disadvantage (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει).και ότι είστε καμένα χαρτιά. Μια χαρά είστε!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000